Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2016, str. 8

Betlejemskie Światło Pokoju

Zauważ człowieka

Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego już po raz 25. przekazali Jasnej Górze Betlejemskie Światło Pokoju. – Światło co roku zapalane jest w Grocie Betlejemskiej, a następnie przewożone przez harcerzy do Wiednia, skąd rozchodzi się do krajów europejskich; z Polski m.in. na część wschodnią Europy – na Białoruś, Ukrainę itd. – tłumaczy ks. Grzegorz Paszka, kapelan harcerzy archidiecezji częstochowskiej. Hasło tegorocznej uroczystości przekazania światła brzmiało: „Zauważ człowieka”. – Jest ono spójne ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i przede wszystkim z Rokiem Świętym Miłosierdzia. Jako harcerze, którzy ślubujemy chętnie nieść pomoc bliźnim, chcemy nieść ten ogień, ale również przekazywać radość, miłość, nadzieję i uśmiech drugiemu człowiekowi – mówi phm. Przemek Kowalski, szef Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Śląskiej, i podkreśla, że podczas przekazywania światełka panuje harcerska atmosfera braterstwa i jedności.

Na Jasnej Górze przekazanie światła nastąpiło 13 grudnia 2015 r. podczas Mszy św., której przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. – Wszystko zaczęło się w Betlejem, dlatego wy, przynosząc światło z Betlejem, przynosicie nam Jezusa, Tego z krzyża i Tego, który zmartwychwstał, który jest całą naszą nadzieją i na którego czekamy – podkreślił w homilii abp Nowak. – Po Eucharystii na dziedzińcu przed kaplicą harcerze utworzyli krąg przyjaźni, w którym zapalono 25 pochodni symbolizujących jubileusz przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.

200 LAT

Jubileusz Misjonarzy Krwi Chrystusa

Sympozjum i nocne czuwanie 12 grudnia 2015 r. – to główne punkty jasnogórskich obchodów jubileuszu 200-lecia Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. – Zgromadzenie zostało założone we Włoszech w 1815 r. przez św. Kaspra del Bufalo. W dzisiejszym dniu tu, na Jasnej Górze, przy Matce Bożej, chcemy podziękować za te 200 lat jego istnienia – powiedział ks. Wojciech Czernatowicz, prowincjał Misjonarzy Krwi Chrystusa. – Jak co roku, jesteśmy tutaj z całą wspólnotą Krwi Chrystusa i z osobami świeckimi, które nam na co dzień towarzyszą – dodał.

Reklama

Mszy św. z okazji jubileuszu przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a koncelebrowali m.in.: ks. dr William Nordenbrock – moderator generalny Misjonarzy Krwi Chrystusa i ks. Emanuele Lupi – wicemoderator generalny.

Misjonarze Krwi Chrystusa posługują w 22 krajach na całym świecie. Zgromadzenie liczy 550 kapłanów i braci.

Inicjatorzy peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” uhonorowani przez jasną górę

Ewa i Leszek Kowalewscy z Gdańska – inicjatorzy i międzynarodowi koordynatorzy peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” – zostali przyjęci do Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry i wyróżnieni medalem. Uroczystość odbyła się 20 grudnia 2015 r. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze podczas Mszy św., której przewodniczył abp Henryk Hoser.

Reklama

Intencją peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” jest modlitwa w obronie cywilizacji życia i miłości. Rozpoczęła się ona 28 stycznia 2012 r. na Jasnej Górze Mszą św. i poświęceniem kopii ikony Maryi Jasnogórskiej w obecności przywódców ruchów obrony życia z 18 krajów.

Do kwietnia 2013 r. kopia ikony przemierzyła trasę z Władywostoku do Fatimy, pokonując 65 tys. km i odwiedzając 24 kraje Azji i Europy. Modlitewna kampania w obronie życia nienarodzonych jest obecnie kontynuowana w Ameryce Północnej. 22 sierpnia 2013 r. ikona dotarła samolotem do Waszyngtonu. W asyście przedstawicieli amerykańskiej Human Life International peregrynowała po USA i Kanadzie, nawiedzając – podobnie jak w Europie – parafie, szpitale, ośrodki opieki, szkoły i więzienia. W Kanadzie była m.in. w więzieniu, w którym w tamtym czasie przebywała znana obrończyni życia Mary Wagner. Od 3 grudnia 2014 r. ikona Maryi Częstochowskiej peregrynuje po Meksyku. Do tej pory łączna trasa peregrynacji wynosi ok. 160 tys. km. W jej trakcie modliły się przed nią miliony osób.

Wręczając dyplom i medal, o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, podkreślił: – Ewa i Leszek Kowalewscy swoją działalnością w obronie życia zapisują piękne karty sług Maryi związanych z sanktuarium naszego narodu. Poprzez inicjatywę peregrynacji kopii ikony Maryi Częstochowskiej w obronie cywilizacji życia i miłości są wiernymi i wypróbowanymi czcicielami Pani Jasnogórskiej, niosą Jej oblicze od oceanu do oceanu.

Peregrynacja „Od Oceanu do Oceanu” trwa, a przyjęciem kopii obrazu Maryi Jasnogórskiej zainteresowane są kolejne kraje. Dotychczasową peregrynację dokumentowały wystawa fotograficzna, album oraz wydany ostatnio film.

Anna Wyszyńska

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-12-23 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w Bradze odbyło się spotkanie dotyczące organizacji ŚDM

2020-07-15 13:24

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Portugalia

W Bradze, w północnej Portugalii, odbyło się spotkanie komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w sierpniu 2023 r.

Biorący udział w zorganizowanym w poniedziałek wydarzeniu biskupi pomocniczy Lizbony, Americo Aguiar i Joaquim Mendes, szefujący portugalskiemu komitetowi przygotowań, zapowiedzieli konieczność kontynuowania prac oraz ustalenia nowego kalendarza działań. Biskup Aguiar przypomniał, że choć epidemia wyhamowała prace nad organizacją najbliższej edycji ŚDM, to jednak w różnych regionach Portugalii działają już zespoły podejmujące inicjatywy na rzecz tej imprezy.

W kwietniu, krótko po ogłoszeniu przez papieża Franciszka przeniesienia ŚDM z 2022 r. na 2023 r. biskupi Portugalii ogłosili, że ze zrozumieniem przyjęli tą decyzję. Kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente, ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii, poinformował, że w sytuacji pandemii priorytetem staje się dla katolików z tego kraju walka z Covid-19, a przygotowania do ŚDM “muszą zejść na dalszy plan”. Hierarcha wyjaśnił też, iż decyzja Stolicy Apostolskiej o przełożeniu imprezy została podjęta w porozumieniu z portugalskimi biskupami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję