Reklama

Świat

Misjonarz Eskimosów misjonarzem Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 6

[ TEMATY ]

misjonarze

misjonarz

Archiwum ks. Marcina Rumika

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni
szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy
z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

A ten, który jedzie do Arktyki, niech się ciepło ubierze – powiedział żartobliwie Ojciec Święty Franciszek, zwracając się do polskiego misjonarza ks. Marcina Rumika. Obecny na spotkaniu z misjonarzami miłosierdzia abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, uprzedzając słowa Papieża, w swoim przemówieniu zaznaczył m.in., że misjonarze miłosierdzia docierają nawet na najdalsze krańce świata. Audiencja odbyła się 9 lutego br. w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. Pojawili się tam wybrani przez Papieża misjonarze z całego świata.

Główne uroczystości odbyły się 10 lutego br. – w Środę Popielcową – w Bazylice Watykańskiej, gdzie Ojciec Święty wraz z misjonarzami miłosierdzia celebrował uroczystą Mszę św., podczas której rozesłał misjonarzy, „by nieśli w różne regiony świata radosną wieść miłosierdzia”. W modlitwie posłania powiedział: – Spójrz, o Panie, na te Twoje sługi, których posyłamy jako posłańców Miłosierdzia, zbawienia i pokoju.

Reklama

Przypomnijmy, że na mocy przywileju Papieża misjonarz miłosierdzia może odpuszczać grzechy zastrzeżone dotychczas jedynie dla Stolicy Apostolskiej.

Ks. Marcin Rumik, młody i energiczny kapłan, pochodzi z archidiecezji częstochowskiej, z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach. Urodził się 26 grudnia 1981 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 2007 r. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie oraz w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. Był także moderatorem ruchu Domowy Kościół i Diakonii Ewangelizacyjnej. Od 5 lat przebywa na misjach w Rankin Inlet w diecezji Churchill-Hudson Bay w Arktyce Kanadyjskiej, gdzie pracuje z rdzennymi mieszkańcami tej części globu – Inuitami.

Zanim ks. Rumik udał się z wizytą do Rzymu, parę dni przebywał tuż przy równiku – w gorącym Singapurze, gdzie celebrował Mszę św. dla Polonii. 25 stycznia odwiedził rodzinne strony w Polsce, także umiłowaną Częstochowę, a w niej redakcję „Niedzieli”, gdzie spotkał się z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz. W krótkim czasie swojego tu pobytu podzielił się problemami, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, takimi jak samotność czy zagrożenia związane z życiem na dalekiej Północy, ale mówił też o spokoju, radości i poczuciu bycia potrzebnym. Opowiadał również anegdoty z życia misyjnego w Arktyce. Wizyta ks. Rumika w Częstochowie zbiegła się z zamknięciem numeru 5. „Niedzieli”, z datą 31 stycznia 2016 r., w którym znalazł się tekst wywiadu udzielonego przez tego wiernego świadka miłości Chrystusa naszemu tygodnikowi.

2016-02-17 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz – nasze zadanie misyjne

Cieszy nas, że przybywa misjonarzy, w tym dużo polskich. Nasi księża, siostry i bracia zakonni, a także osoby świeckie odnajdują swoje miejsce w różnych zakątkach ziemi. Misje zajmują ważne miejsce w eklezjologii i teologii Kościoła, który ze swej natury jest misyjny. Ta misyjność zawiera się już w samej tajemnicy Boga w Trójcy Świętej Jedynego, a misjonarze – jak Apostołowie – idą nauczać o Chrystusie, bo są posłani. Kościół pokłada wielkie nadzieje w ich pracy misyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski

2021-07-31 14:43

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję