Reklama

Niedziela Małopolska

Do przyszłych pokoleń

Niedziela małopolska 47/2015, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

list

Andrzej Głuc

Umieszczenie krzyża i kuli na wieży kościoła

Umieszczenie krzyża i kuli na wieży kościoła

Konieczny remont hełmu dużej wieży kościoła, krzyża i kuli dał nam możliwość umieszczenia listu, w którym pragniemy podziękować Bogu za to, że mimo burz dziejowych, dwóch wojen światowych, zniewolenia przez faszyzm i komunizm, nasz kościół wciąż trwa. Pragniemy także podziękować ludziom dobrej woli za wieloletnią troskę o parafię i tę świątynię. Przez dziesiątki lat świadectwem wiary i piękna parafii są wspólnoty dzieci, młodzieży i dorosłych, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, rozmodleni i pobożni parafianie, czyniący tę świątynię żywym domem…” – to fragment listu (całość znajduje się na stronie: www.jozef.diecezja.pl), który w piątek 13 listopada został umieszczony w odnowionej kuli na szczycie wieży kościoła pw. św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.

Reklama

W niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli parafianie, osoby zaangażowane w remont kościoła; i ofiarodawcy, i wykonawcy. Byli też przedstawiciele działających w Podgórzu instytucji kulturalno-oświatowych, samorządowcy, byli miłośnicy prawobrzeżnej części Krakowa. Proboszcz parafii ks. prał. Antoni Bednarz mówi, że piątkowe wydarzenie stało się okazją do pięknego spotkania osób, które od lat angażują się w odnawianie kościoła św. Józefa. Informuje, że do kuli została włożona miedziana tuba, a w niej umieszczono m.in. kopię pisma sprzed ponad stu laty, fotografie i pamiątki dokumentujące ważne wydarzenia z życia parafii i Podgórza. Dodano także egzemplarze czasopism, wśród których znalazła się „Niedziela”!

Jednak najistotniejszym dokumentem jest wspomniany list, wykaligrafowany na pergaminie przez Barbarę Bodziony, a podpisany przez osoby uczestniczące w wydarzeniu. – Czytając list przygotowany do umieszczenia w kuli, bardzo się wzruszyłam, zwłaszcza zawartym w nim przesłaniem – przyznaje Aurelia Czerwińska-Pacura reprezentująca Zarząd Dzielnicy XIII. Podkreśla, że wydarzenie było uroczyste i historyczne. Nawiązuje do listu sprzed stu laty, który w sierpniu wydobyto z kuli, i stwierdza: – Kto wie, może kiedyś kolejne pokolenia podgórzan przeczytają ten list i ich reakcja będzie podobna do naszej – pochylą się nad przekazanymi informacjami, zamyślą się nad nimi i ucieszą się z wiadomości od przodków.

Istotnym elementem piątkowej operacji było umieszczenie na wieży kopii skorodowanego krzyża. Wykonawcy wyeksponowanego znaku wiary zapewniają, iż przetrwa on setki lat, ponieważ został wykonany z kwasoodpornej stali. Odnosząc się do zawartego w liście wyznania nadziei, że Opatrzność uchroni naszą wiarę, świątynię i odzyskaną wolność oraz poprowadzi nas w bezpieczną przyszłość, a ponadto do piątkowych tragicznych wydarzeń w Paryżu, ks. Antoni Bednarz zauważa: – Jeżeli pojawiają się takie przejawy nienawiści, to one, niestety, są znakiem odchodzenia ludzi od Boga. Tymczasem chrześcijańska wiara była przez wieki fundamentem, źródłem pokoju, działań na rzecz pojednania i zgody. I św. Jan Paweł II, i Benedykt XVI mówili, że nie ma przyszłości Europy bez chrześcijaństwa, bez krzyża.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List św. Jana Bosko odnaleziony w Brazylii

[ TEMATY ]

list

Brazylia

salezjanie

św. Jan Bosco

Vatican News

Oryginalny list św. Jana Bosko z 1885 r. został odnaleziony w archiwum salezjanów w Brazylii. Wyraża w nim zatroskanie o salezjańskie apostolstwo realizowane w tym kraju i o nowe powołania do pełnienia misji przez swych duchowych synów. Przy okazji przypomniano o wizji św. Jana Bosko na temat przeniesienia stolicy z Rio de Janeiro do nowo zbudowanej Brazylii.

Św. Jan Bosko we wspomnianym liście skierowanym do księdza Giordano wyraża zatroskanie o prowadzenie przez salezjanów ewangelizacji Brazylii. Założyciel salezjanów pisze, że podczas najbliższych rekolekcji będzie informował swoich duchowych synów o wielkim polu do ewangelizacji, a małej liczbie siejących Słowo Boże na terenie tego kraju. Ponadto stwierdza, że ta rzeczywistość winna stać się szczególnym powodem do modlitwy o liczne i dobre powołania misyjne. W liście zachęca, aby salezjanie szukali miejscowych powołań, aby wysłać kilkuset młodych do Włoch, gdzie - jak św. Jan Bosko zapewnia - będą odpowiednio przygotowani do działalności misyjnej i odesłani z powrotem do Brazylii, by ewangelizować na obszernym terenie osiadłą ludność.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję