Reklama

Z Polski

List na Dzień Papieski

In vitro jest niegodne człowieka

Przestrogę do wiernych przed stosowaniem in vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych skierowali biskupi w liście pasterskim na XV Dzień Papieski, obchodzony w niedzielę 11 października br. pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

Biskupi przypominają znaczenie małżeństwa w świecie i wymieniają współczesne zagrożenia rodziny. Wskazują, że powołaniem każdego mężczyzny i każdej kobiety jest bycie mężem i żoną, ojcem i matką. Przywołując spostrzeżenie kard. Gianfranca Ravasiego, zauważają, że pierwszy człowiek chciał mieć kogoś, z kim mógłby spotkać się jak równy z równym. „Kobieta nie została stworzona ze stóp mężczyzny, by jej nie szanował, ani z jego głowy – by ona nim rządziła. Została natomiast utworzona z boku mężczyzny i to od strony serca, aby być mu równą i kochaną” – czytamy w liście.

Autorzy listu zwracają też uwagę, że postępujący kryzys kulturowy i ideowy wpływa na zniekształcony obraz tradycyjnego, nierozerwalnego małżeństwa i rodziny, czego przykładem są ludzie młodzi mieszkający razem bez ślubu kościelnego oraz małżonkowie, którzy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa do czasu, gdy zrobią karierę zawodową.

Reklama

Biskupi przypominają również wypowiedź papieża Franciszka skierowaną do włoskich lekarzy, że in vitro jest niegodne człowieka. Zwracają uwagę, że nie jest ono sposobem leczenia niepłodności, „gdyż nawet po urodzeniu dziecka tą metodą kobieta pozostaje bezpłodna”. W liście przypomniano także nauczanie Jana Pawła II o rodzinie i wezwano do modlitwy o świętość polskich małżeństw.

(BP KEP)

Weto prezydenta

Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci. Ustawa – przegłosowana przez PO i lewicę – miała uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. do aktu urodzenia, jeśli ta nie odpowiada płci odczuwanej przez daną osobę.

To pierwsze weto Andrzeja Dudy, który 2 października br. podjął decyzję o skierowaniu ustawy o uzgodnieniu płci do ponownego rozpatrzenia. W opinii prezydenta Dudy, ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję dzieci przez takie pary. Aby prezydent ustawę podpisał, Sejm musi ją teraz ponownie przegłosować 3/5 głosów.

Reklama

(Red.)

Petycja do Ojca Świętego

Polacy modlą się za synod o rodzinie

Zinicjatywy organizacji CitizenGO, która swoją działalność opiera na chrześcijańskiej wizji człowieka, „Polacy piszą do Papieża i modlą się za synod o rodzinie”. Pod petycją do Ojca Świętego i uczestników synodu podpisało się dotychczas prawie 15 tys. osób.

Magdalena Korzekwa – dyrektor polskiej sekcji CitizenGO zwraca uwagę, że synod o rodzinie to jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele. – Jednocześnie potrzebuje ono ogromnego wsparcia modlitewnego wszystkich wierzących. Zapewnijmy o naszym wsparciu papieża Franciszka i pozostałych uczestników synodu. Módlmy się w tej intencji indywidualnie, w naszych rodzinach i większych wspólnotach – apeluje Korzekwa.

Petycję można podpisać pod linkiem: citizengo.org/pl/30020-polacy-pisza-do-papieza-i-modla-sie-za-synod.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Może człowiekowi wydawać się niekiedy, że wszystko w nim zamarło, że znikąd żadnej nadziei i pomocy – nawet Bóg milczy – a jednak i w takim momencie jest przy nas Maryja. Ona stoi nie tylko pod krzyżem Chrystusa, ale pod krzyżem każdego z nas. Jest naszą Nadzieją jedyną.

Krótko

• Ojciec Święty mianował pochodzącego z Cieszyna o. Tadeusza Kusego OFM, od 2014 r. biskupa koadiutora diecezji Kaga-Bandoro w RŚA, biskupem diecezjalnym w tej diecezji.

• W Warszawie w dniach 6-7 października br. odbyło się 370. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznali się z socjologicznym obrazem sytuacji młodzieży w Polsce, a także wysłuchali refleksji duszpasterzy. Szczególnym kontekstem refleksji były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

• Do Polski w ciągu dwóch lat trafi z Syrii i Erytrei 7 tys. uchodźców, którzy po okresie wstępnej adaptacji w rządowych ośrodkach dla azylantów mają być rozesłani po kraju.

• Siergiej Andriejew, rosyjski ambasador w Polsce, po rozmowie w MSZ tłumaczył, że był niedostatecznie precyzyjny. W wywiadzie telewizyjnym ambasador stwierdził, iż Polska była częściowo odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej.

• Ambasada Ukrainy w Polsce ostro skrytykowała wizytę wicepremiera nieuznawanego przez Unię Europejską rządu Krymu. Dmitrij Połonski był w Warszawie na konferencji Biura ds. Praw Człowieka OBWE. Polscy urzędnicy tłumaczyli, że został wpuszczony przez pomyłkę.

• Dziura z podatku VAT może w tym roku wynieść aż 53 mld zł. Luka wynika z wyłudzeń tego podatku.

• Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski odwiesił się i wrócił do pracy, mimo że nadal nie wyjaśniono sprawy ustawiania konkursów w Izbie, a prokuratura dalej prowadzi śledztwo.

• Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, że karanie właścicieli samochodów, którzy nie wskazali, kogo fotoradar przyłapał na drodze w ich aucie, jest zgodne z konstytucją.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: kara pienieżna za udział w Mszy św. w Niedzielę Palmową

2020-04-05 21:19

[ TEMATY ]

Włochy

BOŻENA SZTAJNER

Kary w wysokości po 280 euro otrzymała grupa wiernych w Abruzji we Włoszech, którzy w Niedzielę Palmową wzięli udział w mszy, mimo że w całym kraju obowiązuje zakaz uroczystości religijnych. Proboszcz twierdzi, że uszanował wprowadzone przepisy.

Do zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Sulmona koło L'Aquili, gdzie w osadzie Badia w małym kościele zgromadziła się grupa wiernych na mszy otwierającej uroczystości Wielkiego Tygodnia. Interweniowała straż miejska, która spisała uczestników mszy i wymierzyła im karę za nieuzasadnione oddalenie się od domu - podała agencja Ansa.

"Przestrzegałem dekretu, który został wydany, ja i trzy osoby, które pomagały mi w czytaniach. Nie zrobiłem niczego nie na miejscu" - przekonywał proboszcz ksiądz Andrea Accivile.

"Celebruję obrzędy Wielkiego Tygodnia, przewidziane przez Kościół, i dekret, który mówi, że musi być osoba czytająca, akolita pomagający kapłanowi i ministrant. I tak właśnie było. Powiedziałem, żeby zamknięto drzwi, ale ktoś o tym zapomniał. Jeśli o mnie chodzi, ja zrobiłem to, co trzeba" - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski głosi rekolekcje dla Radia Maryja i Telewizji Trwam

2020-04-06 12:39

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Największa wolność ma kształt Chrystusowego miłosierdzia, które jest dobrowolnym służeniem innym, aż po ostateczne wyrzeczenie się siebie - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie pierwszego rozważania rekolekcyjnego dla słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji TRWAM.

Na początku arcybiskup stwierdził, że w słowach „Scire Christum” zawiera się dynamika życia chrześcijańskiego, która przejawiła się w życiu św. Pawła. Apostoł na początku nie znał Chrystusa, doznał objawienia przy bramach Damaszku. Poznał Jezusa i w swym dalszym życiu oraz nauczaniu dawał temu nieustanne świadectwo.

Metropolita stwierdził, że przychodzi dzień, gdy każdy chrześcijanin świadomie wypowiada słowa zawarte w Credo, wyznając swą wiarę w Jezusa. Św. Jan pisał, że ten zna Chrystusa, kto zachowuje Jego przykazania. Jednocześnie wierzący są świadomi, że muszą coraz lepiej poznawać Chrystusa i to pragnienie jest wpisane w ich życie.

– Wielki Tydzień a zwłaszcza Święte Triduum to szczególne wejście w tajemnicę Chrystusa, poznawanie Go w liturgii Kościoła z całą wspólnotą Kościoła. Już pierwsze dni Wielkiego Tygodnia wprowadzają nas w tę tajemnicę. Stąd propozycja rozważań, by spojrzeć na tajemnicę Chrystusa poprzez słowa proroka Izajasza – powiedział arcybiskup.

Przywołał fragment z Księgi Izajasza, który jest odczytywany podczas liturgii słowa w Wielki Poniedziałek. Jest w nim mowa o Mesjaszu Pańskim, który w imieniu Boga niesie miłosierdzie dla całego świata, oczekującego Jego głosu. Prorok Izajasz ukazuje w sylwetce Mesjasza odniesienie do Boga: Stwórca ma w Nim Swe upodobanie i na Nim spoczął Duch Pański. Według proroka Mesjasz będzie cichy, uprzejmy, będzie dawał innym szansę i nadzieję, przy tym w swej służbie pozostanie stały i wytrwały, nie załamie się. U progu swej działalności Jezus powoływał się w na słowa Izajasza, mówiąc, że jego proroctwo się wypełniło.

Chrystus w swym życiu i nauczaniu przybliżał ludziom Boga, Ojca bogatego w miłosierdzie. Św. Jan Paweł II w encyklice „Dives in Misericordia” kreślił obraz współczesnego świata, który jest głuchy na Boże miłosierdzie. Według Ojca Świętego współczesność dąży do tego, by ideę miłosierdzia odciąć od serca człowieka. Zdaje się, że miłosierdzie przeszkadza ludziom, którzy dzięki rozwojowi nauki i techniki uczynili sobie ziemię poddaną. Chrystus objawia Boga Ojca, który jest miłością. Ta prawda jest uobecniana przez Jezusa, a miłosierdzie stało się jedną z najważniejszych prawd Jego nauczania, która została zawarta w przypowieściach.

Tego naucza Kościół, jednak jego głos nie zawsze jest wysłuchiwany. Jest to następstwem niewłaściwego rozumienia Boga. Gdy w życiu ludzi pojawiają się przeciwności, ból, cierpienie, czasem myślą, że Bóg jest wobec nich okrutny. Metropolita przywołał opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Ofiarowanie”, w którym po tym, jak Abraham chciał dla Boga złożyć Izaaka w ofierze, ich relacja na zawsze uległa zmianie, syn zaczął lękać się ojca. W tym utworze Bóg jawi się jako okrutny, daleki, wprowadzający w relacjach ludzi ból i smutek.

Na tę wizję Boga odpowiedzią jest trzecia część „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II „Wzgórza w krainie Moria”. Bóg powstrzymał Abrahama przed śmiertelnym ciosem, ale nie uratował Swego Syna. Tym samym objawił Abrahamowi, czym jest ofiara złożona z własnego syna. Stwórca tak ukochał świat, że zesłał Jezusa, by oddał swe życie za zbawienie ludzi. Jest to istotą miłości miłosiernej Boga i każdy kto w to uwierzy, będzie miał życie wieczne. – Chrystus objawia sobą kim jest Ojciec. Objawia także kim jest człowiek i Jego powołanie. Konsekwencją tego, że poprzez Chrystusa poznaliśmy Ojca jest wezwanie skierowane do nas: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec Wasz jest miłosierny” – powiedział arcybiskup. Przypomniał, że tę prawdę przyzywał i pogłębiał Karol Wojtyła, który w 1944 r. napisał „Pieśń o Bogu ukrytym”. Opisał w niej relację miłości Boga, który do niego przychodził i rozjaśniał jego życie. Odkrywał również prawdę o miłości, która staje się służbą drugiemu człowiekowi. Miłosierdzie wobec innych jest świadomą decyzją, którą należy podjąć w odpowiedzi na Boże wołanie.

Karol Wojtyła w dramacie „Brat naszego Boga” pisał o św. Bracie Albercie Chmielowskim. Dojrzewanie do miłosierdzia odbywało się w życiu zakonnika w czterech odsłonach: pierwsza odbyła się, gdy Albert Chmielowski patrzył na namalowany przez siebie obraz „Ecce Homo”, kolejna podczas dialogu ze spowiednikiem, gdy usłyszał, że należy dać się ukształtować miłości. – Miłosierdzie, gotowość by służyć wymaga wolnej decyzji człowieka, odpowiadającego na niełatwe wezwanie samego Boga – powiedział metropolita. Przypomniał ukazany w dramacie dialog św. Alberta Chmielowskiego z Chrystusem i stwierdził, że należy wejść w kenozę Chrystusa, by stawać się jak On. Po wielu latach św. Brat Albert mówił, że udało mu się wypracować styl, który zawdzięcza Chrystusowi. – Pójście drogą Chrystusowego miłosierdzia jest darem, łaską. Jest najbardziej wierną odpowiedzią na Jego wołanie. To wołanie jest już najwyższą łaską – powiedział arcybiskup. Przywołał ostatnie zdanie dramatu, w którym św. Brat Albert mówił, że wybrał największą wolność. Po latach Jan Paweł II mówił, że należy wybierać wolność pełną i dojrzałą. – Największa wolność ma kształt Chrystusowego miłosierdzia, które jest dobrowolnym służeniem innym, aż po ostateczne wyrzeczenie się siebie – zakończył metropolita.

Od 6 do 8 kwietnia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wygłosi rekolekcje dla słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam. Nauki rekolekcyjne zostaną zarejestrowane w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Rozważania abp. Marka Jędraszewskiego na Wielki Tydzień będą pomocą w bezpośrednich przygotowaniach do świąt Wielkiej Nocy w szczególnie trudnych okolicznościach zmagania się Polaków z epidemią.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję