Reklama

Niedziela Łódzka

I Piknik Historyczny przy Katedrze

Niedziela łódzka 38/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

historia

piknik

Maria Niedziela

I piknik historyczny w Łodzi

I piknik historyczny w Łodzi

Tłumy łodzian odwiedziły w minioną sobotę I Piknik Historyczny przy Katedrze upamiętniający Bitwę Łódzką. Inscenizacja historyczna w wykonaniu rekonstruktorów, prezentacja umundurowania i uzbrojenia oraz premierowy pokaz filmu – to tylko niektóre z wielu atrakcji przygotowanych na tę okazję.

Zobaczyć można było naprawdę dużo. Na wszystkich największe wrażenie zrobiło widowisko historyczne pokazujące spotkanie patrolu niemieckiego i rosyjskiego. Było głośno, ale i bardzo realistycznie. Oprócz łódzkiej grupy rekonstrukcyjnej – Żelazny Orzeł, przyjechały grupy z Poznania, Przasnysza, z Trójmiasta, Malborka i Krakowa. Wszystkie w epokowych strojach. Największym powodzeniem wśród najmłodszych gości pikniku cieszyły się wykopaliska, podczas których za pomocą wykrywacza metali można było wziąć udział w poszukiwaniach pamiątek z czasów Operacji Łódzkiej. Na głodnych czekała prawdziwa wojskowa grochówka przygotowana przez Klub Poszukiwawczo-Eksploracyjny „Eksplorer”. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda prawdziwe obozowisko –przygotowali je Skauci Europy. W siedzibie Duszpasterstwa Młodzieży odbył się premierowy pokaz filmu Pawła Siedlika „1914. Zanim opadły liście”. Piknikowi towarzyszyła wystawa poświęcona Łodzi w okresie I wojny światowej przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Piknik miał za zadanie popularyzować w naszym mieście wiedzę o Bitwie Łódzkiej i zainteresować historią Łodzi dzieci i młodzież.

* * *

Podziękowanie

I Piknik Historyczny przy Katedrze odbył się dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób. Dziękuję przede wszystkim abp. Markowi Jędraszewskiemu, który dał nam zielone światło do działania i objął to wydarzenie swoim patronatem. W przygotowaniach bezpośredni udział wzięli chłopcy z KPE Eksplorer, którzy stworzyli stanowisko archeologiczno-poszukiwawcze, tzw. piaskownicę i zarządzali kuchnią polową. W tym wszystkim uczestniczyli też ludzie z Arch-Techu. Dziękuję Skautom Europy, którzy z nami na pikniku rozpoczęli swój skautowski rok – za przygotowane atrakcje i otwartość. Także Szkolnemu Kołu Rekonstrukcji Historycznej z Gimnazjum i Liceum Ojców Bernardynów za ciekawą dioramę. Grzegorzowi Wróblowi, kustoszowi Muzeum Tradycji Niepodległościowych za udostępnienie wystawy dotyczącej Operacji Łódzkiej. Strzelcom prezentującym swoje uzbrojenie i konnemu patrolowi Straży Miejskiej. Wielkie podziękowania dla Pawła Siedlika – reżysera, którego film mogliśmy zobaczyć podczas pikniku i dla Duszpasterstwa Młodzieży na czele z ks. Przemysławem Górą. Dziękuję także za pomoc kl. Kamilowi Gregorczykowi i innym klerykom łódzkiego WSD oraz ks. Marcinowi Grzelakowi. I ogromne podziękowania dla rekonstruktorów – grup z różnych stron Polski, za stworzenie wspaniałego widowiska i dioramy, które nawiązywały do czasów Bitwy Łódzkiej.

Lista osób do podziękowań jest bardzo długa i nie sposób wymienić wszystkich, dzięki którym ten nasz I Piknik Historyczny się udał. Dlatego jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia za rok.

Anna Skopińska

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odzyska stan pierwotny

[ TEMATY ]

historia

Mariusz Rzymek

Zamkowa kaplica

Zamkowa kaplica


CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję