Reklama

Z Polski

Gietrzwałd

Krzyż nadaje sens ludzkim dziejom

Obchody odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie rozpoczęły się w sobotę 12 września br. odśpiewaniem uroczystych Nieszporów i Mszą św. pod przewodnictwem ks. inf. Jana Górnego. W niedzielę 13 września o północy Mszę św. odprawił opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich – ks. Giuseppe Cipolloni CRL. Po Eucharystii wyruszyła z bazyliki procesja różańcowa do źródełka pobłogosławionego 138 lat temu przez Matkę Bożą. Rano na gietrzwałdzkich błoniach sprawowana była Msza św. dla kierowców, połączona z błogosławieństwem pojazdów.

Centralnym punktem uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie była Msza św. dożynkowa pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, który również wygłosił homilię. Ukazał dzisiejszą polską rzeczywistość na tle historii naszej Ojczyzny, której punktem zwrotnym był chrzest Polski. Zwrócił uwagę, że dziś powstają prawa, które uderzają w godność i życie człowieka. Próbuje się narzucić usuwanie z przestrzeni życia publicznego odniesienia do sumienia i zawieszenie go razem z płaszczem w sejmowej garderobie.

Obok licznie zgromadzonych księży Eucharystię koncelebrowali abp Wojciech Ziemba – metropolita warmiński oraz biskupi warmińscy: abp Józef Górzyński – koadiutor archidiecezji warmińskiej, abp Edmund Piszcz i bp Julian Wojtkowski. Przed uroczystym błogosławieństwem abp Ziemba oddał w opiekę Pani Gietrzwałdzkiej archidiecezję warmińską. Abp Marek Jędraszewski pobłogosławił przyniesione przez rolników zboże i dokonał poświęcenia Kaplicy Dziecka Utraconego. Na koniec ks. Giuseppe Cipolloni CRL podziękował wiernym za ich świadectwo wiary i oddania Matce Najświętszej. W uroczystościach wzięło udział ok. 30 tys. wiernych.

Kl. Adam Stelmaszewski CRL

Abp Wacław Depo do świeckich mediów

Gdy media próbują uczyć Kościół przykazań Bożych

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września br., na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zaapelował: – Niech środki przekazu różnego wymiaru i kategorii nie uczą nas przykazań Bożych! Niech nie odbierają Kościołowi głosu magisterskiego! A co do uchodźców, jesteśmy gotowi przyjąć każdego. Częstochowa od wieków przyjmuje pielgrzymów i stara się ich nigdy nie wypuścić głodnych w prawdzie i w codziennym chlebie – mówił. Abp Depo przypominał mediom, że „nauczanie Kościoła jest komplementarne i nie można przyjmować z niego troski o uchodźców, a odrzucać np. troskę o życie poczęte”.

Reklama

Słowa te były uzupełnieniem ponowionego podczas Mszy św. Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Po raz pierwszy słowa zawierzenia narodu Niepokalanemu Sercu Maryi wypowiedział prymas Polski kard. August Hlond 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, w obecności Episkopatu i miliona wiernych.

(Red.)

Jasna Góra 19-20 września 2015

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem: „Z ochotą serc do Jasnogórskiej Matki Zawierzenia” w dniach 19-20 września br.odbędzie się na Jasnej Górze 33. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Abp Józef Kupny, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, podkreśla, że idea pielgrzymki zrodziła się w chwilach walki o godność, wiarę, wolność i o chleb. Dziś rzeczywistość wokół nas się zmieniła, jednak pewne problemy pozostają aktualne.

Pielgrzymka rozpocznie się 19 września o godz. 19 Mszą św. sprawowaną na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP. Centralny punkt pielgrzymki stanowi niedzielna Eucharystia o godz. 11, której będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

(Red.)

Kobieta w historii zbawienia

Sesja patrystyczna w dniach 21-23 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbędzie się spotkanie Sekcji Patrystycznej działającej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski.

Temat konferencji brzmi: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”.

Patronat nad wydarzeniem objął Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo.

Reklama

Więcej na: www.niedziela.pl

Krótko

• 11 września br. Sejm RP odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt o całkowitym zakazie aborcji. Nowelizację Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, stworzony głównie przez członków i sympatyków Fundacji Pro-Prawo do Życia.

• Polskie służby nie są w stanie sprawdzić wszystkich uchodźców, którzy mogą do nas przybyć. Zdaniem koordynatora służb specjalnych Marka Biernackiego, łatwiej będzie sprawdzać przybyszów z Syrii niż np. z Erytrei.

• Nie wiadomo, ilu imigrantów przyjmie Polska, chociaż pada liczba 11,5 tys. Według Urzędu ds. Cudzoziemców, pierwszych możemy się spodziewać w kwietniu 2016 r. Każdy będzie musiał przejść procedurę uzyskania statusu uchodźcy.

• Deficyt w przyszłorocznym budżecie państwa będzie wynosił 55 mld zł. Takie założenia przyjął rząd. Wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc. Zniknie też deflacja.

• Sejm przyjął proponowaną przez Senat nowelizację ustaw Kodeks karny i Prawo budowlane, zwiększającą ochronę lokatorów nękanych i zmuszanych do opuszczania lokali przez właścicieli kamienic.

• Na kopalniach w październiku ma się rozpocząć pogotowie strajkowe. Zdaniem związkowców, rząd nie wywiązuje się z podpisanej z górnikami umowy.

• Pielęgniarki protestowały w Warszawie, domagając się wyższych płac. Rząd chciał wprowadzić 5 rocznych podwyżek po 300 zł, pielęgniarki żądały jednak 3 rocznych podwyżek po 500 zł. –Proponujemy po 400 zł w ciągu 4 lat. To spotkanie w połowie drogi – powiedział minister zdrowia Marian Zembala.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję