Reklama

Z Polski

Nominacja Papieska dla Łowicza

Ks. Wojciech T. Osial biskupem pomocniczym diecezji łowickiej

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 2015 r., Nuncjatura Apostolska ogłosiła, że papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego dla diecezji łowickiej. Został nim ks. Wojciech Tomasz Osial, który dotychczas pełnił m.in. funkcję diecezjalnego wizytatora nauki religii w diecezji łowickiej. – Chciałbym być blisko ludzi, słuchać ich, a oni będą mi podpowiadać. Decyzję Ojca Świętego przyjmuję z wielką pokorą. Jestem świadomy swoich braków i słabości, dlatego bardzo proszę o modlitwę – powiedział biskup nominat w wywiadzie dla Biura Prasowego KEP.

– Jest on wyczekiwany przez diecezję, jest wymodlony przez diecezję, jest uformowany i wykształcony przez diecezję i przez studia zagraniczne. Jest człowiekiem, który potrafi być bardzo użyteczny, bardzo twórczy, a wszystko to wspiera swoją głęboką wiarą, modlitwą, swoim świadectwem życia – powiedział o biskupie nominacie biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba w wywiadzie dla Biura Prasowego KEP.

Na ręce biskupa nominata życzenia przesłał abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który napisał: „Data ogłoszenia nominacji biskupiej, tj. Wigilia Bożego Narodzenia, inspiruje do zachęcania Waszej Ekscelencji, aby w swym biskupim posługiwaniu był zawsze – jak Emmanuel – blisko człowieka, wchodząc z Bożą miłością, Bożym przebaczeniem, Bożą mocą, Bożym Słowem i z Nim samym – Bogiem ukrytym w sakramentach – w życie i historię wspólnoty, która zostaje powierzona pasterskiej pieczy Waszej Ekscelencji”.

BP KEP

Był wielkim darem dla kościoła

Kondolencje Prezydium KEP po śmierci o. Jana Góry OP

Czcigodny Ojcze Prowincjale!

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci o. Jana Góry, dominikanina, charyzmatycznego duszpasterza młodzieży. Jego nagłe odejście do Domu Pana naszego życia uzmysłowiło nam prawdę, jak wielkim darem dla Kościoła była Osoba tego wyjątkowego zakonnika.

Śp. o. Góra, będąc świadkiem Jezusa Chrystusa, człowiekiem głębokiej wiary oraz pełnym miłości duszpasterzem, swoje liczne talenty i uzdolnienia wykorzystywał w dynamicznym zaangażowaniu na rzecz duchowego dobra ludzi młodych. Całe swoje kapłańskie oraz zakonne życie poświęcił służbie Bogu i Kościołowi.

Reklama

Znany i ceniony współorganizator VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r., inicjator dorocznych spotkań młodych na Polach Lednickich – pozostanie w naszej pamięci także jako twórca innych, znanych dzieł duszpasterskich. Należą do nich m.in.: młodzieżowe kolokwia w Ustroniu-Hermanicach, Dom św. Jacka – ośrodek duszpasterski na górze Jamna niedaleko Tarnowa wraz z sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei – czy Laboratorium Wiary Jana Pawła II na Polach Lednickich.

Zakon Ojców Dominikanów oraz cały Kościół w Polsce żegna zasłużonego duchownego, którego modlitwa, praca i wielkie oddanie współkształtowały profil duszpasterskiej troski Kościoła o życie religijne młodego pokolenia w naszym kraju.

W geście braterskiej i chrześcijańskiej solidarności łączymy się dzisiaj w modlitwie z Czcigodnym Ojcem Prowincjałem, a także ze wszystkimi Członkami Rodziny Zakonnej, którzy boleją nad śmiercią Współbrata. Niech Pan, który wezwał do siebie śp. o. Jana Górę, przyjmie swojego wiernego Sługę i – obmywszy go w niewyczerpanych strugach Bożego Miłosierdzia – da mu udział w radości oraz chwale zbawionych.

Warszawa, dnia 22 grudnia 2015 r.

Abp Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP
Abp Marek Jędraszewski – Metropolita Łódzki, Zastępca Przewodniczącego KEP
Bp Artur G. Miziński – Sekretarz Generalny KEP

Krótko

• Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o TK. Dokument opublikowano również w Dzienniku Ustaw. Opozycja zapowiada zaskarżenie nowego prawa do TK, a jego prezes – że trybunał zajmie się tym szybko.

• Rok 2016 został jednomyślnie ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Za przyjęciem uchwały głosowało 413 posłów. Nie było ani jednego głosu przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

• Sejm uchwalił 30 grudnia 2015 r. nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

Reklama

• PiS, zgodnie z zapowiedziami w kampanii wyborczej, znowelizował ustawę o systemie oświaty. Nowelizacja zniosła obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków.

• Na wydatki związane z utrzymaniem stosunków między państwem a Kościołami i związkami wyznaniowymi na lata 2016-18 przewidziano w rządowym projekcie ustawy budżetowej ok. 160 mln zł rocznie, a ok. 510 mln zł łącznie. Osobną kwotą – 100 mln zł budżet wesprze także pracę służb w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży oraz do wizyty papieża Franciszka w Polsce w lipcu 2016 r.

• Pallotyni posługujący w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie 29 grudnia 2015 r., w przeddzień pogrzebu o. Jana Góry OP, zorganizowali lednickie czuwanie modlitewne, połączone z przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Czuwanie zakończyła emisja filmu przygotowanego przez studio telewizyjne Tygodnika Katolickiego „Niedziela” pt. „Moje życie upłynęło w pięknie kapłaństwa”, w którym o. Jan Góra wspomina swoją przyjaźń z Janem Pawłem II.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-01-05 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję