Reklama

Niedziela Kielecka

Będzie o nas głośno

Niedziela kielecka 4/2016, str. 7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

WD

Uczestnicy rekolekcji w Skorzeszycach

Uczestnicy rekolekcji w Skorzeszycach

Sześćdziesiąt osób z piętnastu parafii diecezji kieleckiej uczestniczyło u progu nowego roku w rekolekcjach wolontariuszy ŚDM. Z Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach, gdzie wspólnie przygotowywali się do spotkania z papieżem Franciszkiem i młodymi świata, wynieśli doświadczenie wiary i nowe przyjaźnie. – Do ŚDM pozostało już niewiele czasu, chcemy się jak najlepiej przygotować – powiedzieli.

Już teraz w parafiach diecezji kieleckiej co niedziela zachęcają mieszkańców poprzez akcje informacyjne do przyjmowania pielgrzymów pod swój dach, tłumaczą idee ŚDM i kwestują na „Bilet dla Brata”, organizują szereg ciekawych inicjatyw.

Kasia Rzepka uczestniczyła w ŚDM w Rio de Janeiro. Została koordynatorką parafialnego centrum ŚDM w Bielinach, które liczy dziesięć osób. – Po tym doświadczeniu wyjazdu do Brazylii inaczej patrzę na przygotowania. Na miejscu byłam goszczona przez brazylijskie rodziny, które przyjmowały nas z taką otwartością, dlatego czuję szczególną wdzięczność i pragnę oddać to, co wtedy sama jako pielgrzym otrzymałam – mówiła.

Z parafii Masłów przyjechały Michalina i Dominika. Ich centrum liczy cztery osoby. – Podczas ŚDM pragnę doświadczyć wspólnoty i jedności z młodymi świata, oddać z nimi chwałę Panu – mówi Michalina. Podkreślały, że raczej ciężko przekonać jest koleżanki i kolegów do włączenia się w parafialne inicjatywy. – Nie jest nas dużo. Młodzi tłumaczą się wielością zajęć, lekcji etc. – mówią. Same były zadowolone z przyjazdu do Skorzeszyc.

W parafii św. Józefa Robotnika do ŚDM przygotowuje się około sześćdziesięciu młodych działających w duszpasterstwie „Kana”. Maja podkreśla, że już niejeden raz kwestowali z powodzeniem na „Bilet dla Brata”. W parafii będą gościli grupę młodych Ukraińców. – Cieszymy się, że będziemy ich mogli przyjąć, oni już wiedzą, że ktoś na nich czeka – mówiła.

Reklama

W Strawczynie Janek, Adrian i inni młodzi w ramach ŚDM przygotowali trzysta mikołajkowych paczek dla dzieci. – Znaleźliśmy sponsorów, darczyńców, którzy nam pomogli, przy okazji opowiadaliśmy o ŚDM – mówi Janek. Ponadto parafialne Centrum zorganizowało Noc Świętych, która zgromadziła wielu mieszkańców. Co piątek modlą się o dobre owoce ŚDM przy wsparciu scholi „Wniebowzięci”.

Zuzia z parafii Przemienienia Pańskiego wraz innymi młodymi działa w parafialnym Centrum ŚDM. Aby zachęcić rodziny do przyjmowania pielgrzymów, przygotowali specjalną akcję informacyjną i krótki film. – Starsi mogą obawiać się komunikacji w obcym języku, ludzi z innego kręgu kulturowego, ale zachęcamy ich do tego, by otwarli swoje domy, wystarczy kawałek podłogi na nocleg. Naprawdę pielgrzymi nie są tak wymagający – przekonywała.

Mikołaj z Wiślicy z okoliczną młodzieżą uczestniczy w Wieczorach Maryjnych. Kwestowali już razem na „Bilet dla Brata”. Ze swoimi rówieśnikami odwiedza osoby starsze, chore i niepełnosprawne z terenu parafii i mówi im o ŚDM. – Zachęcamy ich do włączenia się w ŚDM, mówimy, jak cenna jest ich ofiara cierpienia, modlitwa w intencji ŚDM. Pamiętajmy, że do Wiślicy przyjedzie na ŚDM ok. 7 tys. młodych. Odnowią tutaj przyrzeczenia chrzcielne, wezmą udział w festynie na placu miejskim. Musimy być gotowi, aby ich przyjąć – mówił Mikołaj. Pełną parą przygotowują się również młodzi w parafii Niepokalanego Poczęcia w Busku-Zdroju, a wśród nich Wiktoria. Wspiera ich ks. proboszcz T. Szlachta, ks. J. Majchrzyk, rodziny z Oazy, schola, chór parafialny. – Na „Bilet dla Brata” podczas jednej z akcji udało się nam uzbierać 5 tys. zł. Wspaniałą okazją do promocji ŚDM był Orszak Trzech Króli, podczas którego młodzi w specjalnych koronach z symbolami ŚDM sprzedawali kremówki, zbierając w ten sposób na „Bilet dla Brata”, przedstawiali bożonarodzeniowe sceny i wspólnie z mieszkańcami kolędowali. W parafii Ducha Świętego młodzi prowadzą uwielbieniowe nabożeństwo do Ducha Świętego. Kasia wraz ze znajomymi z parafii Chrystusa Króla na Baranówku odwiedzała podopiecznych DPS i pomagała im w przeżyciu Mszy św., zapewniając oprawę liturgii słowa i śpiew. Te wszystkie inicjatywy są owocem przygotowań do ŚDM i z pewnością ożywiają wspólnoty parafialne. – Jesteśmy wezwani, by działać nie tylko na terenie swoich kościołów i parafii, ale aby wyjść na zewnątrz i robić raban, dlatego będzie o nas głośno. Miasto tego na pewno nie przegapi – zapewniają młodzi.

Rekolekcje dla młodych prowadził ks. Sławomir Sarek, diecezjalny koordynator ŚDM. Uczestnicy poznawali cztery prawdy życia duchowego, mieli warsztaty i spotkania w grupach, konferencje oraz codzienną Mszę św. Był czas na zabawę i dzielenie się doświadczeniem pracy w parafialnych centrach ŚDM. – Zachęcałem uczestników, aby w po powrocie podzielili się ze swoimi rówieśnikami doświadczeniem ze Skorzeszyc. Czasu do lipca nie zostało wiele, przed nami najważniejsze zadania: przygotowanie miejsc noclegowych dla wszystkich pielgrzymów z różnych krajów u rodzin oraz zmobilizowanie jak największej grupy młodych do uczestnictwa w ŚDM w Krakowie – tłumaczył ks. Sarek.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza była Częstochowa ŚDM 1991

- Światowe Dni Młodzieży to czas wyjątkowy. Ludzie z całego świata przyjadą do Polski, żeby wspólnie przeżywać spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Przewozy Regionalne, jako największy polski przewoźnik kolejowy postanowili przypomnieć wszystkim atmosferę, jaka towarzyszyła 25 lat temu podczas ŚDM z Janem Pawłem II w Częstochowie. W 1991 roku pielgrzymi podróżowali pociągami jedynej kolejowej spółki w kraju. Dziś pomimo tego, że przewoźników na rynku jest więcej, przyświeca nam wszystkim ten sam cel: umożliwienie pielgrzymom sprawnego dojazdu na spotkanie z Ojcem Świętym – powiedział Mikołaj Turowski, rzecznik Przewozów Regionalnych.

CZYTAJ DALEJ

Prasa włoska: Nuncjusz Pennacchio – dyplomata, misjonarz, „globtroter wiary”

2023-01-26 16:53

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Family News Service

Family News Service/CC by EpiskopatNews

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Jedenaście misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych przez trzech papieży. Dyplomata, misjonarz, gotowy iść za Chrystusem na krańce świata – prawdziwy „globtroter wiary” – abp Salvatore Pennacchio dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, który został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Tak pisze o nim Angelo Scelzo w dzienniku Mattino di Napoli.

Abp Salvatore Pennacchio po 44 latach życia w drodze wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się swoim doświadczeniem z księżmi przygotowującymi się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alior Bank zorganizował seans filmowy dla dzieci z Ukrainy

2023-01-27 15:31

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Alior Bank już po raz kolejny zaangażował się we wsparcie obywateli Ukrainy, których dotknęła wojna. Tym razem, bank zdecydował się wesprzeć najmłodszych w trudnym dla nich czasie, w nieco mniej standardowy sposób. W środę 18 stycznia br. odbył się seans filmowy w języku ukraińskim dla podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które prowadzi w Warszawie Caritas Polska.

W minioną środę 80 podopiecznych Caritas Polska, w tym głównie matki z dziećmi powyżej 6. roku życia, wzięli udział w zorganizowanym przez Alior Bank specjalnym seansie filmowym. Obywatele Ukrainy przebywający obecnie w Polsce, mogli bezpłatnie skorzystać z oferty Multikina w warszawskich Złotych Tarasach i cieszyć się seansem „Kota w butach. Ostatnie życzenie” z dubbingiem w ich ojczystym języku. Seans dla dzieci nie odbyłby się bez obowiązkowego, kinowego zestawu, który również został zagwarantowany małym gościom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję