Reklama

Droga św. Jakuba w Polsce

2015-10-07 08:41

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 54

Tegoroczna VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago” trwała w dniach 4-6 września 2015 r., a jej uczestnicy spotkali się w Michałowicach, Krakowie i Więcławicach Starych

Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, urzędy gmin w Michałowicach i Pałecznicy oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in.: metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz, metropolita Santiago de Compostela – abp. Julián Barrio Barrio i przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski – bp Krzysztof Zadarko.

Uczestnicy

W konferencji wzięło udział ponad 80 osób – w tym goście z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i ze Słowacji. Wśród uczestników byli pracownicy naukowi reprezentujący krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe, przedstawiciele bractw i parafii św. Jakuba w Polsce oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. promocją ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Jak informuje dr Franciszek Mróz, celem konferencji była prezentacja wyników badań związanych z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz pielgrzymowaniem Camino de Santiago – Drogą św. Jakuba.

Pierwszy dzień konferencji jej uczestnicy spędzili w Michałowicach. W tamtejszej Bibliotece Publicznej prezentowano odcinki dróg św. Jakuba. Nawiązując do okrągłej rocznicy otwarcia ich pierwszego odcinka w Polsce, co nastąpiło 24 lipca 2005 r., Emil Mendyk wspominał, że to z Saksonii przyszła idea odtworzenia Drogi św. Jakuba. Przypomniał, że pierwszy odcinek Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba prowadzi z kolegiaty w Głogowie do sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie i dalej – do Zgorzelca.

Reklama

Jubileusz

Na drugi dzień konferencji organizatorzy zaprosili jej uczestników do auli UPJPII w Krakowie. W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konferencji jej uczestników powitał ks. kan. Ryszard Honkisz – kustosz sanktuarium diecezjalnego św. Jakuba w Więcławicach Starych. W ramach spotkania świętowano jubileusz 80-lecia urodzin prof. Antoniego Jackowskiego. Za opiekę nad pierwszymi konferencjami poświęconymi drogom św. Jakuba dziękował Jubilatowi m.in. dr Franciszek Mróz, który przypominał, jak w styczniu 2008 r. pomysłodawcy i organizatorzy poprosili prof. Jackowskiego o opiekę naukową i patronat nad konferencją. – Pan profesor przyjął nas z otwartymi rękami i od razu zaproponował nie jedną, ale trzy konferencje – podkreślał dr Mróz.

W ramach świętowania jubileuszu przekazano prof. Jackowskiemu księgę pamiątkową pt. „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago”.

Dziedzictwo

Uczestniczący w wydarzeniu po raz pierwszy bp Krzysztof Zadarko gratulował organizatorom pomysłu i konsekwencji w jego realizacji. Nawiązując do obecnej sytuacji migracyjnej, mówił: – Życzę wszystkim, abyśmy byli tymi, którzy będą zapalać do idei pielgrzymowania, ale też do pomagania tym, którzy pielgrzymują z konieczności, bo zostali wypędzeni ze swych domów albo sami uciekli przed śmiercią. Życzę, aby dziedzictwo, które jest wpisane w pielgrzymowanie, to odkrywanie Pana Boga po drodze, w tym niezwykła gościnność charakteryzująca przez wieki szlaki pielgrzymkowe – dzisiaj na nowo wybrzmiało wobec wyzwań, przed którymi stajemy.

Z kolei rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak w liście skierowanym do organizatorów i uczestników konferencji podkreślił, że jest to cenna inicjatywa naukowa. Napisał m.in.: „(...) Dzięki dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji konferencje z tego cyklu wpisały się na stałe w kalendarz życia naukowego Krakowa. Fenomen Drogi św. Jakuba polega na tym, że przebiega ona przez całą Europę, jednoczy kraje, co podkreślił św. Jan Paweł II, mówiąc, że cała Europa odnalazła się wokół tej pamiątki św. Jakuba”.

Po sesjach referatowych oraz dyskusji uczestnicy tradycyjnie już udali się do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. W niedzielę 6 września przeszli 11-kilometrowy odcinek Jakubowego Szlaku z Polanowic do Więcławic Starych, a następnie uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

Paryż: jutro pierwsza Msza w katedrze Notre-Dame po pożarze

2019-06-14 15:44

pb (KAI/paris.catholique.fr) / Paryż

Pierwsza od dwóch miesięcy Msza św. w katedrze Notre-Dame zostanie odprawiona jutro wieczorem przez arcybiskupa Paryża Michela Aupetita. Pożar z 15 kwietnia strawił część dachu, zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni.

SatyaPrem/pixabay.com

Msza zostanie odprawiona z okazji rocznicy poświęcenia katedry. Z „oczywistych względów bezpieczeństwa” w liturgii weźmie udział zaledwie 30 osób. Msza będzie transmitowana przez katolicką telewizję KTO.

Od 1 września br. do czasu ponownego oddania katedry do użytku nabożeństwa zwyczajowo sprawowane w katedrze oraz adoracja korony cierniowej Jezusa Chrystusa i innych relikwii Męki Pańskiej zostaną przeniesione do kościoła św. Germana z Auxerre (Saint-Germain-l’Auxerrois) koło Luwru. Z kolei uroczyste liturgie, w których zwykle uczestniczą liczne rzesze wiernych odbywać się będą w kościele św. Sulpicjusza (Saint Sulpice) w Dzielnicy Łacińskiej.

Gdy tylko pozwolą na to warunki bezpieczeństwa, na placu przed katedrą zostanie urządzona kaplica z kopią czczonej w tej świątyni figury Matki Bożej (Vierge du Pilier), gdzie czekać będą także kapłani gotowi służyć rozmową i sakramentem pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: pierwszy ksiądz - były murzyński niewolnik na drodze do ogłoszenia świętym

2019-06-15 20:49

o. pj (KAI Tokio) / Watykan

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897), pierwszego w Ameryce czarnoskórego księdza. Do jego beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

wikipedia.org

Ks. Talton urodził się jako niewolnik w stanie Missouri. W 1862 r. jego rodzinie udało się uniknąć ataku konfederatów w czasie wojny secesyjnej, przekroczyć rzekę Missisipi i zamieszkać w Quincy w stanie Illinois.

Talton, ochrzczony jako katolik - w wierze jego właścicieli w Missouri - odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Ponieważ ówczesne seminaria amerykańskie nie przyjmowały czarnoskórych kleryków, miejscowy biskup wysłał go do Rzymu.

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield, na terenie której znajduje się Quincy, podkreśla, że „życie ks. Toltona to nieprawdopodobna historia przejścia od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich” i że potrafił on „wznieść się ponad wszystkie ówczesne uprzedzenia rasowe, trzymając się cały czas krzyża w sposób cichy i heroiczny”. Hierarcha zapowiedział także, że jego diecezja już rozważa budowę sanktuarium dla przyszłego świętego.

Z kolei Michael Patrick Murphy, dyrektor Ośrodka Studiów nad Katolicyzmem na Uniwersytecie Loyola w Chicago podkreślił „szybki proces” uznania heroiczności cnót ks. Toltona. Przypomniał, że „Dobry Ksiądz Gus”, jak go nazywano, przygotowywał się do misji w Afryce, ale w końcu trafił z powrotem do Quincy. Przytoczył jego rozmowę z pewnym teologiem w Rzymie, gdy kończył tam swoje studia. Teolog ów kwestionował nazywanie Ameryki „najbardziej oświeconym krajem na świecie” i pytał, „jak można tak twierdzić, skoro nie dopuszcza ona Murzynów do posługi kapłańskiej”. Na to ks. Tolton miał odpowiedzieć: „Teraz Ameryka musi zobaczyć właśnie takiego księdza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem