Reklama

Z Polski

2015-09-01 14:03


Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 9

Sesja biskupów diecezjalnych

1050. rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży 2016

Przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie zdominowały obrady biskupów diecezjalnych, którzy 25 sierpnia br. spotkali się na Jasnej Górze. Podczas sesji, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, biskupi przyjęli też „Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiadomił, że ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się 29 listopada br. – w I niedzielę Adwentu, ale w tematykę i duchowość jubileuszu wprowadzi wiernych specjalny list Episkopatu Polski na listopadową niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata.

Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. – Liczymy na obecność nie tylko Episkopatu Polski, ale także Zgromadzenia Narodowego – powiedział abp Gądecki. W programie uroczystości oprócz Mszy św. znajdą się także oratorium i misja ewangelizacyjna na stadionie Lecha Poznań.

Reklama

– Logistycznie wszystko musi być gotowe do końca tego roku, ale przygotowania duchowe do ŚDM będą trwały do ostatniej chwili – tak podsumował stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. kard. Stanisław Dziwisz. Pytany o to, czy Papież odwiedzi inne miasta w Polsce, odpowiedział, że pewne jest, iż Franciszek przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Jego zdaniem, w programie papieskiej podróży mogą znaleźć się również Częstochowa, Auschwitz, Oświęcim. – Pragnęlibyśmy, by Papież odwiedził także Poznań, Gniezno i Warszawę, ale to zależy od możliwości czasowych Ojca Świętego.

(BP KEP)

Narodowe przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski

Nie podcinać korzeni, z których wyrastamy

Sumie pontyfikalnej na Szczycie Jasnogórskim 26 sierpnia br. – w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Eucharystię koncelebrowali licznie zgromadzeni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. Zgromadzonych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. W homilii abp Polak powiedział: – Millennium chrztu Polski i kolejna – 1050. rocznica chrztu nie są po to, żebyśmy sobie tylko przypomnieli, iż jesteśmy ochrzczeni; nie są po to, by tylko dziękować za tak ważne w dziejach naszego Narodu wydarzenie – bo ważne dla początków naszej wiary i początków polskiej państwowości. (...) Chodzi również o to, abyśmy sami nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy, abyśmy pamiętali – jak to pięknie przypomniał nam ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie św. Jan Paweł II – że choć nasza historia, owszem, jest jak wielka rzeka, która ma różne dopływy, bo tworzą ją także różne kultury i tradycje, ten fundament jedności, na którym warto budować w każdym czasie, przyniosło chrześcijaństwo ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów.

Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich. Na koniec odbyło się duchowe posłanie na Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016.

Krótko

• Rząd zdecydował, że nie ogłosi stanu klęski żywiołowej w związku z suszą, która dotknęła większość polskich rolników. Minister rolnictwa Marek Sawicki tłumaczył, że nie przyczyniłoby się to do poprawy sytuacji producentów żywności. Zapowiedział, że rząd przeznaczy dla rolników, którzy ponieśli straty, blisko 500 mln zł.

• Tygodnik „Newsweek” znowu brutalnie zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę, zarzucając mu wykorzystywanie publicznych pieniędzy do prywatnych celów. Prezydent w specjalnym wywiadzie telewizyjnym odrzucił całkowicie te zarzuty i nazwał je potwarzą i oszustwem.

• PiS ma już listy wyborcze. Według informacji medialnych, nie będzie na nich nazwisk Marcina Mastalerka, do niedawna rzecznika partii, ani Jacka Kurskiego.

• Papież Franciszek przekazał pozdrowienie i błogosławieństwo dla uczestników i organizatorów akcji „Tornister pełen uśmiechów”, której finał odbył się 30 sierpnia br. w Przemyślu.

• Spłonął kościół pw. św. Doroty w Łodzi-Mileszkach. Zabytkowa modrzewiowa świątynia, zbudowana w 1799 r., to jeden z najstarszych zabytków miasta Łodzi. Pożar miał miejsce 31 sierpnia. Niestety, budynku nie udało się uratować.

• Gdańszczanie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny „Inki” – 17-letniej sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W niedzielę 30 sierpnia br. w Gdańsku-Oruni został odsłonięty pomnik ku jej czci.

• Ruch Pawła Kukiza przechodzi poważny kryzys poparcia. Stracił kilkanaście procent głosów w sondażach. W najnowszych ledwo przekracza próg wyborczy. Ponadto Kukizowi puszczają nerwy, ostatnio niewybrednymi słowami obraził dziennikarkę TV Republika.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Nicole Kidman: katolicyzm mnie prowadzi

2019-04-25 13:06

tom (KAI) / Hollywood

„Katolicyzm mnie prowadzi" - wyznała słynna amerykańska aktorka Nicole Kidman w rozmowie z amerykańskim czasopismem „Vanity Fair”. Wielu jej przyjaciół często wyśmiewa się z niej ze względu na jej chrześcijańską wiarę, gdyż jest praktykująca i chodzi do kościoła z rodziną.

pl.wikipedia.org

Kidman powróciła do wiary katolickiej w 2006 r. Obecnie mieszka w Nashville w stanie Tennessee. Uczestnictwo w Mszy św. jest dla niej ważną częścią życia rodzinnego. "Tak samo wychowujemy nasze dzieci. Chociaż mój mąż Keith ma własną wiarę to chodzi razem z nami. Miałem bardzo katolicką babcię i wychowałam się na modlitwach, które miały na mnie wielki wpływ" - powiedziała aktorka.

Przed ślubem z muzykiem country Keithem Urbanem studiowała teologię w Kalifornii, aby lepiej zrozumieć swoje katolickie korzenie. "Katolicyzm mnie prowadzi. Naprawdę mam silną wiarę, staram się regularnie chodzić do kościoła, a także do spowiedzi. W tym sensie jestem uduchowiona, że absolutnie wierzę w Boga. Zawsze podobał mi się pomysł zostania zakonnicą. Jak widać, nie wybrałem tej drogi" - wyznała Kidman, która przez długi czas należała do sekty scjentologów i wcześniej była żoną Toma Cruisa.

Również dzięki pomocy ks. Paula Colemana, australijskiego kapłana i przyjaciela rodziny Kidmanów opuściła sektę. Jej małżeństwo z Cruisem zostało unieważnione. Z Keithem Urbanem ma dwójkę dzieci: Sunday Rose i Faith Margaret.

51-letnia Nicole Kidman wystąpiła w kilkudziesięciu filmach. W 2002 r. zdobyła Oscara za występ w filmie o Virginii Woolf pt "Godziny".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wydarzenie roku – Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

2019-04-25 16:37

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

W kolegiacie Św. Krzyża dziennikarze mieli dziś możliwość obejrzeć wystawę przed jej oficjalnym otwarciem (zaplanowanym na 26 kwietnia). W prezentacji uczestniczyli Sascha Gajew, dyrektor finansowy firmy Yolo Event – organizatora wystawy w Europie oraz Martin Biallas prezes amerykańskiej firmy SEE Inc. Właściciela praw do wystawy i obrazów. Organizatorzy opowiadali o idei wystawy i powodach, dla których dzieła Michała Anioła wyruszyły z Watykanu na podbój świata.

https://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2906/Kaplica-Sykstynska-we-Wroclawiu

Martin Biallas podkreślał, że z wizyty w Rzymie i zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej zapamiętał przede wszystkim długie kolejki po bilety, a później zbyt krótki czas na przyjrzeniu się dziełu. Freski są oddalone od oglądającego, bo kaplica jest duża, przez to wyjątkowe detale malowideł umykają. Zwrócił też uwagę na to, że w watykańskiej kaplicy nie można robić zdjęć historycznym freskom. – Na naszej wystawie można fotografować, oczywiście bez flesza, robić selfie na tle malowideł i dostrzec najmniejsze detale – mówił Biallas. – Zresztą, nie wszyscy mogą pojechać do Rzymu i odwiedzić Kaplicę, a nasza wystawa pozwala spotkać się z myślą Michała Anioła w waszym rodzinnym mieście – podkreślał.

Wystawa składa się z 34 fresków w stu procentach wiernych oryginałom. Można je podziwiać w takich rozmiarach, w jakich zostały namalowane, ale z bardzo bliska. Rozmiary replik ustawione na specjalnych stelażach, lub zawieszone tak, aby tworzyć sufit oryginalnej Sykstyny robią na widzu ogromne wrażenie. Rozmiary malowideł są imponujące. Obraz „Stworzenia Adama” ma 2,7 m wysokości i 5,7 m szerokości, gdy stajemy pod wielkim palcem Stworzyciela wzruszenie rodzi się samo. W Kaplicy malowidła na suficie oglądamy z odległości 20 metrów, tutaj są na wyciągniecie ręki. Warto też wiedzieć, że łączna powierzchnia wszystkich malowideł Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej zajmuje powierzchnię prawie 700m2. Wystawa, która zawitała do Wrocławia pozwala więc na kontakt ze sztuką najwyższego kunsztu na ogromnej przestrzeni.

Ekspozycję ustawiono w dolnym kościele Kolegiaty, czyli u św. Bartłomieja. Świątynia jest podzielona na trzy szerokie części, w każdej, po obydwu stronach, wiszą gigantyczne reprodukcje. W środkowej dodatkową atrakcją są malowidła sufitowe – wystarczy podnieść głowę i stajemy oko w oko z bohaterami Sykstyny. W górnej części Kolegiaty Św. Krzyża zawieszono obraz Sądu Ostatecznego.

Wystawa umożliwia odwiedzającym na widok fresków z bliskiej odległości, która jest niemożliwa w prawdziwej Kaplicy oraz poznanie historii, które kryją się za jednymi z najsłynniejszych dzieł sztuki wszechczasów. Freski sufitowe i przedstawienie Sądu Ostatecznego w rozmiarze ok. 150 m ² zostały odtworzone wiernie w swoich oryginalnych rozmiarach.

We Wrocławiu wystawa będzie gościć do 29 września, wstęp jest biletowany. Wystawie towarzyszy audioprzewodnik. Do wrocławskiej wersji tekstu o malowidłach Michała Anioła głosu użyczyła nasza dziennikarka, Agata Pieszko.

Bilety na wystawę „Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska”:

Jeden bilet uprawnia do wstępu na wystawę o dowolnej pełnej godzinie w godzinach otwarcia:

Zwiedzanie wystawy:

poniedziałek – czwartek: godz. 10.00 – 20.00, ostatnie wejście o godz. 19.00

piątek – sobota: godz. 10.00 – 21.00, ostatnie wejście o godz. 20.00

niedziela: godz. 10.00 – 20.00, ostatnie wejście o godz. 19.00

Bilet normalny 39,00 zł

Bilet ulgowy (studenci i seniorzy) 29,00 zł

Bilet szkolny 19,00 zł

Bilet rodzinny po 23,75 zł od osoby w czteroosobowej grupie

Dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny

Z okazji otwarcia wystawy listy do zwiedzających skierowali abp Józef Kupny, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry.

Metropolita wrocławski wyraził radość, że wystawa odbywa się właśnie we Wrocławiu. „Organizatorzy wystawy wybrali w Polsce miejsce niezwykłe – serce naszego miasta, a w nim gotycką Kolegiatę pod wezwaniem Świętego Krzyża (1288-1350) – napisał Abp. Kościół ten, obok Katedry, stanowi świadectwo niezwykłego rozwoju Wrocławia w okresie średniowiecza i znaczenia miasta w tamtym czasie na mapie Europy. Witając, Was Drodzy Goście, we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim, kieruję moją wdzięczność do organizatorów wystawy „Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska”. Po wielu znanych i znakomitych miejscach świata, postanowili wybrać właśnie stolicę Dolnego Śląska – Wrocław. Dziękuje wszystkim, którzy byli otwarci na tę wystawę i współpracowali z organizatorami.

Ks. Paweł Cembrowicz napisał, że „To właśnie Ostrów Tumski jest duchowym sercem nie tylko Wrocławia, ale całego regionu. Kolegiata p.w. Świętego Krzyża (1288-1350) jest kościołem niezwykłym pod każdym względem: historycznym, architektonicznym i duchowym. Ten dwupoziomowy kościół został ufundowany przez wielkiego księcia śląskiego Bolesława IV Probusa (1257-1290). Jest znakiem pojednania po sporze z biskupem wrocławskim Tomaszem II (1230-1292). Kościół w stylu gotyku śląskiego jest przykładem wyjątkowej architektury tego okresu w architekturze. Składa się z dwóch poziomów: dolnego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja (patrona Piastów Śląskich) i górnego kościoła p.w. Św. Krzyża. Przez całe wieki, aż do II wojny światowej, stanowił mauzoleum fundatora – księcia Bolesława Probusa. Dziś jego tumba jest eksponowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawę poświęconą freskom Michała Anioła z watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej podziwiacie Państwo w kościele dolnym. Natomiast fresk ściany szczytowej tejże Kaplicy możecie zobaczyć w kościele górnym. Tak zatem Ostrów Tumski, który nazywany jest przez wrocławian „małym Watykanem” przez kilka miesięcy 2019 roku oddycha klimatem niezwykłego miejsca dla duchowości, sztuki i kultury światowej, jakie stanowi Kaplica Sykstyńska. Obecna jest wśród nas dzięki ekspozycji wiernych replik jej fresków. Bardzo dziękuję organizatorom wystawy: berlińskiej firmie Yolo Event za wybór miejsca i współpracę. Wszystkim odwiedzającym życzę bogatych przeżyć duchowych i intelektualnych związanych z obcowaniem ze światową sztuką, która trafia do nas z samego Watykanu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem