Reklama

Moszczenica

Duma parafii

2016-02-04 10:08

Redakcja
Edycja łódzka 6/2016, str. 4-5

Dariusz Bednarek
Schola Dziecięco-Młodzieżowa z Moszczenicy

Parafianie i goście licznie przybyli 30 stycznia do kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, aby wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Scholi Dziecięco-Młodzieżowej, występującej pod kierunkiem Roberta Bykowskiego, która w tym roku zajęła II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, oraz zaproszonego zespołu z Częstochowy

Powstała w 2013 r. z inicjatywy księdza proboszcza schola obecnie liczy ok. 40 osób. Są to dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki oraz Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy, a także absolwenci tych placówek i osoby przyjezdne. Dyrektorki: Jolanta Kujawska-Wężyk oraz Bożena Justyna wielką sympatią darzą tę grupę, bo wszystkie wielkie wydarzenia szkolne są ubogacane muzycznie przez scholę. – Te występy są cenne nie tylko pod względem artystycznym, ale także stanowią ogromny czynnik ewangelizacyjny. Msze św. z udziałem scholi przyciągają do naszego kościoła całe rodziny – podkreśla proboszcz ks. Władysław Paś. Bardzo blisko z młodzieżą współpracuje także ks. Artur Pytlak, wikariusz.

Zespół muzyczny traktowany jest przez wszystkich jak lokalny skarb. Ogromne wsparcie zapewniają dzieciom parafia, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, lokalne szkoły, ale także urząd gminy. Wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek docenia osiągnięcia scholi w zakresie promowania gminy. – Sukcesy naszej młodzieży pozwalają wierzyć, że zatrzymamy tutaj ludzi zdolnych i ambitnych, takich jak Robert Bykowski, których praca wpływa na szerzenie dobrego imienia naszej Moszczenicy w całej Polsce.

Schola Dziecięco-Młodzieżowa ma na swoim koncie nie tylko sukces w Będzinie, ale także inne laury: nagrodę w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Hej, kolęda” (2014-2016), II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Szydłowie (2015), II miejsce w I Archidiecezjalnym Festiwalu Piosenki Papieskiej i Religijnej w Bełchatowie, II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenek o Mojej Ojczyźnie, Góry Mokre (2015), I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu „Kolęda pieśnią zgody”, Piotrków Trybunalski 2015.

Reklama

Rezultat ciężkiej pracy zespołu można zobaczyć na płycie DVD, nagranej podczas koncertu LIVE, z utworami ku czci papieża św. Jana Pawła II. Znajdziemy tam m.in. piosenki z repertuaru Piotra Rubika. Niewątpliwie wielkim wyróżnieniem był także występ scholi w czerwcu ub.r. podczas „Dialogów w katedrze”. Robert Bykowski – kierownik muzyczny i opiekun grupy jest pełen podziwu dla zapału swoich podopiecznych i cierpliwości ich rodziców, bo sukcesy scholi to ciężka praca dzieci, ale także, o czym się często zapomina, ich rodziców.

Organizatorem wydarzenia był dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy Jerzy Korytkowski, a swoim patronatem objęli je: proboszcz ks. Władysław Paś i wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek. Patronat medialny sprawowała m.in. nasza redakcja. Koncert został profesjonalnie utrwalony na płytach CD i DVD.

Tagi:
koncert

Ożarów: VI Rubinstein Piano Festival i występ Wojciecha Świtały

2019-10-20 13:20

Zofia Białas

Dzień 19 października, ostatni dzień VI Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina „Rubinstein Piano Festival” w Łodzi zapisze się w kronikach Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej wspaniałym koncertem Wojciecha Świtały, jednego z uczestników Festiwalu.

Zofia Białas

Koncerty festiwalowe odbywały się w Łodzi (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów, Teatr Dom, Muzeum Miasta Łodzi), w Rawie Mazowieckiej (MDK im. Danuty Siedzikówny) i w Ożarowie (Muzeum Wnętrz Dworskich) w dniach 17 – 19 października. Towarzyszyły im wystawy i seminaria (Akademia Muzyczna, Biblioteka UŁ, Szkoła Filmowa, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne). 17 Października na ulicy Piotrkowskiej, w Łódzkiej Alei Gwiazd, odsłonięto gwiazdę Artura Rubinsteina.

Festiwal mógł się odbyć dzięki współpracy Fundacji Kultury i Biznesu i Fundacji Artura Rubinsteina oraz finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gościem honorowym Festiwalu pod dyrekcją Wojciecha Stanisława Grochowalskiego była Eva Rubinstein, córka patrona przedsięwzięcia.

Koncert kameralny w Ożarowie poprowadził Bogdan Borgul, prezes Fundacji Kultury i Biznesu. W słowie o muzyce przybliżył kolejno:

Postać Artura Rubinsteina, Łodzianina, wielkiego patrioty, pianisty znanego na całym świecie, człowieka, który nadal swoim imieniem promuje Łódź i Polskę;

Postać Wojciecha Świtały, absolwenta Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla (obecnie jej wykładowca), laureata Międzynarodowych Konkursów w Paryżu (Konkurs im. Marquerite Long i Jacquesa Thibaud) i Montrealu, najlepszego polskiego uczestnika XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (nagroda za najlepiej wykonanego poloneza), członka Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wojciech Świtała swoim wykonaniem utworów Fryderyka Chopina rozsławił Polskę w wielu krajach europejskich i w krajach obu Ameryk. Występował, jako solista i kameralista. Koncertował z większością polskich orkiestr…;

Postać samego Fryderyka Chopina, kompozytora preludiów, mazurków, polonezów, etiud…, wielkiego Polaka i patriotę

Wojciech Świtała dla ożarowskich melomanów, tym razem wzmocnionych grupą Związku Elektryków z Łodzi, zagrał przepiękny koncert złożony z utworów Fryderyka Chopina: w jego wykonaniu słuchacze usłyszeli:

Preludium Des-dur op. 28 nr 15

Scherzo b- moll op.31

Preludium h – moll op. 28 nr 6

4 Mazurki op. 67

Barkarola Fis – dur op. 60

Preludium e – moll op. 28 nr 4

4 Mazurki op. 68

Polonez As – dur op.53

Urzeczeni grą mistrza uczestnicy koncertu poprosili o bis. Artysta zagrał Mazurka, tym razem z opusu 24.

Uczestnicy ożarowskiego koncertu są dumni, że w przepięknej sali kominkowej, w otoczeniu pięknego jesiennego parku, mogli wysłuchać utworów Chopina, wykonywanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina z taką wirtuozerią, jaką może popisać się tylko mistrz fortepianu. Dumni są także, dlatego, że Festiwal kończył występ Szymona Nehringa, artysty znanego dobrze w ożarowskim Dworku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele

2019-10-22 07:08

Krzysztof Bronk - Watykan/Vatican News

Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein.

Mazur/episkopat.pl

Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna. Fakt, że teraz sprawdzają się jego prorocze słowa, bynajmniej nie daje mu satysfakcji. Jedyne pokrzepienie znajduje on w modlitwie za Kościół w Niemczech – powiedział osobisty sekretarz Papieża Seniora i prefekt Domu Papieskiego.

Pochodzący z południowych Niemiec arcybiskup krytycznie wypowiada się o sytuacji swego rodzimego Kościoła. Jego zdaniem panuje w nim zamęt, ponieważ większość wiernych nie chce kierować się Katechizmem i nie uznaje nauczania Apostołów. Nowa ewangelizacja nie może się odbywać kosztem wierności nauczaniu Kościoła – podkreślił abp Gänswein w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Tagespost.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem