Reklama

Zamknięci w swoich ciałach

Żyjący inaczej, w śpiączce, to pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji „Światło” w Toruniu, w przypadku których brak wczesnej rehabilitacji neurologicznej bardzo często decyduje o ich dalszym życiu.

Pierwszy pacjent zgłoszony był do tej placówki w 1999 r., natomiast w 2001 r. otworzono oddział dla osób w stanie apalicznym. Jednak samodzielny zakład, jako pierwszy w Polsce, funkcjonuje od 2002 r. Pacjenci to w większości młodzi ludzie po wypadkach komunikacyjnych, także osoby po zawałach, udarach, zatruciach, dzieci i dorośli po podtopieniach. Według Janiny Mirończuk, prezes fundacji, w systemie opieki zdrowotnej nie ma tej kategorii: „w śpiączce”. Pacjenci są w różnym stopniu świadomości, można powiedzieć – zamknięci w swoich ciałach. Oni żyją, tylko inaczej. Wybudzenie polega na świadomym nawiązaniu kontaktu z otoczeniem. Problem dotyczy nie tylko samego chorego, bo choruje cała rodzina.

Jednak według Pani Prezes, problem z pacjentami w stanie apalicznym jest bez dna. A przypadki wybudzenia są wystarczającym argumentem, aby się takimi pacjentami zajmować. – Jesteśmy zakładem tylko dla pacjentów w śpiączce, który zapewnia odpowiednią opiekę. Do chwili obecnej wybudziło się u nas 37 osób. Wybudzenie to zasługa wielospecjalistycznego zespołu pracującego w zakładzie. Do dyspozycji w czasie rehabilitacji mamy cyberoko, które pozwala ocenić poziom świadomości pacjenta, mamy też urządzenie do badania słuchu, EEG, a od października tego roku zaistnieje możliwość badania stanu mózgu naszych pacjentów w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii na UMK w Toruniu. Wszystko to pozwala na indywidualny program w celu ustalenia wielozmysłowej stymulacji pacjenta. Nasza placówka ma kontakt z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechniki Gdańskiej, współpracuje także z holenderskimi i niemieckimi zakładami. W 2013 r. zorganizowaliśmy pierwszą międzynarodową konferencję naukową z udziałem lekarzy z Holandii, Niemiec i Ukrainy. W tym roku w dniach 7-8 grudnia odbędzie się druga międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana wspólnie z UMK, pt. „Świadomość – wyzwania XXI wieku”. Będą goście i wykładowcy z Włoch, Kanady i Belgii, a także polscy naukowcy zajmujący się tą tematyką.

Reklama

Aby starać się o miejsce w zakładzie, należy pobrać z jego strony internetowej formularze i możliwie szybko je do nas przesłać. Okres oczekiwania do tej pory trwał ok. 4 miesięcy, w tej chwili się on wydłuża. Warunkiem przyjęcia jest, aby pacjent miał wydolność krążeniowo-oddechową; nie może być chory, ponieważ praca z pacjentem polega na rehabilitacji ruchowej, wielozmysłowej, właściwej pielęgnacji i odpowiednim, normalnym życiu, chociaż przy nienormalności zdrowotnej.

Fundacja „Światło”, ul. Grunwaldzka 64, 87-100 Toruń, tel./fax. (56) 651-12-17, fundacjaswiatlo@gmail.com, www.fundacja.swiatlo.org

2015-09-30 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Mamy i Taty organizuje protest w obronie Alfiego Evansa

Fundacja Mamy i Taty organizuje trzydniowy wieczorny protest w obronie 2-letniego Alfiego Evansa, chłopczyka z poważnym uszkodzeniem mózgu, którego odłączono od aparatury wspomagającej oddychanie. Protest odbędzie się pod ambasadą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie. Protest będzie miał charakter pokojowy, a jego organizatorzy chcą pokazać, że rodzice mają prawo do walki o życie swojego dziecka. - Warto dać sygnał, że w Polsce solidaryzujemy się z rodzicami Alfiego - powiedział KAI Marek Grabowski z Fundacji Mamy i Taty.

"Protest ma charakter spontaniczny, powstał po moich rozmowach ze znajomymi. Wszystkich nas poruszyła sprawa tego małego chłopca. Pomyśleliśmy, jak sami byśmy zareagowali jako rodzice, gdyby spotkała nas taka sytuacja. Nie możemy pojechać do Wielkiej Brytanii, ale uznaliśmy, że warto dać sygnał, że w Polsce solidaryzujemy się z rodzicami Alfiego, a najlepszy miejscem do wyrażenia tego będzie ambasada Wielkiej Brytanii" - powiedział KAI Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: religie Ukrainy wzywają do nieuznawania pseudoreferendów na terenach okupowanych

2022-09-25 09:10

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Do nieuznawanie pseudoreferendów prowadzonych przez rosyjskie siły okupacyjne na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy wzywa wszystkie kraje świata Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych. Reprezentuje ona niemal wszystkie wspólnoty religijne Ukrainy.

W oświadczeniu opublikowanym w Kijowie 24 września czytamy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję