Reklama

Droga św. Jakuba w Polsce

Tegoroczna VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago” trwała w dniach 4-6 września 2015 r., a jej uczestnicy spotkali się w Michałowicach, Krakowie i Więcławicach Starych

Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, urzędy gmin w Michałowicach i Pałecznicy oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in.: metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz, metropolita Santiago de Compostela – abp. Julián Barrio Barrio i przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski – bp Krzysztof Zadarko.

Uczestnicy

W konferencji wzięło udział ponad 80 osób – w tym goście z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i ze Słowacji. Wśród uczestników byli pracownicy naukowi reprezentujący krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe, przedstawiciele bractw i parafii św. Jakuba w Polsce oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. promocją ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Jak informuje dr Franciszek Mróz, celem konferencji była prezentacja wyników badań związanych z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz pielgrzymowaniem Camino de Santiago – Drogą św. Jakuba.

Pierwszy dzień konferencji jej uczestnicy spędzili w Michałowicach. W tamtejszej Bibliotece Publicznej prezentowano odcinki dróg św. Jakuba. Nawiązując do okrągłej rocznicy otwarcia ich pierwszego odcinka w Polsce, co nastąpiło 24 lipca 2005 r., Emil Mendyk wspominał, że to z Saksonii przyszła idea odtworzenia Drogi św. Jakuba. Przypomniał, że pierwszy odcinek Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba prowadzi z kolegiaty w Głogowie do sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie i dalej – do Zgorzelca.

Reklama

Jubileusz

Na drugi dzień konferencji organizatorzy zaprosili jej uczestników do auli UPJPII w Krakowie. W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konferencji jej uczestników powitał ks. kan. Ryszard Honkisz – kustosz sanktuarium diecezjalnego św. Jakuba w Więcławicach Starych. W ramach spotkania świętowano jubileusz 80-lecia urodzin prof. Antoniego Jackowskiego. Za opiekę nad pierwszymi konferencjami poświęconymi drogom św. Jakuba dziękował Jubilatowi m.in. dr Franciszek Mróz, który przypominał, jak w styczniu 2008 r. pomysłodawcy i organizatorzy poprosili prof. Jackowskiego o opiekę naukową i patronat nad konferencją. – Pan profesor przyjął nas z otwartymi rękami i od razu zaproponował nie jedną, ale trzy konferencje – podkreślał dr Mróz.

W ramach świętowania jubileuszu przekazano prof. Jackowskiemu księgę pamiątkową pt. „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago”.

Dziedzictwo

Uczestniczący w wydarzeniu po raz pierwszy bp Krzysztof Zadarko gratulował organizatorom pomysłu i konsekwencji w jego realizacji. Nawiązując do obecnej sytuacji migracyjnej, mówił: – Życzę wszystkim, abyśmy byli tymi, którzy będą zapalać do idei pielgrzymowania, ale też do pomagania tym, którzy pielgrzymują z konieczności, bo zostali wypędzeni ze swych domów albo sami uciekli przed śmiercią. Życzę, aby dziedzictwo, które jest wpisane w pielgrzymowanie, to odkrywanie Pana Boga po drodze, w tym niezwykła gościnność charakteryzująca przez wieki szlaki pielgrzymkowe – dzisiaj na nowo wybrzmiało wobec wyzwań, przed którymi stajemy.

Reklama

Z kolei rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak w liście skierowanym do organizatorów i uczestników konferencji podkreślił, że jest to cenna inicjatywa naukowa. Napisał m.in.: „(...) Dzięki dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji konferencje z tego cyklu wpisały się na stałe w kalendarz życia naukowego Krakowa. Fenomen Drogi św. Jakuba polega na tym, że przebiega ona przez całą Europę, jednoczy kraje, co podkreślił św. Jan Paweł II, mówiąc, że cała Europa odnalazła się wokół tej pamiątki św. Jakuba”.

Po sesjach referatowych oraz dyskusji uczestnicy tradycyjnie już udali się do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. W niedzielę 6 września przeszli 11-kilometrowy odcinek Jakubowego Szlaku z Polanowic do Więcławic Starych, a następnie uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci księdza chorego na Covid-19

2020-04-08 08:22

[ TEMATY ]

kapłan

zmarły

kapłan

Radio Em

Ks. Roman Kopacz

Prokuratura Rejonowa w Bochni, która bada sprawę śmierci proboszcza Drwini (Małopolskie) Romana Kopacza, zakażonego koronawirusem, wciąż nie ma uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez zastępcę prokuratora rejonowego Barbarę Grądzką, śledztwo wciąż się nie rozpoczęło w powodu braku podejrzenia przestępstwa w sprawie śmierci proboszcza Drwini. Nie prowadzono też przesłuchań osób.

„Dalsze czynności zostaną podjęte po analizie dokumentów uzyskanych z Państwowego Powiatowego Inspektora Nadzoru Sanitarnego w Bochni” – zapowiedziała zastępca prokuratora rejonowego w Bochni.

W toku dotychczasowych czynności prokuratura próbowała ustalić m.in. prawidłowość postępowania dotyczącego umieszczenia księdza w izolacji domowej.

Zgodnie z informacjami biura wojewody małopolskiego, podanymi za małopolskim sanepidem, przyczyną śmierci księdza Romana Kopacza nie był Covid-19. Mężczyzna przebywał w izolacji domowej, ponieważ lekarz nie stwierdził konieczności hospitalizacji.

Jak informowała policja, 59-letni ksiądz zmarł 24 marca podczas próby przetransportowania go do szpitala. Wcześniej służby medyczne wezwane przez policjantów bezskutecznie reanimowały kapłana.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, policja poinformowana o przebywającym w izolacji księdzu dwukrotnie była z wizytą na plebanii. "Ksiądz się pokazał, nie zgłaszał problemów" – powiedział PAP rzecznik prasowy bocheńskiej policji Łukasz Ostręga.

We wtorek sanepid zadzwonił na policję z informacją, że nie może się skontaktować z proboszczem i poprosił funkcjonariuszy o sprawdzenie, czy z chorym wszystko w porządku.

Wysłanemu na plebanię patrolowi nikt nie otwierał drzwi. Funkcjonariusze ustalili, kto może mieć klucze do budynku. Odpowiednio zabezpieczony policjant wszedł do środka i zastał księdza leżącego w łóżku. "Jego stan był ciężki, był tak osłabiony, że nie mógł mówić. Wezwano pogotowie" – relacjonował rzecznik prasowy policji w Bochni.

Medykom nie udało się uratować życia proboszcza – zmarł w trakcie próby przetransportowania do szpitala, po bezskutecznych reanimacjach.

Roman Kopacz był proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Drwini od 2007 r., był także kapelanem strażaków gminy Drwinia. Pogrzeb duchownego odbył się 26 marca w Trzcinicy koło Jasła – w ograniczonym (by zapobiegać szerzeniu się epidemii) gronie rodzinnym.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: na krzyżu objawia się bóstwo Chrystusa

2020-04-08 10:44

[ TEMATY ]

Franciszek

Catholic News Service/facebook.com

Prawdziwe oblicze Boga ujawnia się w Chrystusie na krzyżu – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego. W swojej katechezie papież nawiązał do kulminacji roku liturgicznego, jaką jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa oraz pytań, jakie zadaje sobie dziś wielu ludzi w obliczu pandemii koronawirusa.

Ojciec Święty podkreślił, że na krzyżu poznajemy rysy oblicza Boga. Bo – jak stwierdził - krzyż jest mównicą Boga. Ukazuje nam kim jest nasz Pan: „Ten, który nie wskazuje na nikogo palcem, ale otwiera szeroko ramiona dla wszystkich; który nie przytłacza nas swoją chwałą, ale daje się dla nas ogołocić; który nie kocha nas słowami, ale daje nam życie w milczeniu; który nas nie przymusza, lecz wyzwala; który nie traktuje nas jak obcych, ale bierze na siebie nasze zło, nasze grzechy. Aby uwolnić się od uprzedzeń o Bogu, spójrzmy na Ukrzyżowanego. A ponadto otwórzmy Ewangelię” – zachęcił papież.

Franciszek zaznaczył, że to właśnie Ewangelia ukazuje nam Jezusa jako Boga który nie narzuca siebie, jest pokorny, Boga wszechmocnego w miłości. „Jest to miłość Boga, który w wydarzeniu paschalnym uzdrowił nasz grzech swoim przebaczeniem, który uczynił ze śmierci fragment życia, który przemienił naszą bojaźń w ufność, nasz niepokój w nadzieję. Pascha nam mówi, że Bóg może wszystko obrócić na dobro. Że z Nim możemy naprawdę ufać, iż wszystko potoczy się dobrze” – zapewnił Ojciec Święty.

„Jezus zmienił historię, stając się nam bliskim i uczynił ją, choć wciąż naznaczoną złem, historią zbawienia. Ofiarowując swoje życie na krzyżu, Jezus pokonał również śmierć. Z otwartego serca Ukrzyżowanego, miłość Boża ogarnia każdego z nas. Możemy zmienić nasze historie zbliżając się do Niego, przyjmując zbawienia, które On nam daje. Bracia i siostry, otwórzmy Jemu całe nasze serce w modlitwie, w tym tygodniu, w tych dniach z Krucyfiksem i Ewangelią, pamiętajcie z Krucyfiksem i Ewangelią – będzie to liturgia domowa. Otwórzmy Jemu całe nasze serce w modlitwie Pozwólmy, by Jego spojrzenie spoczęło na nas. Zrozumiemy, że nie jesteśmy sami, ale jesteśmy miłowani, bo Pan nas nie opuszcza i nigdy o nas nie zapomina. Z tymi myślami życzę wam świętego tygodnia i świętej Paschy” – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję