Reklama

Głos z Torunia

Dar czasu

Pochyliło się nad nami Miłosierdzie Boże i otwarło karty Nowego Roku Pańskiego 2016 – Świętego Roku Miłosierdzia. Otworzył się czas, którego nie znamy

Niedziela toruńska 3/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

Błogosławiona Matka Maria Karłowska mówi, że „to jest Boży dar czasu” i pyta: „Ile mi jeszcze tego czasu pozostało?”. Jednego możemy być pewni: czas ofiarowany nam tutaj, na ziemi, jest ograniczony. Bóg daje kolejny rok, abyśmy z tego daru lepiej korzystali, byśmy znów, o ile dożyjemy końca tego roku, nie żałowali, że czegoś zaniedbaliśmy.

Czas to miłość

Z Miłosierdzia Bożego otwarła się brama nowego czasu. Jak go zagospodarujemy, by nic z tego Bożego daru lekkomyślnie nie stracić? Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński nazywał czas „bezcennym darem”. Często powtarzał: „Ludzie mówią: «czas to pieniądz», a ja wam powiadam: «czas to miłość»”. Św. Paweł Apostoł przypomina natomiast: „Dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 10). I jeszcze czas dla Boga. Czy zawsze Jezus był w naszym życiu na pierwszym miejscu? Czy brama naszego serca zawsze była dla Niego otwarta?

Reklama

W Roku Miłosierdzia słowo „brama” ma wyjątkową wymowę. Pan Jezus powiedział św. Faustynie: „Nim przyjdę jako Sędzia sprawiedliwy, otwieram wpierw na oścież drzwi miłosierdzia Mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości Mojej” (Dz. 1146). Drzwi, czyli brama. Przejście przez Bramę Miłosierdzia oznacza więc otwarcie się na przyjęcie Bożego Miłosierdzia, które winno zaowocować praktykowaniem uczynków miłosierdzia i przemianą życia. Papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 2016 r. zachęca, aby „każdy chrześcijanin mógł wypracować serce pokorne i współczujące, zdolne do głoszenia i świadczenia miłosierdzia, do przebaczania i do dawania”.

Otwórz się

Wraz z otwarciem Bramy Miłosierdzia Roku Jubileuszowego otwórzmy bramy swych serc na czyny miłości miłosiernej. Otwórzmy tym szerzej, im więcej mamy świadomości, że w minionym roku w czymś nie dopisaliśmy. Otwórzmy bramy swych serc dla wszystkich, nie wykluczając nikogo, i módlmy się w skrytości: klękam przed Tobą, Jezu Miłosierny, Panie mojego czasu, ofiarowanego mi nowego roku życia, a w nim nowych miesięcy, tygodni, dni, godzin, minut; nowych ludzi spotykanych w tym czasie. Pobłogosław, Panie Jezu, moje pragnienia, moje zamiary, moje plany, bo bez Twego błogosławieństwa wszystko będzie miało wartość domu na piasku.

Nie trać czasu

Kto nie pełni miłosierdzia wobec innych, ten nie może liczyć na Miłosierdzie Boże. Bł. Maria Karłowska przypomina, że „dobre uczynki sprawiedliwych są wymownym głosem u tronu Miłosierdzia Bożego”. Okazywanie miłosierdzia innym to jeden z podstawowych warunków, aby spotkać się z Bożym Miłosierdziem i uniknąć kiedyś surowego sądu.

Reklama

Św. Jakub mówi: „Będzie to sąd nieubłagany dla tego, który nie czynił miłosierdzia: miłosierdzie odnosi triumf nad sądem” (Jk 2,13). Należy więc traktować innych z taką miłością, cierpliwością i miłosierdziem, jakiego pragniemy od Boga w odniesieniu do nas samych.

Możemy być całkowicie pewni, że jeżeli uczynimy wszystko, co tylko jest w naszej mocy, aby ten rok dobrze przeżyć, to Bóg ze swej strony na pewno nie odmówi nam swojej łaski i pomocy.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spragnieni miłosierdzia

O potrzebie posługi misjonarzy miłosierdzia i jej pierwszych owocach z franciszkaninem o. Jozafatem Gohly rozmawia Adrianna Sierocińska

ADRIANNA SIEROCIŃSKA: – Minęło kilka miesięcy posługi ojca jako misjonarza miłosierdzia. Czy wyobrażenia o niej pokryły się z rzeczywistością?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję