Reklama

Caritas to miłość

2015-10-08 09:42

Beata Pieczykura
Edycja częstochowska 41/2015, str. 6

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej od 25 lat prowadzi działalność charytatywną i humanitarną. 11 października br. świętuje swój jubileusz w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej

Caritas niesie pomoc, wspiera dzieci i młodzież, dorosłych i seniorów, szczególnie te osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej czy społecznej. Seminaryjne świętowanie rozpocznie Msza św. Będzie też miejsce na galę połączoną z koncertem częstochowskich muzyków pod batutą Daniela Pomorskiego i uhonorowaniem osób, które w szczególny sposób podzieliły się dobrem z innymi. Na tę uroczystość dzieci z przytulisk i świetlic Caritas, pod kierunkiem Natalii Talarek – plastyczki, przygotowały pracę malarską na temat 25 lat istnienia częstochowskiej Caritas (płótno, dł. 35 m), prezentowaną w WSD, a później we fragmentach w placówkach Caritas.

W imię miłości

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej została powołana dekretem bp. Stanisława Nowaka z 25 grudnia 1989 r. Dyrektorami byli: ks. Czesław Mendak, śp. ks. Ksawery Sokołowski, ks. Stanisław Iłczyk, a obecnie tę funkcję pełni ks. Marek Bator. Jako organizacja pożytku publicznego Caritas działa w duchu wartości chrześcijańskich, w jedności z Kościołem. Patrząc w przyszłość, wspiera ludzi w potrzebie – nie tylko katolików. Stara się łączyć ludzi wierzących z tymi, którzy są poza wspólnotą Kościoła. Ksiądz Dyrektor podkreśla, że jedną z dróg powrotu do Boga jest służba potrzebującym, dlatego, idąc za przykładem papieża Franciszka, zwraca uwagę, że przez posługę Caritas można odkrywać, jak piękni są ludzie, których bogactwo człowieczeństwa tworzą: uczynek miłości, dzielenie się i darowanie.

W tym duchu diecezjalna Caritas prowadzi: Noclegownię i Przytulisko dla Bezdomnych Kobiet i Kobiet z Dziećmi „Oaza”, Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II, Przytulisko dla Bezdomnych Mężczyzn i Rodzin im. św. Brata Alberta, Stację Opieki Pielęgniarskiej, Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, Ośrodek Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia dłoń”, Klub Abstynenta „Krokus”, 2 świetlice środowiskowe dla dzieci, jadłodajnie na terenie całej archidiecezji częstochowskiej, 2 „okna życia”, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, poradnię rozpoznawania płodności, a także ośrodek wypoczynkowy w Poniku, gdzie organizuje wypoczynek dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Reklama

Caritas pomaga w leczeniu i rehabilitacji, niesie pomoc poszkodowanym przez klęski żywiołowe i wojny. Prowadzi poradnictwo prawne – w Częstochowie, Wieluniu, Pajęcznie, Zawierciu i Myszkowie – a także psychologiczne, pedagogiczne i medyczne. Podejmuje działania na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży (świetlice, kolonie, warsztaty), rodzinom (systematyczna pomoc żywnościowa, bytowa, wychowawcza) oraz seniorom (wykup leków, paczki żywnościowe, posiłki, warsztaty).

Diecezjalną Caritas tworzą ludzie, którzy od wielu lat bezinteresownie, systematycznie pomagają i włączają się w ogólnopolskie akcje, takie jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, zbiórki żywności: „Tak! Pomagam”, „Kromka Chleba”, „Podaruj Kroplę Miłości”, „Tornister pełen uśmiechów”, program „Skrzydła”, Pielgrzymka dla Osób Bezdomnych na Jasną Górę, Pielgrzymka Pracowników Caritas i Wolontariuszy Caritas do Krakowa, obchody Dnia Świętości Życia, Tygodnia Rodziny, Niedzieli Miłosierdzia, Tygodnia Miłosierdzia, Dnia Chorego, Dnia Dziecka. Liczby, które najbardziej obrazują posługę miłości, to: działalność 50 parafialnych zespołów, 124 szkolnych kół, 1 koła akademickiego, 1 centrum wolontariatu; 37 pracowników, 800 wolontariuszy, a przede wszystkim tysiące beneficjentów, których nie sposób zliczyć.

Z nadzieją w przyszłość

Obchodząc ćwierćwiecze działań częstochowskiej Caritas, ks. Marek Bator dziękuje Bogu za wszystkich ludzi, którzy podjęli się prowadzenia licznych dzieł miłosierdzia. – Caritas jest jednym z filarów działań Kościoła – podkreśla Ksiądz Dyrektor i dodaje: – Fundamentem jest miłość Chrystusowa, dzięki której setki ludzi odważyły się przekroczyć granice myślenia o sobie, aby pochylić się nad drugim człowiekiem: bezdomnym, chorym, przeżywającym różne życiowe dramaty. 25 lat pracy dla człowieka to świadectwo konkretnych ludzi bezinteresownie niosących pomoc. Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom, współpracownikom i darczyńcom. Wspólnie z podopiecznymi tworzymy wielką wspólnotę Caritas. Dzięki pomocy Bożej Opatrzności niesiemy radość, czyniąc dobro wszędzie tam, gdzie posyła nas Chrystus. Z nadzieją patrzę w przyszłość i ufam, że częstochowska Caritas będzie zawsze w pierwszej linii pomocy człowiekowi, aby odnalazł swoją godność, sens życia, a przede wszystkim dobrego Boga.

Tagi:
Caritas

Reklama

Ks. Iżycki: Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok

2019-06-24 13:39

Caritas Polska, lk / Warszawa (KAI)

Wakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

congerdesign/pixabay.com

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Około 25 tys. dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjeżdża w tym roku na letni wypoczynek z Caritas. Akcja finansowana jest ze środków pochodzących z rozprowadzania Wigilijnej Świecy Caritas w okresie przedświątecznym.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”.

Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Wakacje z Caritas dzieci spędzają od ponad 20 lat, a głównym źródłem finansowania są dochody z dystrybucji świecy Caritas, symbolu wigilijnego stołu w Polsce.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Episkopat Anglii i Walii potępił wyrok sądu nakazujący aborcję

2019-06-24 12:55

st (KAI) / Londyn

„Zmuszanie kobiety do aborcji wbrew jej woli i woli jej bliskiej rodziny, narusza jej prawa człowieka, nie wspominając o prawie jej nienarodzonego dziecka do życia w rodzinie, która zobowiązała się do opieki nad tym dzieckiem” – stwierdził biskup John Sherrington odpowiedzialny w episkopacie Anglii i Walii za kwestię obrony życia. Odniósł się w ten sposób do decyzji Sądu Opiekuńczego z 21 czerwca nakazującego dokonanie aborcji u liczącej dwadzieścia kilka lat kobiety z zaburzeniami rozwojowymi.

Zffoto/fotolia.com

Bp Sherrington podkreślił, że każda aborcja jest tragedią. Jest ona tym większa, że matka dziecka z umiarkowanym upośledzeniem uczenia się i chce, by jej dziecko, które ma obecnie 22 tygodnie żyło. Wspiera ją w tym jej matka, która zapewnia, że otoczy dziecko troską, a także jej pracownik socjalny i jej zespół prawny.

„Zmuszanie kobiety do aborcji wbrew jej woli i woli jej bliskiej rodziny, narusza jej prawa człowieka, nie wspominając o prawie jej nienarodzonego dziecka do życia w rodzinie, która zobowiązała się do opieki nad tym dzieckiem” - stwierdził bp Sherrington.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy Sącz: jezuita popełnił samobójstwo

2019-06-25 11:02

jezuici.pl/dg / Nowy Sącz (KAI)

Wczoraj po południu w Nowym Sączu o. Piotr Matejski, jezuita, odebrał sobie życie. Miał 51 lat. W 1987 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, gdzie w 2000 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był cenionym historykiem i duszpasterzem. "Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny" - napisał w oświadczeniu prowincjał jezuitów, o. Jakub Kołacz SJ.

nowysacz.jezuici.pl

Publikujemy oświadczenie prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego:

Drodzy Współbracia,

Współpracownicy w Misji i Przyjaciele Towarzystwa Jezusowego.

Wczoraj wczesnym popołudniem odebrał sobie życie o. Piotr Matejski SJ, na stałe pracujący w szkole i parafii w Nowym Sączu przy ul. Ks. Skargi. Ta tragiczna wiadomość jest dla nas wszystkich zaskoczeniem. Przyjęliśmy ją z niedowierzaniem, a nawet z przerażeniem. Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic na temat powodów i motywów Jego czynu. Trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez policję, a my musimy poczekać na jego rezultaty.

Ten dramat jest udziałem nas wszystkich, dlatego proszę, wspierajmy się nawzajem życzliwością i modlitwą, oddając Bogu wszystko to, co dla nas jest niezrozumiałe i co nas zasmuca. Prośmy też, aby miłosierny Pan, który zna ludzkie serca, przyjął do siebie o. Piotra.

AMDG Jakub Kołacz SJ Prowincjał

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem