Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków – początek parlamentaryzmu

Niedziela łódzka 14/2016, str. 1

[ TEMATY ]

uroczystość

Archiwum Wydawnictwa Archidiecezji Łódzkiej

Tego, co naród polski wniósł w rozwój człowieka i człowieczeństwa, co w ten rozwój również dzisiaj wnosi, nie sposób zrozumieć i ocenić bez Chrystusa. „Ten stary dąb tak urósł, a wiatr go żaden nie obalił, bo korzeń jego jest Chrystus” (Piotr Skarga, „Kazania sejmowe”). Trzeba iść po śladach tego, czym – a raczej kim – na przestrzeni pokoleń był Chrystus dla synów i córek tej ziemi. I to nie tylko dla tych, którzy jawnie weń wierzyli, którzy Go wyznawali wiarą Kościoła. Ale także i dla tych, pozornie stojących opodal, poza Kościołem. Dla tych wątpiących, dla tych sprzeciwiających się. (Św. Jan Paweł II).

Reklama

Niedziela Miłosierdzia to druga stacja obchodów Roku Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w naszej archidiecezji. Zapraszamy wszystkich do Piotrkowa Trybunalskiego – miasta znanego z tradycji polskiego parlamentaryzmu, które było siedzibą m.in. Trybunału Głównego Koronnego. Uroczystości 3 kwietnia o godz. 10.30 rozpocznie procesja z koronowanym przez papieża Benedykta XVI podczas pielgrzymki do Polski w 2006 r. wizerunkiem Matki Bożej Trybunalskiej, Patronki parlamentarzystów. Przejdziemy od kościoła Ojców Jezuitów do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego, w którym o godz. 12 będzie celebrowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. O godz. 15 wszyscy zgromadzeni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Jako pamiątka uroczystości parafie otrzymają ornat z emblematami chrzcielnymi nawiązującymi do 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Dzień wcześniej w piotrkowskim Centrum Idei ku Demokracji odbędzie się konferencja naukowa poświęcona fundamentom prawa naturalnego.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sandri na Ukrainie

[ TEMATY ]

uroczystość

Margita Kotas

Przed moim wyjazdem papież Franciszek osobiście polecił mi, abym przekazał wam jego zapewnienie o jego bliskości z wami oraz o jego modlitwie i błogosławieństwie dla Ukrainy – powiedział 12 lipca prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri w kazaniu podczas liturgii w katedrze greckokatolickiej Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie. Przybył on na Ukrainę dzień wcześniej, witany na stołecznym lotnisku m.in. przez arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Szewczuka i nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Claudio Gugerottiego.

Wysłannik papieski podziękował na wstępie Panu za dar tej liturgii, po czym oświadczył, że Ukraińcy są wyjątkowo ważni w życiu Ojca Świętego. „Zapewnia on was, że nie jesteście osamotnieni, że w jego sercu zajmujecie szczególne miejsce i że szczerze dziękuje wam za te wszystkie modlitwy, jakie zanieśliście do Boga w jego intencjach w czasie niedawnej wielkiej pielgrzymki do bazyliki św. Piotra w ramach obchodów 150. rocznicy kanonizacji św. Jozafata – męczennika z powodu miłości do Boga i jedności Kościoła” – powiedział kardynał.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję