Reklama

Niedziela Podlaska

70. rocznica bitwy pod Miodusami

Uroczystość w Śledzianowie przypomniała heroizm żołnierzy wywodzących się z Wileńszczyzny, walczących też na Podlasiu o prawdziwie wolną Polskę, której się nie doczekali. Oddali życie, nie mając normalnego pogrzebu i grobu

Niedziela podlaska 38/2015, str. 7

[ TEMATY ]

bitwa

rocznica

Ks. Artur Płachno

Poświęcenie nowych tablic na grobach żołnierzy

Poświęcenie nowych tablic na grobach żołnierzy

Uroczystości rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu „Kapeli znad Baryczy”, która wykonała również specjalnie napisany utwór wspominający 5. Wileńską Brygadę AK. Organizatorzy, którymi byli: proboszcz w Śledzianowie ks. Krzysztof Kościelecki, Krzysztof Tołwiński i Kazimierz Zalewski, przypomnieli heroizm żołnierzy wywodzących się z Wileńszczyzny, walczących o prawdziwie wolną Polskę.

Do uczestników uroczystości w Śledzianowie przesłanie skierował prezydent RP Andrzej Duda. Napisał w nim: „Bardzo się cieszę, że mieszkańcy regionu o tak wielkich zasługach dla zrywów niepodległościowych czczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. Podkomendni majora Zygmunta Szendzielarza – «Łupaszki” zapisali jedną z najpiękniejszych i najbardziej tragicznych kart w dziejach polskiego antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Nieustannie tocząc walki z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, zdołali utrzymać się w terenie i zadać wiele bolesnych ciosów wrogom naszej Ojczyzny. Było to możliwe dzięki oparciu i pomocy, jakich udzieliła im patriotycznie nastawiona ludność Podlasia. Podobnie jak 80 lat wcześniej podczas powstania styczniowego, tak również w okresie komunistycznego zniewolenia tutejsi obywatele zawsze wierni Rzeczypospolitej do końca wspierali obrońców polskiego honoru. Pragnę dzisiaj wyrazić najwyższą cześć żołnierzom 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz wszystkim osobom cywilnym, które w tamtych dramatycznych czasach udzieliły im pomocy. Składam hołd pamięci poległym na polu walki i zamordowanym w ubeckich kazamatach. Chwała Bohaterom”. Słowa łączności przekazał także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Napisał w nich, że postawa tamtejszych żołnierzy jest lekcją, którą od nich otrzymaliśmy. „Jest lekcją dojrzałego zaangażowanego patriotyzmu, przypomnieniem o obowiązku pracy dla Polski, nałożonym na nas przez tych, wobec których zaciągnęliśmy dług wdzięczności za wolną Polskę i naszą narodową tożsamość”.

Reklama

W homilii bp Antoni Dydycz przypomniał historię żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którzy najpierw w walce z Niemcami, a następnie z okupantem sowieckim walczyli z nadzieją i pragnieniem wolności, poświęcając swoje rodziny, zdrowie i życie. Kapituła Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych dziękując za wszystkie lekcje patriotyzmu, których przez lata swego duszpasterzowania udzielal bp Antoni Dydycz, odznaczyła go tym znakiem Matki Bożej Ostrobramskiej i Orła w Koronie, który nosili żołnierze 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Ryngraf otrzymała również parafia Śledzianów z jej proboszczem ks. Krzysztofem Kościeleckim w podzięce za kultywowanie pamięci o poległych bohaterach, zespół „Kapela znad Baryczy” za wieloletnie świadectwo wiary i patriotyzmu uwidaczniane w ich muzyce oraz przedsiębiorca Dariusz Łuczaj za pomoc w utrwalaniu pamięci narodowej.

Poświęcenia nowych tablic na grobie poległych żołnierzy dokonał bp Antoni Dydycz. Swoimi wspomnieniami podzielił się jeden z kombatantów, pamiętający żołnierzy AK, w tym „Łupaszkę” i „Inkę”. Odbył się apel poległych. Podjęto także decyzje o dalszych poszukiwaniach i odnawianiu innych grobów partyzanckich. W uroczystościach uczestniczył Burmistrz Drohiczyna, harcerze, kombatanci oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i goście.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro o 21.37 uczczą św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

śmierć

Adam Bujak

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, już po raz dziewiąty przygotowało uroczystości związane z kolejną rocznicą śmierci Jana Pawła II. Każdego roku momentem wspólnym jest wieczorne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

2 kwietnia 2005 roku Polacy się zatrzymali. Nie tylko w Wadowicach, Krakowie i Warszawie, ale w całej Polsce i na całym świecie. Wiele osób doskonale pamięta tamten czas, tamte uczucia i emocje. Ile w nas z tego zostało? - Kampania „Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach” przechodzi do przeszłości, ale program Jana Pawła II pozostaje i w dalszym ciągu obowiązuje. Spotkajmy się 2 kwietnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie i wsłuchajmy w słowa, które jeszcze nie tak dawno kierował do nas Jan Paweł II – mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję