Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Letnie kolonie Caritas

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

kolonie

wakacje

Archiwum Caritas

Uczestnicy kolonii rowerowej w Zieleniewie

Uczestnicy kolonii rowerowej w Zieleniewie

Jak co roku Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowała bogatą ofertę wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, w większości z terenów wiejskich i dawnych PGR-ów. W ten sposób dość duża grupa młodych ludzi skorzystała z możliwości, co jest niezwykle ważne, darmowego i jedynego wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Letnie kolonie i obozy Caritas nie byłyby możliwe, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie diecezjan, którzy przez dwie czerwcowe niedziele przekazywali do puszek swoje ofiary.

– W tym roku – mówi Zofia Mogielska, koordynator akcji kolonijnej Caritas – blisko 450 dzieci objętych zostało opieką w ramach naszej dorocznej akcji „Słoneczne wakacje”. Turnusy kolonijne trwały dziesięć dni i tym razem odbywały się w dwóch miejscach – w Brzózkach, niedaleko Nowego Warpna, nad malowniczym Zalewem Szczecińskim, oraz w Zieleniewie, niedaleko Choszczna. Wśród odpoczywających dzieci w Brzózkach była ponad 50-osobowa grupa dzieci z Litwy i Białorusi, mających w sporej części polskie korzenie, które także codziennie uczestniczyły w zajęciach lingwistycznych, ucząc się języka polskiego. Dzieci pod opieką wychowawców, którzy wywodzili się z naszych świetlic środowiskowych, miały bogatą ofertę wypoczynku na miejscu w dobrze wyposażonym w infrastrukturę sportową i kulturalną ośrodku oraz w postaci wyjazdu do Gryfina, skąd do Szczecina przypłynęły statkiem wycieczkowym. W Zieleniewie organizowane były natomiast „rowerowe kolonie” dla 120 dzieci w wieku 8-13 lat. Po raz pierwszy odbyły się takie właśnie kolonie z jazdą na rowerze, gdzie poznawano bliżej przepisy ruchu drogowego, które ostatnio się zmieniły. Można było także dobrze poćwiczyć samą technikę jazdy na rowerach. Dla uczestników wychowawcy zaplanowali wiele gier i zabaw, szczególnie na świeżym powietrzu. W programie była również całodniowa wycieczka nad morze, wyjazd do Ostromęcka nad jezioro Bierzwnik oraz na basen do Choszczna. Koloniści rowerami odwiedzili miejscowości Wygon i Golcza, gdzie czekało ich spotkanie z leśnikiem i ognisko. Poza tym zaplanowano też pierwszy obóz socjoterapeutyczny dla starszych dzieci, organizowany wspólnie z Fundacją słynnego podróżnika Marka Kamińskiego – „Obóz zdobywców biegunów”. Kolejny wyjazd wakacyjny – dla około 50 dzieci – został także dofinansowany przez Caritas w ramach akcji „Z parafii na wakacje”. Najmłodsi pojadą w różne zakątki kraju. Wyjazdy te organizują w swoim zakresie poszczególne parafie – podsumowuje tegoroczny letni wypoczynek pod auspicjami Caritas Zofia Mogielska.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Caritas

Niedziela sosnowiecka 32/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

kolonie

wakacje

Piotr Lorenc

Koloniści z bp. Grzegorzem Kaszakiem, abp. Thomasem Wenskim, ks. Tomaszem Folgą i zaproszonymi darczyńcami

Koloniści z bp. Grzegorzem Kaszakiem, abp. Thomasem Wenskim, ks. Tomaszem Folgą i zaproszonymi darczyńcami

To była już druga wizyta bp. Grzegrza Kaszaka na koloniach zorganizowanych przez Caritas diecezji sosnowieckiej na zakopiańskiej Harendzie. 24 lipca kolonistów odwiedził nie tylko sosnowiecki ordynariusz, ale i arcybiskup Miami – Thomas Wenski oraz wolontariusze Caritas Polska, którzy przybyli Busem Niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za dar małżeństwa, rodziny i wspólnoty

2021-06-13 13:26

Grzegorz Kryszczuk

Dziś w Sulistrowiczkach odbywa się coroczne Spotkanie Rodzin, a także 30-lecie powstania parafii w Sulistrowicach.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, ks. abp Józef Kupny poświęcił figurę Bolka II Małego, księcia. Jest to dar metropolity wrocławskiego dla miłośników Ziemi Ślężańskiej. Postawiona ona została przed wejściem na plac kościelny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję