Reklama

Głos z Torunia

Zakonnica pasterka w samotności

Niedziela toruńska 46/2015, str. 8

[ TEMATY ]

książka

Książka „Rekolekcje roczne Zakonnica Pasterka w samotności”

Książka „Rekolekcje roczne Zakonnica Pasterka w samotności”

W związku z Rokiem Życia Konsekrowanego oraz z okazji 120. rocznicy istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej i 150. rocznicy urodzin bł. Marii Karłowskiej Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej wydało drukiem pozycję autorstwa bł. Marii Karłowskiej zatytułowaną „Zakonnica Pasterka w samotności”. W samotności, bo właściwie w ciszy, w oddaleniu od zwykłych, codziennych spraw i zajęć najłatwiej można zastanowić się nad tym, co najważniejsze w życiu człowieka.

Bł. Maria, tworząca od podstaw nowe polskie zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, troszczyła się bardzo o dokładne opracowanie podręczników ascetycznych, które pomogłyby siostrom pasterkom zrozumieć i kształtować swoją – głęboko biblijnie osadzoną – duchowość i budować charyzmat zgromadzenia na czas bieżący i na przyszłość.

Reklama

Takim można powiedzieć codziennym podręcznikiem sióstr pasterek jest przygotowany przez Matkę Założycielkę zbiór nauk rekolekcyjnych pt. „Rekolekcje roczne Zakonnica Pasterka w samotności”. Już sam tytuł wskazuje, jaki jest cel tych rozważań: na tle ogólnych zasad życia zakonnego duchowe córki Matki Marii Karłowskiej mają zgłębiać, kim jest zakonnica pasterka. Rekolekcje zostały określone mianem rocznych – bo zamierzeniem założycielki było, żeby siostry odprawiały je każdego roku w swych wspólnotach, starając się rozważać i wciąż odnawiać w sercach myśli podane przez Matkę.

Prezentowany cykl rozważań rekolekcyjnych powstał zasadniczo ok. 1908 r. Zawiera 34 rozmyślania, z których każde tworzy zarówno pod względem treści, jak i formy lite­rackiej zamkniętą całość.

* * *

Książkę „Rekolekcje roczne Zakonnica Pasterka w samotności” można nabyć w sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim. Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek, Jabłonowo-Zamek 19, 87-330 Jabłonowo Pomorskie, tel. (56) 495-70-50, e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl

* * *

Reklama

Autorka wprowadza nas w istotę konsekracji zakonnej jako daru Bożego i znaku życia przyszłego – uprzedzając niejako stwierdzenie św. Jana Pawła II w adhortacji „Vita Consecrata”, który nazywa konsekrację zakonną „znakiem eschatologicznego Królestwa”.

Myślę, że te rozważania wzbudzą zainteresowanie nie tylko osób konsekrowanych czy kapłanów, ale także wszystkich, dla których życie z Bogiem jest potrzebą serca, gdyż rekolekcje nie są już dziś tylko „specjalizacją” zakonów; praktykują je różne wspólnoty religijne, a także osoby indywidualne, które często poszukują pomocy do tego duchowego ćwiczenia. Matka Maria Karłowska może być tutaj przewodniczką, rozpoczyna bowiem swe rozważania od pouczenia o samych ćwiczeniach rekolekcyjnych, o ich celu i sposobie odprawiania, aby przyniosły oczekiwane owoce.

W pierwszym więc dniu rekolekcji wprowadza nas w rozważanie tak ważnych dla człowieka prawd wiecznych: po co żyjemy; koniec człowieka; grzech; śmierć, sąd Boży, piekło, niebo. Tutaj na tle ogólnego rozważania podaje refleksje dotyczące tych spraw w życiu zakonnicy i – ponieważ celem Autorki jest kształtowanie ducha swego zgromadzenia – przy poszczególnych rozmyślaniach dodaje dodatkowe sugestie: jak to powinno wyglądać w życiu zakonnicy pasterki.

Możemy powiedzieć, że Matka Karłowska buduje niejako dobre podłoże dla daru i tajemnicy konsekracji zakonnej w duszy człowieka. Myślę tu o ludziach młodych, którzy idąc za refleksjami bł. Matki Marii, mogą skutecznie otwierać swoje serca na Boże w nich działanie. Zrozumienie tych spraw wzbudzi – jak ufam – zainteresowanie tym, czego Pan Bóg chce w nas dokonać…

(fragment recenzji autorstwa ks. dr. hab. Stanisława Suwińskiego)

2015-11-10 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W ojczyźnie Jezusa

Nowy album fotograficzny Wydawnictwa „Michalineum” i Grzegorza Gałązki z podróży apostolskiej papieża Franciszka do Ziemi Świętej

Album „W ojczyźnie Jezusa” jest pamiątką pobytu papieża Franciszka w Ziemi Świętej w maju 2014 r. Grzegorz Gałązka, który towarzyszył Ojcu Świętemu w tej pielgrzymce wiary, na swoich fotografiach pokazuje miejsca święte, które Papież nawiedził w Jordanii, w Palestynie i w Izraelu. Jak do tej pory nie ukazała się żadna publikacja, która dokumentowałaby to wydarzenie, które – w obliczu narastającego dramatu wojny na Bliskim Wschodzie i cierpienia chrześcijan i muzułmanów – nie może być przemilczane i zapomniane.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

[ TEMATY ]

Kościół

Słowacja

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Abp Stanislav Zvolenský przyznaje, że obecność Franciszka ożywiła też przesłanie, które pozostawił na Słowacji podczas swych trzykrotnych odwiedzin św. Jan Paweł II. „On zawsze nas zachęcał, byśmy się nie bali i szli na przód, ku przyszłości” - mówi hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję