Reklama

Z Polski

Arcybiskup Henryk Hoser

Powstanie Warszawskie – lekcja patriotyzmu

W związku z 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego abp Henryk Hoser powiedział, że to jedna z najważniejszych lekcji patriotyzmu. – Pokazało ono, że są takie wartości, za które warto poświęcić własne życie. Jeżeli nie będziemy szanować państwa polskiego, jeżeli zrobimy z niego jakieś igrzyska polityczno-ekonomiczne, to tę wolność możemy stracić – przestrzegł biskup warszawsko-praski.

Abp Hoser zaapelował o cześć i szacunek dla tych, którzy w 1944 r. stanęli na barykadach stolicy do nierównej walki z okupantem. – Wpisują się oni w tę samą logikę, co uczestnicy powstania styczniowego: logikę poświęcenia życia dla społeczeństwa, dla narodu, dla jego wolności i suwerenności – zauważył.

– Wielu krytykuje dziś Powstanie, nazywając je nie tylko szaleństwem, ale wręcz zbrodnią. Tymczasem dopóki żyją ostatni jego uczestnicy i świadkowie, to ich głosu należy słuchać. Ich ocena jest najważniejsza, ponieważ to oni przeżyli dramat walk w bombardowanym mieście. To oni stracili w jego ruinach swoich przyjaciół, współmałżonków, własne dzieci czy rodziców. Mimo to jednogłośnie podkreślają, że Powstanie Warszawskie miało sens, bo było ogromnym zwycięstwem ducha nad materią – zaznaczył abp Hoser.

Reklama

(KAI)

Trybunał Konstytucyjny

Ustawa o SKOK-ach a Konstytucja RP

Zapis ustawy o SKOK-ach przewidujący objęcie nadzorem finansowym małych Kas jest niezgodny z Konstytucją RP – stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Pozostałe skarżone przepisy ws. SKOK-ów są zgodne z ustawą zasadniczą. Sędzia sprawozdawca Leon Kieres stwierdził, że ustawodawca, przygotowując przepisy o SKOK-ach, powinien dokonać zróżnicowania stosowania prawnych środków nadzorczych nad Kasami ze względu na m.in. rozmiar ich działalności.

Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, odnosząc się do orzeczenia, stwierdził, że trybunał nie przyjrzał się skutkom funkcjonowania ustawy o SKOK-ach. – Ten nadmierny nadzór, który pogwałca, w mojej ocenie, prawa do zrzeszania się, wręcz tworzy bezprecedensową możliwość przejmowania własności spółdzielczej przez zagraniczne banki w Polsce. Trybunałowi nie przeszkadza to, że ostatnia polska instytucja będzie po kawałku przejmowana przez zagraniczne banki, nie chce ukrócić tego procederu, który już w tej chwili ma miejsce – powiedział Jerzy Bielewicz.

(RIRM)

Dzień pamięci

Głos prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 12 lipca każdego roku Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W imieniu rodzin ofiar, zrzeszonych w Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, wyrażam swoją najgłębszą wdzięczność wszystkim Paniom Posłankom i Panom Posłom, których głosami została przyjęta ta ustawa.

Reklama

Szczególne podziękowania składam posłowi ziemi suwalskiej panu Jarosławowi Zielińskiemu jako inicjatorowi tej ustawy i posłowi – sprawozdawcy.

Ten akt Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jest symboliczną rehabilitacją naszych bliskich zamordowanych przez sowiecki „Smiersz” z rozkazu Stalina.

Z wyrazami szacunku –

Ks. prał. Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945
Suwałki, 27 lipca 2015 r.

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie ma obawy, że Maryja wyrośnie w nas ponad głowę Chrystusa, Ona Go zawsze niesie przed sobą.

Krótko

• Głosowanie za ustawą o in vitro i podpisanie jej przez prezydenta Komorowskiego to ewidentny publiczny grzech ciężki – mówi ks. prof. Wojciech Góralski, kanonista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na łamach „Naszego Dziennika”. Ks. prof. Góralski dodaje, że w tej sytuacji mamy obowiązek przypominania tym, co poparli in vitro, że nie mogą przystępować do Komunii św.

• Rządząca partia przyspiesza sejmowe prace nad projektem o tzw. mowie nienawiści. Przewiduje on, że osoby homo- i transseksualne byłyby chronione przed zniewagami, tak jak np. Żydzi. To kolejny skręt w lewo Platformy Obywatelskiej.

• Działalność 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla naszego kraju, monitoruje ABW. Najliczniejszą obserwowaną grupę stanowią Czeczeni.

• W Polsce za 35 lat będzie więcej emerytów niż osób w wieku produkcyjnym – wynika z najnowszego raportu GUS.

• Kolejny sondaż pokazuje dużą przewagę PiS nad PO. Według badania Estymatora, Zjednoczona Prawica może liczyć na 43 proc. głosów. PO tylko na 29.

• Do picia napojów alkoholowych przyznaje się prawie 90 proc. uczniów III klas gimnazjalnych i ponad 95 proc. uczniów II klas liceów i innych szkół średnich. Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną zażywaną przez młodzież – takie wnioski płyną z raportu w ramach Europejskiego Programu Badań Szkolnych na Temat Alkoholu i Narkotyków (ESPAD).

• W Warszawie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych został podpisany Pakt Społeczny Przeciwko Dopalaczom. Ma on zintegrować dotychczasowe działania wszystkich służb, organizacji i szkół w walce z dopalaczami.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-08-05 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Domowy żel antybakteryjny

W związku z epidemią koronawirusa w drogeriach i aptekach zaczyna brakować żeli antybakteryjnych. Można je zrobić samemu.

Żel można przygotować w szklanej czy porcelanowej miseczce lub słoiku z nakrętką.

Składniki:
• 1-2 łyżki wysokoprocentowego alkoholu (musi być co najmniej 60-procentowy)
• olejek herbaciany lub arganowy – ok. 30 kropli
• olejek aloesowy – 1/4 szklanki

Miksturę energicznie wymieszać, a jeśli robimy ją w słoiku, to należy go zakręcić i energicznie nim wstrząsać. I gotowe! Dodanie olejków jest potrzebne, aby żel nie wysuszał skóry rąk.

Podstawą żelu antybakteryjnego jest spirytus. Dlatego musimy dbać, by stężenie alkoholu w żelu nie spadło i co jakiś czas uzupełniać jego dawkę, a przede wszystkim skutecznie zamykać buteleczkę z preparatem.

Środkiem tym można dezynfekować ciało i powierzchnie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jeżeli są warunki, by chodzić do sklepu, to są warunki, by pójść do lokalu wyborczego

2020-03-30 19:04

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Telewizja Trwam / wPolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda

Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowanie odpowiednich środków ostrożności - ocenił podczas poniedziałkowej sesji "Q&A" na Facebooku prezydent Andrzej Duda.

Pytany o postulat opozycji dotyczący przełożenia wyborów prezydenckich, odpowiedział, że jeśli w maju nie będzie warunków do przeprowadzenia wyborów, wówczas nie powinny się one odbyć. Prezydent podkreślał, że jego priorytetem jest "życie i zdrowie rodaków".

Andrzej Duda był także pytany o wypowiedzi kandydatów opozycyjnych, którzy podkreślają, że obecnie nie ma warunków do prowadzenia kampanii wyborczej.

"Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności" - odpowiedział prezydent.

"Nie można w tej chwili organizować spotkań publicznych, gromadzić się, ale są różne inne formy prowadzenia kampanii. Kiedy spojrzę do internetu, to widzę, że różni kandydaci na prezydenta w sposób bardzo intensywny prowadzą swoje kampanie. Na pewno dzisiaj są różne formy prowadzenia kampanii i z całą pewnością szeroka gama form prowadzenia tej kampanii jest w tej chwili dostępna w sposób bezpieczny" - dodał.

Prezydent pytany o wprowadzenie do jednej z ustaw składających się na "tarczę antykryzysową" zmiany w Kodeksie wyborczym, która rozszerza możliwość głosowania korespondencyjnego, odpowiedział, że zmiany te mają "charakter profrekwencyjny". Zdaniem prezydenta zmiany te umożliwiają skorzystanie z prawa do głosowania osobom, które "niejednokrotnie z takiego prawa by nie skorzystały czy nie mogły skorzystać".

Zdaniem prezydenta zmiany te dotyczą przede wszystkim seniorów, którzy do tej pory "także ze względu na swoją kondycję fizyczną" nie brali udziału w wyborach, a zmiany wprowadzone przez posłów wspierają "zasadę powszechności wyborów". (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję