Reklama

Z Polski

List na Dzień Papieski

In vitro jest niegodne człowieka

Przestrogę do wiernych przed stosowaniem in vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych skierowali biskupi w liście pasterskim na XV Dzień Papieski, obchodzony w niedzielę 11 października br. pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

Biskupi przypominają znaczenie małżeństwa w świecie i wymieniają współczesne zagrożenia rodziny. Wskazują, że powołaniem każdego mężczyzny i każdej kobiety jest bycie mężem i żoną, ojcem i matką. Przywołując spostrzeżenie kard. Gianfranca Ravasiego, zauważają, że pierwszy człowiek chciał mieć kogoś, z kim mógłby spotkać się jak równy z równym. „Kobieta nie została stworzona ze stóp mężczyzny, by jej nie szanował, ani z jego głowy – by ona nim rządziła. Została natomiast utworzona z boku mężczyzny i to od strony serca, aby być mu równą i kochaną” – czytamy w liście.

Autorzy listu zwracają też uwagę, że postępujący kryzys kulturowy i ideowy wpływa na zniekształcony obraz tradycyjnego, nierozerwalnego małżeństwa i rodziny, czego przykładem są ludzie młodzi mieszkający razem bez ślubu kościelnego oraz małżonkowie, którzy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa do czasu, gdy zrobią karierę zawodową.

Reklama

Biskupi przypominają również wypowiedź papieża Franciszka skierowaną do włoskich lekarzy, że in vitro jest niegodne człowieka. Zwracają uwagę, że nie jest ono sposobem leczenia niepłodności, „gdyż nawet po urodzeniu dziecka tą metodą kobieta pozostaje bezpłodna”. W liście przypomniano także nauczanie Jana Pawła II o rodzinie i wezwano do modlitwy o świętość polskich małżeństw.

(BP KEP)

Weto prezydenta

Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci. Ustawa – przegłosowana przez PO i lewicę – miała uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. do aktu urodzenia, jeśli ta nie odpowiada płci odczuwanej przez daną osobę.

To pierwsze weto Andrzeja Dudy, który 2 października br. podjął decyzję o skierowaniu ustawy o uzgodnieniu płci do ponownego rozpatrzenia. W opinii prezydenta Dudy, ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję dzieci przez takie pary. Aby prezydent ustawę podpisał, Sejm musi ją teraz ponownie przegłosować 3/5 głosów.

(Red.)

Petycja do Ojca Świętego

Polacy modlą się za synod o rodzinie

Zinicjatywy organizacji CitizenGO, która swoją działalność opiera na chrześcijańskiej wizji człowieka, „Polacy piszą do Papieża i modlą się za synod o rodzinie”. Pod petycją do Ojca Świętego i uczestników synodu podpisało się dotychczas prawie 15 tys. osób.

Magdalena Korzekwa – dyrektor polskiej sekcji CitizenGO zwraca uwagę, że synod o rodzinie to jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele. – Jednocześnie potrzebuje ono ogromnego wsparcia modlitewnego wszystkich wierzących. Zapewnijmy o naszym wsparciu papieża Franciszka i pozostałych uczestników synodu. Módlmy się w tej intencji indywidualnie, w naszych rodzinach i większych wspólnotach – apeluje Korzekwa.

Petycję można podpisać pod linkiem: citizengo.org/pl/30020-polacy-pisza-do-papieza-i-modla-sie-za-synod.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Może człowiekowi wydawać się niekiedy, że wszystko w nim zamarło, że znikąd żadnej nadziei i pomocy – nawet Bóg milczy – a jednak i w takim momencie jest przy nas Maryja. Ona stoi nie tylko pod krzyżem Chrystusa, ale pod krzyżem każdego z nas. Jest naszą Nadzieją jedyną.

Krótko

• Ojciec Święty mianował pochodzącego z Cieszyna o. Tadeusza Kusego OFM, od 2014 r. biskupa koadiutora diecezji Kaga-Bandoro w RŚA, biskupem diecezjalnym w tej diecezji.

• W Warszawie w dniach 6-7 października br. odbyło się 370. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznali się z socjologicznym obrazem sytuacji młodzieży w Polsce, a także wysłuchali refleksji duszpasterzy. Szczególnym kontekstem refleksji były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

• Do Polski w ciągu dwóch lat trafi z Syrii i Erytrei 7 tys. uchodźców, którzy po okresie wstępnej adaptacji w rządowych ośrodkach dla azylantów mają być rozesłani po kraju.

• Siergiej Andriejew, rosyjski ambasador w Polsce, po rozmowie w MSZ tłumaczył, że był niedostatecznie precyzyjny. W wywiadzie telewizyjnym ambasador stwierdził, iż Polska była częściowo odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej.

• Ambasada Ukrainy w Polsce ostro skrytykowała wizytę wicepremiera nieuznawanego przez Unię Europejską rządu Krymu. Dmitrij Połonski był w Warszawie na konferencji Biura ds. Praw Człowieka OBWE. Polscy urzędnicy tłumaczyli, że został wpuszczony przez pomyłkę.

• Dziura z podatku VAT może w tym roku wynieść aż 53 mld zł. Luka wynika z wyłudzeń tego podatku.

• Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski odwiesił się i wrócił do pracy, mimo że nadal nie wyjaśniono sprawy ustawiania konkursów w Izbie, a prokuratura dalej prowadzi śledztwo.

• Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, że karanie właścicieli samochodów, którzy nie wskazali, kogo fotoradar przyłapał na drodze w ich aucie, jest zgodne z konstytucją.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

2020-01-16 13:55

[ TEMATY ]

Komunia

karmelici

komunia święta

Andrzej Niedźwiecki

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca – podkreśla o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu.

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca. Odpowiedzialny za zamieszanie został upomniany i pouczony o zasadach udzielania Komunii w Kościele katolickim.

O. Piotr Ziewiec OCD

Administrator parafii Trójcy Świętej

Oświadczenie odnosi się do sytuacji opisanej w mediach społecznościach przez Szymona Hołownię. „Wieczorna Msza w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu, przychodzę tu często. Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym. (...) Nie odpuszczam, stoję. Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku – napisał dziennikarz i publicysta, który ogłosił start w wyborach prezydenckich.

Karmelita, zapytany o powód takiego zachowania, według Hołowni, stwierdził, że „nie pozwala mu na to sumienie, przez względu na poglądy, które głosi”. Jak podkreślił dziennikarz, całe zajście obserwowali zgromadzeni w kościele wierni.

CZYTAJ DALEJ

Papież do delegacji ekumenicznej z Finlandii

2020-01-17 18:17

[ TEMATY ]

ekumenizm

luteranie

papież Franciszek

Finlandia

Vatican Media

„Jesteśmy w drodze, we wspólnocie wiary, aby zachęcać się i umacniać wzajemnie do naśladowania Chrystusa” - te słowa Papież skierował do delegacji ekumenicznej Kościoła luterańskiego z Finlandii, która przybyła z doroczną pielgrzymką do Rzymu z okazji wspomnienia św. Henryka.

Franciszek nawiązał do wydarzenia chrztu, który łączy w dziękczynieniu wszystkich chrześcijan. Przynosi on odpuszczenie grzechów oraz stanowi wezwanie do świętości.

Nawiązał do wspólnego dokumentu grupy dialogu katolicko-luterańskiego, zatytułowanego: Usprawiedliwienie w życiu Kościoła, który podkreśla, że chrześcijanie są wzajemnie zjednoczeni i powinni nieść cieżary jedni drugich. Wszyscy mają powierzoną misję głszenia Dobrej Nowiny w życiu codziennym. Także gościnność stanowi integralną część świadectwa wiary. Papież podkreślił, że rozpoczynający się jutro Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wskazuje nam tę ekumeniczną cnotę oraz zaleca jej realizowanie. Jego tematem są bowiem słowa „Okazywali nam niespotykaną życzliwość” (Dz 28, 2), wypowiedziane przez św. Pawła w odniesieniu do mieszkańców Malty, którzy przyjęli go w gościnny sposób, razem z setkami rozbitków.

Jako ochrzeczeni wierzymy – mówil Papież – że Chrystus pragnie nas spotkać w osobach błądzących i zagubionych. Kto okazuje gościnność nie staje się biedniejszy, ale bogatszy. Kto daje, w zamian otrzymuje. Człowieczeństwo czyni nas uczestnikami dobroci Boga.

Papież – jesteśmy razem w drodze „Drodzy fińscy przyjaciele, jako posłańcy człowieczeństwa, jako adresaci dobroci Boga wcielonego, jesteśmy razem w drodze, we wspólnocie wszystkich ochrzczonych. Chrześcijanie są tymi, którzy mogą składać dziękczynienie za swój chrzest – podkreślił Papież. – Ta wdzięczność łączy i rozszerza nasze serca, otwiera je na bliźniego, który nie jest naszym wrogiem, ale ukochanym bratem, ukochaną siostrą. Wspólnota wszystkich ochrzczonych nie jest wyłącznie «byciem jedni obok drugich», tym bardziej nie jest «byciem jedni przeciwko drugim», ale dąży do tego, aby stawać się głębszym «byciem razem».“

Ojciec Święty zaznaczył, że ekumenizm duchowy oraz dialog ekumeniczny służą wzrostowi w «byciu razem».

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję