Reklama

Dookoła świata

2015-09-22 11:22

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 6

Imigracja

Kolejne granice zamknięte

Niemiecki minister odpowiedzialny za sprawy imigracyjne podał się do dymisji. Manfred Schmidt był krytykowany za zbyt powolne działania w sprawie przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Tymczasem Chorwacja zamknęła granicę z Serbią. Stało się to po tym, jak na terytorium Chorwacji weszło 10 tys. imigrantów. Węgrzy zakończyli budowę zasieków, także na granicy z Serbią. Wcześniej doszło tam do starcia z dużą grupą imigrantów usiłujących dostać się na teren Węgier. Przybysze użyli kamieni i kijów. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i armatkami wodnymi. Postępowanie Budapesztu zostało skrytykowane przez wielu zachodnich polityków.

* * *

Decyzji Węgier broni jednak prof. Karol Karski, znawca prawa międzynarodowego i eurodeputowany PiS.

– Węgrzy stosują prawo. Skoro imigranci rzucają kamieniami w policję i w nielegalny sposób przekraczają granicę, to służby muszą reagować, w tym stosując środki przymusu bezpośredniego. Pamiętajmy też, że przepisy unijne zobowiązują Węgrów do pilnowania granicy UE – mówi „Niedzieli” prof. Karski. Jak dodaje, konwencje międzynarodowe zakazują karania uchodźców przekraczających granicę tylko wtedy, kiedy przybywają bezpośrednio z państwa, w którym zagraża im niebezpieczeństwo. – To znaczy, że Syryjczycy nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za wejście np. na teren Turcji. W Serbii imigrantom nic już nie zagraża, więc sąsiednie państwa nie muszą ich wpuszczać, a naruszanie granicy serbsko-węgierskiej może być karane – tłumaczy prof. Karol Karski.

Reklama

(CNN)

Rumunia

Premier w stanie oskarżenia

Premier Victor Ponta został formalnie oskarżony o defraudację, pranie brudnych pieniędzy i unikanie płacenia podatków. Według rumuńskiego biura antykorupcyjnego DNA, przed objęciem funkcji premiera Ponta przyjął ok. 50 tys. euro od swojego dawnego wspólnika Dana Sovy, którego później dwa razy mianował ministrem. Sprawa wyszła na jaw w sierpniu br. Postawienie premiera w stan oskarżenia oznacza, że prokuratura przekazała już wniosek do sądu.

Prezydent Klaus Iohannis wezwał Victora Pontę do dymisji. Ten nie zamierza rezygnować, a całą sprawę nazywa próbą zamachu stanu.

dw.com, BBC)

Afryka

Wojsko przejmuje władzę

W jednym z najbiedniejszych krajów świata – Burkina Faso doszło do przewrotu. W jego wyniku zginęło ponad 10 osób, a władzę przejęli wojskowi z elitarnej Gwardii Republikańskiej, lojalnej wobec byłego prezydenta Blaise’a Compaoré. Położone w zachodniej Afryce Burkina Faso w październiku czekają wybory. Zdaniem żołnierzy, którzy przejęli władzę, wprowadzone niedawno przepisy utrudniają start zwolennikom Compaoré. Były prezydent w niedemokratyczny sposób rządził krajem przez 27 lat.

Przewrót został potępiony przez ONZ, USA i Francję, której kolonią było obecne Burkina Faso.

(BBC)

Ukraina

Berlusconi non grata

Byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu przez najbliższe trzy lata nie będzie wolno wjechać na teren Ukrainy. Kijów nałożył na włoskiego polityka tę sankcję z powodu jego wizyty na okupowanym przez Rosję Krymie. Berlusconi spotkał się tam z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, z którym od dawna się przyjaźni – w czerwcu br. spotkali się w górach Ałtaj, a w październiku 2014 r. w willi Berlusconiego w Mediolanie.

Oprócz Berlusconiego zakazem wjazdu na Ukrainę ukarano 387 osób oraz 105 firm. Sankcje objęły co najmniej 41 dziennikarzy z: Rosji, Polski, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Węgier, Izraela, Słowacji, Kazachstanu, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Serbii oraz Wielkiej Brytanii. Jednym z ukaranych jest Andrew Roy ze stacji BBC. Z powodu protestów na Zachodzie lista objętych sankcjami została skrócona.

(repubblica.it, rt.com)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skandaliczne błędy w Yad Vashem!

2020-01-23 18:23

[ TEMATY ]

Jerozolima

II wojna światowa

Yad Vashem

V Światowe Forum Holokaustu

wPolityce.pl/screenshot/YouTube/Yad Vashem

Przedstawiono nieprawdziwą mapę Polski. Agresja niemiecka dopiero od 1942 roku

Podczas prezentacji w trakcie V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie przedstawiono mapę sugerującą, że niemiecka agresja na kraje Europy rozpoczęła się w 1942 roku. Naniesiono na nią też błędne kontury Polski.

Zaprezentowany przed wystąpieniem prezydenta Francji Emmenuela Macrona film, w którym pojawiły się mapy, miał tłumaczyć niemiecką nazistowską agresję na Europę. Ofensywę symbolizował kolor brunatny.

Jedna z map podpisana została „Nazistowski podbój 1942”. Zgodnie z nią niemiecka agresja objęła m.in. Austrię, Czechosłowację, Polskę, Węgry, Danię, Białoruś, Litwę i Łotwę. Kolor brunatny wypełnił również terytorium podpisane „Prusy Wschodnie”. Obszar ten w latach 1933-1945 był częścią III Rzeszy.

Na historycznej mapie Polska nie była przedstawiona w granicach sprzed 1939 roku, ani też tych po 1945 roku. Z kolei tereny podpisane jako Białoruś sięgają na południu aż Karpat.

Nazistowska maszyna pożerała państwo po państwie, a gdziekolwiek stąpały nazistowskie buty, następowały szwadrony śmierci, obozy pracy, koncentracyjne i śmierci. Ponad 11 tys. gett i ok. 1 tys. obozów wkrótce pokryło Europę - tłumaczył lektor w trakcie prezentacji.

wPolityce.pl/screenshot/YouTube/Yad Vashem

Mapa z tymi samymi konturami państw została przedstawiona również przy opisywaniu wyzwolenia Europy z okupacji niemieckiej.

Do filmów prezentowanych w Yad Vashem odniósł się też prezydent Andrzej Duda, który przebywa w czwartek w Davos. „Podjąłem słuszną decyzję, nie biorąc udziału w Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, bo nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, przedstawionego przez organizatorów” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że być może odpowiedzią, dlaczego podczas Światowego Forum Holocaustu w Jerozolimie nie dopuszczono go do głosu, były filmy przygotowane przez organizatorów, w których w ogóle nie mówiono o walce Polaków przeciw Niemcom podczas II wojny światowej.

Organizator, fundacja pana Mosze Kantora, po prostu zniekształciła historię, pomijając całkowicie polski udział, naszych żołnierzy w walce z hitlerowskimi Niemcami - powiedział.

Wyraził też wdzięczność wiceprezydentowi USA, za to, że ten na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie wspomniał o Polsce.

Andrzej Duda dodał, że jest też zadowolony, iż zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki podjęli „szeroko zakrojoną akcję medialną” w mediach zagranicznych na temat losu Polaków i polskich Żydów podczas II wojny światowej. Podkreślał, że jego rolą jako prezydenta jest „stale domagać się prawdy historycznej dla Polaków”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na dzień mediów: potrzebujemy opowiadań dobrych, prawdziwych i pięknych

2020-01-24 11:31

[ TEMATY ]

papież

media

dziennikarze

papież Franciszek

Synod2018/facebook

„W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie” – napisał Ojciec Święty w orędziu na 54 . Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Nosi ono tytuł „Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” (por. Wj 10, 20). Życie staje się historią”. Tradycyjnie papież ogłasza je 24 stycznia – we wspomnienie patrona dziennikarzy – św. Franciszka Salezego. W Polsce dzień ten jest obchodzony w trzecią niedzielę września, która w roku bieżącym przypadnie 20 września.

Na wstępie Ojciec Święty wyjaśnia, że wybierając temat tegorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu kierował się przekonaniem, że „aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód”.

Franciszek zaznacza, że człowiek jest bytem opowiadającym. Często decydujemy, co jest właściwe albo co jest błędne, w oparciu o osoby lub historie, które sobie przyswoiliśmy. „Opowiadania mają na nas wpływ, utrwalają nasze przekonania i nasze postawy, mogą pomóc nam zrozumieć siebie i powiedzieć kim jesteśmy” – stwierdza papież. Dodaje, że człowiek potrzebuje też wypowiedzenia siebie, by utrwalić swoje życie. Ponadto potrzebuje też wzorców, by zrealizować swe marzenia mierzyć się z trudnościami, podejmować walkę ze złem. „Zanurzając się w tych historiach, możemy odnaleźć heroiczne motywacje, aby zmierzyć się z życiowymi wyzwaniami” – stwierdza Ojciec Święty.

Następnie Franciszek zauważa, w historii wije się również zło, jesteśmy zachęcani do posiadania i konsumpcji, często w sieci komunikacyjnej powstają historie destrukcyjne i prowokacyjne, „które niszczą i rwą delikatne nici współistnienia. Zestawiają one razem niesprawdzone informacje, powtarzając wypowiedzi banalne i fałszywie przekonujące, uderzając hasłami nienawiści. Nie tworzy się wtedy ludzkiej historii, ale odziera się człowieka z jego godności” – pisze Ojciec Święty. Zwraca zarazem uwagę, że w zestawieniu z nimi dobre historie trwają, ponieważ dają życiu pokarm.

„W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie. Potrzebujemy cierpliwości i rozeznania, aby odkryć historie, które pomogą nam nie zagubić się pośród tylu dzisiejszych utrapień; historii, które postawią w świetle prawdę o tym, kim jesteśmy, także w niedostrzeganym, codziennym heroizmie” – stwierdza papież.

Franciszek przypomina znaczenie narracji biblijnej jako wielkie historii miłości między Bogiem a człowiekiem. Podkreśla, że „znajomość Boga jest przekazywana przede wszystkim przez opowiadanie, z pokolenia na pokolenie, o tym, jak On nieustannie pozostaje obecny” a dla słuchacza historia staje się życiem: to opowiadanie wchodzi w życie tego, który słucha i je przekształca. Papież zaznacza, że nie istnieją historie ludzkie nieznaczące i małe, a po tym jak Bóg stał się człowiekiem każda ludzka historia posiada niepodważalną godność. „Dlatego ludzkość zasługuje na opowieści, które sięgają jej poziomu, tego oszałamiającego i fascynującego poziomu, do jakiego wyniósł ją Jezus” – pisze Ojciec Święty wskazując dzieła, które mogą stać się jakby „dodatkiem do Ewangelii”, teksty które potrafiły odczytać duszę człowieka i wydobyć na światło jej piękno.

Franciszek zaznacza, że każdy człowiek może stać się twórcą takiej dobrej historii, „kiedy przypominamy sobie o miłości, która nas stworzyła i zbawiła, kiedy wsączamy miłość w nasze codzienne historie, kiedy tkamy miłosierdziem ramy naszych dni”.

Zachęca, aby pomimo dramatycznych wydarzeń codzienności opowiadać Bogu o sobie. „Jemu możemy opowiedzieć historie, które przeżywamy, zanieść Mu osoby, powierzyć różne sytuacje. Z Nim możemy ponownie połączyć tkankę życia, zszyć pęknięcia i wyrwy” – pisze Ojciec Święty. Dodaje, że „także, kiedy opowiadamy o złych rzeczach, możemy nauczyć się pozostawiania przestrzeni dla odkupienia, możemy rozpoznać pośród zła także dynamizm dobra, aby pozwolić mu zaistnieć”.

Papież podkreśla, że chodzi o „przypominanie o tym, kim jesteśmy w oczach Boga, oraz o świadczenie o tym, co Duch Święty pisze w sercach, o objawianie każdemu, że jego historia zawiera rzeczy wspaniałe”. Kończy swe orędzie modlitwą do Matki Bożej, by wysłuchała naszych opowiadań, nauczyła nas rozpoznawania dobrego wątku, który kieruje historią, rozwiązała węzły paraliżujące nasze życie i pomagała nam tworzyć historie pokoju, historie przyszłości, wskazując drogę wspólnego podążania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję