Reklama

Niedziela Łódzka

I Piknik Historyczny przy Katedrze

Niedziela łódzka 38/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

historia

piknik

Maria Niedziela

I piknik historyczny w Łodzi

I piknik historyczny w Łodzi

Tłumy łodzian odwiedziły w minioną sobotę I Piknik Historyczny przy Katedrze upamiętniający Bitwę Łódzką. Inscenizacja historyczna w wykonaniu rekonstruktorów, prezentacja umundurowania i uzbrojenia oraz premierowy pokaz filmu – to tylko niektóre z wielu atrakcji przygotowanych na tę okazję.

Zobaczyć można było naprawdę dużo. Na wszystkich największe wrażenie zrobiło widowisko historyczne pokazujące spotkanie patrolu niemieckiego i rosyjskiego. Było głośno, ale i bardzo realistycznie. Oprócz łódzkiej grupy rekonstrukcyjnej – Żelazny Orzeł, przyjechały grupy z Poznania, Przasnysza, z Trójmiasta, Malborka i Krakowa. Wszystkie w epokowych strojach. Największym powodzeniem wśród najmłodszych gości pikniku cieszyły się wykopaliska, podczas których za pomocą wykrywacza metali można było wziąć udział w poszukiwaniach pamiątek z czasów Operacji Łódzkiej. Na głodnych czekała prawdziwa wojskowa grochówka przygotowana przez Klub Poszukiwawczo-Eksploracyjny „Eksplorer”. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda prawdziwe obozowisko –przygotowali je Skauci Europy. W siedzibie Duszpasterstwa Młodzieży odbył się premierowy pokaz filmu Pawła Siedlika „1914. Zanim opadły liście”. Piknikowi towarzyszyła wystawa poświęcona Łodzi w okresie I wojny światowej przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Piknik miał za zadanie popularyzować w naszym mieście wiedzę o Bitwie Łódzkiej i zainteresować historią Łodzi dzieci i młodzież.

* * *

Podziękowanie

I Piknik Historyczny przy Katedrze odbył się dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób. Dziękuję przede wszystkim abp. Markowi Jędraszewskiemu, który dał nam zielone światło do działania i objął to wydarzenie swoim patronatem. W przygotowaniach bezpośredni udział wzięli chłopcy z KPE Eksplorer, którzy stworzyli stanowisko archeologiczno-poszukiwawcze, tzw. piaskownicę i zarządzali kuchnią polową. W tym wszystkim uczestniczyli też ludzie z Arch-Techu. Dziękuję Skautom Europy, którzy z nami na pikniku rozpoczęli swój skautowski rok – za przygotowane atrakcje i otwartość. Także Szkolnemu Kołu Rekonstrukcji Historycznej z Gimnazjum i Liceum Ojców Bernardynów za ciekawą dioramę. Grzegorzowi Wróblowi, kustoszowi Muzeum Tradycji Niepodległościowych za udostępnienie wystawy dotyczącej Operacji Łódzkiej. Strzelcom prezentującym swoje uzbrojenie i konnemu patrolowi Straży Miejskiej. Wielkie podziękowania dla Pawła Siedlika – reżysera, którego film mogliśmy zobaczyć podczas pikniku i dla Duszpasterstwa Młodzieży na czele z ks. Przemysławem Górą. Dziękuję także za pomoc kl. Kamilowi Gregorczykowi i innym klerykom łódzkiego WSD oraz ks. Marcinowi Grzelakowi. I ogromne podziękowania dla rekonstruktorów – grup z różnych stron Polski, za stworzenie wspaniałego widowiska i dioramy, które nawiązywały do czasów Bitwy Łódzkiej.

Lista osób do podziękowań jest bardzo długa i nie sposób wymienić wszystkich, dzięki którym ten nasz I Piknik Historyczny się udał. Dlatego jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia za rok.

Anna Skopińska

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reportaż o Solidarności

Trzydzieści pięć lat dzieli pierwszą i ostatnią notkę książki „Solidarność. Kronika lat walki 1980 – 2015”. Pierwsza jest z 1 lipca 1980 r., gdy po wprowadzeniu przez komunistów niezapowiedzianej podwyżki cen wybuchają strajki. Wybuchają w wielu zakładach w Polsce, m.in. w WSK Świdnik – ten strajk uruchomił fale protestów na Lubelszczyźnie, a potem na Wybrzeżu – tam do postulatów socjalnych doszły polityczne. Ostatnia notka jest datowana na 24 czerwca 2015 r., to spotkanie przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy z właśnie wybranym prezydentem Andrzejem Dudą. Przewodniczący wskazuje na przeforsowane w ostatnich latach antypracownicze regulacje – wydłużenie wieku emerytalnego, zmiany w kodeksie pracy i ograniczenie prawa do protestów, a prezydent zapewnia, że tymi sprawami zajmie się po objęciu urzędu. I zrobi, co obiecał.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję