Reklama

Świat

Misjonarz Eskimosów misjonarzem Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 6

[ TEMATY ]

misjonarze

misjonarz

Archiwum ks. Marcina Rumika

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni
szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy
z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

A ten, który jedzie do Arktyki, niech się ciepło ubierze – powiedział żartobliwie Ojciec Święty Franciszek, zwracając się do polskiego misjonarza ks. Marcina Rumika. Obecny na spotkaniu z misjonarzami miłosierdzia abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, uprzedzając słowa Papieża, w swoim przemówieniu zaznaczył m.in., że misjonarze miłosierdzia docierają nawet na najdalsze krańce świata. Audiencja odbyła się 9 lutego br. w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. Pojawili się tam wybrani przez Papieża misjonarze z całego świata.

Główne uroczystości odbyły się 10 lutego br. – w Środę Popielcową – w Bazylice Watykańskiej, gdzie Ojciec Święty wraz z misjonarzami miłosierdzia celebrował uroczystą Mszę św., podczas której rozesłał misjonarzy, „by nieśli w różne regiony świata radosną wieść miłosierdzia”. W modlitwie posłania powiedział: – Spójrz, o Panie, na te Twoje sługi, których posyłamy jako posłańców Miłosierdzia, zbawienia i pokoju.

Przypomnijmy, że na mocy przywileju Papieża misjonarz miłosierdzia może odpuszczać grzechy zastrzeżone dotychczas jedynie dla Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Ks. Marcin Rumik, młody i energiczny kapłan, pochodzi z archidiecezji częstochowskiej, z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach. Urodził się 26 grudnia 1981 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 2007 r. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie oraz w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. Był także moderatorem ruchu Domowy Kościół i Diakonii Ewangelizacyjnej. Od 5 lat przebywa na misjach w Rankin Inlet w diecezji Churchill-Hudson Bay w Arktyce Kanadyjskiej, gdzie pracuje z rdzennymi mieszkańcami tej części globu – Inuitami.

Zanim ks. Rumik udał się z wizytą do Rzymu, parę dni przebywał tuż przy równiku – w gorącym Singapurze, gdzie celebrował Mszę św. dla Polonii. 25 stycznia odwiedził rodzinne strony w Polsce, także umiłowaną Częstochowę, a w niej redakcję „Niedzieli”, gdzie spotkał się z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz. W krótkim czasie swojego tu pobytu podzielił się problemami, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, takimi jak samotność czy zagrożenia związane z życiem na dalekiej Północy, ale mówił też o spokoju, radości i poczuciu bycia potrzebnym. Opowiadał również anegdoty z życia misyjnego w Arktyce. Wizyta ks. Rumika w Częstochowie zbiegła się z zamknięciem numeru 5. „Niedzieli”, z datą 31 stycznia 2016 r., w którym znalazł się tekst wywiadu udzielonego przez tego wiernego świadka miłości Chrystusa naszemu tygodnikowi.

2016-02-17 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: kilkuset przyjaciół misji oblackich modliło się w intencji misjonarzy

[ TEMATY ]

misjonarze

Święty Krzyż

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Kilkuset przyjaciół misji oblackich modliło się w intencji misjonarzy i misjonarek podczas zjazdu, który odbył się 17 czerwca na Świętym Krzyżu. Tegoroczny czerwcowy dzień misyjny animowali ojcowie z Prokury Misyjnej w Poznaniu.

Organizatorem misyjnego spotkania w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego była świętokrzyska wspólnota Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Marian Lis OMI, dyrektor Prokury Misyjnej w Poznaniu. Obecni byli także oo. Marek Swat OMI z Poznania, Aleksander Zieliński OMI z Ukrainy oraz Elize OMI z Madagaskaru.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2023 - rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu

2023-02-01 09:54

Michał Hubala/ Biuro Prasowe UMWP

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie styczniowej sesji lokalnego parlamentu. Gośćmi sesji sejmiku byli m.in. posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Adam Śnieżek i Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję