Reklama

Z lektury Biskupa Romana

Trzy wzgórza dla nowej Europy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeglądając codziennie watykański dziennik "L´Osservatore Romano", zauważyłem na "trzeciej stronie" ("Terza pagina" - nieraz bywa na innej stronie, ale zawsze nosi tytuł "Terza pagina"), poświęconej kulturze, krótki artykuł kard. A. M. Deskura, b. przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Środków Przekazu. Dzielę się tymi spostrzeżeniami z Czytelnikami.
Serdecznie pozdrawiam

Słowa "kultura" i "inkulturacja" są coraz bardziej modne, również gdy chodzi o prawdziwe i właściwe przejawy barbarzyństwa, jak na przykład kanibalizm, ofiary z ludzi i w ogóle pogwałcenie praw człowieka, podczas gdy, z drugiej strony, Rzym i kraje europejskie uważają się za nosicieli cywilizacji, a więc i procesów cywilizacyjnych.
Dlatego wydaje mi się wskazane wyjaśnić istotne elementy, które porządkują stosunki między cywilizacją a kulturami. Cywilizacja zawiera w sobie trzy konieczne elementy:
1) filozofia grecka;
2) prawo rzymskie; "iustum et rectum" prawa rzymskiego zawiera przede wszystkim fundamentalne prawa człowieka: na pierwszym miejscu prawo do życia, następnie prawo do uczciwej pracy i również, w naszych czasach, prawo do rzetelnej i szybkiej informacji; wyczerpanie ("scoop") wiadomości, jakie może interesować dziennikarza z punktu finansowego, nie tylko nie odpowiada, ale godzi w prawa ludzkie, jeśli chodzi o informację fałszywą i świadomie niepełną; wyczucie prawa rzymskiego przyniosło z sobą pojęcie dobra ("bonum") wspólnego, rozwinięte i wyjaśnione przez filozofię tomistyczną i przyjęte w szczególny sposób przez Powszechny Sobór Watykański II; stanowi więc część cywilizującego dzieła Soboru powszechnie uznawanego i przyjętego;
3) monoteizm Abrahama, wspólny chrześcijanom, żydom i muzułmanom.
Tak więc myśląc o ewentualnej przyszłości zjednoczonej Europy, byłoby pożądane, by jak Rzym został zbudowany na siedmiu wzgórzach, tak nowa Europa, jeśliby zechciała wziąć na siebie na nowo zadanie cywilizowania świata, została zbudowana na trzech wzgórzach:
- Akropol
- Kapitol
- Synaj.
W przeciwnym razie przyszła struktura europejska będzie narażona na ryzyko sprzyjania nie cywilizacji, ale barbarzyństwu.

A. M. kard. Deskur, Tre Colli per la nuova Europa, "L´Osservatore Romano", 24 stycznia 2003 r., s. 3.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. W. Węgrzyniak: Już od dłuższego czasu intryguje mnie ten szczególny rodzaj homo sapiens, jakim jest minister oświaty Barbara Nowacka

2026-08-26 07:38

[ TEMATY ]

komentarz

Marta Książek

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Po usunięciu jednej godziny religii, wyrzuceniu jej z siatki godzin i wprowadzeniu edukacji zdrowotnej, cała Polska mogła zobaczyć, że na edukację zdrowotną zapisało się w roku 2025/2026 30% uczniów, licząc wszystkie poziomy edukacji. Na religię w roku 2024/2025 chodziło 75% uczniów. W roku 2025/26 pewno parę procent mniej.

Wprowadzić edukację zdrowotną jako przedmiot obowiązkowy, bo się sprawdził, bo jest potrzebny, bo dzieci i młodzież sobie tego życzą... Gdyby jeszcze na tym się skończyło, to wielu by rozumiało, że jak masz władzę, to siłą robisz po swojemu, mając nadzieję, że przeciwnicy nie będą krzyczeć. Ale to trzeba być homo sapiens. Nie wiem, czy to jest kwestia nieprzepracowanych traum dzieciństwa, osobistej urazy, dysfunkcji niektórych ośrodków, czy od lat pielęgnowanej nienawiści, ale pani minister nie potrafi się odnaleźć w tej kategorii.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymowanie bez granic

2026-08-29 13:54

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej pośród pielgrzymów

Biskup Maciej pośród pielgrzymów

W Henrykowie odbyła się XVII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Starszych połączona z piknikiem Integracyjnym. W tym roku gościem pielgrzymki był bp Maciej Małyga, który przewodniczył Mszy świętej.

Pielgrzymka organizowana była przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej wraz z jej asystentem ks. Kamilem Kasztelanem. Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Języka Polskiego koncelebrowana była przez ks. Arkadiusza Krziżoka, wikariusza generalnego, o. Kazimierza kustosza sanktuarium oraz ks. Zdzisława Paducha, proboszcza parafii NMP Różańcowej w Oławie. Do Henrykowa przyjechało około 500 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami oraz osób starszych. Były to osoby z różnych stron archidiecezji m.in. Strzelin, Oława, Dobroszyce, Wiązów, Malczyc, Henrykowa, Wrocławia, ale także spoza jak m.in. Wałbrzycha, Dzierżoniowa.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do katechetów: trzeba mieć odwagę mówić „nie wolno”

2026-08-29 17:05

[ TEMATY ]

katecheta

Abp Adrian Galbas

archwwa.pl

Powiedzenie na głos „nie wolno” to także misja Kościoła - mówił abp Adrian Galbas podczas odprawy katechetycznej archidiecezji warszawskiej, inaugurującej rok szkolny 2026/2027. Metropolita warszawski, nawiązując do męczeństwa św. Jana Chrzciciela, zaapelował do katechetów o odwagę wierności prawdzie Ewangelii i sprzeciwiania się złu, także wtedy, gdy wiąże się to z osobistymi konsekwencjami.

W sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się odprawa katechetyczna rozpoczynająca rok szkolny 2026/2027.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję