Reklama

Niedziela Małopolska

Atrakcje pod Giewontem

Niedziela małopolska 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

festiwal

folklor

Anna Karpiel-Semberecka

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Każdego roku pod koniec wakacji do Zakopanego zjeżdżają miłośnicy folkloru i kultury góralskiej na odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W tym roku odbędzie się on już po raz 47. w dniach od 21 do 29 sierpnia. W swoim założeniu ma służyć ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Ta impreza wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń, które proponuje turystom z Polski i zagranicy miasto Zakopane, organizator Festiwalu.

Jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku zespoły uczestniczące w konkursowych rozgrywkach w trzech kategoriach – folklor w formie autentycznej, artystycznej i stylizowanej – będą rywalizować o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Każdy, kto będzie chciał zobaczyć te zmagania, będzie mógł obejrzeć występy zespołów w namiocie festiwalowym. Oceniać je będą profesjonalni jurorzy.

Autentycznie

Walorem zakopiańskiego Festiwalu jest to, że od lat ogromną wagę przykłada się do autentyczności prezentowanych występów. Będziemy zatem mogli obejrzeć nie tylko tańce i śpiewy, ale i ludowe obrzędy poszczególnych krajów. Na Festiwal do Zakopanego przyjeżdżają zespoły i grupy folklorystyczne z Podhala i rejonu Karpat, ale też z bardziej orientalnych zakątków świata. W tym roku zaprezentują się m.in. grupy z Rumunii, Hiszpanii, Ukrainy, Portugalii, Meksyku czy Indii.

Reklama

Z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich związanych jest wiele osób, które w czasie jego długiej historii pełniły przeróżne funkcje – od organizatorów i twórców, po uczestników, i które do dziś dnia biorą w nim udział, także jako publiczność, opiniująca jego rozwój i przebieg. Relacje wielu z nich możemy przeczytać w książce: „Mój Festiwal. Historia we wspomnieniach jego twórców i uczestników”, wydanej dwa lata temu przez Biuro Promocji Zakopanego. Powtarza się opinia o niezwykłej atmosferze, która przyciąga do Zakopanego ludowych artystów z przeróżnych miejsc na świecie. Francuski uczestnik i juror festiwalowy, Jean Roche, pisze: „Jak wytłumaczyć moje przywiązanie do tego festiwalu? Nie jest łatwo wyjaśnić ten fenomen. Miałem przyjemność brać tutaj udział w wielu wydarzeniach, spotkać wielu wspaniałych ludzi i myślę, że to dzięki temu mam tak duży sentyment do festiwalu i Zakopanego. I pewnie z powodu moich uczuć do góralszczyzny nazywają mnie tutaj «Jasiek Gąsienica»”.

Propozycje

Festiwal to nie tylko rozgrywki konkursowe, ale także wciąż rozbudowywana gama propozycji dla całych rodzin, laików czy zwyczajnych turystów, którzy dotąd nie zetknęli się z folklorem w jego widowiskowym wydaniu. Jest to również propozycja dla specjalistów od etnografii, dla których przygotowano ciekawe konferencje i panele naukowe.

Organizatorzy proponują wiele atrakcji w różnych porach dnia, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla rodzin z dziećmi w godzinach dopołudniowych odbywać się będą przeróżne warsztaty (bibułkarskie, garncarskie, taneczne), animacje tradycyjnych zabaw ludowych. Będzie także można nauczyć się ludowych tańców i piosenek. Regionalni twórcy otworzą na ten czas swoje pracownie, które będzie można odwiedzić, a zakopiańskie galerie i muzea zaproszą na bezpłatne zwiedzanie ich ekspozycji.

Reklama

Warto także wziąć udział w korowodzie, który w niedzielę 23 sierpnia przejdzie ulicami Zakopanego po Mszy św. w kościele Świętego Krzyża (w czasie której odbędzie się wspólna modlitwa o pokój dla świata). Podczas tego barwnego pochodu zaprezentują się w swoich regionalnych strojach wszystkie grupy i zespoły uczestniczące w Festiwalu.

Charytatywnie

Organizatorzy Festiwalu zapraszają również na koncert, z którego dochód przeznaczony będzie na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. – Zespoły z Nepalu kilka razy gościły na zakopiańskim festiwalu, jego organizatorzy chcą więc w geście solidarności upamiętnić ofiary tego tragicznego trzęsienia ziemi, a także wspomóc potrzebujących Nepalczyków – mówi Anna Karpiel-Semberecka z Biura Prasowego Festiwalu. – Cały dochód z koncertu „Na Folkową Nutę”, organizowanego 21 sierpnia, o godz. 20 w namiocie festiwalowym, przeznaczony będzie właśnie na ten cel – dodaje p. Anna. W koncercie wystąpi „Kapela ze Wsi Warszawa”.

Większość jednak koncertów festiwalowych będzie bezpłatna, zatem dla chcących uatrakcyjnić swój pobyt pod Tatrami impreza ta nie będzie wymagała dużych nakładów finansowych.

Organizatorzy przygotowali także konkurs fotograficzny dla publiczności pt. „Żywioł Folkloru – Festiwalowa Wioska tętniąca życiem”. Oprócz atrakcyjnych nagród, zwycięskie fotografie będą zaprezentowane na kolejnym festiwalu pod Tatrami. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, uzupełnianymi na bieżąco na profilu wydarzenia: pl-pl.facebook.com/MFFZG.Zakopane oraz na stronie internetowej: festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

35 lat „Siedlecczan”

Niedziela kielecka 2/2020, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

teatr

folklor

Siedlecczanie

TD

Siedlecczanie w jubileuszowym spektaklu, pierwsza z lewej S. Żądecka

Szefowa i twórczyni zespołu – Stanisława Żądecka, z poczuciem misji i pasji chroni lokalny folklor. Chodzi nie tylko o setki dopracowanych w szczegółach programów folklorystycznych, ale i o autentyzm gwary.

Zespół Siedlecczanie z Siedlec w gm. Chęciny założony został 6 grudnia 1984r. Bodaj jako jedyny zespół w Polsce mają w swoim repertuarze 11 pieśni z okresu insurekcji kościuszkowskiej oraz 28 kolęd i pastorałek z XIX w. i wcześniejszych. Przez zespół przewinęło się ok. 90 osób, 27 z nich już nie żyje.

A wszystko zaczęło się od obrzędu Godnich Świąt. Była to „Wilyjo”, czyli wigilia z przełomu XIX/XX w., zaprezentowana po raz pierwszy w 1986r. W remizie OSP nieogrzewane ściany pokrywał szron, mała dmuchawa nie załatwiała sprawy, klej robiony z mąki żytniej – zamarzał, ale – jak powiedział wtedy ówczesny proboszcz, śp. Kazimierz Borek– dla takich zapaleńców, to żadna przeszkoda…

– Ten spektakl nie był w zasadzie powtarzany, czuliśmy potrzebę spotkania się z tamtym przekazem i skonfrontowania go dzisiaj z publicznością – mówi „Niedzieli” szefowa zespołu, w grudniowy wieczór w nowoczesnej już siedzibie OSP w Siedlcach.

Ocalić od zapomnienia

Akcja „Wilyjo”’ dzieje się w wielopokoleniowej rodzinie gospodarzy, jest z nimi także przygarnięty parobek, wśród autentycznych rekwizytów, np. starych sprzętów i garderoby, wydobytych z zakamarków chłopskich chałup. Obrzęd wprowadza w świętość niezwykłego czasu, przypomina solidarność rodzinną przy stole, wędrowanie całą wsią na Pasterkę.

Stanisława Żądecka, z zawodu katechetka, chętnie angażuje do pomocy młodzież, z którą ma bardzo dobry kontakt. Jeden z pierwszych obrzędowych spektakli zespołu to „Kłolendziorze”, którzy chodzili po wsi. W Bukowinie Tatrzańskiej na ogólnopolskim przeglądzie zajęli III miejsce, za rok – wyróżnienie. – W sumie spisałam 4 różne formy kolędowania w tamtych czasach, ale już tylko z dziećmi je przygotowuję – wyjaśnia Żądecka. Jest kreatywną, utalentowaną i energiczną osobą; pisze scenariusze, zajmuje się scenografią, choreografią, kostiumami, grą aktorską, konferansjerką i rekwizytami.

Dorobek

Zespół „Siedlecczanie” dał 981 występów w Polsce, ale i na Litwie, Słowacji, w Danii. Wielokrotnie reprezentował woj. świętokrzyskie na międzynarodowych festiwalach. Posiada 16 nagrań dla Radia Kielce, 2 dla I programu PR, 2 teledyski dla TV Kablowej Kielce.

Jako jedyny z zespołów regionalnych statystował w filmie „Syzyfowe prace” Pawła Komorowskiego i w „Przedwiośniu” Filipa Bajona.

Gościł w Pałacu Prezydenckim, gdzie Prezydent wręczał czterem członkom Zespołu „Złote Krzyże Zasługi” – za kultywowanie tradycji ludowych. Byli to: Stanisława Żądecka, śp. Alicja Chuk, śp. Janina Szałas i Józef Papka.

Odznakę Zasłużony Działacz Kultury otrzymali: Stanisława Żądecka, Stanisław Szałas, Stanisław Suchara, Józef Papka. Dali 2 koncerty przed przedstawicielami 38 państw ONZ goszczącymi w Kielcach.

Zdaniem burmistrza Gminy i Miasta Chęciny, Roberta Jaworskiego, scenariusz i troska o rekwizyt to najmocniejsze strony „Siedlecczan”. – To dzięki wam ocalone od zapomnienia zostały dawne zwyczaje, pieśni i przyśpiewki. Pielęgnujecie tradycje, które nie tylko uczą i wychowują, ale pozwalają także na zachowanie naszej tożsamości kulturowej i historycznej – mówi burmistrz Jaworski.

Stanisława Żądecka jest autorką ponad 20 scenariuszy obrzędów ludowych i zwyczajów z przełomu XIX/XX w.

CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Apel Jasnogórski z "Niedzielą" w 15 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2020-04-02 20:47

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Dziś, w 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa dziękczynna za największego z pielgrzymów. Przez jego wstawiennictwo zanoszone będą też błagania o ustanie pandemii. O godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski, który poprowadzi redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela" - ks. Jarosław Grabowski.

Zapraszamy na transmisję LIVE:

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się za pomagających rozwiązać problem ubóstwa i głodu wywołanego koronawirusem

2020-04-03 10:04

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

O osobach dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 oraz tych, które myślą już o rozwiązywaniu problemów, z jakim będzie się trzeba zmierzyć w przyszłości pamiętał Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Transmitowały ją media watykańskie. W homilii Ojciec Święty nawiązał do tradycyjnego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej w piątek przed Niedzielą Palmową i zachęcił do dziękczynienia za to, że zgodziła się być Matką.

W wprowadzeniu do liturgii papież zachęcił do modlitwy za osoby pomagające zmagać się z następstwami pandemii koronawirusa:

„Są ludzie, którzy już teraz zaczynają myśleć o tym co nastąpi po przezwyciężeniu pandemii. O wszystkich problemach, które nadejdą: problemach ubóstwa, bezrobocia, głodu... Módlmy się za wszystkich ludzi, którzy pomagają dzisiaj, ale także myślą o jutrze, aby pomóc nam wszystkim” – powiedział Franciszek.

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do tradycyjnego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową.

Papież przypomniał, że według tradycji siedem boleści Matki Bożej to: proroctwo Symeona, które mówi o mieczu, który przeniknie serce Maryi; ucieczka do Egiptu, aby uratować życie swego Syna; trzy dni udręki, kiedy chłopiec pozostał w świątyni; spotykanie Jezusa w drodze na Kalwarię; śmierć Jezusa na krzyżu; zdjęcie Jezusa z krzyża, martwego, którego Maryja bierze w swe ramiona; oraz złożenie Jezusa do grobu. Zaznaczył, że w ten sposób pobożność chrześcijańska podąża drogą Matki Bożej, która towarzyszyła Jezusowi. Franciszek wyznał, że późnym wieczorem, kiedy odmawia modlitwę „Anioł Pański” rozważa także siedem boleści, pamiętając, że Matka Kościoła z wielkim bólem zrodziła nas wszystkich.

Ojciec Święty podkreślił, że Matka Boża nigdy nie prosiła o nic dla siebie, a jedynie zgodziła się, aby być Matką. Towarzyszyła Jezusowi jako uczennica, szła za Jezusem i łączyła się z upokorzeniem Syna. Nie chciała żadnych tytułów dla siebie, będąc jedynie Matką, także na modlitwie z apostołami.

„Matka Boża nie chciała odebrać Jezusowi żadnego tytułu; otrzymała dar bycia Jego Matką i obowiązek towarzyszenia nam jako Matka, bycia naszą Matką. Nie prosiła dla siebie, by była quasi-odkupicielką lub współodkupicielką: nie. Odkupiciel jest jeden jedyny i tego tytułu się nie podwaja. Tylko uczennica i matka. I tak, musimy o niej myśleć jako matce, musimy jej szukać, musimy się do niej modlić. Ona jest matką. W Kościele Matką. W macierzyństwie Matki Bożej widzimy macierzyństwo Kościoła, który przyjmuje wszystkich, dobrych i złych: wszystkich” – powiedział papież.

Franciszek zachęcił do rozważenia boleści Maryi. „Jest Ona naszą matką. Jak je dobrze znosiła, z siłą, z płaczem: to nie był płacz udawany, to było właśnie jej serce wyniszczone cierpieniem. Warto, byśmy się chwilę zastanowili i powiedzieli Matce Bożej: «Dziękuję, że zgodziłaś się być Matką, gdy powiedział ci to Anioł, i dziękuję, że zgodziłaś się być Matką, gdy powiedział ci to Jezus»” – stwierdził Ojciec Święty.

Na zakończenie Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo eucharystyczne, a papież zachęcił wiernych śledzących liturgię za pośrednictwem mediów do Komunii św. duchowej.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję