Reklama

Nasi bohaterowie

O Powstaniu Warszawskim mówi się i pisze w kontekście działań w poszczególnych dzielnicach stolicy, zapominając o terenach na południe od jej administracyjnych granic: Piasecznie, Konstancinie, Jeziornie, Lasach Kabackich, Powsinie, częściowo Wilanowie i Lasach Chojnowskich.
Tę lukę w potocznej wiedzy o pamiętnym lecie 1944 znakomicie wypełnia album „Nasi bohaterowie”, zredagowany przez byłego wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Elżbiety w Powsinie ks. Jana Świstaka

W cieniu powsińskiego kościoła, na jednym z pierwszych powstańczych cmentarzy Warszawy (założonym w marcu 1945 r.) spoczywa 63 poległych żołnierzy i sanitariuszek. „Uznałem, że należałoby upamiętnić okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego albumem «Nasi bohaterowie». Chodziło o to, aby ocalić od zapomnienia wydarzenia z tamtych lat oraz opisać życie powstańców spoczywających na cmentarzu wojskowym w Powsinie” – opisuje swoją inicjatywę ks. Świstak.

Do realizacji tego pomysłu, jako współautorów, ks. Jan zaangażował Romanę Komorowską-Filipiak oraz Jacka Latoszka – osoby, które urodziły się na opisywanym obszarze, są dobrze zorientowane w wydarzeniach sprzed 70 lat i pasjonują się lokalną historią.

Reklama

We Wprowadzeniu do albumu ks. Świstak wspomina, że najbardziej pracochłonny okazał się trzeci rozdział publikacji, prezentujący życie powstańców. „Zależało nam, by ukazać ich nie w sposób pomnikowy, ale jako żywych ludzi, pokazać, kim byli i jak żyli przed wybuchem powstania. Te informacje były gromadzone w trakcie wywiadów z żyjącą rodziną każdego powstańca, choć w niektórych przypadkach bez powodzenia, gdyż zarówno naoczni świadkowie tamtych czasów, jak i krewni powstańców poumierali, zaś kolejne pokolenie nie zna swoich wujków i dziadków. Mało kto z nich przechowuje fotografie. Ponadto w relacjach rodzin powstańców pojawiały się sprzeczności co do niektórych faktów. Psychologicznie jest jednak uzasadnione, że uczestniczący w tym samym wydarzeniu zapamiętują inne szczegóły, inaczej je oceniają i przekazują. Aby uniknąć nieporozumień z czytelnikami albumu, w przypisach zostały podane dane personalne osób udzielających wywiadów”.

Mimo tych trudności udało się stworzyć bogato ilustrowane, rzetelne i wartościowe źródło wiadomości o walkach i walczących w powstaniu na południu Warszawy i w okolicach.

Album „Nasi bohaterowie” został wydany przez Centrum Kultury Wilanów na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i doskonale wpisuje się w nurt szeroko rozumianej historii regionalnej. Z okazji tegorocznej rocznicy walk powstańczych ukazało się wydanie drugie, poprawione, niniejszej książki.

* * *

Nagroda Paderewskiego dla Aliny Czerniakowskiej

Reklama

Alina Czerniakowska otrzymała prestiżową nagrodę „Ignacy Paderewski Arts and Music Medal” za filmy dokumentalne i publikacje. Wręczenie odbyło się 30 października 2015 r. na uroczystej gali w konsulacie w Nowym Jorku. Nagrody tej w liście pogratulował Alinie Czerniakowskiej prezydent Andrzej Duda.

Zespół Redakcyjny „Niedzieli” również serdecznie gratuluje Nagrody Paderewskiego naszej stałej Felietonistce, której działalność reżyserska stawia ją w gronie najsłynniejszych strażników pamięci.

* * *

Spotkanie z książką

26 listopada o godz. 15 – w ramach Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Nasi bohaterowie”, dotyczącej Powstania Warszawskiego. Gośćmi spotkania będą ks. Jan Świstak – pomysłodawca i współautor publikacji oraz prof. dr hab. Jan Żaryn – historyk. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3 w Warszawie.

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Serce świątyni. Nowy ołtarz w Łęcznej

2021-07-26 06:59

Grzegorz Jacek Pelica

Podczas uroczystej sumy licznie zebrani mieszkańcy miasta, powiatu i pielgrzymi z Chełma (głównie z parafii Miłosierdzia Bożego), dziękowali Bogu za przywrócenie piękna 400-letniej świątyni. Nowy proboszcz ks. kan. Andrzej Majchrzak podziękował za prowadzenie parafii i przygotowanie uroczystości swojemu poprzednikowi ks. kan. Januszowi Rzeźnikowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję