Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Taki był rok A.D. 2015

Tradycją bielsko-żywieckiej edycji „Niedzieli” jest, że przypomina najważniejsze wydarzenia minionego roku. Nie chodzi przy tym jedynie o faktografię czy chronologię, ale także podkreślenie, że partykularny Kościół na Podbeskidziu tętni życiem, stara się żyć odpowiedzią na łaskę Boga samego. Poniższe zestawienie pokazuje także wielość płaszczyzn oddziaływania wiary na nasze życie.

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2016, str. 2-8

[ TEMATY ]

podsumowanie

MR

Symboliczne przejście przez Bramę Miłosierdzia w kościele św. Mikołaja w Bielsku-Białej

6 stycznia

Ulicami Bielska-Białej, Zabrzega, Skoczowa, Cieszyna i Oświęcimia przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Radosna manifestacja chrześcijańskiej tradycji zgromadziła wiele tysięcy ludzi. Tego samego dnia w bielskiej katedrze św. Mikołaja celebrowano po raz pierwszy „Dies Episcopi” (Dzień Biskupa), dziękując za sakrę bp. Romana Pindla.

11 stycznia

W cechowni kopalni „Brzeszcze” została odprawiona Msza św. dla strajkujących górników. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 700 strajkujących pod ziemią robotników kopalni.

15 stycznia

Modlitwą chrześcijan i Żydów na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau rozpoczęły się centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Gospodarzem była diecezja bielsko-żywiecka.

Reklama

27 stycznia

Przy Bramie Śmierci na terenie Auschwitz II-Birkenau rabini i duchowni chrześcijańscy modlili się w intencji ofiar. W uroczystościach wzięło udział ok. 300 byłych więźniów oraz przedstawiciele ok. 50 krajów. Wcześniej w Centrum Dialogu i Modlitwy kard. Stanisław Dziwisz razem z Nuncjuszem Apostolskim i bielsko-żywieckim Biskupem Ordynariuszem celebrowali Mszę św. dla 150 byłych więźniów niemieckich obozów.

2 lutego

W bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem bp. Romana Pindla modlili się przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz stowarzyszeń apostolskich. Dzień Życia Konsekrowanego zwieńczyło wręczenie listów gratulacyjnych siostrom obchodzącym jubileusze życia zakonnego.

11 lutego

W Światowy Dzień Chorego bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w szpitalnej kaplicy Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Ordynariusz diecezji spotkał się z pacjentami w salach szpitalnych i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

Reklama

28 lutego

Znaki Światowych Dni Młodzieży – krzyż oraz ikona Matki Bożej – rozpoczęły wędrówkę po diecezji bielsko-żywieckiej. Przez dwa tygodnie gościły w blisko 40 miejscowościach Podbeskidzia. Pierwszą stacją był Skoczów, a ostatnią Czechowice-Dziedzice.

7 marca

W intencji trzeźwości, na terenie KL Auschwitz II-Birkenau odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ok. 3 tys. uczestników przeszło wśród ruin krematoriów i obozowych baraków, rozważając nad Męką Pańską i prezentując osobiste świadectwa walki z nałogiem.

11 marca

Bp Roman Pindel wydał dekret w sprawie stałej formacji kapłanów. Zobowiązał w nim duchownych do udziału w dwóch dnach skupienia w ciągu roku. Na podstawie dokumentu zorganizowano formacyjne spotkania w kilku miejscach diecezji, dające okazję wysłuchania prelekcji i wspólnej modlitwy.

16 marca

Ok. tysiąc maturzystów z naszej diecezji modliło się w jasnogórskim sanktuarium. Mszy św. w bazylice przewodniczył bp Roman Pindel. To pierwsza pielgrzymka maturzystów zorganizowana w ciągu dnia, dotychczas obywały się nocne czuwania.

2 kwietnia

Z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek ok. 40 osób wyruszyło w ponad 40-kilometrową trasę w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej prowadzącej m.in. przez szczyty Beskidów. Trasy wybrane przez uczestników były bardzo wymagające, dodatkowo spadło sporo śniegu.

13 kwietnia

Zainaugurowano 16. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. Podczas koncertu inaugurującego festiwal znane arie i pieśni sakralne wykonali w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka księża i zakonnicy z zespołu „Servi Domini Cantores”.

14 kwietnia

Odbyło się pierwsze spotkanie duszpasterstwa samorządowców powołanego wcześniej przez bp. Romana Pindla. Przed przedstawicielami lokalnych władz wystąpił ks. Tomasz Jaklewicz mówiąc o związku polityka z mediami. Spotkanie poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Ordynariusza.

17 kwietnia

Bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kościele w Harmężach, zainaugurował 14. Dni Kolbiańskie w Centrum św. Maksymiliana. Specjalnym gościem franciszkańskiego projektu był osobisty fotograf św. Jana Pawła II Arturo Mari.

29 kwietnia

W obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau uczestniczyła kilkuosobowa delegacja kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Bielsko-żywiecka delegacja modliła się m.in. za kapłanów, którzy byli więźniami tego obozu.

30 kwietnia

Ponad 1370 osób wyruszyło z Bielska-Białej w III Pieszej Pielgrzymce Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Pielgrzymkę zwieńczyła uroczysta Eucharystia sprawowana 3 maja w centrum kultu Bożego Miłosierdzia przez bp. Roman Pindla.

8 maja

„Różnorodność i bogactwo, które nosicie w sobie, jest nadzieją naszego Kościoła” – powiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, który udzielił 8 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń diakonatu trzynastu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

10 maja

W kościołach odbyła się zbiórka pieniężna dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Nepalu. Efekt: Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przesłała 250 tys. zł na pomoc dla ofiar tragedii.

22 maja

Biskup senior Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie dokładnie 20 lat wcześniej modlił się Papież. Dla uczczenia tej okrągłej rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Podbeskidziu zorganizowano szereg inicjatyw religijnych i kulturalnych.

24 maja

Ok. 2 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę 24 maja ulicami Oświęcimia. Uczestnicy manifestacji w obronie życia i małżeństwa wzięli wcześniej udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Romana Pindla celebrowanej w salezjańskim sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Podobne manifestacje zorganizowano także w czerwcu w Cieszynie i Bielsku-Białej.

28 maja

III Ogólnopolski Konkurs Organowy i Kompozytorski z udziałem ok. 20 uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski rozpoczął się w auli Kurii biskupiej w Bielsku-Białej. Konkurs towarzyszył zorganizowanemu w Czechowicach-Dziedzicach Festiwalowi Muzyki Sakralnej.

28 maja

Działalność zainaugurowała „Luce Arena” – wielofunkcyjny obiekt, w którym Fundacja „Luce” prowadzi szereg działań sportowych i kulturalnych dla młodzieży.

30 maja

Diecezja wzbogaciła się o nowych kapłanów. W katedrze św. Mikołaja Biskup Ordynariusz udzielił święceń prezbiteratu 13 diakonom.

2 czerwca

Podsumowano 18. Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Tematem ubiegłorocznej edycji konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, były dzieje Mojżesza. We wszystkich edycjach konkursu uczestniczyło ponad 300 tys. uczniów z różnych Kościołów chrześcijańskich.

6 czerwca

„Dla lekarza sumienia pacjent jest podmiotem, a nie przedmiotem” – podkreślił prof. Bogdan Chazan, który był gościem sympozjum „Ludzie sumienia wczoraj i dziś” w Skoczowie, zorganizowanego dla uczenia papieskiej homilii na Kaplicówce.

10 czerwca

170 zawodników – ministrantów i lektorów z różnych parafii wzięło udział w XII Diecezjalnej Spartakiadzie na stadionie w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic. Trzy dni później w Dankowicach najlepsze ministranckie i lektorskie drużyny walczyły w finałach rozgrywek w piłce nożnej o puchar biskupa.

22 czerwca

Ponad 222 tys. zł zgromadziły szkoły w ramach kolejnej edycji programu „Pola nadziei” na rzecz Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II. W programie wzięło udział ok. 80 szkół z powiatów: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

4 lipca

Ruszyła kolejna edycja projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia odbyły się rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów beskidzkich, gdzie celebrowano Eucharystie.

19 lipca

Prymas Polski wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem i licznymi biskupami celebrował Eucharystię przy ołtarzu polowym dla uczczenia 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej w Rychwałdzie. Jubileuszowi towarzyszyło szereg inicjatyw zorganizowanych przez franciszkanów z Rychwałdu.

8 sierpnia

Odbył się pogrzeb śp. Tadeusza Cozaca, znanego bielskiego działacza charytatywnego, organizatora ekumenicznych wieczerzy wigilijnych, wielkanocnych śniadań, licznych akcji i imprez pomocowych dla dzieci z ubogich rodzin. Uroczystościom przewodniczył bp Piotr Greger.

11 sierpnia

2630 pątników dotarło na Jasną Górę w pieszej pielgrzymce naszej diecezji do Częstochowy. Pielgrzymom towarzyszyło 60 księży, 7 diakonów, 23 kleryków oraz 25 sióstr zakonnych. Do pieszych dołączyły dwie grupy rowerowe liczące łącznie 143 osoby. Dwa tygodnie później przed obraz Maryi dotarła 404. Pielgrzymka Żywiecka.

6 września

Ulicami Cieszyna przeszła transgraniczna procesja ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. W kościołach po obu stronach Olzy modlili się wierni z Polski i Czech pod przewodnictwem biskupów diecezji bielsko-żywieckiej i ostrawsko-opawskiej.

12 września

Ponad 2 tys. osób modliło się w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu podczas rozpoczęcia roku formacyjnego w diecezji bielsko-żywieckiej. Był to etap diecezjalnych przygotowań do spotkania z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

13 września

Odbył się finał VI Międzynarodowych Warsztatów Gospel. W bielskim kościele św. Maksymiliana wystąpił blisko 300-osobowy chór złożony głównie z młodych ludzi. Trwające trzy dni warsztaty organizuje Fundacja „Drachma”.

19 września

Na placu Rajskim przed bazyliką w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. dla uczestników VIII Pielgrzymki Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Podczas Eucharystii kilkadziesiąt par odnowiło przysięgę małżeńską.

20 września

W Godzinie Miłosierdzia powitano na Rynku w Cieszynie obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, rozpoczynając w ten sposób peregrynację znaków miłosierdzia w diecezji bielsko-żywieckiej. Hasło peregrynacji jest takie samo jak ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia – „Miłosierni jak Ojciec”.

27 września

Ruszył 14. Tydzień z Ewangelią. Pod hasłem „Pozwól się urad (t)ować”, przez dwa tygodnie w rejonach Żywca, Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Cieszyna organizowano modlitwy, akcje ewangelizacyjne, spotkania ze świadkami wiary, konferencje, koncerty i projekcje filmowe.

4 października

Po raz jedenasty procesja różańcowa przeszła ulicami Bielska-Białej. Modlitwę bielszczan i członków wspólnot różańcowych zakończył bp Roman Pindel błogosławieństwem w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

20 października

Nagrodą „Dzban św. Jana Kantego” bielsko-żywiecka Caritas po raz pierwszy uhonorowała darczyńców, współpracowników i wolontariuszy, którzy wspierają na co dzień potrzebujących. Uroczysta gala z udziałem Biskupa Ordynariusza odbyła się w Kętach.

24 października

Pod hasłem „Święci – świadkowie miłosierdzia” ulicami Bielska-Białej przeszedł Korowód Świętych. Nabożeństwo zgromadziło kilkadziesiąt delegacji, które przywiozły w sumie 86 relikwiarzy różnych świętych i błogosławionych. Mszy św. wieńczącej procesję ze świętymi przewodniczył w katedrze bp Roman Pindel.

8 listopada

Kilka tys. osób przeszło w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Brzezince.

28 listopada

Podczas Nieszporów w bielskiej katedrze bp Roman Pindel zainaugurował w diecezji obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, wręczając delegacjom ponad 200 parafii zapalone świece – znak obchodzonego jubileuszu.

5-6 grudnia

Bp Roman Pindel i pielgrzymi z naszej diecezji uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych pochodzącego z Łękawicy franciszkanina o. Michała Tomaszka. Modlono się m.in. w Chimbote, Pariacoto i Limie. Tym samym mamy błogosławionego męczennika z naszej ziemi.

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki: Realizujemy obietnice

[ TEMATY ]

rząd

premier

podsumowanie

emerytura

Mateusz Morawiecki

500 plus

źródło: wPolityce.pl

Premier Mateusz Morawiecki

Rzeczywisty rozwój kraju odbywa się poprzez to, co dzieje się pomiędzy poszczególnymi wyborami, w czasie rzeczywistych rządów i zależy od tego, czy rząd potrafi wykonywać to, do czego się zobowiązał, czyli krótko mówiąc, czy jest wiarygodny— powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas podsumowania 100 dni rządu.

W sobotę w Kancelarii Premiera rozpoczęło się podsumowanie 100 dni rządu, w tym realizacji „piątki na 100 dni”. Chodzi o pakiet pięciu zapowiedzi, które rząd w kampanii parlamentarnej zobowiązał się zrealizować lub rozpocząć ich realizację w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

W trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi, w październiku ubiegłego roku, premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedzieli „piątkę na 100 dni”, czyli pięć propozycji reform: tzw. mały ZUS, trzynastą oraz czternastą emeryturę, pakiet badań kontrolnych, budowę 100 obwodnic oraz dojście do równych dopłat dla rolników.

Prezes PiS i szef rządu zapowiedzieli, że w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji rządu będą uchwalone ustawy lub przygotowane programy dotyczące wspomnianych zmian.

Mały ZUS

Od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązywał tzw. mały ZUS. Mogli z niego korzystać przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 r. nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane były proporcjonalnie do przychodu.

Od lutego br. obowiązuje tzw. mały ZUS Plus, z którego mogą korzystać najmniejsze firmy, których przychód w 2019 r. zamknął się w kwocie 120 tys. zł. Zmianą w stosunku do „małego ZUS-u” jest naliczanie składek proporcjonalnie do dochodu z poprzedniego roku, a nie przychodu, co ma pozwolić m.in. na obniżenie składek o średnio kilkaset złotych miesięcznie.

Według MPiT - które przygotowywało projekt w ubiegłym roku - z „małego ZUS-u Plus” będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 - 1,5 mld zł w kolejnych latach.

„Profilaktyka 40 plus”

W piątek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało szczegóły programu „Profilaktyka 40 plus”. W ramach tego programu lekarze mają oceniać czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby, zlecając osobom powyżej 40 lat określone badania. Z programu mają skorzystać wszystkie osoby między 40 a 65 rokiem życia, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale mają ubezpieczenie zdrowotne.

Program sfinansuje w całości Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacowane koszty to ok. 1,8 mld zł w ciągu pięciu lat, przy czym koszty zależą od liczby osób, u których wystąpią wskazania do pakietu rozszerzonego. Resort zdrowia zapowiada, że program ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Zrównanie dopłat dla rolników

Zobowiązanie do zrównania dopłat dla rolników premier Morawiecki określił natomiast jako program działań dotyczących negocjacji w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Wśród działań rządu na rzecz zrównania dopłat wymienił budowę grupy przyjaciół spójności, która ma wspierać zwiększanie finansowania tradycyjnych polityk UE, jak polityka spójności.

Emerytura Plus

Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r. Wówczas wsparcie trafiło do 9,8 mln osób. Szef rządu zapowiedział w expose, że „trzynastka” będzie rozwiązaniem stałym, gwarantowanym ustawą. W miniony wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą „trzynastki” mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu. We wtorek, w dniu podpisania przez prezydenta ustawy dotyczącej „trzynastki” rząd przyjął projekt ustawy, która ma zagwarantować w 2021 r. wypłatę również czternastej emerytury.

-Emerytura Plus dotrze do ok. 10 mln naszych emerytów i rencistów. Chcemy im podziękować za to, że dziś żyjemy w takiej Polsce – mówił minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Chcemy realizować marzenia i wiem, że nasze działania przyczynią się do tego. Pakiet „Emerytura Plus” przygotowany przez premiera Mateusza Morawieckiego to nasze piękne podziękowanie – powiedziała podczas wydarzenia.

100 obwodnic

Bezpieczeństwo na polskich drogach nie ma barw politycznych. Dlatego zdecydowaliśmy o powstaniu projektu 100 obwodnic i realizujemy go. Już w tym roku ogłosimy przetargi. — akcentował podczas prezentacji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zgodnie ze wstępnymi danymi, które resort infrastruktury przedstawił w lutym bieżącego roku, wartość programu budowy 100 obwodnic to 28 mld zł.

W ramach programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Obwodnice - według zapowiedzi MI - mają powstawać m.in. wokół tych miejscowości, gdzie notowane jest największe natężenie ruchu, czy tam, gdzie jest największa liczba wypadków. Przy wyborze lokalizacji brano także pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych.

Podczas wydarzenia podkreślono, że działania rządu to nie tylko realizacja „piątki na 100 dni”, ale wiele osiągnięć i ciężka praca w każdym z ministerstw.

Premier: W pełni zrealizowaliśmy „piątkę Kaczyńskiego”

Mówi się, że wybory to takie święto demokracji i rzeczywiście raz na 4 lata wybory do parlamentu są takim wielkim świętem. Mniej spektakularny ale rzeczywisty rozwój kraju odbywa się poprzez to, co dzieje się pomiędzy poszczególnymi wyborami, w czasie rzeczywistych rządów i zależy od tego, czy rząd potrafi wykonywać to, do czego się zobowiązał, czyli krótko mówiąc, czy jest wiarygodny— mówił premier Mateusz Morawiecki. Wskazał tutaj na istotny program 500+, który „zmienił życie polskich rodzin”. Wymienił również odbudowę połączeń komunikacyjnych w Polsce, „trzynastkę”, program „Zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia” i obniżkę podatków dla pracujących Polaków i emerytów. Szef rządu przypomniał też takie „dokonania” Platformy jak „skonsumowanie” OFE i podwyższenie wieku emerytalnego.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z Bogiem #10: Sanatorium ducha

2020-07-08 08:39

Niedziela Ogólnopolska 28/2020, str. 19

[ TEMATY ]

modlitwa

Wakacje z Bogiem

Adobe Stock

W swoich wakacyjnych planach uwzględnijmy obowiązek dbałości o nasze wnętrze, serce, ducha.

Słowo „sanatorium” w swoim brzmieniu i znaczeniu nawiązuje do łacińskiego słowa sanus, które znaczy – zdrowy. Sanatoria czy uzdrowiska to miejsca, gdzie przez szereg ćwiczeń i zabiegów chcemy powrócić do zdrowia, wzmocnić siły witalne i odzyskać utraconą energię. Nie zawsze tego typu zabiegi polegają na zrelaksowaniu się. Niejednokrotnie wymagają wysiłku, ćwiczeń, wytrwałości. Dzięki temu efekty są zadowalające. Podobnie w kontekście czasu wakacyjno-urlopowego mówi się o aktywnym wypoczynku, który jest twórczy, zakłada pewien trud. Podjęcie codziennych obowiązków po powrocie z takiego urlopu owocuje lepszym samopoczuciem, większą wydajnością w pracy, dobrymi relacjami międzyludzkimi. Są pewnie osoby, które preferują bierny odpoczynek. Trudno dyskutować z ich doświadczeniem. Przyznam jednak, że praktykując takie formy urlopowania, wracałem bardziej zmęczony niż wypoczęty.

Wyjazd wakacyjny często zakłada zmianę środowiska, podróżowanie, zwiedzanie ciekawych miejsc, spędzenie większej ilości czasu z rodziną i przyjaciółmi, poznanie nowych ludzi. To także oderwanie się od rutyny życia: pracy, obowiązków, domowych zajęć, schematów codzienności. Czy do tego katalogu rutynowych czynności można dołączyć praktyki życia duchowego, takie chociażby jak codzienna modlitwa czy coniedzielna Msza św.? Czy chrześcijanin może sobie pozwolić na urlop od Boga i praktyk religijnych? Skoro wakacje to oderwanie się od rutyny, to można by odpowiedzieć pozytywnie na to pytanie: pofolgujmy sobie choć trochę i w tym względzie.

Spójrzmy jednak na to z innej strony. W ciągu roku często wymawiamy się brakiem czasu, wielością obowiązków, zmęczeniem i roztargnieniem – to one przeszkadzają nam w zadbaniu o życie duchowe. W ciągu wakacji chcemy odpocząć, oderwać się od codzienności, w tym również od praktyk duchowych. Kiedy zatem dbać o tego ducha? W ciągu roku nie mamy czasu, a wakacje to nie czas i pora na to...?

Może jednak czas urlopu jest dobry i właściwy, żeby popraktykować więcej i bardziej. Każdy potrzebuje swoistego duchowego sanatorium, aby nabrać sił i mocy Bożej. Tak jak w uzdrowiskach należy wykonać zestaw odpowiednich ćwiczeń, tak i nasze serce potrzebuje odpowiedniej kuracji. Skoro mamy wolne od pracy – niech nie zabraknie czasu na dokładniejszą i spokojniejszą modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, odkrywanie piękna rozmowy z Bogiem. Często szukamy dobrej lektury na wakacje. Tyle już razy przymierzaliśmy się, aby sięgnąć po Pismo Święte. Wakacje to dobra okazja, aby wreszcie zrealizować to postanowienie.

Na turystycznej mapie Polski nie brakuje świętych miejsc, sanktuariów, które zapraszają w swe progi. Po ich przekroczeniu wchodzimy w inną, Bożą rzeczywistość. Gdy planujemy wakacyjne wyjazdy, warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma takiego miejsca. Często są to maleńkie kościółki, kapliczki z niezwykle bogatą i ciekawą historią. Dawniej pełniły funkcję centrów duchowych, a dziś stoją gdzieś na uboczu. Być może w naszym sercu jest pragnienie odwiedzenia jakiegoś sanktuarium, w którym jeszcze nigdy nie byliśmy. Czyż nie warto poświęcić choć trochę urlopu na jego realizację?

Sporo ciekawych ofert prezentują różne zgromadzenia zakonne. Zapraszają, aby skorzystać z ich gościnności, wyciszyć się, pomodlić, nabrać ducha. Jest to okazja, aby choć po trosze doświadczyć życia zakonnego, poznać duchowość wybranego zgromadzenia, a przede wszystkim zadbać o duchowy wymiar naszego życia.

W swoich wakacyjnych planach – obok wyboru miejsca, organizacji transportu, noclegu, wyżywienia, rozrywek – uwzględnijmy obowiązek dbałości o nasze wnętrze, serce, ducha. Po twórczo spędzonym urlopie również w tym wymiarze naszego życia z pewnością powrócimy w pełni wypoczęci do naszej codzienności.

CZYTAJ DALEJ

Montaż poetycko-muzyczny w hołdzie dla papieża. Zobacz go w internecie

2020-07-15 14:17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

montaż

MJscreen

Wspólnota z Rajczy przygotowała nagranie dla Jana Pawła.

Wierni i kapłani z Rajczy przygotowali montaż poetycko-muzyczny w hołdzie Janowi Pawłowi II. Można go zobaczyć w internecie na kanale YouTube. Montaż przygotowały osoby skupione w Grupie Teatralnej „Effatha” we współpracy z tutejszą parafią św. Wawrzyńca D.M. i św. Kazimierza Królewicza, Centrum Kultury i Sportu, młodzieżą i mieszkańcami Gminy Rajcza. Nagranie powstawało w czasie epidemii.

Zaangażowani w projekt przygotowali go w hołdzie Janowi Pawłowi II w podziękowaniu za pontyfikat i dar życia Wielkiego Polaka. – „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – tak zawsze zaczynał spotkania z wielomilionową rzeszą ludźmi papież, o którym nie chcemy zapomnieć i którego nauczanie chcemy odkrywać, przypominać i próbować stosować w życiu, co nie jest proste. Jan Paweł II był człowiekiem posłusznym Słowu Bożemu, woli Bożej. I tego posłuszeństwa – jak pisała s. Faustyna w Dzienniczku – nie potrafi udawać, podrobić szatan. On nie potrafi nałożyć na siebie płaszcza posłuszeństwa, z którym tak do twarzy było Janowi Pawłowi II – mówi proboszcz parafii w Rajczy, ks. Ryszard Grabczyk.

W nagraniu wystąpiło wielu młodych ludzi. Przedstawiają, jak zapamiętali Ojca Świętego. Mówią, że Jan Paweł II był bliski, przyjacielski w codziennym kontakcie i w pracy. Był duszpasterzem młodzieży, duszpasterzem narodu polskiego w czasach próby i pasterzem całego świata. Niepodważalnym autorytetem, symbolem naszych najpiękniejszych ideałów moralnych i duchowych, dostojnym w słowach, myślach, gestach i czynach. Był również obrońcą prawdy historycznej i moralnej, obrońcą prawdy, którą jest sam Chrystus.

W spadku pozostawił nam przeogromną spuściznę. Zmieniały się czasy, ludzie, pokolenia, ale on się nie zmieniał, on trwał. Jan Paweł II – pielgrzym świata, świadek miłości trwał, zawsze ten sam pokorny sługa Maryi, której zawierzył wszystko do końca. Całe jego duszpasterzowanie było sprawdzianem miłości do Boga – podkreślają w montażu poszczególni parafianie i księża.

Z racji sytuacji epidemicznej każdy nagrał swoją wypowiedź w miejscu, w którym się znajdował, po czym zebrano poszczególne nagrania i zmontowano w jedną całość. W 24-minutowy film wmontowano również fragmenty wypowiedzi papieża i archiwalne nagranie z jego udziałem.

Zwiastun montażu poetycko-muzycznego przygotowanego na stulecie urodzin Papieża Polaka opublikowano w dniu jego urodzin. Natomiast pełne nagranie z racji czasochłonnych prac nad projektem ukazało się w drugiej połowie czerwca. Jest dostępne między innymi na YouTubie.

O montażu piszemy również w najnowszej papierowej „Niedzieli” – „Niedzieli na Podbeskidziu” nr 29 na 19 lipca 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję