Reklama

Nowy Rok, idą zmiany…

2016-01-28 10:11

Ewelina Trusiak
Edycja podlaska 5/2016, str. 4-5

Archiwum KSM

Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” tradycyjnie rozpoczynają rok od wspólnego spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem. W tym roku zostało ono połączone z wyborami do Zarządu Diecezjalnego KSM i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na VII kadencję

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 9 stycznia rano zebrała się młodzież z oddziałów KSM z całej diecezji, aby kolejny raz wybrać skład zarządu i komisji rewizyjnej. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności zarządu minionej kadencji została wybrana komisja skrutacyjna, która poprowadziła wybory. Kandydaci do zarządu i komisji rewizyjnej powiedzieli kilka słów o sobie, po czym przystąpiono do głosowania.

Głosowanie i czas podziękowań

Decyzją uprawnionych do głosowania na funkcję prezesa zostały wybrane trzy osoby: Mateusz Stefaniuk, Ewelina Wawrzyniak i Katarzyna Krynicka. Największą liczbę głosów uzyskał Mateusz Stefaniuk. Decyzję o tym, kto spośród tych trzech osób zostanie prezesem, podejmie bp Tadeusz Pikus (na mocy dekretu z 18 stycznia br. został nim Mateusz Stefaniuk – red.). W skład zarządu weszli także: Wioleta Pietraszko, Kamila Dębska, Jakub Akonom oraz Paweł Żuromski. Do komisji rewizyjnej weszli: Łukasz Pietraszko (przewodniczący), Anna Ołowska (zastępca przewodniczącego) oraz Angelika Jankowska (członek komisji).

Na zakończenie wyborów głos zabrały odchodzące członkinie zarządu, w tym Monika Pietraszko – ustępująca prezes (w zarządzie diecezjalnym od 2006 r.), która ukończyła statutowe 30 lat, przez co nie mogła startować w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem i łzami w oczach podziękowała za lata spędzone w KSM i za wszystko, co ją tu spotkało. Zapewniła również, że jest zawsze gotowa do współpracy i w jej sercu na zawsze będą trzy literki KSM. W swoim przemówieniu podziękowała także Panu Bogu za to, że postawił na jej drodze różnych ludzi, dzięki którym jest dzisiaj tym, kim jest, i posiada tak ogromną wiedzę i doświadczenie. W szczególności podziękowała ks. Andrzejowi Lubowickiemu, którego poznała na jego pierwszej parafii w Hajnówce (2001 r.), a który rzucił ją na głęboką wodę oraz zaufał i dał możliwość, by mogła rozwijać się w KSM. Ewelina Trusiak – ustępująca skarbnik (w zarządzie diecezjalnym od 2011 r.) i Anna Młynarczyk (w zarządzie diecezjalnym od 2009 r.) tego dnia również zakończyły swoją przygodę z KSM, nie startując w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem w głosie podziękowały za czas spędzony w KSM oraz rozwój, który był możliwy dzięki pełnieniu poszczególnych funkcji w zarządzie przez minione lata. Zapewniły, że będą zawsze pamiętać o stowarzyszeniu oraz modlitwie za jego członków.

Reklama

O wartości rodziny i związkach sakramentalnych

Kolejnym punktem w planie była Msza św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. W homilii mówił o wartości rodziny i miejscu, jakim zajmuje miłość w życiu każdego człowieka. Ksiądz Biskup zaapelował do zebranej młodzieży, aby pielęgnowała miłość małżeńską w zawartych związkach i dążyła do ich zawierania, a nie żyła w konkubinacie.

Podsumowania i plany na przyszłość

Po Mszy św. wszyscy udali się na aulę seminaryjną, na której odbyła się dalsza część spotkania. Tam pracę stypendystów z diecezji drohiczyńskiej podsumował ks. Krzysztof Mielnicki – diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. O pracy całej fundacji na szczeblu ogólnopolskim oraz planach na najbliższy rok opowiedział ks. Dariusz Kowalczyk – członek zarządu fundacji. Następnie Kamila Dębska (członek nowo wybranego Zarządu KSM) podsumowała rok pracy KSM Diecezji Drohiczyńskiej, a Mateusz Stefaniuk, kandydat na prezesa Zarządu KSM, przedstawił plany stowarzyszenia na 2016 r. Następnie młodzież z oddziału KSM Węgrów klasztor przedstawiła montaż słowno-muzyczny, uświetniając całe spotkanie pięknym śpiewaniem kolęd. Przedstawiciele przybyłych oddziałów KSM złożyli na ręce Pasterza naszej diecezji roczne sprawozdania ze swojej działalności. Następnie KSM-owicze i stypendyści złożyli Księdzu Biskupowi życzenia i wręczyli drobny upominek.

Bp Tadeusz Pikus na zakończenie w swoim przemówieniu i życzeniach podziękował za wszelkie dobro, jakie ma miejsce przez działalność KSM i Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, a także wyraził radość ze spotkania. Podziękował także ustępującej prezes Monice Pietraszko za zaangażowanie i pracę w zarządzie przez ostatnie kilka lat. Podkreślił fakt, iż pozytywny wynik kontroli z Najwyższej Izby Kontroli jest dowodem na to, że nie ma wątpliwości do działalności prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Po przemówieniu Księdza Biskupa podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem na refektarzu seminaryjnym.

Tagi:
KSM

Pod sztandarem krzyża

2019-12-04 07:37

Renata Czerwińska
Edycja toruńska 49/2019, str. III

Renata Czerwińska
Młodzież z KSM-u wraz z opiekunami i bp. Józefem Szamockim

Nie próbujmy porównywać Chrystusa do ziemskich królów, nawet świętych – bo i tacy bywali. On jest Dobrym Pasterzem. Sam o sobie powiedział, że zna owce swoje i daje im życie. Został posłany przez Ojca, aby nikt nie zginął. Nie chce wojować, odbierać życia – przeciwnie, chce dawać nam jego pełnię – mówił bp Józef Szamocki 24 listopada podczas uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Ten dzień to jednocześnie święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, toteż w świątyni zgromadzili się licznie przedstawiciele ruchów wraz z księżmi asystentami. W otoczeniu braci i sióstr do KSM-u została przyjęta nowa druhna Wiktoria Grotkowska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: opieka nad starszymi, to nie tylko leczenie chorób

2019-12-14 16:42

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Watykan (KAI)

„Ludzie starsi, szczególnie ci z niepełnosprawnością i zaburzeniami umysłowymi, mogą się czuć odrzuceni i niepotrzebni. Potrzebują naszej miłości i troski, aby poczuli, że są częścią wspólnoty” – powiedział bp Nöel Simard z Quebecu, członek Papieskiej Akademii Życia. Hierarcha bierze udział w sympozjum poświęconym opiece i zdrowiu psychicznemu osób starszych, które od dwóch dni trwa w Watykanie.

maxlkt/pixabay.com

Duchowość i religia są ogromną pociechą dla osób w podeszłym wieku, ponieważ niosą ze sobą możliwość odnalezienia sensu życia i cierpienia. „Nie można pozbywać się cierpienia przez pozbycie się osoby cierpiącej. Wyzwaniem jest pomóc jej w odnalezieniu radości w ostatnich latach życia” – powiedział bp Simard.

„Żyjemy dziś w świecie, w którym uważa się, że cierpienie nie ma sensu. Dlatego czasami chcemy eliminować nie tylko cierpienie, ale i osobę cierpiącą. Tymczasem, jeżeli tylko możemy, powinniśmy się starać przynieść światło i nadzieję osobom żyjącym z niepełnosprawnością i zaburzeniami umysłowymi. Jeżeli stworzymy im warunki komfortu, miłości i współczucia, ich życie zmieni się na lepsze – powiedział Radiu Watykańskiemu powiedział bp Nöel Simard. – Należy pamiętać, że opieka nad osobami w podeszłym wieku to nie tylko zapewnienie świadczeń medycznych, ale przede wszystkim troska o całego człowieka, obdarowanie ich swoją obecnością. Dlatego uważam, że duchowość w opiece nad osobami w podeszłym wieku jest sprawą podstawową. Bardzo istotne jest tworzenie sieci relacji, aby staruszkowie nie czuli się samotni. Poruszyła mnie ostatnio postawa mojego kuzyna, który każdego dnia przygotowuje dla swojej rodziny posiłki. Przy okazji robi to dla starszych sąsiadów. Przynosi im tym samym nie tylko jedzenie, ale także swoją obecność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska podarowała szkołę i kościół dla Madagaskaru

2019-12-15 16:04

pk / Szczecin (KAI)

Już w październiku przyszłego roku ma być gotowy nowy kościół i szkoła w Misokitsy w diecezji Morondava na Madagaskarze. Ma to być dar archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na 50-lecie powstania diecezji.

Paulina Fryszka
Te dzieci potrzebują naszej pomocy

Koszt budowy samego kościoła w stanie surowym to 15 tys. euro. Pieniądze na budowę były zbierane w kościołach diecezji od początku roku. Trwa zbiórka na koszty wyposażenia i na szkołę.

Szczecińska misja wróciła z Madagaskaru. Przedstawiciele Kościoła na Pomorzu Zachodnim zawieźli sprzęt medyczny, szkolny a także pieniądze na budowę szkoły i kościoła w Misokitsy.

Biskup Marie Fabien z diecezji Morondava na Madagaskarze dziękował za wsparcie. - Ta działalność misyjna to odpowiedź na wezwanie Franciszka, żeby wychodzić na obrzeża i nieść Dobrą Nowinę i pomoc tym ludziom – mówił biskup Marie Fabien z diecezji Morondava.

Ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zapowiada, że to początek współpracy z ojcami oblatami, którzy już od 40 lat posługują wśród ubogich w Afryce. Dalej w planach jest adopcja na odległość, która pozwoli na utrzymanie i edukację dzieci w Misokitsy.

- Wzruszającym momentem było to, że zobaczyłem małe dzieci przy budowie szkoły. Pracuje cała wioska. Dzieci przerzucają cement, wożą cegły. Oni mówią, że budują dla siebie i czekają na tą szkołę. Daliśmy im nadzieję i perspektywę rozwoju. I to była potęga wiary, że widzą, że mogą zmienić przyszłość, a potem pomagać lokalnej społeczności – powiedział ks. dr Płaczek.

Dużą część społeczeństwa stanowią animiści, którzy wierzą w wierzenia swoich przodków, bóstwa przyrody. Niektórzy nigdy nie słyszeli o Jezusie.

Ludzie, którzy tam żyją, odwiedzają czarowników. - Znaczące rolę mają lokalni katechiści, którzy przyjęli chrzest i są po lekturze Ewangelii . Oni przedstawiają nową perspektywę. Jeśli nastąpi przełamanie guru, czyli szamana danej wioski i pozwoli dotrzeć do ludzi misjonarzowi, to dalej można ewangelizować – podkreśla ks. dr Płaczek.

W takich osadach Msza św. jest czasem raz na pół roku, ale codzienność to katechizacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem