Reklama

Niedziela Małopolska

Atrakcje pod Giewontem

Niedziela małopolska 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

festiwal

folklor

Anna Karpiel-Semberecka

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Każdego roku pod koniec wakacji do Zakopanego zjeżdżają miłośnicy folkloru i kultury góralskiej na odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W tym roku odbędzie się on już po raz 47. w dniach od 21 do 29 sierpnia. W swoim założeniu ma służyć ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Ta impreza wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń, które proponuje turystom z Polski i zagranicy miasto Zakopane, organizator Festiwalu.

Jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku zespoły uczestniczące w konkursowych rozgrywkach w trzech kategoriach – folklor w formie autentycznej, artystycznej i stylizowanej – będą rywalizować o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Każdy, kto będzie chciał zobaczyć te zmagania, będzie mógł obejrzeć występy zespołów w namiocie festiwalowym. Oceniać je będą profesjonalni jurorzy.

Autentycznie

Walorem zakopiańskiego Festiwalu jest to, że od lat ogromną wagę przykłada się do autentyczności prezentowanych występów. Będziemy zatem mogli obejrzeć nie tylko tańce i śpiewy, ale i ludowe obrzędy poszczególnych krajów. Na Festiwal do Zakopanego przyjeżdżają zespoły i grupy folklorystyczne z Podhala i rejonu Karpat, ale też z bardziej orientalnych zakątków świata. W tym roku zaprezentują się m.in. grupy z Rumunii, Hiszpanii, Ukrainy, Portugalii, Meksyku czy Indii.

Reklama

Z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich związanych jest wiele osób, które w czasie jego długiej historii pełniły przeróżne funkcje – od organizatorów i twórców, po uczestników, i które do dziś dnia biorą w nim udział, także jako publiczność, opiniująca jego rozwój i przebieg. Relacje wielu z nich możemy przeczytać w książce: „Mój Festiwal. Historia we wspomnieniach jego twórców i uczestników”, wydanej dwa lata temu przez Biuro Promocji Zakopanego. Powtarza się opinia o niezwykłej atmosferze, która przyciąga do Zakopanego ludowych artystów z przeróżnych miejsc na świecie. Francuski uczestnik i juror festiwalowy, Jean Roche, pisze: „Jak wytłumaczyć moje przywiązanie do tego festiwalu? Nie jest łatwo wyjaśnić ten fenomen. Miałem przyjemność brać tutaj udział w wielu wydarzeniach, spotkać wielu wspaniałych ludzi i myślę, że to dzięki temu mam tak duży sentyment do festiwalu i Zakopanego. I pewnie z powodu moich uczuć do góralszczyzny nazywają mnie tutaj «Jasiek Gąsienica»”.

Propozycje

Festiwal to nie tylko rozgrywki konkursowe, ale także wciąż rozbudowywana gama propozycji dla całych rodzin, laików czy zwyczajnych turystów, którzy dotąd nie zetknęli się z folklorem w jego widowiskowym wydaniu. Jest to również propozycja dla specjalistów od etnografii, dla których przygotowano ciekawe konferencje i panele naukowe.

Organizatorzy proponują wiele atrakcji w różnych porach dnia, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla rodzin z dziećmi w godzinach dopołudniowych odbywać się będą przeróżne warsztaty (bibułkarskie, garncarskie, taneczne), animacje tradycyjnych zabaw ludowych. Będzie także można nauczyć się ludowych tańców i piosenek. Regionalni twórcy otworzą na ten czas swoje pracownie, które będzie można odwiedzić, a zakopiańskie galerie i muzea zaproszą na bezpłatne zwiedzanie ich ekspozycji.

Reklama

Warto także wziąć udział w korowodzie, który w niedzielę 23 sierpnia przejdzie ulicami Zakopanego po Mszy św. w kościele Świętego Krzyża (w czasie której odbędzie się wspólna modlitwa o pokój dla świata). Podczas tego barwnego pochodu zaprezentują się w swoich regionalnych strojach wszystkie grupy i zespoły uczestniczące w Festiwalu.

Charytatywnie

Organizatorzy Festiwalu zapraszają również na koncert, z którego dochód przeznaczony będzie na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. – Zespoły z Nepalu kilka razy gościły na zakopiańskim festiwalu, jego organizatorzy chcą więc w geście solidarności upamiętnić ofiary tego tragicznego trzęsienia ziemi, a także wspomóc potrzebujących Nepalczyków – mówi Anna Karpiel-Semberecka z Biura Prasowego Festiwalu. – Cały dochód z koncertu „Na Folkową Nutę”, organizowanego 21 sierpnia, o godz. 20 w namiocie festiwalowym, przeznaczony będzie właśnie na ten cel – dodaje p. Anna. W koncercie wystąpi „Kapela ze Wsi Warszawa”.

Większość jednak koncertów festiwalowych będzie bezpłatna, zatem dla chcących uatrakcyjnić swój pobyt pod Tatrami impreza ta nie będzie wymagała dużych nakładów finansowych.

Organizatorzy przygotowali także konkurs fotograficzny dla publiczności pt. „Żywioł Folkloru – Festiwalowa Wioska tętniąca życiem”. Oprócz atrakcyjnych nagród, zwycięskie fotografie będą zaprezentowane na kolejnym festiwalu pod Tatrami. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, uzupełnianymi na bieżąco na profilu wydarzenia: pl-pl.facebook.com/MFFZG.Zakopane oraz na stronie internetowej: festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: Letni Festiwal Muzyczny w 250. rocznicę urodzin Beethovena

2020-07-08 08:23

[ TEMATY ]

festiwal

rocznica

urodziny

Beethoven

BOŻENA SZTAJNER

Symfonia „Eroica” Ludwiga von Beethovena i utwory Krzysztofa Penedreckiego na orkiestrę smyczkową znalazły się w programie XXII Letniego Festiwalu Muzycznego w Płocku, w 250. rocznicę urodzin niemieckiego kompozytora.

Słuchacze festiwalowych koncertów katedrze musieli jednak dostosować się do ograniczeń sanitarnych.

W ramach XXII Letniego Festiwalu Muzycznego odbyły się cztery koncerty: w katedrze katolickiej, katedrze mariawickiej, Muzeum Mazowieckim i Auli im. Kajetana Morykoniego w LO. im. Marsz. St. Małachowskiego. Najpierw w bazylice katedralnej muzycy i słuchacze uczcili 250. rocznicę urodzin Ludwiga von Beethovena.

W murach zabytkowej świątyni pod dyrekcją Adama Banaszaka Płocka Orkiestra Symfoniczna wykonała Uwerturę „Egmont” op. 84 oraz III Symfonię Es-dur op. 55 „Eroica”. Przypomniano też „Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową” zmarłego w marcu Krzysztofa Pendereckiego, znane z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” W.J. Hasa.

W kolejnych dniach płocczanie i turyści mieli okazję wysłuchać m.in. „Psalmów” Mikołaja Gomółki, angielskich i włoskich madrygałów, a także utworów muzyki klasycznej (Antonio Vivaldi, W.A. Mozart, Antonín Dvořák), współczesnej (Grażyna Bacewicz, Adam Walaciński), filmowej i teatralnej. W gronie wykonawców znaleźli się m.in. zespół Malawski Trio i sekstet wokalny Affabre.

Ze względu na pandemię warunkami uczestnictwa w koncertach były: obowiązek zakrywania ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia.

Letni Festiwal Muzyczny jest przedsięwzięciem Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego w Płocku. Odbywa się w czasie wakacji, z udziałem płocczan i turystów. Zainicjowana w 1999 r. impreza pozwala zaprezentować różnorodne dzieła muzyczne.
W ramach corocznego festiwalu odbywają się koncerty symfoniczne, oratoryjne, prezentowana jest muzyka jazzowa i popularna, zazwyczaj w zabytkowych świątyniach i innych ważnych obiektach w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Z ziemi argentyńskiej do słubickiej parafii

2020-08-02 21:16

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Słubice

Michał Sobociński

W ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w parafii pw Ducha Świętego została odprawiona Msza św. w intencji poległych powstańców i mieszkańców stolicy.

W wygłoszonym kazaniu ks. ppor. Marcin Majewski podkreślił znaczenie i wagę posługi kapelanów i sióstr zakonnych wśród walczących. Na koniec Eucharystii ks. Marcin dokonał uroczystego umieszczenia ziem z powstańczych mogił w Panteonie Pamięci Bohaterów. Słowami modlitwy ks. kan. Henryk Wojnar wyraził wdzięczność za złożenie ofiary życia przez pokolenie młodych Polaków jako najcenniejszy skarb położony na ołtarzu Ojczyzny dla świadectwa potomnych. Słubicka uroczystość miała też swój szczególny wymiar, w tym dniu, w symboliczny sposób dokonało się po 76. latach spotkanie płk hm Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”(który po śmierci spoczął w Argentynie) ze swoimi podwładnymi z Batalionu „Zośka” i „Parasol” z powstańczych kwater na Warszawskich Powązkach. Po Mszy Świętej słubiccy parafianie podchodzili do panteonu by oddać hołd Bohaterskim Powstańcom Warszawskim. Była to pierwsza inauguracyjna uroczystość złożenia ziem z nekropolii Polskich Bohaterów. Pracujący przy projekcie Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego planują następne uroczystości według ustalonego kalendarza historycznego.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: we wrześniu negocjacje ws. opodatkowania Kościoła

2020-08-03 18:32

[ TEMATY ]

podatki

Hiszpania

PAP

Centrolewicowy rząd Hiszpanii zapowiedział, że we wrześniu rozstrzygnięta zostanie kwestia zmian w sprawie opodatkowania dóbr materialnych Kościoła katolickiego. Kwestia ta od kilku lat jest tematem sporu pomiędzy rządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE), kierowaną przez premiera Pedra Sancheza, a władzami Kościoła w tym kraju.

Jednym z głównych punktów w programie socjalistów jest egzekwowanie od instytucji kościelnych tzw. IBI, czyli podatku od nieruchomości kościelnych, które nie są związane bezpośrednio z kultem religijnym.

Pod koniec lipca Konferencja Episkopatu Hiszpanii otrzymała wyjaśnienie od wicepremier Carmen Calvo, że gabinet Pedra Sancheza oczekuje w tej sprawie m.in. na pełny raport hiszpańskiego Trybunału Obrachunkowego, odpowiednika polskiej NIK.

Przedstawicielka centrolewicowego rządu Hiszpanii wyraziła nadzieję, że we wrześniu ruszą rozmowy między stroną państwową i kościelną w sprawie uregulowania zmian podatkowych, w tym IBI.

Zapewniła, że gabinet Sancheza nie zamierza jednak ingerować w zapisy konkordatu między Hiszpanią a Stolicą Apostolską.

W 2002 r. rząd Hiszpanii zobowiązał do płacenia podatku od dóbr materialnych jedynie fundacje oraz stowarzyszenia związane z Kościołem katolickim oraz innymi działającymi na terenie tego kraju związkami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję