Reklama

Z Polski

2015-09-15 13:13


Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 7

Gietrzwałd

Krzyż nadaje sens ludzkim dziejom

Obchody odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie rozpoczęły się w sobotę 12 września br. odśpiewaniem uroczystych Nieszporów i Mszą św. pod przewodnictwem ks. inf. Jana Górnego. W niedzielę 13 września o północy Mszę św. odprawił opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich – ks. Giuseppe Cipolloni CRL. Po Eucharystii wyruszyła z bazyliki procesja różańcowa do źródełka pobłogosławionego 138 lat temu przez Matkę Bożą. Rano na gietrzwałdzkich błoniach sprawowana była Msza św. dla kierowców, połączona z błogosławieństwem pojazdów.

Centralnym punktem uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie była Msza św. dożynkowa pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, który również wygłosił homilię. Ukazał dzisiejszą polską rzeczywistość na tle historii naszej Ojczyzny, której punktem zwrotnym był chrzest Polski. Zwrócił uwagę, że dziś powstają prawa, które uderzają w godność i życie człowieka. Próbuje się narzucić usuwanie z przestrzeni życia publicznego odniesienia do sumienia i zawieszenie go razem z płaszczem w sejmowej garderobie.

Obok licznie zgromadzonych księży Eucharystię koncelebrowali abp Wojciech Ziemba – metropolita warmiński oraz biskupi warmińscy: abp Józef Górzyński – koadiutor archidiecezji warmińskiej, abp Edmund Piszcz i bp Julian Wojtkowski. Przed uroczystym błogosławieństwem abp Ziemba oddał w opiekę Pani Gietrzwałdzkiej archidiecezję warmińską. Abp Marek Jędraszewski pobłogosławił przyniesione przez rolników zboże i dokonał poświęcenia Kaplicy Dziecka Utraconego. Na koniec ks. Giuseppe Cipolloni CRL podziękował wiernym za ich świadectwo wiary i oddania Matce Najświętszej. W uroczystościach wzięło udział ok. 30 tys. wiernych.

Reklama

Kl. Adam Stelmaszewski CRL

Abp Wacław Depo do świeckich mediów

Gdy media próbują uczyć Kościół przykazań Bożych

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września br., na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zaapelował: – Niech środki przekazu różnego wymiaru i kategorii nie uczą nas przykazań Bożych! Niech nie odbierają Kościołowi głosu magisterskiego! A co do uchodźców, jesteśmy gotowi przyjąć każdego. Częstochowa od wieków przyjmuje pielgrzymów i stara się ich nigdy nie wypuścić głodnych w prawdzie i w codziennym chlebie – mówił. Abp Depo przypominał mediom, że „nauczanie Kościoła jest komplementarne i nie można przyjmować z niego troski o uchodźców, a odrzucać np. troskę o życie poczęte”.

Słowa te były uzupełnieniem ponowionego podczas Mszy św. Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Po raz pierwszy słowa zawierzenia narodu Niepokalanemu Sercu Maryi wypowiedział prymas Polski kard. August Hlond 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, w obecności Episkopatu i miliona wiernych.

(Red.)

Jasna Góra 19-20 września 2015

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem: „Z ochotą serc do Jasnogórskiej Matki Zawierzenia” w dniach 19-20 września br.odbędzie się na Jasnej Górze 33. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Abp Józef Kupny, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, podkreśla, że idea pielgrzymki zrodziła się w chwilach walki o godność, wiarę, wolność i o chleb. Dziś rzeczywistość wokół nas się zmieniła, jednak pewne problemy pozostają aktualne.

Pielgrzymka rozpocznie się 19 września o godz. 19 Mszą św. sprawowaną na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP. Centralny punkt pielgrzymki stanowi niedzielna Eucharystia o godz. 11, której będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

(Red.)

Kobieta w historii zbawienia

Sesja patrystyczna w dniach 21-23 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbędzie się spotkanie Sekcji Patrystycznej działającej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski.

Temat konferencji brzmi: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”.

Patronat nad wydarzeniem objął Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo.

Więcej na: www.niedziela.pl

Krótko

• 11 września br. Sejm RP odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt o całkowitym zakazie aborcji. Nowelizację Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, stworzony głównie przez członków i sympatyków Fundacji Pro-Prawo do Życia.

• Polskie służby nie są w stanie sprawdzić wszystkich uchodźców, którzy mogą do nas przybyć. Zdaniem koordynatora służb specjalnych Marka Biernackiego, łatwiej będzie sprawdzać przybyszów z Syrii niż np. z Erytrei.

• Nie wiadomo, ilu imigrantów przyjmie Polska, chociaż pada liczba 11,5 tys. Według Urzędu ds. Cudzoziemców, pierwszych możemy się spodziewać w kwietniu 2016 r. Każdy będzie musiał przejść procedurę uzyskania statusu uchodźcy.

• Deficyt w przyszłorocznym budżecie państwa będzie wynosił 55 mld zł. Takie założenia przyjął rząd. Wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc. Zniknie też deflacja.

• Sejm przyjął proponowaną przez Senat nowelizację ustaw Kodeks karny i Prawo budowlane, zwiększającą ochronę lokatorów nękanych i zmuszanych do opuszczania lokali przez właścicieli kamienic.

• Na kopalniach w październiku ma się rozpocząć pogotowie strajkowe. Zdaniem związkowców, rząd nie wywiązuje się z podpisanej z górnikami umowy.

• Pielęgniarki protestowały w Warszawie, domagając się wyższych płac. Rząd chciał wprowadzić 5 rocznych podwyżek po 300 zł, pielęgniarki żądały jednak 3 rocznych podwyżek po 500 zł. –Proponujemy po 400 zł w ciągu 4 lat. To spotkanie w połowie drogi – powiedział minister zdrowia Marian Zembala.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Wkrótce poświęcenie pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

2019-11-18 20:07

rm / Radom (KAI)

30 listopada rozpocznie się wieczysta adoracja w intencji rodzin. Miejscem modlitwy będzie kaplica w miejscowości Kolonia Jedlnia, która znajduje się na skraju Puszczy Kozienickiej. Jej poświęcenia dokona bp Henryk Tomasik. Inicjatywa jest dziełem Fundacji "Płomień Eucharystyczny", która została powołana w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Bożena Sztajner/Niedziela

- Bogu niech będą dzięki. Artyści plastycy zakończyli tworzenie przepięknych fresków w kopule budynku. Otwarcie kaplicy odbędzie się 30 listopada. Jest to ostatni dzień roku liturgicznego, który w Kościele upłynął pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Nowy rok liturgiczny ma być poświęcony Eucharystii, zaś w diecezji radomskiej – Rodzinie. Symbolika tej daty jest dla nas bardzo znacząca, ponieważ Adoracja Eucharystyczna w naszej Kaplicy ma być prowadzona przede wszystkim w intencji rodzin - powiedział ks. Sławomir Płusa, prezes fundacji "Płomień Eucharystyczny".

Budowa kaplicy trwała prawie dwa lata. Impuls do jej powstania dał o. Joseph Vadakkel. Patronem kaplicy jest św. Jan Paweł II. Będą się tym miejscem opiekowały siostry sercanki, które przekazały w darze piuskę papieża-Polaka. Ojciec Święty miał ją podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

2019-11-20 17:03

ar, archwwa.pl / Warszawa (KAI)

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L'Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Artur Dąbrowski

Jak podkreśla Anna Mielecka, organizatorka wydarzenia, jednym z punktów jest giełda pomysłów. - Katecheci przywożą swoje pomysły na prowadzenie zajęć i pomoce naukowe, które kserują, drukują i dzielą się nimi z uczestnikami – powiedziała. Konferencja jest również “odpowiedzią na ogólnopolski brak merytorycznego wsparcia dla katechezy specjalnej”. – Myślę, że pomysł chwycił, ponieważ przyjeżdżają ludzie z całej Polski – podkreśliła Anna Mielecka.

Wiele tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji, będzie poświęcony kwestiom technicznym związanym np. z wprowadzaniem do kościoła osób niepełnosprawnych z różnymi nadwrażliwościami. – Uczniowie z niepełnosprawnością często mają problemy ze swoją sensoryką i z integracją sensoryczną, dlatego kościół nie jest przyjaznym miejscem jeśli chodzi o zmysły – dodała organizatorka.

Muzyka organowa, światło, zapach kadzidła, tłok, długa Msza święta mogą sprawiać problemy osobom z nadwrażliwościami, ale – jak podkreśla Anna Mielecka – zależy to od indywidualnych preferencji ucznia, ponieważ “żaden z wymienionych aspektów nie jest jednoznacznie dobry ani jednoznacznie zły”.

– Trzeba poznać potrzeby uczniów, ich ograniczenia i stworzyć im jak najbardziej komfortowe warunki np. ograniczyć muzykę organową, zaprosić ich na Mszę, gdzie będzie mniej ludzi albo będą tylko dzieci ze szkoły specjalnej, żeby miały większą swobodę poruszania się po kościele – dodała. Jak podkreśla takich uczniów należy przyprowadzać do kościoła, ponieważ “na tym polega odwrażliwianie w procedurze terapii integracji sensorycznej”. – Trzeba przekonywać do tego również rodziców – podkreśla.

Wydarzenie zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem ks. Łukasza Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

W ramach inicjatywy w sobotę o 7:30 odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia zaplanowano m.in. konferencję pt. „Czy kościół jest miejscem przyjaznym….. sensorycznie” mgr Ewy Kucharskiej oraz „Cel i zadania katechezy – perspektywa katechezy specjalnej” ks. prof. Piotra Tomasika, a także warsztaty „Komunikacja to nie tylko mowa”, „Papieroplastyka”, „Elementy terapii behawioralnej w pracy katechety”.

Następnego dnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Fundacji L’Arche Wspólnoty Poznańskiej i Warszawskiej oraz Msza święta pod przewodnictwem ks. Pawła Sobstyla.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: konferencjaoligo@gmail.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem