Reklama

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 6/2003

Wieczór kolęd

21 stycznia w Klubie Akademickim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbył się wieczór kolęd. Na program złożyły się jasełka w wykonaniu dzieci oraz słowo poetyckie ks. Zbigniewa Jana Czuchry, misjonarza saletyna. Spotkanie uświetnił też występ Chóru i Zespołu "Karpaty". Całość zakończyło wspólne kolędowanie organizatorów i zaproszonych gości. Inicjatorem wieczoru był ks. Andrzej Cypryś, duszpasterz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Misterium bożonarodzeniowe

21 stycznia dzieci z Przedszkola prowadzonego przez Siostry Felicjanki z Gorlic wystawiły Misterium o Bożym Narodzeniu. Przedstawienie stanowiło część okolicznościowej akademii przygotowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dla zaproszonych seniorów zorganizowano też spotkanie przy ciastku i herbacie.

Rocznica powstania

22 stycznia, w 140. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w kościele pw. Świętej Trójcy w Rzeszowie odprawiona została Msza św. w intencji poległych za wolność Ojczyzny. Uroczystości przewodniczył bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski. Współkoncelebransami byli: ks. Stanisław Walczak, notariusz Kurii biskupiej, ks. Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas, ks. Jan Szczupak, dyrektor Kurii Diecezjalnej oraz ks. Franciszek Dziedzic, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. W homilii ks. St. Walczak mówił o ogromnej roli historii w życiu każdego narodu. Przypomniał też wartości, w imię których ginęli nasi przodkowie. Podkreślał ich oddanie i miłość do Ojczyzny. W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele Armii Krajowej Okręgu Rzeszów, 8. Drużyna Harcerska im. płk. L. Lisa-Kuli oraz przedstawiciele władz miejskich.

Reklama

Spotkanie autorskie s. Dawidy Ryll

22 stycznia w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z s. Dawidą Ryll ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek - przełożoną wspólnoty jasielskiej i miejscową katechetką. S. Dawida jest również autorką kilku tomików wierszy: Małe wędrowanie; Przestrzeń ofiarowana bez poziomek; Ścieżki niedalekie, a także powieści biograficznej poświęconej matce Annie Kaworek, współzałożycielce Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Siostra Dawida jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O pajdę chleba razowego. Spotkanie autorskie zostało zorganizowane z inicjatywy dyrekcji i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Przegląd kolęd i pastorałek

23 stycznia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wzięło w nim udział 20 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych z terenu gmin Sędziszów i Iwierzyce. Celem imprezy było propagowanie śpiewu kolęd wśród młodego pokolenia. Konkurs uświetnił występ Magdy Anioł z zespołem. Przegląd zorganizowały Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie oraz Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi.

Spotkania opłatkowe

23 stycznia w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów im. Bohaterów Westerplatte w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe. Gościem honorowym był bp Kazimierz Górny. Jak co roku Ordynariusz rzeszowski kolędował wspólnie z mieszkańcami i pracownikami placówki. Spotkania opłatkowe w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów mają kilkuletnią tradycję. W programie oprócz wspólnego kolędowania jest przedstawienie jasełkowe w wykonaniu pensjonariuszy.
W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie przebywają obecnie 103 osoby.

Reklama

* * *

24 stycznia na wspólnym łamaniu się opłatkiem spotkali się twórcy kultury i sztuki. Uroczystą Mszę św. w ich intencji odprawił bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. Franciszek Dziedzic, duszpasterz środowisk twórczych. Po Eucharystii w Instytucie im. Jana Pawła II w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe.
W okolicznościowym przemówieniu Ksiądz Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który niejednokrotnie powtarzał, że Ewangelia stanowi natchnienie dla ludzi sztuki. Zwracał również uwagę na potrzebę szerzenia życzliwości w środowisku twórczym. Spotkanie zakończyło wspólne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń.

* * *

24 stycznia bp Edward Białogłowski wziął udział w spotkaniu opłatkowym dla podopiecznych Domu Dziecka przy ul. Nizinnej w Rzeszowie. Uroczystość zainaugurowała Msza św. odprawiona w kaplicy ośrodka. W spotkaniu uczestniczyli rodzice i opiekunowie wychowanków. Biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej przypomniał, że są oni pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami dzieci. Ich powinnością jest troszczyć się o mądrość i szlachetność młodych umysłów. Po Mszy św. odbyła się część oficjalna spotkania. Łamano się opłatkiem i kolędowano, a dzieci przedstawiły jasełka. "Ten dzień był dniem jedności" - tak podsumowała spotkanie Urszula Polanowska, dyrektor Domu Dziecka w Rzeszowie.

Dyskusja dotycząca relacji: Kościół - Unia Europejska

24 stycznia z inicjatywy Duszpasterstwa Akademickiego "Szopka" w Rzeszowie odbył się wykład pt. Kompetencje Kościoła w mówieniu o Unii Europejskiej. Prelekcję wygłosił ks. Stanisław Krajski, doktor historii filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Temat spotkania dotyczył przede wszystkim aspektów moralnych, spraw gospodarczych i suwerenności narodowej w odniesieniu do zapisu traktatu akcesyjnego. Wykład zorganizowano w ramach Studium Filozofii Klasycznej. Uczestniczyli w nim członkowie Duszpasterstwa "Szopka", młodzież i dorośli zainteresowani problematyką członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Wierni powrócili na plac Świętego Piotra, by wysłuchać papieża

2020-05-24 13:51

PAP

Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy wierni powrócili w niedzielę na plac Świętego Piotra, by wysłuchać i zobaczyć papieża Franciszka. W południe zwrócił się on do wszystkich z biblioteki w Pałacu Apostolskim, a potem stanął w oknie i błogosławił obecnych.

Plac Świętego Piotra i bazylika watykańska zostały otwarte 18 maja po trwającej od marca przerwie z powodu pandemii.

W obchodzoną w niedzielę we Włoszech i w innych krajach uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego wierni po raz pierwszy od wielu tygodni mogli wejść na plac w czasie południowej modlitwy maryjnej. W dalszym ciągu Franciszek odmawia ją nie w oknie, ale w bibliotece, a jego rozważania i pozdrowienia transmitują watykańskie media.

Dziesiątki ludzi słuchały go i oglądały na telebimie, stojąc na placu przed bazyliką w zalecanej odległości od siebie. Niektórzy mieli maseczki. Przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego pilnowali obecni tam policjanci.

Zwracając się do wszystkich, papież wyraził bliskość z katolikami w Chinach.

Nawiązując do niedzielnej uroczystości Matki Bożej z Szeszan-patronki Chin, obchodzonej jako dzień modlitw za Kościół w tym kraju, Franciszek powiedział tamtejszym wiernym: "Pragnę zapewnić was, że Kościół powszechny, którego jesteście integralną częścią, podziela wasze nadzieje i wspiera was w chwilach prób".

Podkreślił następnie, że modli się też za "wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w tych trudnych czasach, w każdym zakątku świata pracują z pasją i zaangażowaniem dla pokoju, dialogu między narodami, służby na rzecz ubogich, ochrony stworzenia i dla zwycięstwa ludzkości nad każdą chorobą ciała, serca i duszy".

Papież mówił także o obchodzonym tego dnia przez Kościół Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu. "Niech to wydarzenie zachęci nas do opowiadania i przekazywania budujących historii, które pomogą nam zrozumieć, że wszyscy jesteśmy częścią historii większej od nas i że możemy z nadzieją spoglądać w przyszłość, jeśli naprawdę zaopiekujemy się innymi jak bracia" - wskazał Franciszek.

Przypomniał, że miał udać się w niedzielę do miasta Acerra koło Neapolu na południu Włoch, na teren zwany "Ziemią Ogni". To poważnie zanieczyszczony obszar w regionie Kampania, na którym od lat dochodzi do procederu palenia przez mafię toksycznych odpadów, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia ludności. Papież wyjaśnił, że podczas wizyty, przełożonej z powodu epidemii koronawirusa, chciał udzielić wsparcia mieszkańcom tych terenów oraz wszystkim, którzy walczą ze zjawiskiem ich zatruwania.

Franciszek nawiązał też do piątej rocznicy publikacji jego ekologiczno-społecznej encykliki "Laudato si'" i ogłosił, że do 24 maja 2021 r. trwać będzie specjalny rok dedykowany refleksji nad nią.

"Zachęcam wszystkie osoby dobrej woli, by przyłączyły się do troski o nasz wspólny dom oraz naszych najsłabszych braci i siostry" - dodał papież. Poinformował o tym, że gotowa jest specjalna modlitwa w tej intencji.

Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy Regina coeli Franciszek stanął w oknie Pałacu Apostolskiego i pozdrowił oraz pobłogosławił obecnych tam ludzi, którzy głośno go witali i oklaskiwali.

Przez ponad dwa miesiące papież oglądał i błogosławił pusty plac.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: wierni mogą powrócić do sanktuarium w Fatimie

2020-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Od wtorku do sanktuarium w Fatimie mogą powrócić wierni, poinformował w poniedziałek rektorat tego portugalskiego miejsca kultu. Było ono zamknięte dla pielgrzymów od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Według władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp dla pielgrzymów do części muzealnych. Z kolei w sobotę wznowione zostaną w Fatimie Msze święte z udziałem wiernych. W najbliższych tygodniach większość nabożeństw będzie organizowanych na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Będzie można ją zdjąć tylko w momencie przystępowania do Komunii Świętej. Przyjęcie jej możliwe będzie po położeniu przez kapłana hostii na dłoń osoby przystępującej do Eucharystii.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję