Reklama

Z Polski

2015-09-15 13:13


Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 7

Gietrzwałd

Krzyż nadaje sens ludzkim dziejom

Obchody odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie rozpoczęły się w sobotę 12 września br. odśpiewaniem uroczystych Nieszporów i Mszą św. pod przewodnictwem ks. inf. Jana Górnego. W niedzielę 13 września o północy Mszę św. odprawił opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich – ks. Giuseppe Cipolloni CRL. Po Eucharystii wyruszyła z bazyliki procesja różańcowa do źródełka pobłogosławionego 138 lat temu przez Matkę Bożą. Rano na gietrzwałdzkich błoniach sprawowana była Msza św. dla kierowców, połączona z błogosławieństwem pojazdów.

Centralnym punktem uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie była Msza św. dożynkowa pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, który również wygłosił homilię. Ukazał dzisiejszą polską rzeczywistość na tle historii naszej Ojczyzny, której punktem zwrotnym był chrzest Polski. Zwrócił uwagę, że dziś powstają prawa, które uderzają w godność i życie człowieka. Próbuje się narzucić usuwanie z przestrzeni życia publicznego odniesienia do sumienia i zawieszenie go razem z płaszczem w sejmowej garderobie.

Obok licznie zgromadzonych księży Eucharystię koncelebrowali abp Wojciech Ziemba – metropolita warmiński oraz biskupi warmińscy: abp Józef Górzyński – koadiutor archidiecezji warmińskiej, abp Edmund Piszcz i bp Julian Wojtkowski. Przed uroczystym błogosławieństwem abp Ziemba oddał w opiekę Pani Gietrzwałdzkiej archidiecezję warmińską. Abp Marek Jędraszewski pobłogosławił przyniesione przez rolników zboże i dokonał poświęcenia Kaplicy Dziecka Utraconego. Na koniec ks. Giuseppe Cipolloni CRL podziękował wiernym za ich świadectwo wiary i oddania Matce Najświętszej. W uroczystościach wzięło udział ok. 30 tys. wiernych.

Reklama

Kl. Adam Stelmaszewski CRL

Abp Wacław Depo do świeckich mediów

Gdy media próbują uczyć Kościół przykazań Bożych

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września br., na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zaapelował: – Niech środki przekazu różnego wymiaru i kategorii nie uczą nas przykazań Bożych! Niech nie odbierają Kościołowi głosu magisterskiego! A co do uchodźców, jesteśmy gotowi przyjąć każdego. Częstochowa od wieków przyjmuje pielgrzymów i stara się ich nigdy nie wypuścić głodnych w prawdzie i w codziennym chlebie – mówił. Abp Depo przypominał mediom, że „nauczanie Kościoła jest komplementarne i nie można przyjmować z niego troski o uchodźców, a odrzucać np. troskę o życie poczęte”.

Słowa te były uzupełnieniem ponowionego podczas Mszy św. Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Po raz pierwszy słowa zawierzenia narodu Niepokalanemu Sercu Maryi wypowiedział prymas Polski kard. August Hlond 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, w obecności Episkopatu i miliona wiernych.

(Red.)

Jasna Góra 19-20 września 2015

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem: „Z ochotą serc do Jasnogórskiej Matki Zawierzenia” w dniach 19-20 września br.odbędzie się na Jasnej Górze 33. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Abp Józef Kupny, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, podkreśla, że idea pielgrzymki zrodziła się w chwilach walki o godność, wiarę, wolność i o chleb. Dziś rzeczywistość wokół nas się zmieniła, jednak pewne problemy pozostają aktualne.

Pielgrzymka rozpocznie się 19 września o godz. 19 Mszą św. sprawowaną na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP. Centralny punkt pielgrzymki stanowi niedzielna Eucharystia o godz. 11, której będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

(Red.)

Kobieta w historii zbawienia

Sesja patrystyczna w dniach 21-23 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbędzie się spotkanie Sekcji Patrystycznej działającej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski.

Temat konferencji brzmi: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”.

Patronat nad wydarzeniem objął Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo.

Więcej na: www.niedziela.pl

Krótko

• 11 września br. Sejm RP odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt o całkowitym zakazie aborcji. Nowelizację Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, stworzony głównie przez członków i sympatyków Fundacji Pro-Prawo do Życia.

• Polskie służby nie są w stanie sprawdzić wszystkich uchodźców, którzy mogą do nas przybyć. Zdaniem koordynatora służb specjalnych Marka Biernackiego, łatwiej będzie sprawdzać przybyszów z Syrii niż np. z Erytrei.

• Nie wiadomo, ilu imigrantów przyjmie Polska, chociaż pada liczba 11,5 tys. Według Urzędu ds. Cudzoziemców, pierwszych możemy się spodziewać w kwietniu 2016 r. Każdy będzie musiał przejść procedurę uzyskania statusu uchodźcy.

• Deficyt w przyszłorocznym budżecie państwa będzie wynosił 55 mld zł. Takie założenia przyjął rząd. Wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc. Zniknie też deflacja.

• Sejm przyjął proponowaną przez Senat nowelizację ustaw Kodeks karny i Prawo budowlane, zwiększającą ochronę lokatorów nękanych i zmuszanych do opuszczania lokali przez właścicieli kamienic.

• Na kopalniach w październiku ma się rozpocząć pogotowie strajkowe. Zdaniem związkowców, rząd nie wywiązuje się z podpisanej z górnikami umowy.

• Pielęgniarki protestowały w Warszawie, domagając się wyższych płac. Rząd chciał wprowadzić 5 rocznych podwyżek po 300 zł, pielęgniarki żądały jednak 3 rocznych podwyżek po 500 zł. –Proponujemy po 400 zł w ciągu 4 lat. To spotkanie w połowie drogi – powiedział minister zdrowia Marian Zembala.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Bł. Czesław szuka pracy

2019-07-16 11:54

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 29/2019, str. 1

Archiwum Ojców Dominikanów
Zrekonstruowana w 2006 r. głowa bł. Czesława

Miał niebieskie oczy i przyprószone siwizną jasne włosy. Wyraźnie zarysowana broda, jasna cera, łagodne rysy budziły zaufanie. W chwili śmierci miał ok. 62-65 lat. Jan Długosz tak pisał o jego obronie Ostrowa Tumskiego 6 kwietnia 1241 r., gdy modlił się o odparcie najazdu Mongołów palących lewobrzeżne miasto wraz z klasztorem św. Wojciecha: „Ognisty słup od Boga posłany zstąpił z nieba na jego głowę i dziwnym blaskiem, nie dającym się opisać, oświecił miasto i jego okolice. Cudowne to zjawisko tak przeraziło Tatarów, że tracąc odwagę w sercach, odstąpili od oblężenia, a nawet uciekli”. Według tradycji zakonnej Bóg przyjął życie Czesława w zamian za ocalenie miasta. Tak wyglądał człowiek, który ofiarował swe życie za Wrocław.

Zrobiłam małą, uliczną sondę na temat osoby bł. Czesława. Na dziesięć pytanych osób tylko dwie wiedziały, że jest on patronem miasta. Ale nawet one nie były w stanie powiedzieć, co Błogosławiony zrobił dla Wrocławia. Wynik z pewnością zakwestionowaliby specjaliści od metod socjologicznych badań, a jednak warto przy okazji liturgicznego wspomnienia o bł. Czesławie nad tą informacją się zatrzymać.

We Wrocławiu żyli święci na miarę czasów i potrzeb, które te czasy niosły. Jednym z nich był Czesław. W obronie miasta sięgnął po oręż, który – według wielu – nie daje żadnych gwarancji. A jednak to nie miecz, ale modlitwa Czesława ocaliły Ostrów Tumski, po którym dziś z dumą spaceruje wielu szukających ciszy i atmosfery notabli miasta. Skromny zakonnik przypomniał o sobie po raz drugi, gdy w czasie oblężenia Festung Breslau w 1945 r. spłonął kościół św. Wojciecha, a osobliwym zrządzeniem losu ocalała jedynie kaplica z grobem Czesława. Wrocławianie uznali to wówczas za cud. Kult bł. Czesława znów zaczął się rozwijać i przypieczętowano ten rozwój oficjalnym ogłoszeniem go w 1963 r. przez papieża Pawła VI, na wniosek kard. Bolesława Kominka, głównym patronem Wrocławia.

O bł. Czesławie trzeba mówić, a podejmując coraz śmielsze inicjatywy w budowaniu splendoru Wrocławia, do jego wstawiennictwa się uciekać. Już raz ten oręż nie zawiódł. Kto wie, czy Bóg nie zechce przez modlitwę Czesława zesłać na miasto kolejnego cudu? Nie bójmy się powierzać Czesławowi trudnych spraw miasta – budowanych ulic, szkół, kościołów. Wielu świętych i błogosławionych podobno cierpi w niebie z braku pracy. Dostarczmy mu jej. Aby zdarzył się cud, muszą być ci, którym jest on potrzebny. To miasto bł. Czesława – pozwólmy mu o nie dbać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież wspomniał 50. rocznicę lądowania na Księżycu

2019-07-21 12:13

st, tom (KAI) / Watykan

"Wczoraj minęło pięćdziesiąt lat od chwili kiedy człowiek postawił stopę na księżycu, realizując niezwykłe marzenie" - przypomniał Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. 50 lat temu – w nocy z 20 na 21 lipca 1969 r. odbyło się lądowanie i pobyt dwóch Amerykanów na Księżycu.

Grzegorz Gałązka

"Wczoraj minęło pięćdziesiąt lat od chwili kiedy człowiek postawił stopę na księżycu, realizując niezwykłe marzenie. Niech pamięć tego wielkiego kroku dla ludzkości rozpali pragnienie wspólnego dążenia do jeszcze większych celów: więcej godności dla słabych, więcej sprawiedliwości między narodami, więcej przyszłości dla naszego wspólnego domu" - powiedział papież.


Mądrość serca polega na umiejętności połączenia dwóch elementów: kontemplacji i działania - przypomniał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii opowiadającym o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii i postawach dwóch sióstr zachęcił abyśmy „stawali u stóp” Jezusa, aby Go słuchać, gdy objawia nam tajemnicę wszystkiego i z drugiej strony byli usłużnymi i ochotnymi w gościnności, kiedy przechodzi On i puka do naszych drzwi z obliczem przyjaciela, który potrzebuje chwili ukojenia i braterstwa".

Papież nawiązał do fragmentu dzisiejszej Ewangelii opowiadającym o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii, sióstr Łazarza. Maria porzuca wszystko i słucha słów Jezusa. "Dlatego dla każdego z nas, podobnie jak i dla Marii, żadne zajęcie czy troska nie powinny nas trzymać z dala od Boskiego Mistrza" - powiedział Franciszek.

Wskazując na postawę Marii papież zachęcił abyśmy się umieli zatrzymać pośrodku dnia i być z Panem, który „przechodzi”, aby następnie powrócić, z większą pogodą ducha i skutecznością do rzeczy powszednich. - Jezus zdaje się powtarzać każdemu z nas: „Nie daj się przytłoczyć tym, co masz do zrobienia, ale słuchaj przede wszystkim głosu Pana, aby dobrze wypełniać zadania, które wyznacza ci życie” - mówił Ojciec Święty.

Z kolei papież wskazał na postawę Marty, która była całkowicie pochłonięta licznymi posługami i której Jezus powiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele”. "Tymi słowami z pewnością nie ma zamiaru potępiać postawy służby, lecz raczej pośpiech, z jakim niekiedy żyjemy. Także my podzielamy troskę świętej Marty i na jej wzór staramy się zapewnić, abyśmy w naszych rodzinach i wspólnotach żyli poczuciem gościnności, braterstwa, żeby każdy mógł czuć się jak „w domu”, zwłaszcza najmniejsi i ubodzy" - wyjaśniał Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że mądrość serca polega właśnie na umiejętności połączenia tych dwóch elementów: kontemplacji i działania. "Jeśli chcemy zasmakować życia z radością, to musimy powiązać te dwie postawy: z jednej strony, „stawać u stóp” Jezusa, by Go słuchać, gdy objawia nam tajemnicę wszystkiego; z drugiej strony być usłużnymi i ochotnymi w gościnności, kiedy przechodzi On i puka do naszych drzwi z obliczem przyjaciela, który potrzebuje chwili ukojenia i braterstwa" - stwierdził Franciszek.

Na zakończenie wezwał: "Niech Najświętsza Maryja, Matka Kościoła, da nam łaskę miłowania i służenia Bogu i naszym braciom z rękoma Marty i sercem Marii, abyśmy zawsze trwając na słuchaniu Chrystusa mogli być budowniczymi pokoju i nadziei".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem