Reklama

Dookoła świata

2015-09-22 11:22

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 6

Imigracja

Kolejne granice zamknięte

Niemiecki minister odpowiedzialny za sprawy imigracyjne podał się do dymisji. Manfred Schmidt był krytykowany za zbyt powolne działania w sprawie przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Tymczasem Chorwacja zamknęła granicę z Serbią. Stało się to po tym, jak na terytorium Chorwacji weszło 10 tys. imigrantów. Węgrzy zakończyli budowę zasieków, także na granicy z Serbią. Wcześniej doszło tam do starcia z dużą grupą imigrantów usiłujących dostać się na teren Węgier. Przybysze użyli kamieni i kijów. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i armatkami wodnymi. Postępowanie Budapesztu zostało skrytykowane przez wielu zachodnich polityków.

* * *

Decyzji Węgier broni jednak prof. Karol Karski, znawca prawa międzynarodowego i eurodeputowany PiS.

– Węgrzy stosują prawo. Skoro imigranci rzucają kamieniami w policję i w nielegalny sposób przekraczają granicę, to służby muszą reagować, w tym stosując środki przymusu bezpośredniego. Pamiętajmy też, że przepisy unijne zobowiązują Węgrów do pilnowania granicy UE – mówi „Niedzieli” prof. Karski. Jak dodaje, konwencje międzynarodowe zakazują karania uchodźców przekraczających granicę tylko wtedy, kiedy przybywają bezpośrednio z państwa, w którym zagraża im niebezpieczeństwo. – To znaczy, że Syryjczycy nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za wejście np. na teren Turcji. W Serbii imigrantom nic już nie zagraża, więc sąsiednie państwa nie muszą ich wpuszczać, a naruszanie granicy serbsko-węgierskiej może być karane – tłumaczy prof. Karol Karski.

Reklama

(CNN)

Rumunia

Premier w stanie oskarżenia

Premier Victor Ponta został formalnie oskarżony o defraudację, pranie brudnych pieniędzy i unikanie płacenia podatków. Według rumuńskiego biura antykorupcyjnego DNA, przed objęciem funkcji premiera Ponta przyjął ok. 50 tys. euro od swojego dawnego wspólnika Dana Sovy, którego później dwa razy mianował ministrem. Sprawa wyszła na jaw w sierpniu br. Postawienie premiera w stan oskarżenia oznacza, że prokuratura przekazała już wniosek do sądu.

Prezydent Klaus Iohannis wezwał Victora Pontę do dymisji. Ten nie zamierza rezygnować, a całą sprawę nazywa próbą zamachu stanu.

dw.com, BBC)

Afryka

Wojsko przejmuje władzę

W jednym z najbiedniejszych krajów świata – Burkina Faso doszło do przewrotu. W jego wyniku zginęło ponad 10 osób, a władzę przejęli wojskowi z elitarnej Gwardii Republikańskiej, lojalnej wobec byłego prezydenta Blaise’a Compaoré. Położone w zachodniej Afryce Burkina Faso w październiku czekają wybory. Zdaniem żołnierzy, którzy przejęli władzę, wprowadzone niedawno przepisy utrudniają start zwolennikom Compaoré. Były prezydent w niedemokratyczny sposób rządził krajem przez 27 lat.

Przewrót został potępiony przez ONZ, USA i Francję, której kolonią było obecne Burkina Faso.

(BBC)

Ukraina

Berlusconi non grata

Byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu przez najbliższe trzy lata nie będzie wolno wjechać na teren Ukrainy. Kijów nałożył na włoskiego polityka tę sankcję z powodu jego wizyty na okupowanym przez Rosję Krymie. Berlusconi spotkał się tam z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, z którym od dawna się przyjaźni – w czerwcu br. spotkali się w górach Ałtaj, a w październiku 2014 r. w willi Berlusconiego w Mediolanie.

Oprócz Berlusconiego zakazem wjazdu na Ukrainę ukarano 387 osób oraz 105 firm. Sankcje objęły co najmniej 41 dziennikarzy z: Rosji, Polski, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Węgier, Izraela, Słowacji, Kazachstanu, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Serbii oraz Wielkiej Brytanii. Jednym z ukaranych jest Andrew Roy ze stacji BBC. Z powodu protestów na Zachodzie lista objętych sankcjami została skrócona.

(repubblica.it, rt.com)

Reklama

Ta, co Jasnej broni Częstochowy

2019-08-21 11:24

Ks. Kamil Zadrożny
Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 16-17

Papież Pius X w 1904 r. zatwierdził dla Jasnej Góry i całej ówczesnej diecezji włocławskiej uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Papieskie decyzje są nie tylko owocem zabiegów o ustanowienie liturgicznego święta ku czci Maryi – są też wskazaniem na wiarę polskiego narodu. Celebracja liturgii tego dnia przypomina o „wielkich rzeczach”, które Bóg uczynił dla nas przez wstawiennictwo Matki Bożej.

Także dzisiaj Jasna Góra jest istotną częścią polskiej pobożności maryjnej. Jest to miejsce uprzywilejowane wśród wszystkich innych miejsc pielgrzymkowych naszej ojczyzny. Jest świadectwem wielowiekowej więzi Polaków z jasnogórskim wizerunkiem Bożej Rodzicielki.

Polska Kana

Janowy opis wesela w Kanie Galilejskiej, odczytywany niemal każdego dnia na Jasnej Górze, jest mocno związany z tym miejscem. W biblijnych wydarzeniach była obecna Matka Jezusa. Nie jest to tylko zwykła obecność gościa zaproszonego do wzięcia udziału w biesiadzie. Maryja nie jest widzem ani niemym świadkiem uczty weselnej. Przemawia i działa. W Kanie Galilejskiej na prośbę Maryi Jezus dokonał pierwszego cudu, po którym uczniowie w Niego uwierzyli.

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej często jest nazywane polską Kaną. Chodzi tutaj nie tylko o przywołanie biblijnej sceny z Kany Galilejskiej, ale przede wszystkim o konkretne doświadczenie polskiego narodu. To właśnie tutaj się dokonywał i wciąż się dokonuje – cud przemiany. Woda staje się winem. Smutek zamienia się w radość.

Jasna Góra, do której w miesiącach wakacyjnych pielgrzymują rzesze Polaków, jest miejscem, gdzie wielu z nas odzyskiwało wiarę, nabierało odwagi do walki o wolność, o wierność Bogu i ojczyźnie. I dziś, gdy chce się ośmieszyć to najważniejsze dla polskich serc miejsce, pragniemy prosić Matkę Jezusa, aby nam przypominała: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). To zaproszenie jest wezwaniem do pójścia za Jezusem, który wskazał na Maryję jako na naszą Matkę: „Oto Matka twoja” (J 19, 27).

Pielgrzymom ikona Matki Bożej Częstochowskiej przypomina o wielkich rzeczach zdziałanych przez Boga w historii pojedynczych osób i całego narodu. Dlatego o Maryi mówimy, że jest „przedziwną pomocą i obroną”. Doświadczali tego nasi przodkowie, którzy w Maryi pokładali nadzieję. Myślimy tutaj o słudze Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim, o św. Janie Pawle II i wielu innych.

Miejsce zawierzenia

Jasna Góra jest także miejscem zawierzenia. Tutaj swoje życie oddali Bogu przez ręce Maryi wielcy ludzie Kościoła, władcy i królowie, rodziny, małżeństwa, wszystkie stany Kościoła, całe społeczeństwo.

Zawierzenie pomaga człowiekowi w przezwyciężeniu samotności. Jest wyrazem dojrzałej wiary. Przez zawierzenie się Bogu pokazujemy, że jest Ktoś, na kogo można liczyć. Zawierzenie nigdy nie zwalnia od pracy nad sobą. Zawierzając się Bogu przez ręce Maryi, jesteśmy zaproszeni do współpracy z łaską Bożą na Jej wzór.

Z Maryją w przyszłość

Wobec przemian dokonujących się na polskiej ziemi ikona Matki Bożej z Częstochowy pozostaje inspiracją do życia wiarą. Do życia na miarę Jej sług. Trzeba nam pójść w święte ślady Niewiasty z Nazaretu. Trzeba nam w pokorze Ją naśladować i pozostać wiernymi Jezusowej Ewangelii. Maryja wskazuje zawsze na Jezusa jako na źródło, z którego mamy czerpać moc do przezwyciężania własnych wad i słabości. Dlatego Jasna Góra jest miejscem, w którym warto się zatrzymać, aby odkryć sens życia, jest miejscem autentycznej przemiany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Jędraszewski odwiedził w szpitalach osoby poszkodowane po burzy w Tatrach

2019-08-26 07:44

Archidiecezja Krakowska / Kraków (KAI)

Wobec takich wydarzeń, potęgi natury, bezradności człowieka, pozostaje modlitwa. I właśnie o nią prosili mnie wszyscy - powiedział abp Marek Jędraszewski, który w szpitalach w Krakowie i Zakopanem odwiedził rannych, którzy ucierpieli w czasie czwartkowej burzy w Tatrach.

Archidiecezja Krakowska

Najpierw metropolita krakowski złożył prywatną wizytę u trojga poszkodowanych dzieci, które dochodzą do zdrowia w szpitalu dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Metropolicie krakowskiemu towarzyszył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który w tych dniach przewodniczył uroczystościom 50-lecia koronacji Matki Bożej w Myślenicach. Rannym i ich bliskim od papieża Franciszka przekazał najgłębsze wyrazy współczucia, solidarności, błogosławieństwo i zapewnienie o modlitwie za ofiary tragedii w Tatrach.

– Jestem pod wielkim wrażeniem odwiedzin w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu – powiedział abp Jędraszewski. – Gdy byliśmy u rannego dziecka, pochodzącego z rodziny prawosławnej, jego rodzice byli ogromnie wdzięczni za naszą obecność. Ojciec mówił do swojego nie do końca świadomego dziecka: ”Synku, to są kapłani innego Kościoła, ale to też chrześcijanie. Modlimy się tak samo, wierzymy w tego samego Boga, będziemy się razem z tobą i za ciebie modlić”. To był ekumenizm w najpiękniejszym, najgłębszym doświadczeniu tego spotkania przy łóżku ocalonego dziecka – podkreślił arcybiskup.

W niedzielę metropolita krakowski odwiedził poszkodowanych w szpitalu powiatowym im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Pasterska wizyta także miała charakter prywatny. Arcybiskupowi towarzyszyła dyrektor placówki, Regina Tokarz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach w Zakopanem, ks. Piotr Pławecki oraz kapelan szpitala ks. Kazimierz Króżel.

– Są to nasze wyrazy jedności, solidarności i modlitwy z ofiarami tego nieszczęścia, ale także z ich rodzinami, które przyjechały nieraz z dalekich stron, np. z Białegostoku, Słupska, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego. To pokazuje, jak Zakopane ściąga ludzi z całej Polski. Przyjechali tutaj, żeby odpocząć, żeby zobaczyć piękno przyrody, nagle doświadczyli gór w ich najbardziej dramatycznym wymiarze i na pewno zapamiętają to do końca swojego życia – powiedział metropolita.

Wśród rannych, których w zakopiańskim szpitalu odwiedził abp Marek Jędraszewski, jest ks. Jerzy Kozłowski z Dzierżoniowa. Młodego kapłana przebywającego na feralnej wycieczce w rejonie Giewontu, piorun raził trzykrotnie. Ks. Kozłowski mimo licznych obrażeń dochodzi do zdrowia.

Metropolita krakowski udzielił wszystkim rannym błogosławieństwa. W imieniu papieża Franciszka przekazał także otrzymane od nuncjusza apostolskiego różańce i obrazki papieskie. Następnie w Księżówce spotkał się z delegacją służb uczestniczących w akcji ratowniczej na Giewoncie. Przy pomniku św. Jana Pawła II pod przewodnictwem metropolity krakowskiego odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych, rannych oraz ich rodziny i bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem