Reklama

Z Polski

Milenijna suknia na Obrazie Jasnogórskim

Suknia milenijna, sprzed pół wieku, ozdobiona wyhaftowanymi liliami ze szlachetnymi kamieniami, zwana też sukienką Tysiąclecia, świadek wydarzeń z 1966 r., została w Wielkim Tygodniu 2016 r. nałożona na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Inicjatorami wykonania sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, z ówczesnym przeorem Jasnej Góry o. Teofilem Krauze, a projektowi patronował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. 3 maja 1966 r. dokonał on poświęcenia sukni, przy udziale abp. Karola Wojtyły. Suknię milenijną wykonały w 1965 r. Siostry Westiarki z Warszawy. Obraz zdobią także korony św. Jana Pawła II z napisem „Totus Tuus”, podarowane dzień przed śmiercią Ojca Świętego.

Nałożenie sukni milenijnej w roku świętowania 1050. rocznicy Chrztu Polski ma stanowić okazję do powrotu do programu odnowy moralnej narodu, który ponad 50 lat temu zaproponował Prymas Wyszyński.

BPJG

Kondolencje Przewodniczącego KEP po zamachach w Brukseli

Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o haniebnych zamachach terrorystycznych w Belgii. Każdy akt terrorystyczny, będąc przejawem skrajnego barbarzyństwa i tchórzostwa, jest godny najwyższego potępienia, ponieważ wymierzony jest w bezbronną ludność cywilną, nie wyłączając kobiet i dzieci.

Jako Kościół katolicki w Polsce łączymy się duchowo z całym Narodem Belgijskim, zwłaszcza z poszkodowanymi w zamachu oraz z rodzinami i bliskimi ofiar, zapewniając o naszej modlitwie i wsparciu.

Matce Bożej powierzam Kościół w Belgii: wiernych i pasterzy, prosząc o pokój i bezpieczeństwo dla całego kraju.

+Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 22 marca 2016 r. BP KEP

Kraków-Łagiewniki

Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej

Reklama

Jubileuszowy Kongres Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej” został zaplanowany na czwartek 7 kwietnia br. Organizatorzy: Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz kard. Stanisław Dziwisz, który objął nad Kongresem honorowy patronat, zapraszają do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Rzecznik prasowa sanktuarium – Małgorzata Pabis informuje, że na tegoroczny kongres zostali zaproszeni wszyscy kustosze, proboszczowie tych kościołów, miejsc, sanktuariów, gdzie znajdują się Bramy Miłosierdzia. Wyjaśnia, że duszpasterze będą mogli się dowiedzieć, jak przekazywać prawdę o idei miłosierdzia. Organizatorzy są przekonani, że z przygotowanych wykładów mogą skorzystać wszyscy pragnący bliżej poznać i pełniej zrozumieć ideę Bożego Miłosierdzia. Dlatego kongres odbędzie się w bazylice, aby nie ograniczać liczby miejsc. Z kolei dla tych, którzy nie przybędą w tym dniu do Łagiewnik, TV Miłosierdzie będzie na żywo transmitować wydarzenie.

Szczegółowy program Jubileuszowego Kongresu Miłosierdzia znajduje się na stronie: www.milosierdzie.pl/index.php/pl/swiatowe-centrum/akademia/kongres-2016.html

Maria Fortuna-Sudor

Krótko

• Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z grupą wpływowych amerykańskich senatorów. Politycy z USA przybyli do Polski, aby zapoznać się ze sprawami bezpieczeństwa przed lipcowym szczytem NATO.

• Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, poinformował, że jego zespół przygotował ustawę antyterrorystyczną. Po poprawkach redakcyjnych trafi ona pod obrady rządu, a następnie do Sejmu. Jak zapowiedział, ustawa zostanie przyjęta jeszcze w maju.

Reklama

• Marek Kuchciński – marszałek Sejmu RP zapowiedział stworzenie specjalnego zespołu, który zajmie się oceną konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nie będzie w nim ani polityków, ani sędziów TK.

• Prokuratura badająca sprawę pękniętej opony w prezydenckiej limuzynie wykluczyła wybuch. „Rzeczpospolita” dotarła do informacji, że w aucie założono oponę wycofaną już z użytku. Nowe, które były w magazynie, zastosowano w innym samochodzie.

• Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości i prokurator generalny powołał specjalną grupę prokuratorów, która na nowo ma się zająć wyjaśnianiem tragedii smoleńskiej.

• W Europie największą popularnością wśród wszystkich profilów rządowych cieszy się profil Kancelarii Premiera RP na YouTube.

• PiS cieszy się 34-procentowym poparciem, na drugim miejscu jest .Nowoczesna – 16 proc., na trzecim PO – 14 proc.

• W całej Polsce aż w 180 kościołach odbyła się tegoroczna VII Noc Konfesjonałów. W archidiecezji wrocławskiej kapłani spowiadali w 14 kościołach.

• EDK, czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa, zakończona 19 marca br., przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. Ponad 25 tys. osób wyruszyło w 177 tras w całej Polsce i 11 za granicą.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję