Reklama

Z Polski

Arcybiskup Henryk Hoser

Powstanie Warszawskie – lekcja patriotyzmu

W związku z 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego abp Henryk Hoser powiedział, że to jedna z najważniejszych lekcji patriotyzmu. – Pokazało ono, że są takie wartości, za które warto poświęcić własne życie. Jeżeli nie będziemy szanować państwa polskiego, jeżeli zrobimy z niego jakieś igrzyska polityczno-ekonomiczne, to tę wolność możemy stracić – przestrzegł biskup warszawsko-praski.

Abp Hoser zaapelował o cześć i szacunek dla tych, którzy w 1944 r. stanęli na barykadach stolicy do nierównej walki z okupantem. – Wpisują się oni w tę samą logikę, co uczestnicy powstania styczniowego: logikę poświęcenia życia dla społeczeństwa, dla narodu, dla jego wolności i suwerenności – zauważył.

Reklama

– Wielu krytykuje dziś Powstanie, nazywając je nie tylko szaleństwem, ale wręcz zbrodnią. Tymczasem dopóki żyją ostatni jego uczestnicy i świadkowie, to ich głosu należy słuchać. Ich ocena jest najważniejsza, ponieważ to oni przeżyli dramat walk w bombardowanym mieście. To oni stracili w jego ruinach swoich przyjaciół, współmałżonków, własne dzieci czy rodziców. Mimo to jednogłośnie podkreślają, że Powstanie Warszawskie miało sens, bo było ogromnym zwycięstwem ducha nad materią – zaznaczył abp Hoser.

(KAI)

Trybunał Konstytucyjny

Ustawa o SKOK-ach a Konstytucja RP

Zapis ustawy o SKOK-ach przewidujący objęcie nadzorem finansowym małych Kas jest niezgodny z Konstytucją RP – stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Pozostałe skarżone przepisy ws. SKOK-ów są zgodne z ustawą zasadniczą. Sędzia sprawozdawca Leon Kieres stwierdził, że ustawodawca, przygotowując przepisy o SKOK-ach, powinien dokonać zróżnicowania stosowania prawnych środków nadzorczych nad Kasami ze względu na m.in. rozmiar ich działalności.

Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, odnosząc się do orzeczenia, stwierdził, że trybunał nie przyjrzał się skutkom funkcjonowania ustawy o SKOK-ach. – Ten nadmierny nadzór, który pogwałca, w mojej ocenie, prawa do zrzeszania się, wręcz tworzy bezprecedensową możliwość przejmowania własności spółdzielczej przez zagraniczne banki w Polsce. Trybunałowi nie przeszkadza to, że ostatnia polska instytucja będzie po kawałku przejmowana przez zagraniczne banki, nie chce ukrócić tego procederu, który już w tej chwili ma miejsce – powiedział Jerzy Bielewicz.

(RIRM)

Dzień pamięci

Głos prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945

Reklama

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 12 lipca każdego roku Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W imieniu rodzin ofiar, zrzeszonych w Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, wyrażam swoją najgłębszą wdzięczność wszystkim Paniom Posłankom i Panom Posłom, których głosami została przyjęta ta ustawa.

Szczególne podziękowania składam posłowi ziemi suwalskiej panu Jarosławowi Zielińskiemu jako inicjatorowi tej ustawy i posłowi – sprawozdawcy.

Ten akt Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jest symboliczną rehabilitacją naszych bliskich zamordowanych przez sowiecki „Smiersz” z rozkazu Stalina.

Z wyrazami szacunku –

Ks. prał. Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945
Suwałki, 27 lipca 2015 r.

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie ma obawy, że Maryja wyrośnie w nas ponad głowę Chrystusa, Ona Go zawsze niesie przed sobą.

Krótko

• Głosowanie za ustawą o in vitro i podpisanie jej przez prezydenta Komorowskiego to ewidentny publiczny grzech ciężki – mówi ks. prof. Wojciech Góralski, kanonista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na łamach „Naszego Dziennika”. Ks. prof. Góralski dodaje, że w tej sytuacji mamy obowiązek przypominania tym, co poparli in vitro, że nie mogą przystępować do Komunii św.

• Rządząca partia przyspiesza sejmowe prace nad projektem o tzw. mowie nienawiści. Przewiduje on, że osoby homo- i transseksualne byłyby chronione przed zniewagami, tak jak np. Żydzi. To kolejny skręt w lewo Platformy Obywatelskiej.

• Działalność 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla naszego kraju, monitoruje ABW. Najliczniejszą obserwowaną grupę stanowią Czeczeni.

• W Polsce za 35 lat będzie więcej emerytów niż osób w wieku produkcyjnym – wynika z najnowszego raportu GUS.

• Kolejny sondaż pokazuje dużą przewagę PiS nad PO. Według badania Estymatora, Zjednoczona Prawica może liczyć na 43 proc. głosów. PO tylko na 29.

• Do picia napojów alkoholowych przyznaje się prawie 90 proc. uczniów III klas gimnazjalnych i ponad 95 proc. uczniów II klas liceów i innych szkół średnich. Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną zażywaną przez młodzież – takie wnioski płyną z raportu w ramach Europejskiego Programu Badań Szkolnych na Temat Alkoholu i Narkotyków (ESPAD).

• W Warszawie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych został podpisany Pakt Społeczny Przeciwko Dopalaczom. Ma on zintegrować dotychczasowe działania wszystkich służb, organizacji i szkół w walce z dopalaczami.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-08-05 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME 2021 - Cristiano Ronaldo najlepszym strzelcem w historii

2021-06-15 21:52

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Euro 2020

PAP/EPA/HUGO DELGADO

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Portugalczyk Cristiano Ronaldo został najlepszym strzelcem w historii piłkarskich mistrzostw Europy. We wtorek zdobył dwie bramki w meczu z Węgrami (3:0), a łącznie ma ich na koncie 11. Przed tym turniejem dzielił rekord dziewięciu goli z Francuzem Michelem Platinim.

Jednocześnie Ronaldo został pierwszym piłkarzem, który wystąpił w pięciu mistrzostwach Europy i jedynym, mającym w dorobku bramki w każdej z tych imprez (dwie w 2004, jedna w 2008, po trzy w 2012 i 2016, dwie w 2021). Nikt inny nie trafił do siatki w więcej niż trzech turniejach finałowych.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wernisaż wystawy plenerowej „Sąsiedzi w Europie” [ZAPROSZENIE]

2021-06-16 10:38

wikipedia.pl

Helmut Kohl w Krzyżowej

Helmut Kohl w Krzyżowej

17 czerwca 2021 mija 30 lat od podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Z tej okazji na ul. Oławskiej zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Sąsiedzi w Europie” ukazująca historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej do czasów współczesnych.

Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. Był on tym trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich: Msza Pojednania w Krzyżowej otworzyła nowe możliwości dialogu, Traktat graniczy z 1990 r. ostatecznie uregulował kwestie terytorialne, a Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję