Reklama

Pod patronatem Jana Pawła II

Niedziela przemyska 6/2003

Klimkówka to mała wieś, malowniczo położona w paśmie Beskidu Niskiego, w dolinie rzeczki Flory, między dwoma uzdrowiskami Iwoniczem i Rymanowem. W centrum wsi, obok budynku starej szkoły, stoi piękna, nowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum. Szkoła została oddana do użytku i poświęcona przez abp. Józefa Michalika 3 września 1998 r. Szczególnym miejscem w szkole jest kącik patrona z wizerunkiem Papieża i ręcznie haftowanym sztandarem, który został poświęcony przez Ojca Świętego podczas wizyty w Krośnie w 1997 r. W dniach 8-9 listopada 2002 r. Zespół Szkół w Klimkówce był gospodarzem XI Ogólnopolskiego Spotkania Przedstawicieli Szkół im. Jana Pawła II. Do Klimkówki przyjechali przedstawiciele 77 placówek skupionych w "Rodzinie Szkół" (w całej Polsce jest około 230 szkół, które za patrona obrały sobie wielkiego Polaka).
Głównym celem tego zjazdu była integracja "Rodziny Szkół" oraz organizacja konkursu wiedzy o Patronie. Zjazd był także okazją do podsumowania II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół do Częstochowy. Wyżej wymienione spotkania zaowocowały wspaniałymi dokonaniami. Opracowano treści i zadania do szkolnych programów wychowawczych, organizowano ogólnopolskie turnieje wiedzy o Patronie, konkursy plastyczne, literackie, poetyckie, zawody sportowe, pielgrzymki. "Rodzina Szkół" wydała także okolicznościowe medale, publikacje i foldery.
XI Spotkanie w Klimkówce poprzedzone było wizytą delegacji dyrektorów szkół w Watykanie, na prywatnej audiencji u Ojca Świętego, 4 listopada, w dniu imienin Papieża. Delegacja wręczyła Ojcu Świętemu Monografię Rodziny Szkół oraz duże zdjęcie uczestników pielgrzymki do Częstochowy odbytej 17 października 2002 r.
Wszelkie dokonania "Rodziny Szkół" zrodziły się z wiary i faktu autentyczności osoby Jana Pawła II, która łączy i przekazuje podstawowe wartości. Taką niepodważalną wartością jest miłość i człowieczeństwo. Mówiąc o miłości, trzeba przypomnieć pierwszą encyklikę Ojca Świętego Redemptor hominis. Dogmatyczny tekst encykliki stanowi rozwinięcie przesłania pontyfikatu "Nie lękajcie się". Poprzez Wcielenie - narodziny Syna Bożego - Bóg objawił swą bliskość, tkwiącą w miłości i równocześnie ukazał poprzez miłość prawdziwą głębię społeczeństwa. Bez niej "człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu". To miłość Boża pozwala istnieć światu.
W podobnym aspekcie zaprezentowana została część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Klimkówce.
Uroczystą Mszę św. celebrował w kościele parafialnym w Klimkówce abp Józef Michalik. W pięknej homilii Arcypasterz nawiązał do procesu wychowania młodego człowieka. Po Mszy św. Metropolita spotkał się z całą "Rodziną Szkół", gdzie podzielił się z uczestnikami wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi Jego osobistych spotkań z Ojcem Świętym. W czasie konferencji Ksiądz Arcybiskup nawiązał do poezji Jana Pawła II, w której odnajdujemy najważniejsze wartości, będące wskazówką dla współczesnego człowieka. Dzięki poezji Karola Wojtyły otrzymujemy nowe światło w spojrzeniu na wiele spraw. Widzimy jak pozostał wierny Bogu i sobie, jak szedł godnie w trosce o to, co ważne i najważniejsze. Pracował i cierpiał z innymi i dla innych, kochał świat i ojczystą ziemię.
Podczas tego kameralnego spotkania z Dostojnikiem Kościoła panował specyficzny, serdeczny nastrój. Wszyscy w skupieniu, ze wzruszeniem słuchali słów Arcybiskupa. Podsumowując rozważania, dochodzimy do wniosku, że osoba Jana Pawła II jest dowodem na to, że jego twórczość i wartości, które prezentuje i głosi są wzorem do naśladowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję