Reklama

Aspekty

Jubileusz Miłosierdzia w Świebodzinie

W niedzielę 3 kwietnia w Świebodzinie rozpoczną się diecezjalne obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Główna uroczystość odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego podczas Sumy odpustowej

Tego dnia, w 2. niedzielę Wielkanocy, Kościół katolicki przeżywa ustanowione przez św. Jana Pawła II święto Miłosierdzia Bożego.

Rok Miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia został ustanowiony przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z wolą Ojca Świętego zakończy się 20 listopada tego roku w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przypomnijmy, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostały wyznaczone tzw. kościoły stacyjne, w których po przekroczeniu Bramy Miłosierdzia wierni z racji trwającego Roku Miłosierdzia mogą w duchu prawdziwego nawrócenia i pod zwyczajnymi warunkami uzyskiwać odpusty zupełne. Jednym z ośmiu ustanowionych kościołów stacyjnych jest właśnie sanktuarium w Świebodzinie.

Sanktuarium Miłosierdzia

Jest jednym z siedmiu sanktuariów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Inicjatorem powstania świątyni był śp. ks. prał. Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie, pomysłodawca i realizator budowy figury Chrystusa Króla Wszechświata, któremu w 1987 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Józef Michalik polecił budowę kaplicy lub kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie. 16 kwietnia 1994 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. 4 lata później bp Paweł Socha dokonał poświęcenia wybudowanej świątyni. 25 sierpnia 1999 r. dokonał erekcji parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Kościół do godności sanktuarium podniósł bp Stefan Regmunt 22 listopada 2008 r. W ołtarzu głównym świątyni umiejscowiono obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego. W sanktuarium są obecne również relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki, jej spowiednika i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, oraz św. Jana Pawła II. Znajduje się tam także dębowy ołtarz poświęcony świętej, który został wykonany na wzór ołtarza w sanktuarium w Łagiewnikach.

Reklama

Święto Miłosierdzia

Jest związane z objawieniami św. s. Faustyny Kowalskiej, której Jezus powiedział, że pragnie „ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). Zbawiciel życzył sobie także, aby „święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników”. Jezus powiedział do św. Faustyny: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). Święto Miłosierdzia Bożego ustanowił św. Jan Paweł II. Najpierw w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a 30 kwietnia 2000 r., w dniu kanonizacji s. Faustyny, dla całego Kościoła powszechnego. Święto to jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, którą obecnie nazywa się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Przygotowanie do tego święta stanowi nowenna, która polega na odmawianiu przez 9 kolejnych dni, począwszy od Wielkiego Piątku, Koronki do Bożego Miłosierdzia, każdego dnia przyprowadzając do Boga inną grupę dusz.

Jubileuszowe nabożeństwa

W związku z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia do sanktuarium przybywają indywidualni i grupowi pielgrzymi, którzy uczestniczą w podejmowanych w kościele nabożeństwach jubileuszowych. – W 3. niedzielę Adwentu, rozpoczynając rekolekcje w parafii, otworzyliśmy Drzwi Święte naszego sanktuarium, które jest jednym z ośmiu kościołów stacyjnych – mówi ks. dr Jan Romaniuk, kustosz sanktuarium. – Każdego dnia o godz. 15 wierni gromadzą się na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, potem jest Msza św. W piątki o godz. 14.30 przez cały rok jest Droga Krzyżowa, a o godz. 15 rozbudowana Godzina Miłosierdzia. Grupa Adoracyjna i wierni chętni w każdy pierwszy piątek miesiąca mogą adorować Pana Jezusa przez całą noc. W czasie każdej Mszy św. zawsze jest okazja do spowiedzi św. Każdy wierny po wejściu do kościoła może wziąć specjalnie przygotowane obrazki z wypisanymi sposobami czynienia miłosierdzia, uczynkami miłosiernymi co do duszy i ciała oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. Za symboliczne 2 zł można też nabyć książki dotyczące Bożego Miłosierdzia. Zapowiadają się już grupy z poszczególnych parafii, a nawet spoza naszej diecezji, które przyjeżdżają tutaj albo ze swoim kapłanem, albo też anonsują się i proszą o naszego księdza, który by odprawił Mszę św. w ich intencji. Poza tym oglądają też film o budowie figury Chrystusa Króla. Także figura i sanktuarium to są te dwie stopy, na których stoi dzisiaj Świebodzin, i one są dla pielgrzymów integralną częścią.

Wizytówka świątyni

Obok strony duchowej istnieją jeszcze aspekty związane z zewnętrzną stroną świątyni. – Rozpoczęliśmy prace remontowe związane z elewacją i dachem. Sanktuarium wybudowano zaledwie 18 lat temu, jednak technologia i materiały były wtedy inne, z biegiem czasu postępowała bardzo mocno degradacja świątyni, stąd konieczna była wymiana dachu. Były liczne zacieki i trzeba było ten kościół po prostu ratować – mówi kustosz sanktuarium. – Fronton jeszcze świadczy, jak wyglądała pozostała część. Dlatego też zrobiliśmy już pewien etap. W tej chwili czekamy na sposobną pogodę. Myślę, że po diecezjalnych obchodach Roku Miłosierdzia rozpoczniemy kolejne prace związane z frontonem i wieżami świątyni. Tak wygląda strona zewnętrzna sanktuarium, która też jest naszą wizytówką, dlatego staramy się, żeby i ona wyglądała pięknie i godnie.

Reklama

Centralne uroczystości

Zgodnie z decyzją bp. Tadeusza Lityńskiego centralne uroczystości ku czci Miłosierdzia Bożego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Rozpoczną się od zawiązania wspólnoty przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata. Następnie pielgrzymi udadzą się w procesji do sanktuarium, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Na zakończenie Liturgii zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

* * *

Słowo ks. dr. Jana Romaniuka, kustosza sanktuarium,
na diecezjalne obchody Roku Miłosierdzia w Świebodzinie:

– Życzę wszystkim Czytelnikom „Niedzieli” – „Aspektów”, ażeby to święto Miłosierdzia Bożego było świętem ogromnej radości i szczęścia, dlatego że Chrystus pochyla się nieustannie nad nami i możemy doświadczać Jego miłosierdzia. Ten Rok Jubileuszowy jest rokiem szczególnym dla każdego z nas, dlatego też niech on będzie przez każdego z nas właściwie doceniony i przeżyty. Z głębi serca tego życzę, zapewniam o stałej pamięci modlitewnej w naszym sanktuarium za wszystkich pielgrzymów, za wszystkich naszych diecezjan, przyjaciół i dobrodziejów.

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia dzieje się w Mnichowie

2020-08-12 08:35

Niedziela kielecka 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

kościół drewniany

T.D.

Modrzewiowy kościół w Mnichowie obchodzi 250 lat

Przed parafią w Mnichowie historyczne wydarzenie: 250 lat kościoła parafialnego oraz koronacja wizerunku Matki Bożej Mnichowskiej. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 30 sierpnia br. o godz. 12, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Na uroczystość serdecznie zaprasza ks. proboszcz Wiesław Kita. – Chcemy dziękować Bogu za ten Boży dom i za wszelkie łaski, jakie spłynęły na parafian mnichowskich i pielgrzymów szukających ratunku i pomocy u Matki Bożej w tym dwustupięćdziesięcioleciu – mówi ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dotarli kolejni pielgrzymi mimo upału i większych zasad bezpieczeństwa

2020-08-12 19:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

materiały prasowe

Nie zniechęciła ich ani konieczność stosowania dodatkowych zasad bezpieczeństwa, ani upały. Na Jasną Górę dotarły kolejne pielgrzymki piesze i to te z najodleglejszych regionów Polski. „Długostansowcy” przyszli aż z Helu, Gdańska, Białegostoku czy Olsztyna. Do celu dotarły kolejne tysiące duchowych pielgrzymów, wśród których też widać wielką mobilizację i determinację.

Niektóre pielgrzymki, jak sandomierska czy gdańska szły sztafetowo, inne duchowo i zaledwie w kilku etapach, jak zielonogórsko-gorzowska, a jeszcze inne w małych grupach do 150 osób, przemierzały tradycyjny szlak z noclegami w namiotach, jak warmińska.

W czas pielgrzymowania sztafetowego z Helu wpisało się prawie 300 pątników. 20 osób stanowiło stały skład zabezpieczający pielgrzymkę organizacyjnie: służby sanitarne, porządkowe, diakonia muzyczna, kierowcy i oni pokonali całą drogę. Jak zapewnia ks. Robert Jahns, kierownik pielgrzymki, nie było opcji, żeby Kaszubi na Jasną Górę nie przyszli. - Kaszubi to jest naród dzielny, uparty, różne sytuacje i różne rzeczy w historii się działy, a z Kaszub ludzie zawsze pielgrzymowali. Oczywiście z poszanowaniem wszystkich zasad, chcieliśmy. żeby tegoroczne pielgrzymowanie było bezpieczne, więc w mniejszej grupie, w formie pielgrzymki sztafetowej, ale wyruszyliśmy, żeby ta historyczna ciągłość pielgrzymowania była podtrzymana - powiedział kapłan.

Tradycyjnie Kaszubi odśpiewali na jasnogórskich błoniach swą pieśń „Kaszëbskô Królewô!”. - W tej pieśni śpiewamy o naszej Kaszubskiej Królowej, która dla każdego z nas jest bliska i która zawsze w trudnych chwilach jest przy nas - powiedziała Małgorzata z diakonii muzycznej pielgrzymki kaszubskiej.

Wśród intencji niesionych przez pielgrzymów dominują dziś te za Kościół i o nowe powołania.

- Mamy też za co przepraszać, dużo dzieje się w obecnym świecie. Wiadomo, że Kościół nie zginie, bo Chrystus go ochrania i nie może nic złego Kościołowi się stać, ale my w drodze jesteśmy słabi, dlatego bardzo potrzebujemy tego wsparcia – mówili pielgrzymi. Anna z Sandomierza podkreślała, że na pewno ta modlitwa jest bardzo potrzebna, bo w dzisiejszych czasach „coraz bardziej atakują księży, by też pokazać innym, że można żyć inaczej, nie tylko atakować”.

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę w tym roku miała głównie charakter duchowy. Pątnicy zostali zaproszeni do pielgrzymowania wewnątrzdiecezjalnego w dwóch jednodniowych etapach. Natomiast ostatniego dnia pielgrzymki przedstawiciele diecezji spotkali się na Przeprośnej Górce, skąd przyszli do sanktuarium. Ostatni etap pielgrzymki wraz z reprezentantami wszystkich grup pokonał także ordynariusz diecezji.

- Idziemy przez Częstochowę z hasłem „Samemu Bogu przez Maryję”, to jest nawiązanie do Sługi Bożego kard.Stefana Wyszyńskiego, ale także Jana Pawła II, obaj postawili na Maryję - powiedział bp Tadeusz Lityński.

W kompanii zielonogórsko - gorzowskiej byli także przedstawiciele polskich nauczycieli z grupy „Warsztaty w Drodze”, którzy przynieśli modlitwę za polską szkołę.

Obok przedstawicieli pieszych pielgrzymek na Jasną Górę dociera także wiele grup rowerowych. Też są mniej liczne i trwają krócej, ale organizatorzy także troszczą się o ich kontynuację.

- Jedzie na początku grupy krzyż, on nas prowadzi i od razu wszyscy wiedzą, że to jest pielgrzymka, że nie jedziemy na wycieczkę. Na Jasną Górę jedzie się ze względu na Matkę, na Maryję, to dla Niej pielgrzymujemy - powiedział jeden z cyklistów.

Wszyscy uczestnicy pielgrzymek modlą się o ustanie epidemii, dziękują za Cud nad Wisłą, za św. Jana Pawła II i o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z prefektem apostolskim w Mongolii

2020-08-13 20:21

[ TEMATY ]

papież Franciszek

prefekt

Mongolia

PAP

Papież Franciszek przyjął na audiencji wyświęconego kilka dni temu na biskupa o. Giorgia Marengo, prefekta apostolskiego w Mongolii. We wrześniu, jeśli normy antypandemiczne na to pozwolą, wróci on do tego azjatyckiego kraju, w którym od 17 lat pełni posługę.

„Ponieważ wspólnota katolicka jest maleńka, bardzo ważne jest, aby troszczyć się o jak najlepsze relacje w władzami świeckimi. Trzeba kontynuować współpracę oraz wzajemną pomoc, które już istnieją. Także dlatego, że dla mojego poprzednika było to bardzo ważne. Istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dialog międzyreligijny, zważywszy na to, że Mongolia jest krajem, który religijne punkty odniesienia znajduje przede wszystkim w buddyzmie i szamanizmie. Ważne jest dalsze tworzenie braterskich mostów relacji z przedstawicielami innych wyznań –uważa bp Marengo. – A więc dialog międzyreligijny, bliskość wobec biednych, najmniejszych, osób cierpiących w społeczeństwie. Podkreśliłbym również znaczenie pogłębienia kulturowego, czyli historii i tradycji, tożsamości kulturowej Mongołów, którzy mają wiele do powiedzenia i do ofiarowania reszcie ludzkości oraz pogłębienia wymiaru duchowego. Ludzi w Mongolii cechuje wielka wrażliwość i szczególnie ci, którzy przyjęli już wiarę chrześcijańską potrzebują uczynić ją bardziej swoją. Mówimy zatem o głębi, o autentyczności podążania w wierze, o szkole ciągłej modlitwy, aby ludzie mogli kroczyć łatwiej i pogodniej swoją drogą.“

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję