Reklama

Niedziela Lubelska

W gościnie u Pani Chełmskiej

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej pod hasłem: „Z Maryją przez wieki 1765 – 2015” odbyły się uroczystości odpustowe i jubileuszowe

2015-09-24 12:02

Niedziela lubelska 39/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

Tadeusz Boniecki

Abp Wojciech Polak poświęcił dożynkowe wieńce

Całodobowe czuwanie na Górze Chełmskiej tradycyjnie już rozpoczęła wieczorna Msza św. odprawiona 7 września przez bp. Józefa Wróbla. Pomimo padającego deszczu i przenikliwego zimna, na placu przed bazyliką Mariacką zebrało się wielu parafian i pielgrzymów. – Nie straszny deszcz i zimno, gdy idzie się do swojej Matki. A to tylko kilkanaście kilometrów pieszo, raz do roku. Niosę chełmskiej Mateczce w darze swoje serce, a w nim podziękowania i prośby. Wierzę, że Ona mnie wysłucha i zrozumie, jak Matka matkę – mówiła pątniczka z parafii Kumów.

U stóp Maryi

Podczas Liturgii bp Józef Wróbel wskazał na wpływ Maryi na założycieli najważniejszych zgromadzeń zakonnych. – Jej styl życia stał się inspiracją dla wielu wiernych sług Jezusa Chrystusa – mówił Ksiądz Biskup, wspominając m.in. św. Franciszka z Asyżu, św. Benedykta i św. Ignacego Loyolę. Po Mszy św. na czuwaniu zgromadziła się młodzież. Był Apel Jasnogórski, a po nim Droga Krzyżowa i koncert. W środku nocy maryjną pasterkę celebrowali księża pracujący niegdyś w parafii Mariackiej. Po niej rozpoczął się Różaniec fatimski.

8 września, już od samego rana, do sanktuarium przybywały kolejne piesze pielgrzymki z okolicznych parafii. Pątnicy szli, aby pokłonić się Matce w roku jubileuszu 250-lecia pierwszej koronacji Jej cudownego obrazu. Wśród nich były rodziny uczestniczące w Liturgii celebrowanej przez bp. Mieczysława Cisło, który udzielił indywidualnego błogosławieństwa małym dzieciom. Dzieląc się refleksjami nt. rodziny, Ksiądz Biskup apelował o obronę życia poczętego. Poruszył też problem wpływu Internetu na wychowanie dzieci.

Reklama

Sumie odpustowej, tradycyjnie sprawowanej przy ołtarzu polowym, przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Jubileuszową Liturgię sprawowali także: abp Stanisław Budzik,bp Mieczysław Cisło, bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel oraz bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla (który w Chełmie ma swoją stolicę tytularną), bp Mariusz Leszczyński z Zamościa, greckokatolicki bp Jozafat Hower z Łucka na Ukrainie i ks. mitrat Stefan Batruch. – W Chełmie od niemal tysiąca lat czczona jest prastara ikona Matki Bożej. Uciekali się do niej prawosławni, grekokatolicy i katolicy rzymscy. 250 lat temu ta góra i ta świątynia były świadkami uroczystej koronacji, o którą wystarał się u papieża greckokatolicki biskup chełmski Maksymilian Ryłło. Dokonał jej greckokatolicki biskup smoleński Herakliusz Lisański. Te uroczystości trwały przez cały tydzień – od 15 do 22 września 1765 r. Dziękujemy dziś Bogu za to, że w Matce Bożej Chełmskiej dał nam znak swojego miłosierdzia, swojej obecności i łaski – mówił abp Stanisław Budzik.

W oczach Matki

W homilii Ksiądz Prymas podkreślał, że 8 września Kościół prowadzi wiernych do poznania tajemnicy Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. – Z Maryją wchodzimy w samo serce historii zbawienia – mówił Ksiądz Prymas. – Przez Maryję Bóg działał w życiu św. Józefa i Jezusa. Przez Maryję i z Maryją jest obecny i działa w życiu ludzi wierzących, w życiu każdej i każdego z nas – zapewniał. Przypominał, że o obecności Boga pośród nas, o obecności Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła świadczą liczne sanktuaria, obrazy i figury, które na całym świecie, a zwłaszcza w Polsce, są otaczane wielką czcią. – Historyczna tożsamość Polaków od samych początków związana jest z Bogurodzicą – podkreślał. – Tak spoglądamy na obecność Maryi w naszej historii i z gnieźnieńskiego Wzgórza Lecha, i z tej świętej Góry Chełmskiej, widząc jak Ona jest głęboko wpisana w duchową historię żyjących tu ludzi – mówił Ksiądz Prymas.

Abp Polak podkreślał, że Matka Boża Chełmska jest obecna wśród ludzi od wieków. W swym cudownym wizerunku ciągle wprowadza nas jak Józefa z Ewangelii w tajemnicę Chrystusa i Kościoła. – Chełmski wizerunek należy do obrazów przedstawiających Matkę Bożą jako drogę, która wiedzie do Chrystusa i ukazuje Go. Patrzymy na tę dłoń Maryi, która wskazuje nam na Jezusa. Jesteśmy zaproszeni, aby wejść na tę drogę i nią odważnie pójść – apelował. Prymas Polski akcentował też potrzebę niesienia Jezusa bliźnim. – Wasza obecność jest żywym świadectwem wiary; to długa historia różnych ludzi i pokoleń, mieszkańców tej ziemi, którzy właśnie przed Maryją uczyli się zawierzenia Bogu. Tu znajdowali siłę, jaką Bóg daje do znoszenia codziennych trudów, tu czerpali nadzieję i moc do wierności Chrystusowi – podkreślał.

Odnosząc się do jubileuszu koronacji chełmskiego obrazu Matki Bożej, Ksiądz Prymas apelował, by nie zatrzymywać się tylko na wspomnieniach. – Trzeba, by ten święty wizerunek inspirował nas na przyszłość – mówił abp Polak. – Spójrzmy jeszcze raz w oczy Maryi – wzywał. – Papież Franciszek mówił: „Kiedy się w Nią zapatrzę, zaczynam wierzyć w rewolucyjną moc czułości i miłości. Tak trzeba żyć” – podkreślał. Przywołując sytuację ofiar wojny na Ukrainie oraz napływających do Europy uchodźców, Prymas Polski apelował: – Wyjdźmy do świata z oczami, w których odbija się cudowna twarz Maryi. Z Jej pełnym wrażliwości i uczynności sercem, które woła, by iść z pośpiechem do innych. Ludzi cynicznych zatrzyma w tej drodze wyrachowanie i obojętność. Ludzi zalęknionych sparaliżuje strach. A my, wierzący, poprośmy Maryję, aby nam swoją matczyną modlitwą pomogła, żeby dodała nam wiary i odwagi, żeby jeszcze raz z tego cudownego wizerunku na Górze Chełmskiej popatrzyła na nas, pobłogosławiła na nasze dziś i jutro.

Patronka narodów i wspólnot

Na maryjne uroczystości list gratulacyjny przesłał greckokatolicki arcybiskup większy diecezji kijowsko-halickiej Światosław Szewczuk. Napisał w nim m.in.: „Kult ikony zapoczątkowany w Konstantynopolu przeniknął z czasem do Kijowa, skąd za sprawą króla Daniela Halickiego rozprzestrzenił się na wiele krajów i narodów Europy Środkowo-Wschodniej, jakby na potwierdzenie proroczych słów Maryi: Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia. Animatorami tego kultu w XVII i XVIII wieku na ziemi chełmskiej stali się ojcowie bazylianie, którzy sprawowali pieczę nad wizerunkiem Bożej Rodzicielki w Chełmie. W latach ucisku oczy wierzących jeszcze bardziej wpatrywały się w obraz Maryi, pokładając w Niej całą ufność i nadzieję. Rocznica koronacji obrazu Patronki naszych narodów i wspólnot stanowi szczególną okazję, aby razem dziękować za Jej opiekę, aby upraszać Jej pomocy, zwłaszcza w trudne chwile, wymagające wiele mądrości, odwagi i siły”.

Głos zabrał także bp Jozafat Hower z Łucka. Zaświadczał o modlitwie grekokatolików przed oryginałem ikony Matki Bożej Chełmskiej, znajdującym się obecnie w Muzeum Ikony w Łucku na Wołyniu. – Ta ikona wędrowała przez różne kraje świata. Doznała wiele czci, ale też zniewagi od ludzi. Przeżyła czasy komunizmu, gdy rozebrano ją na kawałki i przechowywana była przez chrześcijan różnych wyznań. Dzisiaj też przyjmuje chrześcijan różnych wyznań, którzy przychodzą się przed nią modlić. Jestem szczęśliwy, że mogę być po raz pierwszy na tej świętej ziemi, gdzie był oddawany kult ikonie Matki Bożej Chełmskiej. Ta ikona rzeczywiście ochrania nas. Dzięki niej otrzymujemy siły, by pokonywać trudności. Wspólnie modlimy się przed nią i wspólnie oddajemy jej cześć – mówił bp Józef Hower.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność chrześcijan: 850 lat od śmierci św. Tomasza Becketa

2020-01-23 16:46

[ TEMATY ]

jubileusz

św. Tomasz Becket

Anglia

jedność chrześcijan

Vatican News

św. Tomasz Becket

W tym roku mija 850 lat od śmierci Tomasza Becketa. Pod hasłem „Becket 2020” w Anglii odbędzie się seria wydarzeń promujących postać tego świętego

W tym roku mija 850 lat od śmierci Tomasza Becketa. Pod hasłem „Becket 2020” w Anglii odbędzie się seria wydarzeń promujących postać tego świętego. Drugi po św. Jerzym patron Zjednoczonego Królestwa czczony jest zarówno przez katolików, jak i anglikanów.

Dla dziejów chrześcijaństwa na Wyspach Brytyjskich ważny, ale nieco zapomniany święty, symbol starcia Kościoła i Korony. Poniósł męczęńską śmierć w katedrze Canterbury. Idea przypomnienia tej postaci i ożywienia jej kultu ma uczynić Canterbury czołowym celem pielgrzymek w Anglii i jednym z głównych ośrodków pątniczych w Europie.

Spektrum zdarzeń łączy elementy sakralne z kulturą, a nawet… zabawą. Muzeum Brytyjskie pracuje nad pierwszą w historii Anglii dedykowaną mu wystawą, zaś Muzeum Londynu pokaże średniowieczne pamiątki po pielgrzymkach do grobu św. Tomasza, niegdyś bardzo popularnego, o czym świadczą liczne znaleziska wzdłuż Tamizy.

Program „Becket 2020” obejmuje m.in. wykłady, nabożeństwa i koncerty muzyki sakralnej, warsztaty dla dzieci oraz sztuki teatralne i pokazy filmu, a nawet wędrówki śladami pokuty króla Henryka II, o którym historia mówi, iż to pod jego wpływem grupa rycerzy zamordowała hierarchę, gdy ten odprawiał nieszpory.

Kapłan, lord, kanclerz Tomasz Becket porzucił światowe życie i nawrócił się w momencie, gdy został arcybiskupem Canterbury. Odtąd asceta i krytyk tronu uderzał w przerost obciążeń podatkowych i walczył z polityką podporządkowywania Kościoła państwu. Jego śmierć spotkała się z krytyką europejskich elit. Zaledwie trzy lata później został wyniesiony na ołtarze, a król Henryk II odbył publiczną pokutę przy jego grobie, który przyciągał tłumy wiernych. Stąd kilkaset lat później Henryk VIII nakazał jego zniszczenie.

4 lipca ulicami Canterbury przejdzie parada, w której wezmą udział szkoły i grupy rekonstrukcyjne, tworząc unikatową, barwną atmosferę, nawiązującą do kultury i zdarzeń ze średniowiecza, ale i czasów mitycznych, bo na ulicy mają się pojawić nawet… giganci. Ma to być wspólnotowe wydarzenie dla całych rodzin, skierowane do wszystkich grup wiekowych, jak informuje organizator: „nawet tych ze średniowiecza”.

CZYTAJ DALEJ

Nawracajcie się

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

adobe.stock.pl

Człowiek został stworzony przez Boga do szczęścia, które jest komunią ze Stwórcą i całym stworzeniem. Niestety, grzech pierworodny zniszczył tę harmonię jedności człowieka z Bogiem, między ludźmi i ze światem. Oddalenie od światłości Pana i atak złych duchów pchnęły ludzi do wojen w ciemności fałszywych ideologii i prądów myślowych wymierzonych w Boże przykazania, w ciemności błądzenia bez Boga.

Człowiek sam z siebie nie byłby w stanie powrócić do Boga i osiągnąć z Nim komunii, trzeba było, aby Bóg, który jest Miłością, okazał jej pełnię w swoim Synu – Mesjaszu i Zbawicielu, dlatego przez proroka Izajasza zapowiedział: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele” (9, 1-2).

Prorok wyjaśnił, co jest powodem tej radości: „Bo złamałeś jego ciężkie jarzmo i drążek na jego ramieniu, pręt jego ciemięzcy” (9, 3). Grzech pierworodny był poddaniem się pod władzę diabła i to, co człowiek zniszczył grzechem, tylko Bóg Człowiek mógł naprawić, dlatego Jezus naucza i mówi: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie” (Mt 4, 17). Mateusz nawiązuje w Ewangelii do proroka Izajasza: „Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło” (4, 16). Misja odkupieńcza Chrystusa jest dla każdego człowieka, On przyszedł głosić dobrą nowinę o zbawieniu, On przynosi światło pełnego objawienia miłosiernego Boga Ojca w słowach, czynach, a zwłaszcza w Paschalnej Ofierze odkupienia. Dlatego dzisiaj trzeba z odwagą wołać słowami Psalmu 27: „Pan moim światłem i zbawieniem moim, kogo miałbym się lękać? Pan obrońcą mego życia, przed kim miałbym czuć trwogę?” (por. 1). Te słowa muszą być inspiracją do wiary odważnej, do świadectwa o Jezusie Chrystusie – Zbawicielu człowieka i świata, o czym mówi św. Paweł: „Upominam was, bracia, w imię Pana naszego, Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli” (por. 1 Kor 1, 10).

W dzisiejszej Ewangelii Jezus powołuje pierwszych uczniów, wzywa ich, aby poszli za Nim. I oni zostawili wszystko, i poszli. Jest to również wezwanie dla nas, chrześcijan, abyśmy zostawili wszystko, co nieistotne, a szli z Jezusem i głosili Ewangelię życiem. Dzisiaj świat zalany jest różnymi wymiarami ciemności wojen i konfliktów. Świat, a wraz z nim współczesny człowiek, tonie w ciemności fałszywych ideologii, manipulacji i kłamstwa, dlatego każdy z nas potrzebuje światłości i prawdy, które są w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym, Jedynym Odkupicielu i Pośredniku między Bogiem i ludźmi. Psalmista podpowiada nam, co teraz mamy czynić: „(...) bądź mężny, nabierz odwagi i oczekuj Pana”.

CZYTAJ DALEJ

Na ekumeniczną nutę

2020-01-26 21:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ekumenizm

koncert

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

Podsumowując częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Jarosław Grabowski powiedział, że czas budowania chrześcijańskiej jedności nie może być ograniczony tylko do siedmiu dni, on powinien trwać i trwa przez wszystkie kolejne dni kalendarzowego roku.

Postulat codziennego praktykowania ekumenizmu szczególniej wybrzmiał na jasnogórskim koncercie w dniu 26 stycznia br. wraz z papieskim apelem aby muzyka Ewangelii (obecna przecież w kolędach) przysposabiała nas wszystkich do bycia uczniami - misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy. (przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze w 2017 r.).

Marian Florek/Niedziela

Ks. Adam Glajcar z ks. Jarosławem Grabowskim

Ekumeniczne kolędowanie na Jasnej Górze zwieńczyło częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Bohaterem wieczoru był zespół muzyczny „Pastores i Przyjaciele”, który przygotował, dla licznie zgromadzonych w Auli Jana Pawła II, zestaw popularnych kolęd. Teksty utworów wyświetlane na dużym ekranie i zachęta artystów sprawiły, że cała sala wzięła udział w gremialnym kolędowaniu w rzeczywiście ekumenicznym duchu. A kiedy zespół pozwolił sobie na amerykański świąteczny przebój w stylu country wszyscy powstali i w tanecznym rytmie towarzyszyli wykonawcom a następnie nagrodzili ich gromkimi brawami.

Zobacz zdjęcia: Na ekumeniczną nutę

Wszystkich zgromadzonych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, który mówił o swoich ekumenicznych doświadczeniach. Potem obowiązki gospodarza przejął ks. Adam Glajcar, proboszcz częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, przedstawiając pozostałych uczestników wydarzenia - ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i odpowiedzialnego za działania ekumeniczne na terenie archidiecezji częstochowskiej, ks. mitrata Mirosława Drabiuka, proboszcza prawosławnej parafii pw. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie oraz Ryszarda Majera, senatora RP. Szczególnie ciepło zostały powitane siostry z Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy, popularne „Siostry Brygidki”, których charyzmatem jest służba dziełu przywrócenia jedności wszystkich wierzących w Chrystusa. Chodzi tu o wprowadzenie w życie zasad ekumenizmu wypracowanych na Soborze Watykańskim II.

Obszerniejsze sprawozdanie z wydarzenia będzie dostępne w formie filmowej na stronach internetowych „Niedzieli” i w wydaniu papierowym naszego tygodnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję