Reklama

Chełmce z Magdaleną pod krzyżem

2015-09-17 13:17

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 38/2015, str. 4-5

TD
Kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja BW w Chełmcach

Pięknie położonemu kościołowi w Chełmcach patronują św. Maria Magdalena i św. Mikołaj, biskup i wyznawca. Trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Magdalena stała się patronką kościoła, ale zapewne zawsze jej osoba stanowiła inspirację do pokuty i nawrócenia. Można przypuścić, że Henryk Sienkiewicz, który mieszkał w niedalekim Oblęgorku i był chełmieckim parafianinem, modlił się przed tym obrazem

Mamy dwóch równorzędnych patronów, św. Marię Magdalenę i św. Mikołaja, więc gdy kandydaci do bierzmowania zastanawiają się nad wyborem imienia, tłumaczę, że nie potrzeba daleko szukać – są dwa dobre imiona – mówi ks. kan. Stanisław Malec, proboszcz w Chełmcach. I zauważa, że ok. 30 proc. młodzieży z tej sugestii korzysta.

Oręduj za nami…

W tym roku uroczystościom odpustowym 22 lipca przewodniczył ks. prof. Przemysław Kantyka, który, jak to jest w zwyczaju odpustowym, mówił w homilii o postaci patronki. Wtedy także jest odmawiana Litania do św. Marii Magdaleny. Oto jej fragment:

Święta Magdaleno, u Boga Ojca Wszechmogącego, oręduj za nami.
Święta Magdaleno, dostępująca przebaczenia grzechów, oręduj za nami.
Święta Magdaleno, bolejąca z Maryją pod Krzyżem, oręduj...
Święta Magdaleno, wierna swojemu Mistrzowi, oręduj...
Święta Magdaleno, pierwszy świadku zmartwychwstania, oręduj …
Święta Magdaleno, głosząca miłosierdzie Boże, oręduj...
Święta Magdaleno, nasza wielka Patronko, oręduj...
Święta Magdaleno, wytrwałość w wyznawaniu wiary, wypraszaj u Boga.
Święta Magdaleno, umiłowanie Dobrej Nowiny, wypraszaj u Boga.
Święta Magdaleno, łaskę zachowania przykazań, wypraszaj u Boga.

Reklama

Zawsze odpust pozostaje dużym świętem w parafii, z udziałem przyjeżdżających zewsząd rodzin i gości, choć już może nie tak licznym, jak w czasach PRL, gdy 22 lipca był dniem wolnym od pracy. W dniu odpustu w Chełmcach jest także śpiewana pieśń ku czci patronki: „Podaruj, podaruj mi Panie słowa, które darowałeś Magdalenie”. Imię Patronki jest wymieniane również we Mszy św., podczas udzielania sakramentu chrztu i ważniejszych uroczystości parafialnych. – Uważam, że jest to dobra Patronka na dzisiejsze czasy, w mentalności pozostająca jako grzesznica, która dzięki Chrystusowi weszła na drogę nawrócenia. To czytelny przykład – uważa ks. kan. Stanisław Malec, proboszcz w Chełmcach.

Obraz Chrystusa Ukrzyżowanego ze św. Marią Magdaleną pod krzyżem był wcześniej na zasuwie ołtarzowej ołtarza głównego, zaś z inicjatywy ówczesnego proboszcza – ks. Tadeusza Marchaja, został na stałe zainstalowany w ołtarzu głównym, w miejsce obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesionego na boczną ścianę głównej nawy. Działo się to po jednym z remontów kościoła, ok. 45 lat temu.

Ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku, autor obrazu jest nieznany. Można przypuszczać, że do pewnego stopnia inspirował się on twórczością El Greca – obrazem „Chrystus na krzyżu”. Ołtarz w Chełmcach pochodzi z klasztoru franciszkańskiego w Chęcinach.

Z historią w tle

Pierwszy kościół w Chełmcach, zbudowany w 1440 r., spłonął podczas pożaru w 1620 r. Obecny, wczesnobarokowy, powstał z fundacji Jana Tarły, wojewody lubelskiego, budowany w latach 1640-1665. Poświęcił go bp Władysław Silnicki, sufragan wileński, 15 sierpnia 1685 r.

Wnętrze zachowało styl barokowy. W ołtarzu głównym chełmieckiego kościoła znajduje się, jak już wspomniano, scena Ukrzyżowania, z klęczącą u stóp krzyża postacią – św. Marią Magdaleną. W kościele są 4 ołtarze boczne, m.in. św. Mikołaja, biskupa (rokokowy) – drugiego patrona kościoła, i św. Józefa. Ołtarze boczne są z XVII i XVIII wieku. Równie stare są barokowe organy i chór muzyczny (z drugiej poł. XVII wieku). Parapet chóru ozdobiony jest wizerunkami Chrystusa i dwunastu Apostołów. Drzwi do dawnej zakrystii są wykute z żelaza w stylu barokowym. U wejścia do kościoła i we wspomnianej zakrystii zwracają uwagę piękne, XVII-wieczne portale ciosowe, jak i bogata, późnorenesansowa dekoracja stiukowa w prezbiterium i kaplicach. Wśród ciekawostek historycznych wnętrza warto wymienić m.in. epitafia – Stanisława i Zbigniewa Duninów Gawrońskich, zmarłych w 1582 i 1589 r., z herbami i refleksyjną łacińską inskrypcją: „Postanowione wszystkim umrzeć. Śmierć nie oszczędzi żadnej godności. Trzeba się troszczyć, abyśmy święte prowadząc życie, szczęśliwą mieli śmierć”.

Rozwojowa parafia

Liczy ok. 4, 5 tys. mieszkańców, których nie ubywa, jak to dzieje się w wielu wiejskich parafiach, a przybywa. – W ciągu 16 lat poświęciłem ok. 250 nowych domów – mówi ks. Stanisław Malec. Blisko 100 procent rodzin przyjmuje księdza po kolędzie.

– Prace przy kościele? Jest on odnowiony w całości – deklaruje Ksiądz Proboszcz. I wylicza: ściany, tynki, elewacja zewnętrzna, wymiana okien, nowe ogrzewanie, oświetlenie, nagłośnienie. Jako najpoważniejsze pozostają prace przy głównym ołtarzu, z wizerunkiem św. Marii Magdaleny. Najnowsza wykonana inwestycja to chodniki z kostki granitowej i piaskowca wokół kościoła. Chełmieccy parafianie wykazują także dużą wrażliwość na potrzeby parafii i bliźnich – chętnie uczestniczą w zbiórkach dla ofiar wszelkich kataklizmów, na hospicjum czy inne szczytne cele.

Atrakcją turystyczną okolicy pozostaje Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, będące kompendium wiedzy o autorze „Trylogii” i obiektem chętnie odwiedzanym przez turystów. Ślady po pisarzu – poza pałacykiem, darowanym mu przez społeczeństwo, a przekształconym w muzeum – nie są zbyt liczne. Siedlecczanie, przechodząc z Pielgrzymką Podlaską przez Chełmce, ufundowali swemu sławnemu rodakowi tablicę pamiątkową w kościele. Jest także grób rodziny Sienkiewiczów na cmentarzu.

* * *

Czy wiesz, że...

• Maria Magdalena jest jedną z najbardziej tajemniczych chrześcijańskich świętych, a spory na temat jej tożsamości sięgają co najmniej średniowiecza. Z jej imieniem łączone są trzy występujące w ewangeliach Marie: uczennica Jezusa Maria Magdalena, nieznana z imienia kobieta trudniąca się prostytucją oraz Maria z Betanii – siostra Marty i Łazarza. W chrześcijaństwie zachodnim najbardziej utrwalił się wizerunek Marii Magdaleny – magna peccatrix – nawróconej ladacznicy, żałującej i pokutującej za swoje czyny, choć po Soborze Watykańskim II Kościół rzymskokatolicki oczyścił Marię Magdalenę z zarzutu uprawiania nierządu i w dniu 22 lipca czci się jej pamięć przede wszystkim jako tej, która pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego Jezusa. Coraz chętniej przypomina się też mniej popularne, ale starsze i biblijnie uargumentowane wyobrażenie świętej – apostołki chrześcijaństwa.

Tagi:
turystyka Kościół

Kielce uruchomią bezpłatny przewóz na św. Krzyż

2019-09-27 18:07

dziar / Kielce (KAI)

Promocji regionu i udogodnieniu dla pielgrzymów mają służyć, zaproponowane przez władze województwa, weekendowe bezpłatne kursy autobusowe na Święty Krzyż. Będą uruchomione jeszcze w tym sezonie turystycznym.

Archiwum autora
Opactwo na Świętym Krzyżu

Koszty takiego przedsięwzięcia szacowane są na około 150-200 tys. zł w skali roku i byłyby finansowane głównie przez władze wojewódzkie.

Starania w tym kierunku czyni Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, odpowiedzialny za turystykę i transport w regionie. Jak deklaruje, autobus jeździłby bezpłatnie we wszystkie weekendy w ciągu roku. Z kolei dyrekcja Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach zaproponowała, aby autobus odjeżdżał ze stanowiska numer jeden, by podkreślić znaczenie sanktuarium świętokrzyskiego dla regionu.

Trasa - do czasu ukończenia dworca autobusowego w Kielcach - rozpoczynałaby się na ulicy Żytniej. Kwestią otwartą jest jeszcze godzina wyjazdu oraz ilość kursów w ciągu dnia.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X wieku do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

To zarazem jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów i obiektów na Kielecczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież zjadł obiad z 1,5 tys. ubogich

2019-11-17 20:05

kg (KAI/ACI/Vaticannews) / Watykan

W niedzielę 17 listopada - w III Światowym Dniu Ubogich - Franciszek zjadł obiad z półtora tysiącem biednych w Auli Pawła VI w Watykanie. Po Mszy św., odprawionej z okazji tego Dnia w bazylice św. Piotra i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty udał się do Auli, gdzie czekali na niego potrzebujący i towarzyszący im wolontariusze.

Vatican News

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że na obiad składały się specjalność kuchni śródziemnomorsiej - lasagna oraz udka z kurczaka w sosie pieczarkowym z ziemniakami, deser, owoce i kawa. Uczestnicy tego niezwykłego spotkania z papieżem, odbywającego się już zresztą po raz trzeci, reprezentowali wszystkie diecezje włoskie i organizacje charytatywne.

Franciszek nazwał to wydarzenie „obiadem w gronie przyjaciół”, a dziękując im za przybycie modlił się o błogosławieństwo dla swych gości oraz ich rodzin.

Obecny na obiedzie jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski wskazał na ewangeliczne znaczenie tej inicjatywy. „Papież chce przy wspólnym stole zjednoczyć tych, którzy cierpią, z tymi, którym się udało i mogą innym ofiarować posiłek, czy konkretną pomoc” – powiedział w Radiu Watykańskim.

Vatican News

"Jezus mówi do Zacheusza: zejdź z drzewa, idę do twojego domu m.in. po to, by spożyć z tobą posiłek. Jezus jadał z ubogimi i my robimy to samo, naśladujemy Jezusa. A oprócz tego Eucharystia, czyli największy skarb, jaki mamy, powstała podczas posiłku" – przypomniał kardynał. Zwrócił uwagę, że "podczas posiłku dzieją się cuda, bo patrzymy sobie w oczy, dzielimy się sobą, rozmawiamy". Dodał, że jeśli "w rodzinie jesteśmy skłóceni, to pierwsza rzecz, jaką robimy, to nie chcemy wspólnie zasiąść do stołu, bo stół jednoczy. W dzisiejszą niedzielę Papież chce właśnie tego wielkiego zjednoczenia - tych, którym się nie udało, którzy cierpią i tych, którym się udało, bo mogą ofiarować innym posiłek”.

Polski purpurat kurialny zaznaczył, że Światowy Dzień Ubogich to wezwanie dla każdego do dostrzeżenia ubogich i potrzebujących, których Bóg stawia na naszej drodze. „To też sposobna okazja, by przypomnieć sobie, że wszystko, co mam, zawdzięczam łaskawości Boga” – stwierdził jałmużnik papieski.

Przywołał przykład Łazarza, który spał pod domem bogatego. "I ten Łazarz był tylko dla tego bogatego, a on się nie spostrzegł. Ubodzy są dla nas, dla każdego z nas. Ci, którzy śpią pod bazyliką św. Piotra, są dla mnie, ci, którzy śpią w Warszawie na Dworcu Centralnym, są dla tych, którzy przechodzą" – powiedział kard. Krajewski. Zauważył, że jest to więc "dzień także mój, żebym się zastanowił, dla kogo żyję, komu posługuję, bo przecież wszystko co mam, to dlatego, że Bóg jest łaskawy i otrzymałem po to, żeby się dzielić. Jeśli się nie dzielę tym, co mam, to wszystko, co mam jest przeciw mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem