Reklama

Rolnicze dziękczynienie trwa

2015-09-17 13:17

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 38/2015, str. 4-5

Joanna Ferens
Korowód dożynkowy w Biszczy

Przełom sierpnia i września to czas szczególny, bo jest to czas dziękczynienia za plony. W wielu zakątkach naszej Ojczyzny trwa dziękczynienie Bogu za opiekę i pomoc w pracy na roli oraz szczęśliwe zebranie plonów. Na terenie naszej diecezji w wielu miejscach trwa jeszcze dziękczynienie, które rolnicy wraz z rodzinami, duszpasterzami i samorządowcami zanoszą do Boga

GORAJ

„Jeśli jest chleb i coś do chleba, to prócz wiary i miłości do życia niczego nie trzeba”. W gminie Goraj 30 sierpnia z udziałem reprezentantów wszystkich samorządów gminnych powiatu biłgorajskiego odbyły się dożynki powiatowe.

Powiatowe Święto Plonów rozpoczęło się w godzinach przedpołudniowych na rynku w Goraju, gdzie uformował się dożynkowy korowód, który – prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą – przeszedł do miejscowości Zastawie. Na czele korowodu szli starostowie dożynek oraz ich gospodarze: Starosta Powiatu Biłgorajskiego i Wójt Gminy Goraj. Starostami tegorocznych Powiatowych Dożynek byli Anna Ogorzałek z Czernięcina Poduchownego oraz Tomasz Czajka z Hoszni Ordynackiej.

– Jako gospodarz Gminy Goraj, otwierając uroczystości dożynkowe, chciałbym gorąco i serdecznie powitać wszystkich przybyłych na dzisiejsze powiatowe i parafialne święto plonów, święto dziękczynienie i radości. Lato powoli chyli się ku końcowi, a zgodnie z naszą polską tradycją, w okresie tym świętujemy dziękczynienie za dary ziemi. Tradycja dożynek wpisała się w pejzaż najważniejszych wydarzeń na polskiej wsi i jest to dzień, w którym uroczyście dziękujemy Panu Bogu za goszczący na naszych stołach chleb – mówił wójt gminy Goraj Antoni Łukasik. Przed zgromadzonymi gośćmi prezentowały się w tym czasie delegacje reprezentujące samorządy gminne powiatu biłgorajskiego. Na specjalnie przygotowanych stołach składano dożynkowe wieńce i chleby, które poświęcone podczas Mszy św. były dzielone i rozdawane uczestnikom dożynek.

Reklama

O wielowiekowej i narodowej tradycji dożynek mówił także Starosta Biłgorajski. – Dożynki obchodzono już w XVI wieku. Na przestrzeni stuleci zmieniły swoją formę i charakter, ale cel pozostał ten sam. Zawsze dziękowano Bogu i ludziom za zbiory płodów rolnych. Te uroczystości, ukształtowane przez chrześcijaństwo, na stałe związały się ze wsią i rolnikiem – podkreślał Marian Tokarski. Starosta podczas swego wystąpienia mówił także o pracy rolników, podkreślając i podziwiając jej trud i wyjątkowość. – Wasza praca, drodzy rolnicy, jest ciężka, trudna a zarazem wyjątkowa – wymaga poświęceń, wielu wyrzeczeń, doświadczeń, a także coraz częściej specjalistycznej wiedzy oraz ogromnych nakładów finansowych – mówił Starosta.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Nasz Pasterz w okolicznościowym kazaniu zwracał uwagę na znaczenie ludzkiej pracy, zwłaszcza pracy rolników, podkreślał jej ciężar, mówił, że przez wiele osób jest lekceważona. Przestrzegał przed chciwością i materializmem. Mówił m.in.: – Problemem naszego czasu jest to, że ludzie nie są zadowoleni z tego, że posiadają, ale wciąż są głodni bogactw. Ich współczesne spichlerze są wciąż za małe, zbyt wąskie. Czy naprawdę aż tyle potrzebujemy do codziennego godziwego życia?

Podczas dożynek wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, które nadał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Świętowanie nie mogło odbyć się bez występów scenicznych, prezentowały się gminne zespoły ludowe oraz zaproszone gwiazdy.

KSIĘŻPOL

Rolnicy z gminy Księżpol również podziękowali Bogu za łaskę plonów podczas parafialno-gminnych dożynek, które w centrum Księżpola odbyły się 30 sierpnia.

Nim rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, na plac przy Urzędzie Gminy wszedł kolorowy i radosny dożynkowy korowód, któremu przewodzili starostowie dożynek, niosący chleb z tegorocznych zbóż i świeże owoce oraz miód. Za nimi podążały delegacje poszczególnych miejscowości, niosąc do ołtarza wieńce dożynkowe oraz chleb, ciasta i owoce.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył ks. Marian Drążek, zaś w koncelebrze modlił się także ks. Jan Pysz. – Ogromnie cieszę się, moi drodzy, waszą obecnością, która jest potwierdzeniem waszego przywiązania do pięknej polskiej tradycji. To wyraz waszej wiary i zaufania do Boga Ojca, z rąk którego otrzymujemy wszystko, co nam do życia niezbędne. Dziś razem ze swymi modlitwami chcemy Bogu Trójjedynemu ofiarować trud i pot naszej pracy i jej owoce – podkreślał ks. Marian Drążek, proboszcz parafii w Księżpolu.

Uczestników dożynek przywitał wójt Lech Rębacz, który powiedział: – Witam wszystkich bardzo serdecznie, cieszę się, że wspólnie możemy podziękować Bogu za zebrane tegoroczne plony oraz za to, że naszych gospodarstw nie dotknęły niszczycielskie żywioły. Duża ilość delegacji wieńcowych z poszczególnych miejscowości oraz wasza obecność przyczyniają się do kultywowania obrzędów dożynkowych, mocno zakorzenionych w naszej narodowej tradycji.

BISZCZA

– Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole. By nikt nie czuł się samotny i pozostawiony bez opieki – słowami Ojca Świętego Jana Pawła II rozpoczęły się 30 sierpnia dożynki gminno-parafialne w gminie Biszcza. W tradycyjne Święto Plonów uroczystą Mszę św. sprawowano w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biszczy. Już na wstępie do Eucharystii ks. proboszcz Stanisław Bełz podkreślał ten ogromny trud i poświęcenie, jakie rolnicy wkładają w pracę na roli, aby ziarno mogło wydać stokrotne plony. – Zgromadziliśmy się na dziękczynieniu za tegoroczne plony, za ten dar chleba, za dobrą pogodę, za to, że możemy cieszyć się, że nie nawiedziły nas straszne kataklizmy i klęski żywiołowe, a to, co zostało posiane, wydało plony. Dlatego dzisiaj chcemy Bogu za to wszystko po prostu podziękować – powiedział Ksiądz Proboszcz.

W uroczystym korowodzie z wieńcami dożynkowymi delegacje poszczególnych miejscowości z gminy Biszcza na czele z tutejszą Strażacką Orkiestrą Dętą przeszli na plac przy Remizie OSP, gdzie starostowie tegorocznych dożynek – Longina Kożuszek i Krzysztof Krzywiński – złożyli na ręce proboszcza i wójta dary ołtarza w postaci tradycyjnego bochenka chleba dożynkowego, zaś wójt gminy zapewniał, że będzie ten chleb dzielił godnie i sprawiedliwie.

W dalszej części wydarzenia można było podziwiać niezwykły, barwny i humorystyczny korowód dożynkowy, przygotowany przez młodzież KSM działającą przy parafii w Biszczy. Przed zgromadzoną licznie publicznością wystąpiła również orkiestra dęta i lokalne zespoły śpiewacze.

Tagi:
dożynki

Reklama

Pszczelarskie dożynki

2019-10-01 13:55

PB
Edycja bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

PB
Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

W kazaniu duszpasterz rolników i pszczelarzy podkreślił znaczenie pszczół w gospodarce człowieka. – Dziękujemy Panu Bogu za pszczele rodziny, bo one nas także pouczają. Przede wszystkim są mistrzami organizowania życia rodzinnego. Pszczoły żyją w rodzinie. Podziwiać trzeba, jak bardzo zorganizowanymi są pszczele rodziny. Jak bardzo są zdyscyplinowane, jak niezmiernie są pracowite, jak dbają o czystość swojego mieszkania, o jego klimat. Dziękujmy za te dary, które Bóg zsyła przez życie i pracę tych stworzeń – mówił bp Białogłowski. Hierarcha podziękował pszczelarzom troszczącym się o pasieki i tym, którzy dbają o sady i pola służące pszczołom.

Podczas liturgii bp Roman Pindel poświęcił sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Na koniec pobłogosławił zebranych u podnóża Dębowca wiernych relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Celebrację upiększył swoim śpiewem Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”.

37. Dni Pszczelarza odbyły się w dniach 20-22 września w Bielsku-Białej. Organizatorem spotkania był Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. W wydarzeniu wzięli udział pszczelarze z Polski, Niemiec, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech.

– Nasze spotkanie to pszczelarskie dożynki. To radość ze spotkania naszej wspólnoty pszczelarzy, producentów sprzętu, przetwórców, apiterapeutów i samorządowców. W radości uczestniczą nasi przyjaciele z państw ościennych. Pszczelarską wspólnotę łączy nie tylko miłość do pszczół, lecz także troska o kolegów i przyjaciół z branży – powiedzieli organizatorzy spotkania. Beskidzki oddział związku zrzesza 1 436 pszczelarzy, w 37 kołach pszczelarskich. Jego członkowie działają na terenie powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec oraz częściowo na terenie powiatów: Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Opiekują się 26 400 rodzinami pszczelimi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Żeganamy prof. Jana Szyszko

2019-10-16 12:37

wpolityce.pl

Odszedł jeden z najlepszych lekarzy naszej przyrody, który kochał polską ziemię służąc Ojczyźnie swoją wiedzą, doświadczeniem i oddaniem. Był wierny Bogu i ludziom. Będzie nam ciebie brakowało - tak wspominano śp. prof. Jana Szyszki, byłego ministra środowiska, profesora nauk leśnych, polityka Prawa i Sprawiedliwości. Prof. Szyszko zmarł nagle tydzień temu w wieku 75 lat.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
Zobacz zdjęcia: Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Krzysztof Sitkowki/KPPR

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej wzięli udział najwyżsi przedstawiciele państwa na czele z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem rządu RP. Mateuszem Morawieckim i prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, zaś homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Liturgię koncelebrowało dziesięciu biskupów.

MK

- Kończąc swoją ziemską wędrówkę, zmierzasz do „Domu Naszego Ojca”, który jest domem miłości, pokoju i wiecznej radości. Poprzez naszą wspólną modlitwę chcemy do wieńca twojego życia dołożyć coś od siebie – powiedział witając zgromadzonych biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński.

W homilii bp Antoni Pacyfik Dydycz podkreślił wkład zmarłego profesora w troskę o polską przyrodę. Zwrócił uwagę, że u podstaw podejmowanych przez niego wysiłków leżała głęboka wiara w Boga, miłość do tego co stworzone oraz szacunek dla dziedzictwa narodowego i rodzimej kultury.

- Mimo licznych trudności, nie traciłeś spokoju pamiętając słowa psalmu 116, w którym czytamy: „Ufność miałem nawet wtedy, gdy mówiłem jestem w wielkim ucisku”. Do wszystkiego podchodziłeś z wielkim spokojem. To głębokie przekonanie, a w istocie twoja wiara towarzyszyły ci przez całe twoje życie. Zawsze byłeś pogodny, niezależenie od różnego rodzaju sytuacji, nawet tych najmniej ciekawych, oczekując na Boże błogosławieństwo we wszystkich okolicznościach kolejnych etapów twojego życia – powiedział bp Dydycz.

Krzysztof Sitkowki/KPPR

Zwrócił też uwagę na wkład zmarłego profesora w dziedzinie nauki, gospodarki i polityki. – Zabiegał, by cała jego praca, nauka i poświęcenie służyły rodzinie, a potem wszystkim z którymi spotykał się w swoim bogatym życiu. Bliskie były mu słowa „Polak chociaż stąd miedzy narodami słynny, że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny. Gotów puścić się w kraje świata w nędzy i poniewierce przeżyć długie lata walcząc z ludźmi i z losem póki mu wśród burzy przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy” - powiedział duchowny. Podkreślił, że trudności poprzedniego systemu profesor przeszedłeś bez strat moralnych i duchowych. Wspomniał o zorganizowanej przez zmarłego Międzynarodowej Konferencji Zrównoważony Rozwój w świetle encykliki papieża Franciszka Laudato Si”. Papieska Akademia Nauk przyznała mu nagrodę „Nauka dla Pokoju” – przypomniał bp Dydycz.

Powiedział, że troska śp. prof. Szyszko o Ojczyznę wyrażała się w propagowaniu takich postaw i takich porządków, które zabezpieczałyby ład w przyrodzie, a porządek w ludzkim życiu. - Z tego względu miałeś czas na spotkania z wychowankami, by ich umacniać w trosce o bezpieczeństwo ludzi oraz całej natury stworzonej – zwrócił uwagę biskup.

Zaznaczył, że szczególne miejsce w sercu i działalności profesora zajmowała Puszcza Białowieska. – Z odwagą, kompetencją, pasją i poświeceniem ratował ją przed katastrofą mając świadomość, że nie da się jej niczym innym zastąpić. Niestety, przy tej okazji wiele nacierpiał się bez powodu – powiedział kaznodzieja.

Podczas uroczystości pogrzebowych śp. Jan Szyszko został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jego ciało spocznie na miejscowym cmentarzu parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obywatelski projekt „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie

2019-10-16 19:56

maj, lk / Warszawa (KAI)

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się dziś, 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pierwsze czytanie projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” odbyło się we wtorek 15 października. W toku dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten odrzucony został podczas dzisiejszego głosowania. Za przyjęciem wniosku głosowało 150 posłów, przeciw – 243, 13 – wstrzymało się. W związku z tym Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK) w celu rozpatrzenia.

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto „propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej”.

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich".

Zamiar utworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii zgłoszony został w Sejmie 28 marca 2019 r. przez Fundację Pro – prawo do życia, w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. „Deklaracji LGBT”.

19 kwietnia br. Marszałek Sejmu poinformował o zarejestrowaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”, po czym w całym kraju ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. Jak informowali organizatorzy akcji, uliczne zbiórki były wielokrotnie zakłócane przez działaczy LGBT.

Projekt ustawy poparło ponad 265 tys. Polaków. 17 lipca 2019 r. ich podpisy złożone zostały w Sejmie. W ramach akcji „Stop pedofilii” Fundacja wydała również m.in. bezpłatny poradnik dla rodziców i nauczycieli pt. "Jak powstrzymać pedofila?", w którym znalazły się informacje o skali systemowej deprawacji seksualnej dzieci w krajach Europy zachodniej i Ameryki oraz rady, w jaki sposób ustrzec dzieci przed zagrożeniem na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Publikację można pobrać za darmo ze strony stoppedofilii.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem