Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierskie uroczystości

Niedziela sandomierska 46/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

modlitwa

zmarli

Adam Lisowski

Bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił Grób Dziecka Utraconego

Bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił Grób Dziecka Utraconego

W dniu wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych w katedrze modlono się za zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim. Wspólnie modlili się też kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz wierni świeccy. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na konieczność wdzięcznej pamięci o zmarłych, którzy stanowią historię naszych społeczności i kościelnych wspólnot. Pasterz wskazał, że nieunikniona konieczność śmierci i perspektywa zmartwychwstania skłaniają nas do lepszego, bardziej owocnego życia w łączności z Bogiem.

Reklama

Tradycyjnie odbyła się procesja do podziemi bazyliki, gdzie znajdują się groby biskupów sandomierskich. Tam, oprócz modlitwy za zmarłych, proszono również o rychłą beatyfikację sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, a delegacja z parafii Baćkowice złożyła kwiaty. Był to wyraz wdzięczności za to, że Sługa Boży był proboszczem w Baćkowicach w czasie II wojny światowej.

Tego samego dnia Biskup Ordynariusz dokonał na cmentarzu komunalnym na osiedlu Kruków w Sandomierzu poświęcenia Grobu Dziecka Utraconego. Idea budowy mogiły powstała pomiędzy duszpasterzami, urzędnikami i lekarzami oraz rodzicami, którzy utracili swoje dziecko przed jego narodzinami. Do zebranych na cmentarzu Ksiądz Biskup powiedział: – Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem miłości i sprawiedliwości wobec dzieci, które odeszły do Boga prosto z łona matki, zanim jeszcze się narodziły. Jak każdy człowiek mają one prawo do miejsca w naszym sercu i do chrześcijańskiego pogrzebu. Dlatego modlimy się za nie i poświęcamy grób, w którym ich doczesne szczątki znajdą godny spoczynek. Niech rodzice i bliscy dzieci utraconych odzyskują tu pokój ducha oraz nadzieję na spotkanie z nimi w dniu zmartwychwstania. Niech to miejsce przypomina o świętości ludzkiego życia i potrzebie szacunku dla każdego człowieka – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Natomiast 1 listopada bp Krzysztof Nitkiewicz modlił się za zamrłych na sandomierskim cmentarzu katedralnym. – Świętość jest czymś w rodzaju ekstremalnej wspinaczki po pionowej ścianie. – mówił – To fascynuje, a jednocześnie zniechęca. Tym bardziej, że ideał świętości odbiega zdecydowanie od tego, czym i w jaki sposób żyjemy na co dzień. Nie ulega wątpliwości, że życie świętych było naznaczone ofiarą. Jednak droga do świętości zaczyna się zawsze od odkrycia i przyjęcia prawdy, że Bóg jest miłością – mówił bp K. Nitkiewicz. Wraz z nim Mszę św. sprawowali sandomierscy kapłani. Przybyło wielu sandomierzan i gości odwiedzających groby swoich bliskich. Po zakończeniu Eucharystii wyruszyła procesja, podczas której na czterech stacjach modlono się za zmarłych rodziców, kapłanów i poległych w obronie Ojczyzny. Przy wejściu na plac cmentarny prowadzona była kwesta na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków. Jak co roku w to dzieło włączyło się wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Na sandomierskich nekropoliach kwestowali członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego wspomagani przez sandomierską młodzież.

2015-11-10 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kard. J.-C. Turcotte – arcybiskup-senior Montrealu

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

zmarli

Grzegorz Gałązka

W wieku niespełna 79 lat zmarł 8 kwietnia w jednym ze szpitali montrealskich kard. Jean-Claude Turcotte – arcybiskup-senior Montrealu. Urząd ten piastował ponad 20 lat – do czerwca 2011, gdy ustąpił w wieku 75 lat. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 225 członków, z których 123 ma jeszcze prawa wyborcze, czyli mogliby uczestniczyć w konklawe, gdyby do niego obecnie doszło.

Jean-Claude Turcotte urodził się 26 czerwca 1936 w Montrealu jako jedno z siedmiorga dzieci. Po nauce w miejscowym liceum klasycznym i wyższym seminarium duchownym przyjął 24 maja 1959 święcenia kapłańskie. Do 1964 pracował duszpastersko w swej rodzimej archidiecezji, m.in. był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży robotniczej. W latach 1964-1965 uzupełniał wiedzę na Uniwersytecie Katolickim we francuskim Lille, uzyskując dyplom w zakresie katolickiej nauki społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję