Reklama

Głos z Torunia

Czas Duchowej odnowy

Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę dotarła do domu Matki 12 sierpnia po 9, 10, 11 czy 12 dniach wędrowania (zależnie od grupy). Rozpoczęła ją uroczyście koncelebrowana Msza św. sprawowana 4 sierpnia w katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Zjednoczyła pątników z diecezji pelplińskiej i toruńskiej (ok. 2 tys. osób pod opieką 50 kapłanów); niektórzy z nich wyruszyli na pątniczy szlak już kilka dni wcześniej. Wspólnie z pątnikami modlili się m.in. księża proboszczowie toruńskich parafii, parlamentarzyści, przedstawiciele władz Torunia z prezydentem Michałem Zaleskim, który ufundował koszulki dla toruńskich pielgrzymów, mieszkańcy miasta oraz słuchacze Radia Maryja i Radia Głos.

Reklama

Droga pielgrzyma jest piękna, a zarazem trudna. Radość i trud były więc udziałem pątników z diecezji toruńskiej zmierzających do tronu Pani Jasnogórskiej. W drodze rozważali oni hasło pielgrzymki: „Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię” oraz temat 31. Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Tegoroczne rekolekcje w drodze były bowiem także duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia. Tradycyjnie już pielgrzymi przedstawiali Bogu przez ręce Najświętszej Maryi Panny intencje prywatne i wspólnotowe, nieśli więc modlitewną pomoc Ojcu Świętemu, modlili się w intencjach Kościoła i ojczyzny, a także prosili o nowe powołania kapłańskie oraz zakonne. Ks. Łukasz Skarżyński – kierownik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej podkreślił, że Eucharystia jest spotkaniem z Chrystusem, który udziela pielgrzymom obfitości łask i błogosławi. Kolejny już raz na szlak wyruszył bp Józef Szamocki, który m.in. głosił konferencje czy sprawował sakrament pokuty.

Umocnieniem na dni pielgrzymowania była homilia Biskupa Andrzeja, który wyjaśniał, że w chwilach niepokoju i lęku pozorna nieobecność Boga może budzić rozżalenie czy pretensje. W takich momentach można pomyśleć, że nie uczestniczy On w naszym losie, co może prowadzić nawet do buntu. Wtedy bowiem ufność i zawierzenie Bogu stają na granicy zwątpienia, a wiara na granicy niewiary. Bywa tak, ponieważ, jak mówił bp Suski: – Bóg ma własny czas, który nie nakłada się na ludzki czas. Bóg ma własną godzinę wkraczania w nasze życie i własną godzinę działania, której nie odczytuje z naszego zegara. Według ludzkiego rozumowania jest to najczęściej godzina spóźniona. Dlatego życie w jedności z Jezusem wydaje się być nieustanną codzienną próbą, można nawet powiedzieć prowokacją dla naszej wiary, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w sytuacji kryzysowej – stwierdził Ksiądz Biskup. Wtedy warto sobie uświadomić, że Chrystus jest z nami i nieustannie przypomina: Ja jestem. Odwagi, nie bójcie się. Rekolekcje w drodze to czas, w którym pątnicy uczą się ufnej wiary od Maryi, od Tej, która jako pierwsza zawierzyła Bogu. – Rekolekcje w drodze to okazja do tego, aby nabierać mocy w łasce, przeżywać duchową odnowę – tłumaczył Biskup Andrzej. Życzył wszystkim pielgrzymom dobrej drogi i bezpiecznego powrotu do diecezji.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najwytrwalsi pielgrzymi wracają pieszo z Jasnej Góry do domów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kamil Szyszka

Od wczesnego rana z Jasnej Góry w drogę powrotną do domów wyruszali pielgrzymi, którzy uczestniczyli we wczorajszych uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Przed drugim sierpniowym odpustem dotarło 86. pielgrzymek pieszych, a w nich ok. 32 tys. osób. Pielgrzymki przybywające na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej wyróżnia to, że większość w drogę powrotną wyrusza również pieszo. Są to grupy wiernych z metropolii częstochowskiej, łódzkiej i kaliskiej.

Pielgrzymi zbierali się na placu już po 5. rano, uczestnicząc wcześniej w Eucharystii. - Poczytujemy to sobie za wielkie wyróżnienie, że po uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, że jesteśmy tu – przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, przy ołtarzu naszej Ojczyzny. W różnorodności, chcemy być jednego serca i jednego ducha – mówił w homilii o. Piotr Polek, przeor paulińskiego klasztoru w Wieruszowie, gdzie znajduje się od wieków czczony obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego. Pielgrzymka wieruszowska to jedna ze starszych grup pątniczych, w tym roku dotarła po raz 279., prowadzą ją paulini, bo tu mają parafię i klasztor.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję