Reklama

Aspekty

Jubileusz Miłosierdzia w Świebodzinie

W niedzielę 3 kwietnia w Świebodzinie rozpoczną się diecezjalne obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Główna uroczystość odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego podczas Sumy odpustowej

Tego dnia, w 2. niedzielę Wielkanocy, Kościół katolicki przeżywa ustanowione przez św. Jana Pawła II święto Miłosierdzia Bożego.

Rok Miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia został ustanowiony przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z wolą Ojca Świętego zakończy się 20 listopada tego roku w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przypomnijmy, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostały wyznaczone tzw. kościoły stacyjne, w których po przekroczeniu Bramy Miłosierdzia wierni z racji trwającego Roku Miłosierdzia mogą w duchu prawdziwego nawrócenia i pod zwyczajnymi warunkami uzyskiwać odpusty zupełne. Jednym z ośmiu ustanowionych kościołów stacyjnych jest właśnie sanktuarium w Świebodzinie.

Sanktuarium Miłosierdzia

Reklama

Jest jednym z siedmiu sanktuariów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Inicjatorem powstania świątyni był śp. ks. prał. Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie, pomysłodawca i realizator budowy figury Chrystusa Króla Wszechświata, któremu w 1987 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Józef Michalik polecił budowę kaplicy lub kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie. 16 kwietnia 1994 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. 4 lata później bp Paweł Socha dokonał poświęcenia wybudowanej świątyni. 25 sierpnia 1999 r. dokonał erekcji parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Kościół do godności sanktuarium podniósł bp Stefan Regmunt 22 listopada 2008 r. W ołtarzu głównym świątyni umiejscowiono obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego. W sanktuarium są obecne również relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki, jej spowiednika i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, oraz św. Jana Pawła II. Znajduje się tam także dębowy ołtarz poświęcony świętej, który został wykonany na wzór ołtarza w sanktuarium w Łagiewnikach.

Święto Miłosierdzia

Jest związane z objawieniami św. s. Faustyny Kowalskiej, której Jezus powiedział, że pragnie „ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). Zbawiciel życzył sobie także, aby „święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników”. Jezus powiedział do św. Faustyny: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). Święto Miłosierdzia Bożego ustanowił św. Jan Paweł II. Najpierw w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a 30 kwietnia 2000 r., w dniu kanonizacji s. Faustyny, dla całego Kościoła powszechnego. Święto to jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, którą obecnie nazywa się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Przygotowanie do tego święta stanowi nowenna, która polega na odmawianiu przez 9 kolejnych dni, począwszy od Wielkiego Piątku, Koronki do Bożego Miłosierdzia, każdego dnia przyprowadzając do Boga inną grupę dusz.

Jubileuszowe nabożeństwa

W związku z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia do sanktuarium przybywają indywidualni i grupowi pielgrzymi, którzy uczestniczą w podejmowanych w kościele nabożeństwach jubileuszowych. – W 3. niedzielę Adwentu, rozpoczynając rekolekcje w parafii, otworzyliśmy Drzwi Święte naszego sanktuarium, które jest jednym z ośmiu kościołów stacyjnych – mówi ks. dr Jan Romaniuk, kustosz sanktuarium. – Każdego dnia o godz. 15 wierni gromadzą się na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, potem jest Msza św. W piątki o godz. 14.30 przez cały rok jest Droga Krzyżowa, a o godz. 15 rozbudowana Godzina Miłosierdzia. Grupa Adoracyjna i wierni chętni w każdy pierwszy piątek miesiąca mogą adorować Pana Jezusa przez całą noc. W czasie każdej Mszy św. zawsze jest okazja do spowiedzi św. Każdy wierny po wejściu do kościoła może wziąć specjalnie przygotowane obrazki z wypisanymi sposobami czynienia miłosierdzia, uczynkami miłosiernymi co do duszy i ciała oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. Za symboliczne 2 zł można też nabyć książki dotyczące Bożego Miłosierdzia. Zapowiadają się już grupy z poszczególnych parafii, a nawet spoza naszej diecezji, które przyjeżdżają tutaj albo ze swoim kapłanem, albo też anonsują się i proszą o naszego księdza, który by odprawił Mszę św. w ich intencji. Poza tym oglądają też film o budowie figury Chrystusa Króla. Także figura i sanktuarium to są te dwie stopy, na których stoi dzisiaj Świebodzin, i one są dla pielgrzymów integralną częścią.

Wizytówka świątyni

Reklama

Obok strony duchowej istnieją jeszcze aspekty związane z zewnętrzną stroną świątyni. – Rozpoczęliśmy prace remontowe związane z elewacją i dachem. Sanktuarium wybudowano zaledwie 18 lat temu, jednak technologia i materiały były wtedy inne, z biegiem czasu postępowała bardzo mocno degradacja świątyni, stąd konieczna była wymiana dachu. Były liczne zacieki i trzeba było ten kościół po prostu ratować – mówi kustosz sanktuarium. – Fronton jeszcze świadczy, jak wyglądała pozostała część. Dlatego też zrobiliśmy już pewien etap. W tej chwili czekamy na sposobną pogodę. Myślę, że po diecezjalnych obchodach Roku Miłosierdzia rozpoczniemy kolejne prace związane z frontonem i wieżami świątyni. Tak wygląda strona zewnętrzna sanktuarium, która też jest naszą wizytówką, dlatego staramy się, żeby i ona wyglądała pięknie i godnie.

Centralne uroczystości

Zgodnie z decyzją bp. Tadeusza Lityńskiego centralne uroczystości ku czci Miłosierdzia Bożego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Rozpoczną się od zawiązania wspólnoty przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata. Następnie pielgrzymi udadzą się w procesji do sanktuarium, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Na zakończenie Liturgii zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

* * *

Słowo ks. dr. Jana Romaniuka, kustosza sanktuarium,
na diecezjalne obchody Roku Miłosierdzia w Świebodzinie:

– Życzę wszystkim Czytelnikom „Niedzieli” – „Aspektów”, ażeby to święto Miłosierdzia Bożego było świętem ogromnej radości i szczęścia, dlatego że Chrystus pochyla się nieustannie nad nami i możemy doświadczać Jego miłosierdzia. Ten Rok Jubileuszowy jest rokiem szczególnym dla każdego z nas, dlatego też niech on będzie przez każdego z nas właściwie doceniony i przeżyty. Z głębi serca tego życzę, zapewniam o stałej pamięci modlitewnej w naszym sanktuarium za wszystkich pielgrzymów, za wszystkich naszych diecezjan, przyjaciół i dobrodziejów.

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz ks. Mariana Dudy

Niedziela częstochowska 24/2015, str. 4

[ TEMATY ]

jubileusz

Archiwum ks. Mariana Dudy

Ks. Marian Duda przyjmuje jubileuszowe życzenia

Ks. Marian Duda przyjmuje jubileuszowe życzenia

W tym roku rodzina i przyjaciele ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, wraz z Jubilatem dziękowali Panu Bogu za 40 lat jego posługi kapłańskiej

Uroczystość odbyła się w kościele św. Jana Chrzciciela w Choroniu, gdzie gospodarzem jest ks. kan. Jan Lisiecki. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Stanisław Jasionek. Na początku ukazał obraz kapłana w oczach współczesnego zlaicyzowanego świata. – Być kapłanem, mówi ten świat, to być po prostu kimś śmiesznym, jakąś postacią z bajkowego świata dzieci, jakimś ambasadorem nieistniejącego świata. Czasem potrzebnym do upiększenia ceremonii ślubnych czy pogrzebowych. Być kapłanem, podpowiada ten świat, to być po prostu kimś, kto wyszedł z mody i jest reliktem ciemnego średniowiecza, człowiekiem retro. Kimś, kto nie ma nic ciekawego do powiedzenia współczesnemu światu – mówił. Następnie wymienił grupy, które potrzebują Chrystusa, ponieważ tak naprawdę „świat jest spragniony: dobra, prawdy, piękna i autentycznej miłości. A tym wszystkim jest Chrystus”. – Potrzebują Go ślepcy, którzy pozbawieni światła wiary, chodzą po omacku, czekając na uzdrowiciela. Potrzebują Chrystusa głodni, spragnieni siły eucharystycznego Chleba. Potrzebują Go okryci trądem grzechu, umarli duchowo, upadłe Magdaleny, wytykane palcami przez otoczenie. Potrzebują Chrystusa Nikodemowie, szukający Go pod osłoną nocy – wymieniał. – Kto odkrył prawdę, że Bóg go kocha, doświadcza nieba już tu na ziemi, bo nosi niebo w swym sercu – podsumował ks. Jasionek.

CZYTAJ DALEJ

Ranking WTA: Świątek na najwyższym w karierze czwartym miejscu

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Menager Iga Świątek

Iga Świątek awansowała z szóstego na najwyższe w karierze czwarte miejsce w światowym rankingu tenisistek. Na czele zestawienia WTA wciąż Australijka Ashleigh Barty, przed Białorusinką Aryną Sabalenką oraz Czeszką Karoliną Pliskovą.

W poprzednim tygodniu Świątek osiągnęła półfinał w halowym turnieju WTA na kortach twardych w Ostrawie. Najwyżej rozstawiona zawodniczka z Raszyna przegrała z Greczynką Marią Sakkari 4:6, 5:7, która z kolei w finale uległa Estonce Anett Kontaveit 2:6, 5:7.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję