Reklama

W wolnej chwili

GPS na życie

Sposób na zmianę świata

Kinga ciągle inwestuje w swój rozwój – praca, studia podyplomowe, lekcje śpiewu. Ale jednocześnie swoim potencjałem chce dzielić się z potrzebującymi dziećmi. Dlatego została wolontariuszką Akademii Przyszłości

Tylko w 2014 r. Szlachetna Paczka pomogła 19 580 rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, a Akademia Przyszłości 1800 dzieciom wychowującym się w trudnych warunkach. XIV edycja Paczki zjednoczyła ponad milion osób – potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu, a to już ponad 2,5% Polaków!

Spacerują letnim popołudniem po rozgrzanej, warszawskiej Pradze. Kinga w jednej ręce trzyma łubiankę pachnących truskawek, w drugiej – małą dłoń Darka. Idą do szkoły i rozmawiają o tym, co przydarzyło im się w ostatnim tygodniu. Na korytarzu otaczają ich inne dzieci. Chłopiec częstuje je truskawkami. – Czuję się, jakbym rozdawał medale zwycięzcom! – cieszy się.

Jeszcze parę miesięcy temu Darek miał problem w kontakcie z rówieśnikami. Teraz jest duszą towarzystwa. Został podopiecznym Akademii Przyszłości i dzięki niej poczuł się ważny.

Kinga

Ma 25 lat, a na koncie dwa ukończone kierunki studiów i rozpoczęte studia podyplomowe. Do tego praca w szkole językowej i wiele pasji. Kilka razy w tygodniu tańczy i chodzi na zajęcia z emisji głosu.

– Uwielbiam, gdy się dużo dzieje. Ciągle stawiam sobie poprzeczkę wyżej – mówi Kinga Yliharsila – pół-Finka, pół-Polka na stałe mieszkająca w Warszawie. – To dla mnie najważniejsze – nieustannie się rozwijać i spełniać swoje marzenia – dodaje. Teraz planuje wyjazd do Stanów Zjednoczonych, kocha musicale, chciałaby występować na największych scenach świata.

Przyjaciółka i mentorka

Mimo że ma dużo na głowie, znajduje czas na wolontariat. – Chcę dzielić się moim zapałem i zarażać innych energią. W Akademii Przyszłości mam taką okazję – wyjaśnia. O Akademii dowiedziała się od swojej koleżanki i zdecydowała się zostać SuperW, czyli wolontariuszką Akademii Przyszłości. Od roku pracuje z 10-letnim Darkiem. Jest dla niego przyjaciółką i mentorką. Na cotygodniowych spotkaniach pomaga mu nie tylko w lekcjach, ale też w poznaniu jego mocnych stron. – Czasem wychodzimy na spacer, na gofry albo gramy w gry planszowe, które pani Kinga przynosi na zajęcia – opowiada Darek. – Ostatnio byliśmy nawet w Parku Łazienkowskim i zoo!

Od porażek do sukcesów

– Darek to wyjątkowy chłopiec. Bardzo otwarty, wrażliwy i pomysłowy. Miewa problemy z koncentracją i odrabianiem lekcji. Przede wszystkim jednak brakowało mu wiary w siebie – wyjaśnia Kinga. – I w tym najbardziej chciałam mu pomóc.

Reklama

Po roku pracy z Kingą, chłopiec potrafi zauważać swoje sukcesy i z radością opowiada o tym, co dobrego mu się przydarzyło. Jeszcze kilka miesięcy temu skupiał się tylko na swoich porażkach. – Największą motywacją dla mnie jest rozwój Darka. To, że widzę jego kolejne sukcesy i radość z nich – podsumowuje Kinga. – Zresztą ja dzięki niemu też się rozwijam! Uczę się wytrwałości, cierpliwości i poznaję jego spojrzenie na świat. Przypomniał mi, jak ważna jest radość z małych rzeczy – dodaje.

Pomoc, która ma sens

Akademia Przyszłości jest ogólnopolskim programem pomocy dzieciom i siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki. Podopieczni Akademii to uczniowie szkół podstawowych, którzy mają problemy w nauce i pochodzą z niezamożnych rodzin. W ramach programu dzieciaki mają szansę inspirować się swoimi tutorami – ambitnymi, młodymi ludźmi, którzy pomagają im pokonać porażki szkolne.

– W Akademii przeprowadzamy dzieci od porażek w szkole do sukcesów w życiu. To znaczy skupiamy się na tym, co w nich pozytywne – wyjaśnia Kinga. – Zawsze przypominam Darkowi, że ludzie, którzy osiągnęli coś wielkiego, popełniali mnóstwo błędów. Na porażkach można nauczyć się najwięcej – podsumowuje wolontariuszka.

* * *

Zgłoś się!

• Tak jak Kinga możesz przeprowadzić dziecko od porażek w szkole do sukcesów w życiu.

• Dołącz do Drużyny SuperW i zostań wolontariuszem Akademii Przyszłości.

• Akademia czeka na Twoje zgłoszenie tylko do 30 września.

• Więcej informacji na www.superw.pl.

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyła akcja Caritas Polska "Tornister pełen uśmiechów"

Po raz ósmy Caritas Polska organizuje akcję "Tornister pełen uśmiechów". Szkolne wyprawki ma w tym roku otrzymać blisko 50 tys. uczniów z ubogich rodzin w całym kraju. Do tej pory rozdano 150 tys. wyprawek. Konferencja prasowa inaugurująca akcję odbyła się w Lublinie.

Kampania realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas diecezjalne i rozdawane w parafiach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki przed początkiem roku szkolnego przekazane zostaną dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję