Reklama

Niedziela Małopolska

Pamięć i troska

To już tradycja, że w patriotyczny nastrój Święta Niepodległości wprowadza krakowian – i nie tylko ich – koncert „W drodze ku niepodległości”. W tym roku cykliczne wydarzenie zostało zaprezentowane 8 listopada w Krakowskiej Filharmonii, która w ten niedzielny wieczór była wypełniona do ostatniego miejsca

Niedziela małopolska 47/2015, str. 5

[ TEMATY ]

koncert

święto niepodległości

Karol Sudor

Występ Szymona publiczność nagrodziła gromkimi brawami

Występ Szymona publiczność nagrodziła gromkimi brawami

W gronie melomanów znaleźli się m.in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarnych, samorządowych, miejskich. Na koncert przybyli duchowni archidiecezji krakowskiej, reprezentanci środowisk akademickich. Wśród gości wyróżniali się przybyli z Nowego Jorku państwo Ewa i Adam Bąkowie. Prowadzący chór dr Jan Rybarski właśnie na nich wskazuje, gdy dopytuję o genezę koncertu. Wspomina: – Kiedyś w trakcie jednej z rozmów w Nowym Jorku Ewa i Adam powiedzieli, że zaangażowaliby się w taki koncert niepodległościowy. I od tego się zaczęło.

Jubileusz

W ramach tegorocznego koncertu Chór Mariański świętował jubileusz 65-lecia istnienia (po reaktywacji w 1950 r.). Z tej okazji metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wyróżnił przedstawicieli zespołu, odznaczając ich medalami Jana Pawła II. Złote medale otrzymali: Sławomir Kuchno i Zbigniew Zdebski, a srebrne: Beata Krasny, Łukasz Jęczmionek, Anna Małysiak, Filip Moszner, Elżbieta Dajcz-Węgrzyn, Marek Dajcz i Bartłomiej Stachura.

Reklama

Odnosząc się do osiągnięć chóru, kard. Stanisław Dziwisz pogratulował dyrygentowi wspaniałego zespołu. Powiedział m.in.: – Gdy szukamy dobrego chóru, który mógłby uświetnić kościelne uroczystości, to zawsze możemy liczyć na Chór Mariański. Przypomniał też śp. bp. Albina Małysiaka, zauważając również jego rolę w rozwoju zespołu: – Bp Małysiak dostrzegł młodego chłopaka, któremu zaproponował prowadzenie chóru. Kardynał podkreślił, że Jan Rybarski nie zmarnował talentu; nie tylko zajął się prowadzeniem chóru, ale także sam się kształcił, zdobywając tytuł doktora.

Również ks. Jacek Kuziel CM, proboszcz parafii pw. Matki Bożej z Lourdes, przy której działa Chór Mariański, nie kryje uznania dla Jana Rybarskiego. Nawiązując do niedzielnego koncertu, ks. Kuziel zauważa: – Przygotowanie chóru, orkiestry, zgranie tego wszystkiego, zaplanowanie całego programu koncertu to duże logistyczne wyzwanie. Więc tutaj należą się brawa i wielka wdzięczność dla p. Rybarskiego, który jest mózgiem wydarzenia. Ksiądz Proboszcz podkreśla również zasługi sponsorów, dzięki którym koncert nie tylko co roku jest organizowany, ale ma coraz atrakcyjniejszy program i oprawę. Przyznaje, że parafianie bardzo interesują się wydarzeniem.

Patriotyzm

Koncert poprowadził znany aktor Jerzy Zelnik. Obok Chóru Mariańskiego wystąpiła Krakowska Młoda Filharmonia pod batutą Tomasza Chmiela. Dr Rybarski nie kryje uznania dla zespołu i jej dyrygenta: – To profesjonalna orkiestra i wspaniałe aranżacje prof. Chwały! Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Alicja Ciesielczuk (sopran), Bogusław Morka (tenor), Ryszard Morka (bas) i o. Tomasz Jarosz CSsR (baryton). Sympatię i uwagę widzów zdobył najmłodszy wykonawca – Szymon Maź (prywatnie wnuk Jana Rybarskiego). Utalentowany nastolatek wykonał powstańczą pieśń pt. „Dziś idę walczyć, Mamo”.

Reklama

Odnosząc się do propagowanej w koncercie idei patriotyzmu, Jan Rybarski przyznaje: – To okazja, aby wzmacniać kręgosłup ludzi, którzy pragną naszej ojczyźnie służyć. Przekonuje, że to dobrze, iż wracamy do pieśni, które przez lata kształtowały patriotyzm Polaków. Ks. Jacek Kuziel dodaje: – Ten patriotyzm należy odczytywać wciąż na nowo. Teraz, gdy w naszym kraju obserwujemy ważne wydarzenia polityczne, z jednej strony dostrzegamy wielką troskę o przyszłość ojczyzny, a z drugiej – jest pamięć o tych, którzy o naszą wolność walczyli. To wszystko łączy się właśnie w ramach tego koncertu.

Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent RP Andrzej Duda. Pierwszą Parę RP reprezentował minister Wojciech Kolarski. Byli również rodzice Prezydenta. W trakcie krótkiej rozmowy prof. Janina Zalewska-Duda przyznała, że jej syn patriotyzm, którego rolę tak mocno teraz podkreśla, wyniósł z domu. Wspominała: – „Kamienie na szaniec” Andrzej otrzymał od mojej mamy i znał je na pamięć. Jako nastolatek z książek historycznych nauczył się całego planu powstania warszawskiego. I kiedy pojechał na wycieczkę do Warszawy, to oprowadzał ojca po miejscach, które znał z książek. Szedł od punktu do punktu i je pokazywał…

Radość i nadzieja

Patriotyczny nastrój udzielał się wszystkim. Dopełnieniem było pojawienie się na zakończenie koncertu samego… Józefa Piłsudskiego. Zebrani nie kryli też radości wynikającej z politycznych wydarzeń ostatnich tygodni. Tymczasem kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z „Niedzielą” przypomina: – Naszym obowiązkiem jest modlić się za rodziców; za ojca, za matkę, niezależnie od tego, czy ich kochamy. I podobnie jest z ojczyzną. Bez względu na to, jaka ona jest, mamy obowiązek się w jej intencji modlić, żeby ta patria była naszą ojcowizną z prawdziwego zdarzenia.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieśmiertelni dla Aleppo

[ TEMATY ]

koncert

Radio Rodzina

Koncert "Nieśmiertelni, w którym zagrali m.in. Darek Malejonek i Halinka Mlynkowa, zgromadził na Ostrowie Tumskim tłumy wrocławian. Przyszli nie tylko słuchać muzyki, ale także modlić się za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i wesprzeć akcję "Dar dla Aleppo". - „Dar dla Aleppo”, który ma charakter międzywyznaniowy, jest wyrazem naszej wielkiej solidarności z tymi, którzy doświadczają cierpienia i prześladowania.

Cieszę się, że akcja wyposażenia szpitala św. Ludwika w Aleppo nabiera tempa. Zachęcam wszystkich do włączenia się w inicjatywę, bo przecież jest to miłosierdzie w praktyce życia chrześcijańskiego - mówił na początku koncertu bp Jacek Kiciński. Podczas wydarzenia obecny był także biskup z Syrii. - Jestem w Polsce od 8 dni i ten pobyt daje mi siłę i pewność. W tym czasie widziałem wśród was wiele znaków solidarności i jedności. Zachowujecie się, jakby sprawa Syrii była waszą sprawą. Doceniam ofiarę, jaką składacie - dziękował bp Chbeir.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Duszpasterstwo po pandemii

2021-08-05 09:14

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest „solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych - pisze abp Stanisław Gądecki w artykule dla KAI. Z niepokojem stwierdza, że okres pandemii odsłonił źródła poważnego kryzysu w Kościele, co wymaga dziś przezwyciężenia.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu krytycznie ocenia jednostronne narzucanie radykalnych ograniczeń w kościołach przez władzę świecką, bez należytej konsultacji, wobec czego stawia pytanie: Czy takie działania nie pozostają w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem? Jego zdaniem, „mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia”.

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy 200 kalorii dziennie mniej i tętnice będą zdrowsze

2021-08-05 20:33

[ TEMATY ]

zdrowie

odżywianie

tętnice

Stock

Stan naszych tętnic pogarsza się z wiekiem. Sztywnieją, co może doprowadzić do rozwoju chorób serca. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba w starszym wieku choruje dodatkowo na otyłość. Często tacy pacjenci mają istotne trudności, by wdrożyć prawidłowe leczenie. Okazuje się jednak, że nie trzeba wielkiego wysiłku, by zacząć – wystarczy ograniczyć dzienną dawkę kalorii o zaledwie 200 i zacznie się ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu.

200 kalorii to m.in. trzy jajka, albo 50 g słodkich płatków śniadaniowych, trochę więcej niż jedna parówka i zdecydowanie mniej niż pączek (który ma ich około 350).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję