Reklama

Z Polski i ze świata

2016-04-06 08:37


Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 5

Komentarz

Gdzie chrzest, tam nadzieja

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski oznaczają powrót do początków naszej wiary i nadzieję na przyszłość. Obecny rok jest szczególny dla naszego kraju. Daje nadzieję na przemieniające doświadczenie wspólnoty Kościoła. Biskupi polscy napisali w liście z okazji Jubileuszu Chrztu: „Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne”. Ten świat chrześcijański liczy obecnie ok. 2 mld 400 mln osób, w tym 1 mld 200 mln katolików, ok. 800 mln protestantów i ok. 400 mln prawosławnych.

Bez względu na wyznanie wszyscy mamy ten sam chrzest, który nas łączy w jedną rodzinę wyznawców Chrystusa. Wszyscy mamy podobny kodeks etyczny oparty na Piśmie Świętym, a w nim na przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Miłość zaś chrześcijańska nie oznacza tylko obdarowania kogoś czymś, ale oznacza podarowanie win, przebaczenie. Jest to jeszcze bardziej aktualne w Roku Świętym Miłosierdzia, o czym często przypomina papież Franciszek.

Szczególnym wydarzeniem jest fakt, że 1050-lecie Chrztu Polski będziemy przeżywać razem z młodzieżą z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży nie tylko w Krakowie, ale również w naszych diecezjach. To będzie doświadczenie młodości i powszechności Kościoła. Kard. Stanisław Dziwisz, który towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas wszystkich ŚDM, stwierdził, że po tych spotkaniach młodzież nie wraca taka sama. Coś się zmienia na lepsze nie tylko w młodzieży, ale i w krajach, gdzie są te właśnie spotkania młodych ludzi. Jest więc nadzieja także dla Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Abp Zygmunt Zimowski

Wezwanie do modlitwy

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski przebywa w jednym z warszawskich szpitali – powiadomił o tym 1 kwietnia br. biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik. – Chciałbym prosić wszystkich o modlitwę w intencji Arcybiskupa Zygmunta, który ponownie potrzebuje pomocy medycznej – apelował bp Tomasik do wiernych na antenie Radia Plus Radom.

Reklama

Abp Zimowski, chociaż sam jest poddany leczeniu w związku z ciężką chorobą, z okazji obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Autyzmu wystosował specjalne przesłanie, zatytułowane „Twórcy i świadkowie nadziei”, w którym mówi o czułości Boga wobec cierpiących i tych, którzy służą cierpiącym – powiadomił o tym podczas Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który również prosił o modlitwę w intencji chorego abp. Zimowskiego.

Red./KAI

Polska-Watykan

Pielgrzymka bezdomnych z Polski

Z okazji Roku Świętego Miłosierdzia do Wiecznego Miasta 2 kwietnia br. przybyła pielgrzymka bezdomnych z noclegowni prowadzonych przez Caritas Diecezji Ełckiej oraz tamtejszy Monar. Pątnikom towarzyszył biskup ełcki Jerzy Mazur SVD. – Cieszę się, że w Roku Świętym Miłosierdzia możemy świadczyć i okazywać to, co św. Jan Paweł II zostawił nam w Ełku w 1999 r., kiedy wołał głosem ubogich i mówił o nowej wyobraźni miłosierdzia. Czynimy wszystko, aby pomóc ludziom ubogim i potrzebującym pielgrzymować, przejść przez Bramę Miłosierdzia, rzucić się w otwarte ramiona miłującego Ojca, oczyścić swoje serce w sakramencie pokuty, ale także porzucić strach i lęk. Ta pielgrzymka od początku ma taki cel, aby bezdomni, którzy utracili nadzieję – bo tacy przychodzą do noclegowni – odnaleźli w Bożym Miłosierdziu źródło nadziei. I dzisiaj na Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II modliliśmy się, aby ci ludzie, którzy kiedyś zatracili się w życiu, uwierzyli, że są kochani przez Boga bogatego w miłosierdzie – powiedział bp Mazur.

RV

Krótko

• W Lahaurze w Pakistanie zginęło w zamachu w Poniedziałek Wielkanocny ponad 70 osób, w tym 30 dzieci, są także setki rannych. Rzecznik terrorystów stwierdził, że „celowali w chrześcijan”.

• Palmyra, syryjskie miasto wpisane na listę UNESCO, zostało odbite z rąk dżihadystów. Dokonały tego wojska syryjskie przy pomocy sił rosyjskich. Miasto ma duże znaczenie strategiczne.

• Władze USA zadecydowały o ewakuacji ze względów bezpieczeństwa rodzin wojskowych i dyplomatów z placówek na południu Turcji.

• Seif Eldin Mustafa, obywatel Egiptu, porwał egipski samolot pasażerski z 63 osobami na pokładzie. Zażądał lotu na Cypr, gdzie po wylądowaniu i uwolnieniu pasażerów oddał się w ręce policji.

• MSZ Rosji zapowiedziało, że Moskwa nie pozostawi bez reakcji ewentualnego demontażu radzieckich pomników w Polsce. Zarazem wyrażono nadzieję, że polskie władze odstąpią od tych zamierzeń. To efekt wywiadu, którego udzielił prezes IPN Łukasz Kamiński.

• W Brukseli w zamachu na stacji metra Maelbeek zginęła 61-letnia Polka. Rannych jest też 3 polskich obywateli, zostali oni poddani hospitalizacji.

• Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w przyszłym roku do Europy Środkowo-Wschodniej zostanie wysłana brygada pancerna wyposażona w nowoczesny ciężki sprzęt.

• Koalicja na Ukrainie przestała istnieć. Prezydencki Blok Petra Poroszenki ogłosił formalne opuszczenie rządu i zgłosił natychmiast kandydata na nowego premiera. Z 5 ugrupowań, które popierały poprzedni rząd, 3 gotowe są uczestniczyć w nowym rozdaniu.

• Vojislav Šešelj, serbski nacjonalista i lider Serbskiej Partii Radykalnej, oskarżany o zbrodnie wojenne na Bałkanach, został uniewinniony od wszystkich zarzutów przez Trybunał w Hadze.

Paradyż: Nowi diakoni oraz nowe posługi

2019-12-09 09:14

Ks. Adrian Put

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nasze seminarium duchowne przeżywało bardzo podniosłą uroczystość. Tego dnia bp Stefan Regmunt udzielił święceń diakonatu oraz kandydatury i posługi akolitatu klerykom naszego seminarium.

Ks. Adrian Put
Nowi diakoni naszej diecezji

- Taki dzień jak ten, kiedy udzielane są święcenia i posługi posiada w kalendarzu seminaryjnym szczególne miejsce. To zapewne dlatego przełożeni seminaryjni wybierają na te obchody taki uroczysty dzień jak dzisiejszy czyli święto Matki Bożej – powiedział bp Stefan Regmunt. Właśnie w tak uroczysty dzień w kościele seminaryjnym święcenia diakonatu otrzymali kl. Łukasz Bajcar ze Szprotawy i kl. Jarosław Marszałek z Głogowa.

Kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu otrzymał kl. Konrad Jasiewicz z Kolska, zaś posługę akolitatu przyjęli alumni z IV roku: kl. Tomasz Dragańczuk z Lubska, kl. Paweł Marciniak z Lubiszyna oraz kl. Seweryn Szczotko ze Słońska.

Na ten dzień do seminarium w Paradyżu przyjechała najbliższa rodzina, kapłani, bliscy i przyjaciele nowych diakonów oraz ustanowionych akolitów i kandydatów do święceń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wysłannik ONZ u papieża: jak chronić miejsca kultu religijnego?

2019-12-09 21:09

pb / Watykan (KAI)

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji Miguela Angela Moratinosa, wysokiego przedstawiciela Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. przymierza cywilizacji. Przedstawił on przyjęty we wrześniu plan działań ONZ w dziedzinie ochrony miejsc kultu religijnego. Audiencja trwała 40 minut.

Włodzimierz Rędzioch

Były minister spraw zagranicznych Hiszpanii poinformował po spotkaniu, że rozmawiał z papieżem także o Dokumencie nt. Ludzkiego Braterstwa, podpisanym przez Franciszka w lutym w Abu Zabi wraz z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al-Azhar Ahmedem al-Tayebem. Moratinos zauważył, że dokument ten i wyrażone w nim uniwersalne wartości zostały uwzględnione we wspomnianym planie ONZ.

Plan działań w dziedzinie ochrony miejsc kultu religijnego przedstawił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 12 września. Przemawiając w siedzibie organizacji nazwał go „ważnym krokiem w walce z nienawiścią i przemocą w świecie”.

- Nasz świat stawia czoła wzrostowi antysemityzmu, nienawiści antymuzułmańskiej, atakom na chrześcijan i nietolerancji wobec innych grup religijnych. Tylko w ostatnich miesiącach zabito żydów w synagogach, muzułmanów w meczetach, chrześcijan w czasie modlitwy - podkreślił Guterres przedstawiając plan wypracowany na jego prośbę przez Moratinosa po masakrze w meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii, synagodze w Pittsburghu w USA i kościołach katolickich w Sri Lance.

Według sekretarza generalnego ONZ, „miejsca kultu religijnego są ważnymi symbolami w naszej zbiorowej świadomości”. - Kiedy ludzie są atakowani z powodu swej religii lub swoich przekonań, całe społeczeństwo zostaje osłabione. Miejsca kultu na całym świecie powinny stanowić spokojną przystań, sprzyjającą refleksji i pokojowi, a nie miejscami przelewu krwi i terroru. Ludzie na całym świecie powinni móc wyznawać i praktykować swą wiarę w pokoju - zaznaczył Guterres.

Plan działań, który w zamyśle Guterresa ma dopełnić przedstawiony w czerwcu br. plan walki z mową nienawiści, zawiera rekomendacje, mające pomóc państwom w ich wysiłkach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa miejscom kultu, a także zalecenia dla ONZ, zwierzchników religijnych, społeczeństwa obywatelskiego i dostawców internetu.

Jedną z propozycji jest rozpoczęcie przez ONZ światowej kampanii medialnej, wspierającej wzajemny szacunek i zrozumienie, a także stworzenie „kartografii miejsc kultu religijnego na całym świecie, aby uzyskać interaktywne narzędzie internetowe umożliwiające ukazanie powszechności miejsc kultu i przyczyniające się do wspierania szacunku i zrozumienia ich głębokiego znaczenia dla poszczególnych osób i wspólnot na wszystkich kontynentach.

Ze swej strony Moratinos oświadczył wówczas, że „sukces planu zależeć będzie od jego wprowadzania w życie i trwałego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, a szczególnie państw członkowskich ONZ, w aktywne działania na rzecz ochrony miejsc kultu”. Dodał, że plan działań zostanie dopełniony przez światowy program ochrony tzw. celów miękkich, w tym miejsc kultu, przed zagrożeniem terrorystycznym. Wypracowany on zostanie przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Walki z Terroryzmem. Będzie miał on na celu „wzrost zdolności łagodzenia [zagrożenia], zarządzania kryzysowego i planowania środków nadzwyczajnych przez państwa członkowskie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem