Reklama

Śladami św. Bernadetty

2015-07-30 12:36

Dorota Niedźwiecka
Edycja legnicka 31/2015, str. 6-7

Dorota Niedźwiecka

Podczas redakcyjnej pielgrzymki po sanktuariach Europy, tym razem pielgrzymi diecezji legnickiej dotarli do Lourdes. To miejsce zawsze można opisywać na wiele sposobów...

Wieczorne nabożeństwo różańcowe w Lourdes prezentuje się imponująco. Tysiące ludzi różnych nacji: Francuzów, Portugalczyków, Polaków, Murzynów, Koreańczyków ciągną w wielobarwnym korowodzie wokół głównego placu przed bazyliką. Zapalone świece, które trzymają w dłoniach, przypominają migające w ciemności robaczki świętojańskie. Na placu rozlega się gromki głos tłumu: „Ave Maria”. Każdy dziesiątek jest odmawiany w innym języku. Wśród uczestników wyróżniają się kobiety w białych kostiumach i welonach. To opiekujące się w Lourdes chorymi pielęgniarki.

Lourdes to jedno z najczęściej odwiedzanych na świecie sanktuariów. Co roku przybywa do niego 6 mln osób. To tutaj 11 lutego 1858 r. przy grocie Massabielle rozpoczęły się objawienia Matki Bożej 14-letniej Bernadetcie Soubirous. Maryja, ukazując się dziewczynie, przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie. Było to cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Do pierwszego uzdrowienia w grocie doszło już po 3 tygodniach od rozpoczęcia objawień: 1 marca 1858 r. Catherine Latapie doznała uzdrowienia obmywając swoje chore ramię w źródełku tryskającym przy grocie. Objawienia zakończyły się 16 lipca tego samego roku. Bernadetta Soubirous wstąpiła w 1866 r. do klasztoru w Nevers. W 1933 r. została ogłoszona świętą.

Natura i architektura

Sanktuarium w Lourdes to arcydzieło w połączeniu architektury i natury. Budynki trzech świątyń, nałożonych na siebie kaskadowo, wzniesiono na skale, w której znajduje się Grota Objawień. Najniżej znajduje się kościół poświęcony tajemnicom różańcowym. W wielobarwnym, wystrojonym na wzór bizantyjski wnętrzu, znajduje się piętnaście wyłożonych mozaikami kaplic, które przedstawiają sceny piętnastu tajemnic różańcowych. Bazylika różańcowa powstała w latach: 1883-99. Wieńczy ją kopuła z pozłacaną koroną i krzyżem, które złożył w darze naród irlandzki w 1924 r. Na fasadzie bazyliki od 2007 r. znajdują się kaplice tajemnic światła dołączone do tajemnic różańcowych przez Jana Pawła II w 2002 r.

Reklama

Nad kościołem bizantyjskim wznosi się pierwszy z trzech kościołów, tzw. krypta. Zaczęto go wznosić w 1861 r. – zaledwie trzy lata po ustaniu objawień. Przy jego budowie pracował m.in. ojciec Bernadetty.

Kościół jest niewielki, otoczony dużą liczbą korytarzy, które są wyłożone marmurowymi tablicami dziękczynnymi. U wejścia stoi sporych rozmiarów statua przedstawiająca św. Piotra, w kaplicy po prawej – relikwiarz św. Bernadetty.

Zwieńczenie budowli stanowi bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwana potocznie bazyliką górną (1866-72). Wzniesiona w stylu neogotyckim z licznymi tablicami pamiątkowymi i witrażami przedstawia historię objawień w Lourdes. Wieża budowli sanktuaryjnych wznosi się na wysokość 70 m.

Pod ogromnym placem przed kościołami – (130 m długości, 85 m szerokości, może pomieścić 40 tys. ludzi) – majstersztyk techniki lat 50. XIX wieku: ukryta pod placem ogromnych rozmiarów świątynia. Niezachwycająca formą ani wystrojem (wykonano ją z betonu), za to ukazująca możliwości współczesnej techniki i niezwykle praktyczna. Jest w stanie pomieścić nawet 25 tys. osób.

Uzdrowienia

Lourdes to miejsce, w którym Bóg dokonuje najwięcej na świecie cudów. Średnio – 8 uzdrowień na dzień. Tak wynika ze statystyk, które pokazują że w ciągu 150 lat odnotowano 7 tys. zgłoszeń przypadków niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia.

Inną sprawą są uzdrowienia, które zostały zatwierdzone przez specjalną komisję kościelną do badania cudów. Aby jakieś uzdrowienie zostało przez nią uznane za cud, potrzeba, by zespół lekarzy – po wnikliwych badaniach – orzekł, że danego schorzenia nie da się wyjaśnić za pomocą współczesnej wiedzy medycznej. Każdy taki przypadek jest badany aż trzykrotnie. Bierze się pod uwagę profil psychologiczny uzdrowionego, by wykluczyć oszustwo czy zaburzenia psychiczne pod kątem tego, w jaki sposób chory był prowadzony medycznie. Każdy przypadek jest opiniowany także przez lekarzy zewnętrznych. Na koniec wydaje się opinię o wyjątkowym charakterze uzdrowienia: jeśli uzdrowienie okazało się trwałe, jeśli choroba nie mogła być w stadium możliwym do wyleczenia, jeśli jest trudna do wyleczenia lub jeśli jest nieuleczalna. Takich cudów w Lourdes uznano aż 67. Niekiedy cudowne uzdrowienia zostają uznane dopiero po kilkudziesięciu latach.

Tagi:
pielgrzymka

Moc Eucharystii – pielgrzymka do Łagiewnik

2019-04-24 09:01

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 17/2019, str. 4-5

Już za kilka dni (30 kwietnia) wyruszy z Hałcnowa kolejna piesza pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W siódmej edycji tej duszpasterskiej inicjatywy pojawiają się jednak nowe elementy. Tematem tegorocznego pielgrzymowania jest Eucharystia i z tym właśnie wiążą się nowości

Archiwum
Kapłani będą mieli co nieść

Większość tego, co stanowi o charakterze tej wyjątkowej na religijnej mapie Polski pielgrzymce, pozostaje bez zmian. Wypróbowana przez sześć poprzednich edycji formuła – zdaniem organizatorów – cieszy się dużym zainteresowaniem. Irena Papla, która jest pomysłodawczynią pielgrzymowania pod znakiem miłosierdzia Bożego, jest przekonana, że to dzieło Boże. – Skąd sukces? Ja nie patrzę na to w kategoriach sukcesu. Nie skupiamy się na jakiejś kampanii reklamowej, a zawsze są chętni do wyruszenia w drogę. Robimy to na miarę naszych sił, a cała reszta to jest dzieło Pana Boga. Zawsze to będę powtarzać. Jesteśmy zwykłymi narzędziami w rękach Boga. Wierzę, że Pan Jezus po prostu chce, aby ta pielgrzymka się obywała, by ludzie szli i wzywali miłosierdzia – mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Dzięga: Szatan nie da nam odpocząć

2019-04-22 14:20

pk / Szczecin (KAI)

Wojna ideologiczna zaczęła się w raju, a szatan ma jeden cel. Chce walczyć z człowiekiem - mówił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński był gościem audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin.

M. Paszun

Hierarcha odpowiedziała na pytanie o to, czy Europa i Polska staje dziś na skraju wojny ideologicznej i czy mamy do czynienia z frontalnym atakiem na Kościół. - Szatan nie chce walczyć z Bogiem, bo wie, że nie jest w stanie z nim walczyć. Jest zainteresowany pozyskaniem każdej ludzkiej duszy - dodał arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński przyznał, że "doświadczamy kolejnego etapu zmagania duchowego w dziejach świata".

- Jest to zmaganie o każdą ludzką duszę. Szatan nie ustanie w tym zmaganiu. On nam nie da odpocząć. Co najwyżej będzie szukał innych metod. Zmieni metody i nam się będzie wydawało, że mamy więcej odpoczynku, a to już jest atak prowadzony z innej strony, subtelnie, ale często skutecznie. I żebyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy w stanie z nim po ludzku wygrać i dlatego modlimy się przez przyczynę Michała Archanioła, żeby pomógł nam, byśmy mocą Bożą w tej walce mogli być zwycięzcami - mówi abp Dzięga.

Metropolita dodaje, że "zawołanie Michała Archanioła „Któż jak Bóg” w dzisiejszych kontekstach językowych znaczyłoby tylko Bóg, tylko po Bożemu, tylko z Bogiem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem