Reklama

70. rocznica bitwy pod Miodusami

2015-09-17 13:17

Ks. Artur Płachno
Edycja podlaska 38/2015, str. 7

Ks. Artur Płachno
Poświęcenie nowych tablic na grobach żołnierzy

Uroczystość w Śledzianowie przypomniała heroizm żołnierzy wywodzących się z Wileńszczyzny, walczących też na Podlasiu o prawdziwie wolną Polskę, której się nie doczekali. Oddali życie, nie mając normalnego pogrzebu i grobu

Uroczystości rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu „Kapeli znad Baryczy”, która wykonała również specjalnie napisany utwór wspominający 5. Wileńską Brygadę AK. Organizatorzy, którymi byli: proboszcz w Śledzianowie ks. Krzysztof Kościelecki, Krzysztof Tołwiński i Kazimierz Zalewski, przypomnieli heroizm żołnierzy wywodzących się z Wileńszczyzny, walczących o prawdziwie wolną Polskę.

Do uczestników uroczystości w Śledzianowie przesłanie skierował prezydent RP Andrzej Duda. Napisał w nim: „Bardzo się cieszę, że mieszkańcy regionu o tak wielkich zasługach dla zrywów niepodległościowych czczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. Podkomendni majora Zygmunta Szendzielarza – «Łupaszki” zapisali jedną z najpiękniejszych i najbardziej tragicznych kart w dziejach polskiego antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Nieustannie tocząc walki z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, zdołali utrzymać się w terenie i zadać wiele bolesnych ciosów wrogom naszej Ojczyzny. Było to możliwe dzięki oparciu i pomocy, jakich udzieliła im patriotycznie nastawiona ludność Podlasia. Podobnie jak 80 lat wcześniej podczas powstania styczniowego, tak również w okresie komunistycznego zniewolenia tutejsi obywatele zawsze wierni Rzeczypospolitej do końca wspierali obrońców polskiego honoru. Pragnę dzisiaj wyrazić najwyższą cześć żołnierzom 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz wszystkim osobom cywilnym, które w tamtych dramatycznych czasach udzieliły im pomocy. Składam hołd pamięci poległym na polu walki i zamordowanym w ubeckich kazamatach. Chwała Bohaterom”. Słowa łączności przekazał także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Napisał w nich, że postawa tamtejszych żołnierzy jest lekcją, którą od nich otrzymaliśmy. „Jest lekcją dojrzałego zaangażowanego patriotyzmu, przypomnieniem o obowiązku pracy dla Polski, nałożonym na nas przez tych, wobec których zaciągnęliśmy dług wdzięczności za wolną Polskę i naszą narodową tożsamość”.

Reklama

W homilii bp Antoni Dydycz przypomniał historię żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którzy najpierw w walce z Niemcami, a następnie z okupantem sowieckim walczyli z nadzieją i pragnieniem wolności, poświęcając swoje rodziny, zdrowie i życie. Kapituła Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych dziękując za wszystkie lekcje patriotyzmu, których przez lata swego duszpasterzowania udzielal bp Antoni Dydycz, odznaczyła go tym znakiem Matki Bożej Ostrobramskiej i Orła w Koronie, który nosili żołnierze 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Ryngraf otrzymała również parafia Śledzianów z jej proboszczem ks. Krzysztofem Kościeleckim w podzięce za kultywowanie pamięci o poległych bohaterach, zespół „Kapela znad Baryczy” za wieloletnie świadectwo wiary i patriotyzmu uwidaczniane w ich muzyce oraz przedsiębiorca Dariusz Łuczaj za pomoc w utrwalaniu pamięci narodowej.

Poświęcenia nowych tablic na grobie poległych żołnierzy dokonał bp Antoni Dydycz. Swoimi wspomnieniami podzielił się jeden z kombatantów, pamiętający żołnierzy AK, w tym „Łupaszkę” i „Inkę”. Odbył się apel poległych. Podjęto także decyzje o dalszych poszukiwaniach i odnawianiu innych grobów partyzanckich. W uroczystościach uczestniczył Burmistrz Drohiczyna, harcerze, kombatanci oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i goście.

Tagi:
bitwa rocznica

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: batalia o tożsamość szkół katolickich

2019-07-21 20:22

vaticannews / Indianapolis (KAI)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe. „Prawda nie jest determinowana opinią większości” – powiedział abp Thompson. „Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny” – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, według abp Thompsona, utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem