Reklama

Niedziela Lubelska

Bądźmy dumni z Polski

97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do modlitwy w intencji Ojczyzny. 11 listopada we wszystkich parafiach były sprawowane Msze św., podczas których kapłani i wierni wypraszali łaski potrzebne dla dobrego funkcjonowania naszego kraju

Niedziela lubelska 47/2015, str. 1

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Urząd Miasta Lublin

Podczas lubelskich obchodów Święta Niepodległości

Podczas lubelskich obchodów Święta Niepodległości

W programie centralnych uroczystości, które odbyły się w Lublinie, ważne miejsce zajęła Eucharystia sprawowana w archikatedrze pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Uczestniczyli w niej mieszkańcy parafii i miasta, a także przedstawiciele różnego szczebla władz, organizacji i instytucji. – Gromadzimy się, aby Bogu dziękować za odzyskaną po latach niewoli niepodległość. Gromadzimy się tak, jak gromadzili się Polacy od stanu wojennego na Mszach za Ojczyznę, wierzący i niewierzący, w trosce o wolność, sprawiedliwość i o wartości, które decydowały od wieków o tej naszej polskiej tożsamości – mówił bp Cisło. – Za Polskę obecną na sztandarach, w sercach ludzi, w polskiej ziemi, w naszej historii, w naszym dziś; za tę Polskę śpiewamy: „Ojczyznę wolną, pobłogosław Panie” – podkreślał Pasterz.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup nazwał Święto Niepodległości świętem dziękczynienia. – Dziękujemy za odzyskanie wolności 97 lat temu. Dziękujemy za minione pokolenia, które nie zatraciły ducha ofiary i woli walki o byt państwowy. Dziękujemy tym, którzy za wolność płacili krwią, życiem, ofiarą, pracą modlitwą, cierpieniem, więzieniem, zsyłkami czy konfiskatą. Dziękujemy za wiarę, która w Bogu dawała oparcie i nadzieję zwycięstwa – mówił. Pasterz podkreślał, że rocznice nie są tylko po to, aby wspominać przeszłość, ale także aby przez jej pryzmat patrzeć w przyszłość. – Potrzebna jest nam historyczna edukacja młodego pokolenia. Potrzebna jest nam kultura serca, kultura pamięci. Od historii odwracają się tylko umysły bez wielkich ideałów i wartości, które w zamian proponują jedynie filozofię nihilizmu – mówił Ksiądz Biskup, apelując równocześnie o modlitwę za tych, którzy w imieniu całego narodu służą dobru wspólnemu. Wskazując na dobro, które na naszych oczach dokonało się w ciągu ostatnich lat, Pasterz wezwał do dialogu i wspólnej pracy dla Ojczyzny.

Po Liturgii uczestnicy obchodów w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerowali na pl. Litewski. – Narodowe Święto Niepodległości sprzyja refleksji nad patriotyzmem. Pamięć o ludziach i wydarzeniach to nie tylko obowiązek, ale również przywilej i kapitał budujący tożsamość narodu. Żyjąc dobrze i uczciwie, bądźmy dumni z naszej tradycji i kultury oraz z sukcesów wolnej, demokratycznej Polski. Czerpmy siłę z postępu, który wspieramy pracą na rzecz godnego i bezpiecznego życia. Bądźmy odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, za przyjęte na siebie obowiązki oraz za miejsce, jakie zajmujemy w Ojczyźnie, społeczeństwie, życiu zawodowym i rodzinnym – mówił Marian Starownik, wicewojewoda lubelski. W trakcie patriotycznej uroczystości przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzystów, konsulów, organizacji kombatanckich, służb mundurowych i oświaty złożyli wieńce pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie odbyła się defilada kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej. W ramach święta przygotowano wiele imprez towarzyszących, m.in. prezentację grup rekonstrukcyjnych, wystawę sprzętu służb mundurowych, grę miejską oraz wycieczki szlakiem odzyskania niepodległości.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z myślą o Ojczyźnie

Niedziela sosnowiecka 47/2019, str. 3

[ TEMATY ]

święto niepodległości

obchody

uroczystości

Piotr Lorenc

Przy kapliczce w Milowicach – miejscu pochówku powstańców

Przy kapliczce w Milowicach – miejscu pochówku powstańców

Nasze dzieje ojczyste uczą nas, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania wolności albo też dla jej odzyskania. Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę na różnych frontach świata. Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości patriotycznych w Sosnowcu-Milowicach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

2021-08-05 16:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Hierarcha zauważył, że Naród Wybrany zmierzając do Ziemi Obiecanej, wśród trudów wędrówki doświadczył pomocy Boga. „Bóg najpierw wyzwolił go z mocy faraona, następnie obronił przed jego wojskiem i pozwolił przejść przez Morze Czerwone. Gdy zabrakło pożywienia, Bóg karmił Naród Wybrany manną” - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję