Reklama

Niedziela Podlaska

Nowy Rok, idą zmiany…

Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” tradycyjnie rozpoczynają rok od wspólnego spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem. W tym roku zostało ono połączone z wyborami do Zarządu Diecezjalnego KSM i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na VII kadencję

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 9 stycznia rano zebrała się młodzież z oddziałów KSM z całej diecezji, aby kolejny raz wybrać skład zarządu i komisji rewizyjnej. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności zarządu minionej kadencji została wybrana komisja skrutacyjna, która poprowadziła wybory. Kandydaci do zarządu i komisji rewizyjnej powiedzieli kilka słów o sobie, po czym przystąpiono do głosowania.

Głosowanie i czas podziękowań

Decyzją uprawnionych do głosowania na funkcję prezesa zostały wybrane trzy osoby: Mateusz Stefaniuk, Ewelina Wawrzyniak i Katarzyna Krynicka. Największą liczbę głosów uzyskał Mateusz Stefaniuk. Decyzję o tym, kto spośród tych trzech osób zostanie prezesem, podejmie bp Tadeusz Pikus (na mocy dekretu z 18 stycznia br. został nim Mateusz Stefaniuk – red.). W skład zarządu weszli także: Wioleta Pietraszko, Kamila Dębska, Jakub Akonom oraz Paweł Żuromski. Do komisji rewizyjnej weszli: Łukasz Pietraszko (przewodniczący), Anna Ołowska (zastępca przewodniczącego) oraz Angelika Jankowska (członek komisji).

Reklama

Na zakończenie wyborów głos zabrały odchodzące członkinie zarządu, w tym Monika Pietraszko – ustępująca prezes (w zarządzie diecezjalnym od 2006 r.), która ukończyła statutowe 30 lat, przez co nie mogła startować w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem i łzami w oczach podziękowała za lata spędzone w KSM i za wszystko, co ją tu spotkało. Zapewniła również, że jest zawsze gotowa do współpracy i w jej sercu na zawsze będą trzy literki KSM. W swoim przemówieniu podziękowała także Panu Bogu za to, że postawił na jej drodze różnych ludzi, dzięki którym jest dzisiaj tym, kim jest, i posiada tak ogromną wiedzę i doświadczenie. W szczególności podziękowała ks. Andrzejowi Lubowickiemu, którego poznała na jego pierwszej parafii w Hajnówce (2001 r.), a który rzucił ją na głęboką wodę oraz zaufał i dał możliwość, by mogła rozwijać się w KSM. Ewelina Trusiak – ustępująca skarbnik (w zarządzie diecezjalnym od 2011 r.) i Anna Młynarczyk (w zarządzie diecezjalnym od 2009 r.) tego dnia również zakończyły swoją przygodę z KSM, nie startując w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem w głosie podziękowały za czas spędzony w KSM oraz rozwój, który był możliwy dzięki pełnieniu poszczególnych funkcji w zarządzie przez minione lata. Zapewniły, że będą zawsze pamiętać o stowarzyszeniu oraz modlitwie za jego członków.

O wartości rodziny i związkach sakramentalnych

Kolejnym punktem w planie była Msza św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. W homilii mówił o wartości rodziny i miejscu, jakim zajmuje miłość w życiu każdego człowieka. Ksiądz Biskup zaapelował do zebranej młodzieży, aby pielęgnowała miłość małżeńską w zawartych związkach i dążyła do ich zawierania, a nie żyła w konkubinacie.

Podsumowania i plany na przyszłość

Po Mszy św. wszyscy udali się na aulę seminaryjną, na której odbyła się dalsza część spotkania. Tam pracę stypendystów z diecezji drohiczyńskiej podsumował ks. Krzysztof Mielnicki – diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. O pracy całej fundacji na szczeblu ogólnopolskim oraz planach na najbliższy rok opowiedział ks. Dariusz Kowalczyk – członek zarządu fundacji. Następnie Kamila Dębska (członek nowo wybranego Zarządu KSM) podsumowała rok pracy KSM Diecezji Drohiczyńskiej, a Mateusz Stefaniuk, kandydat na prezesa Zarządu KSM, przedstawił plany stowarzyszenia na 2016 r. Następnie młodzież z oddziału KSM Węgrów klasztor przedstawiła montaż słowno-muzyczny, uświetniając całe spotkanie pięknym śpiewaniem kolęd. Przedstawiciele przybyłych oddziałów KSM złożyli na ręce Pasterza naszej diecezji roczne sprawozdania ze swojej działalności. Następnie KSM-owicze i stypendyści złożyli Księdzu Biskupowi życzenia i wręczyli drobny upominek.

Reklama

Bp Tadeusz Pikus na zakończenie w swoim przemówieniu i życzeniach podziękował za wszelkie dobro, jakie ma miejsce przez działalność KSM i Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, a także wyraził radość ze spotkania. Podziękował także ustępującej prezes Monice Pietraszko za zaangażowanie i pracę w zarządzie przez ostatnie kilka lat. Podkreślił fakt, iż pozytywny wynik kontroli z Najwyższej Izby Kontroli jest dowodem na to, że nie ma wątpliwości do działalności prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Po przemówieniu Księdza Biskupa podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem na refektarzu seminaryjnym.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła tkwi w młodych

Niedziela podlaska 42/2015, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM Diecezji Drohiczyńskiej

KSM to przyjaźnie i poczucie wspólnoty

KSM to przyjaźnie
i poczucie wspólnoty

Nie ma chyba dziś osoby w polskim Kościele, która nie widziałaby, czym jest i czym zajmuje się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Wszak takich zapaleńców trudno nie zauważyć. Zarażają entuzjazmem i Bożą radością, udzielają się w parafiach na różnych płaszczyznach, organizują konferencje i debaty, festiwale piosenki religijnej, wakacje i ferie z Bogiem, kursy językowe, uczą szacunku do polskiej flagi... i tak wymieniać można by jeszcze długo. 17 października mija 20 lat, odkąd również w naszej – drohiczyńskiej diecezji istnieje to stowarzyszenie młodych ciałem i duchem, świadomych swej wiary, dojrzałych chrześcijan. A jest się czym pochwalić i z czego cieszyć. Zaś jubileusz jest ku temu okazją doskonałą.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję