Reklama

Z Polski

2016-03-29 14:04


Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 10

Milenijna suknia na Obrazie Jasnogórskim

Suknia milenijna, sprzed pół wieku, ozdobiona wyhaftowanymi liliami ze szlachetnymi kamieniami, zwana też sukienką Tysiąclecia, świadek wydarzeń z 1966 r., została w Wielkim Tygodniu 2016 r. nałożona na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Inicjatorami wykonania sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, z ówczesnym przeorem Jasnej Góry o. Teofilem Krauze, a projektowi patronował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. 3 maja 1966 r. dokonał on poświęcenia sukni, przy udziale abp. Karola Wojtyły. Suknię milenijną wykonały w 1965 r. Siostry Westiarki z Warszawy. Obraz zdobią także korony św. Jana Pawła II z napisem „Totus Tuus”, podarowane dzień przed śmiercią Ojca Świętego.

Nałożenie sukni milenijnej w roku świętowania 1050. rocznicy Chrztu Polski ma stanowić okazję do powrotu do programu odnowy moralnej narodu, który ponad 50 lat temu zaproponował Prymas Wyszyński.

BPJG

Kondolencje Przewodniczącego KEP po zamachach w Brukseli

Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o haniebnych zamachach terrorystycznych w Belgii. Każdy akt terrorystyczny, będąc przejawem skrajnego barbarzyństwa i tchórzostwa, jest godny najwyższego potępienia, ponieważ wymierzony jest w bezbronną ludność cywilną, nie wyłączając kobiet i dzieci.

Jako Kościół katolicki w Polsce łączymy się duchowo z całym Narodem Belgijskim, zwłaszcza z poszkodowanymi w zamachu oraz z rodzinami i bliskimi ofiar, zapewniając o naszej modlitwie i wsparciu.

Matce Bożej powierzam Kościół w Belgii: wiernych i pasterzy, prosząc o pokój i bezpieczeństwo dla całego kraju.

+Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 22 marca 2016 r. BP KEP

Kraków-Łagiewniki

Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej

Jubileuszowy Kongres Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej” został zaplanowany na czwartek 7 kwietnia br. Organizatorzy: Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz kard. Stanisław Dziwisz, który objął nad Kongresem honorowy patronat, zapraszają do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Rzecznik prasowa sanktuarium – Małgorzata Pabis informuje, że na tegoroczny kongres zostali zaproszeni wszyscy kustosze, proboszczowie tych kościołów, miejsc, sanktuariów, gdzie znajdują się Bramy Miłosierdzia. Wyjaśnia, że duszpasterze będą mogli się dowiedzieć, jak przekazywać prawdę o idei miłosierdzia. Organizatorzy są przekonani, że z przygotowanych wykładów mogą skorzystać wszyscy pragnący bliżej poznać i pełniej zrozumieć ideę Bożego Miłosierdzia. Dlatego kongres odbędzie się w bazylice, aby nie ograniczać liczby miejsc. Z kolei dla tych, którzy nie przybędą w tym dniu do Łagiewnik, TV Miłosierdzie będzie na żywo transmitować wydarzenie.

Szczegółowy program Jubileuszowego Kongresu Miłosierdzia znajduje się na stronie: www.milosierdzie.pl/index.php/pl/swiatowe-centrum/akademia/kongres-2016.html

Reklama

Maria Fortuna-Sudor

Krótko

• Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z grupą wpływowych amerykańskich senatorów. Politycy z USA przybyli do Polski, aby zapoznać się ze sprawami bezpieczeństwa przed lipcowym szczytem NATO.

• Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, poinformował, że jego zespół przygotował ustawę antyterrorystyczną. Po poprawkach redakcyjnych trafi ona pod obrady rządu, a następnie do Sejmu. Jak zapowiedział, ustawa zostanie przyjęta jeszcze w maju.

• Marek Kuchciński – marszałek Sejmu RP zapowiedział stworzenie specjalnego zespołu, który zajmie się oceną konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nie będzie w nim ani polityków, ani sędziów TK.

• Prokuratura badająca sprawę pękniętej opony w prezydenckiej limuzynie wykluczyła wybuch. „Rzeczpospolita” dotarła do informacji, że w aucie założono oponę wycofaną już z użytku. Nowe, które były w magazynie, zastosowano w innym samochodzie.

• Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości i prokurator generalny powołał specjalną grupę prokuratorów, która na nowo ma się zająć wyjaśnianiem tragedii smoleńskiej.

• W Europie największą popularnością wśród wszystkich profilów rządowych cieszy się profil Kancelarii Premiera RP na YouTube.

• PiS cieszy się 34-procentowym poparciem, na drugim miejscu jest .Nowoczesna – 16 proc., na trzecim PO – 14 proc.

• W całej Polsce aż w 180 kościołach odbyła się tegoroczna VII Noc Konfesjonałów. W archidiecezji wrocławskiej kapłani spowiadali w 14 kościołach.

• EDK, czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa, zakończona 19 marca br., przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. Ponad 25 tys. osób wyruszyło w 177 tras w całej Polsce i 11 za granicą.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem