Reklama

Niedziela Kielecka

Chełmce z Magdaleną pod krzyżem

Pięknie położonemu kościołowi w Chełmcach patronują św. Maria Magdalena i św. Mikołaj, biskup i wyznawca. Trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Magdalena stała się patronką kościoła, ale zapewne zawsze jej osoba stanowiła inspirację do pokuty i nawrócenia. Można przypuścić, że Henryk Sienkiewicz, który mieszkał w niedalekim Oblęgorku i był chełmieckim parafianinem, modlił się przed tym obrazem

Niedziela kielecka 38/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

turystyka

Kościół

TD

Kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja BW w Chełmcach

Kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja BW w Chełmcach

Mamy dwóch równorzędnych patronów, św. Marię Magdalenę i św. Mikołaja, więc gdy kandydaci do bierzmowania zastanawiają się nad wyborem imienia, tłumaczę, że nie potrzeba daleko szukać – są dwa dobre imiona – mówi ks. kan. Stanisław Malec, proboszcz w Chełmcach. I zauważa, że ok. 30 proc. młodzieży z tej sugestii korzysta.

Oręduj za nami…

W tym roku uroczystościom odpustowym 22 lipca przewodniczył ks. prof. Przemysław Kantyka, który, jak to jest w zwyczaju odpustowym, mówił w homilii o postaci patronki. Wtedy także jest odmawiana Litania do św. Marii Magdaleny. Oto jej fragment:

Święta Magdaleno, u Boga Ojca Wszechmogącego, oręduj za nami.
Święta Magdaleno, dostępująca przebaczenia grzechów, oręduj za nami.
Święta Magdaleno, bolejąca z Maryją pod Krzyżem, oręduj...
Święta Magdaleno, wierna swojemu Mistrzowi, oręduj...
Święta Magdaleno, pierwszy świadku zmartwychwstania, oręduj …
Święta Magdaleno, głosząca miłosierdzie Boże, oręduj...
Święta Magdaleno, nasza wielka Patronko, oręduj...
Święta Magdaleno, wytrwałość w wyznawaniu wiary, wypraszaj u Boga.
Święta Magdaleno, umiłowanie Dobrej Nowiny, wypraszaj u Boga.
Święta Magdaleno, łaskę zachowania przykazań, wypraszaj u Boga.

Zawsze odpust pozostaje dużym świętem w parafii, z udziałem przyjeżdżających zewsząd rodzin i gości, choć już może nie tak licznym, jak w czasach PRL, gdy 22 lipca był dniem wolnym od pracy. W dniu odpustu w Chełmcach jest także śpiewana pieśń ku czci patronki: „Podaruj, podaruj mi Panie słowa, które darowałeś Magdalenie”. Imię Patronki jest wymieniane również we Mszy św., podczas udzielania sakramentu chrztu i ważniejszych uroczystości parafialnych. – Uważam, że jest to dobra Patronka na dzisiejsze czasy, w mentalności pozostająca jako grzesznica, która dzięki Chrystusowi weszła na drogę nawrócenia. To czytelny przykład – uważa ks. kan. Stanisław Malec, proboszcz w Chełmcach.

Reklama

Obraz Chrystusa Ukrzyżowanego ze św. Marią Magdaleną pod krzyżem był wcześniej na zasuwie ołtarzowej ołtarza głównego, zaś z inicjatywy ówczesnego proboszcza – ks. Tadeusza Marchaja, został na stałe zainstalowany w ołtarzu głównym, w miejsce obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesionego na boczną ścianę głównej nawy. Działo się to po jednym z remontów kościoła, ok. 45 lat temu.

Ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku, autor obrazu jest nieznany. Można przypuszczać, że do pewnego stopnia inspirował się on twórczością El Greca – obrazem „Chrystus na krzyżu”. Ołtarz w Chełmcach pochodzi z klasztoru franciszkańskiego w Chęcinach.

Z historią w tle

Pierwszy kościół w Chełmcach, zbudowany w 1440 r., spłonął podczas pożaru w 1620 r. Obecny, wczesnobarokowy, powstał z fundacji Jana Tarły, wojewody lubelskiego, budowany w latach 1640-1665. Poświęcił go bp Władysław Silnicki, sufragan wileński, 15 sierpnia 1685 r.

Wnętrze zachowało styl barokowy. W ołtarzu głównym chełmieckiego kościoła znajduje się, jak już wspomniano, scena Ukrzyżowania, z klęczącą u stóp krzyża postacią – św. Marią Magdaleną. W kościele są 4 ołtarze boczne, m.in. św. Mikołaja, biskupa (rokokowy) – drugiego patrona kościoła, i św. Józefa. Ołtarze boczne są z XVII i XVIII wieku. Równie stare są barokowe organy i chór muzyczny (z drugiej poł. XVII wieku). Parapet chóru ozdobiony jest wizerunkami Chrystusa i dwunastu Apostołów. Drzwi do dawnej zakrystii są wykute z żelaza w stylu barokowym. U wejścia do kościoła i we wspomnianej zakrystii zwracają uwagę piękne, XVII-wieczne portale ciosowe, jak i bogata, późnorenesansowa dekoracja stiukowa w prezbiterium i kaplicach. Wśród ciekawostek historycznych wnętrza warto wymienić m.in. epitafia – Stanisława i Zbigniewa Duninów Gawrońskich, zmarłych w 1582 i 1589 r., z herbami i refleksyjną łacińską inskrypcją: „Postanowione wszystkim umrzeć. Śmierć nie oszczędzi żadnej godności. Trzeba się troszczyć, abyśmy święte prowadząc życie, szczęśliwą mieli śmierć”.

Reklama

Rozwojowa parafia

Liczy ok. 4, 5 tys. mieszkańców, których nie ubywa, jak to dzieje się w wielu wiejskich parafiach, a przybywa. – W ciągu 16 lat poświęciłem ok. 250 nowych domów – mówi ks. Stanisław Malec. Blisko 100 procent rodzin przyjmuje księdza po kolędzie.

– Prace przy kościele? Jest on odnowiony w całości – deklaruje Ksiądz Proboszcz. I wylicza: ściany, tynki, elewacja zewnętrzna, wymiana okien, nowe ogrzewanie, oświetlenie, nagłośnienie. Jako najpoważniejsze pozostają prace przy głównym ołtarzu, z wizerunkiem św. Marii Magdaleny. Najnowsza wykonana inwestycja to chodniki z kostki granitowej i piaskowca wokół kościoła. Chełmieccy parafianie wykazują także dużą wrażliwość na potrzeby parafii i bliźnich – chętnie uczestniczą w zbiórkach dla ofiar wszelkich kataklizmów, na hospicjum czy inne szczytne cele.

Atrakcją turystyczną okolicy pozostaje Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, będące kompendium wiedzy o autorze „Trylogii” i obiektem chętnie odwiedzanym przez turystów. Ślady po pisarzu – poza pałacykiem, darowanym mu przez społeczeństwo, a przekształconym w muzeum – nie są zbyt liczne. Siedlecczanie, przechodząc z Pielgrzymką Podlaską przez Chełmce, ufundowali swemu sławnemu rodakowi tablicę pamiątkową w kościele. Jest także grób rodziny Sienkiewiczów na cmentarzu.

* * *

Czy wiesz, że...

• Maria Magdalena jest jedną z najbardziej tajemniczych chrześcijańskich świętych, a spory na temat jej tożsamości sięgają co najmniej średniowiecza. Z jej imieniem łączone są trzy występujące w ewangeliach Marie: uczennica Jezusa Maria Magdalena, nieznana z imienia kobieta trudniąca się prostytucją oraz Maria z Betanii – siostra Marty i Łazarza. W chrześcijaństwie zachodnim najbardziej utrwalił się wizerunek Marii Magdaleny – magna peccatrix – nawróconej ladacznicy, żałującej i pokutującej za swoje czyny, choć po Soborze Watykańskim II Kościół rzymskokatolicki oczyścił Marię Magdalenę z zarzutu uprawiania nierządu i w dniu 22 lipca czci się jej pamięć przede wszystkim jako tej, która pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego Jezusa. Coraz chętniej przypomina się też mniej popularne, ale starsze i biblijnie uargumentowane wyobrażenie świętej – apostołki chrześcijaństwa.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stara Sól woła o pomoc

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2013, str. 7

[ TEMATY ]

turystyka

Krzysztof Wojciechowski

Droga od przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku do Starego Sambora to jedna z najbardziej koszmarnych nawierzchni w tym wielkim kraju. Nie da się nią jechać z szybkością większą niż 30 km na godzinę. Po drodze jednak towarzyszy nam piękny krajobraz Gór Sanocko-Turczańskich i nie mniej malownicza dolina Strwiąża. Nie brak także atrakcji historycznych. Bez wątpienia jedną z najciekawszych jest kościół w Starej Soli. To miejscowość z prawie 800-letnim rodowodem. Prawa miejskie otrzymała jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Już od średniowiecza Sól (bo tak się wtedy nazywała) była znanym ośrodkiem pozyskiwania tego ówczesnego „białego złota”. Choć - jak twierdzą historycy - był on wydobywany na tych terenach już od czasów przedhistorycznych. Sól zatem solą i na soli stała. Sól z Soli w XVI wieku wędrowała na Litwę, do Mołdawii, na Wołyń, a nawet do Gdańska. W średniowieczu istniał tutaj klasztor bazylianów, któremu już w II połowie XIV wieku król Kazimierz wydzierżawił żupę solną, zaś dochody uzyskane z tego tytułu przeznaczył na budowę pierwszej rzymskokatolickiej świątyni w tym mieście - kaplicy św. Anny. Do niej z czasem dobudowano drewniany kościół, zaś parafia została oficjalnie utworzona w XV wieku. Wiek wojen - XVII - był dla Soli wiekiem zastoju gospodarczego, miasto było bowiem ustawicznie niszczone przez najazdy tak obcych, jak i „swoich” (rokoszanie). To jednak w II połowie XVII wieku - w miejsce drewnianego - wybudowano w Soli murowany kościół, który w zmienionej bryle przetrwał do dziś. Na owe zmiany miały wpływ czasy późniejsze: kolejna rozbudowa w okresie międzywojennym oraz „gospodarowanie” w kościele władzy sowieckiej. W latach 60. XX wieku w kościele, będącym wówczas składem konopi, wybuchł pożar. Gaszono go oczywiście wodą, tyle że z dużą zawartością soli, która niszczyła zdobienia ścian i same mury. Kościół w Soli przetrwał jednak te dziejowe zawieruchy i w końcu XX wieku wrócił na nowo w posiadanie katolików, którymi w Soli są dziś nieliczni Polacy.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest on zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec i zapalił na nim pierwszą świecę, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję