Reklama

Z Polski i ze świata

Komentarz

Gdzie chrzest, tam nadzieja

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski oznaczają powrót do początków naszej wiary i nadzieję na przyszłość. Obecny rok jest szczególny dla naszego kraju. Daje nadzieję na przemieniające doświadczenie wspólnoty Kościoła. Biskupi polscy napisali w liście z okazji Jubileuszu Chrztu: „Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne”. Ten świat chrześcijański liczy obecnie ok. 2 mld 400 mln osób, w tym 1 mld 200 mln katolików, ok. 800 mln protestantów i ok. 400 mln prawosławnych.

Bez względu na wyznanie wszyscy mamy ten sam chrzest, który nas łączy w jedną rodzinę wyznawców Chrystusa. Wszyscy mamy podobny kodeks etyczny oparty na Piśmie Świętym, a w nim na przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Miłość zaś chrześcijańska nie oznacza tylko obdarowania kogoś czymś, ale oznacza podarowanie win, przebaczenie. Jest to jeszcze bardziej aktualne w Roku Świętym Miłosierdzia, o czym często przypomina papież Franciszek.

Szczególnym wydarzeniem jest fakt, że 1050-lecie Chrztu Polski będziemy przeżywać razem z młodzieżą z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży nie tylko w Krakowie, ale również w naszych diecezjach. To będzie doświadczenie młodości i powszechności Kościoła. Kard. Stanisław Dziwisz, który towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas wszystkich ŚDM, stwierdził, że po tych spotkaniach młodzież nie wraca taka sama. Coś się zmienia na lepsze nie tylko w młodzieży, ale i w krajach, gdzie są te właśnie spotkania młodych ludzi. Jest więc nadzieja także dla Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Abp Zygmunt Zimowski

Wezwanie do modlitwy

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski przebywa w jednym z warszawskich szpitali – powiadomił o tym 1 kwietnia br. biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik. – Chciałbym prosić wszystkich o modlitwę w intencji Arcybiskupa Zygmunta, który ponownie potrzebuje pomocy medycznej – apelował bp Tomasik do wiernych na antenie Radia Plus Radom.

Reklama

Abp Zimowski, chociaż sam jest poddany leczeniu w związku z ciężką chorobą, z okazji obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Autyzmu wystosował specjalne przesłanie, zatytułowane „Twórcy i świadkowie nadziei”, w którym mówi o czułości Boga wobec cierpiących i tych, którzy służą cierpiącym – powiadomił o tym podczas Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który również prosił o modlitwę w intencji chorego abp. Zimowskiego.

Red./KAI

Polska-Watykan

Pielgrzymka bezdomnych z Polski

Z okazji Roku Świętego Miłosierdzia do Wiecznego Miasta 2 kwietnia br. przybyła pielgrzymka bezdomnych z noclegowni prowadzonych przez Caritas Diecezji Ełckiej oraz tamtejszy Monar. Pątnikom towarzyszył biskup ełcki Jerzy Mazur SVD. – Cieszę się, że w Roku Świętym Miłosierdzia możemy świadczyć i okazywać to, co św. Jan Paweł II zostawił nam w Ełku w 1999 r., kiedy wołał głosem ubogich i mówił o nowej wyobraźni miłosierdzia. Czynimy wszystko, aby pomóc ludziom ubogim i potrzebującym pielgrzymować, przejść przez Bramę Miłosierdzia, rzucić się w otwarte ramiona miłującego Ojca, oczyścić swoje serce w sakramencie pokuty, ale także porzucić strach i lęk. Ta pielgrzymka od początku ma taki cel, aby bezdomni, którzy utracili nadzieję – bo tacy przychodzą do noclegowni – odnaleźli w Bożym Miłosierdziu źródło nadziei. I dzisiaj na Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II modliliśmy się, aby ci ludzie, którzy kiedyś zatracili się w życiu, uwierzyli, że są kochani przez Boga bogatego w miłosierdzie – powiedział bp Mazur.

RV

Krótko

• W Lahaurze w Pakistanie zginęło w zamachu w Poniedziałek Wielkanocny ponad 70 osób, w tym 30 dzieci, są także setki rannych. Rzecznik terrorystów stwierdził, że „celowali w chrześcijan”.

Reklama

• Palmyra, syryjskie miasto wpisane na listę UNESCO, zostało odbite z rąk dżihadystów. Dokonały tego wojska syryjskie przy pomocy sił rosyjskich. Miasto ma duże znaczenie strategiczne.

• Władze USA zadecydowały o ewakuacji ze względów bezpieczeństwa rodzin wojskowych i dyplomatów z placówek na południu Turcji.

• Seif Eldin Mustafa, obywatel Egiptu, porwał egipski samolot pasażerski z 63 osobami na pokładzie. Zażądał lotu na Cypr, gdzie po wylądowaniu i uwolnieniu pasażerów oddał się w ręce policji.

• MSZ Rosji zapowiedziało, że Moskwa nie pozostawi bez reakcji ewentualnego demontażu radzieckich pomników w Polsce. Zarazem wyrażono nadzieję, że polskie władze odstąpią od tych zamierzeń. To efekt wywiadu, którego udzielił prezes IPN Łukasz Kamiński.

• W Brukseli w zamachu na stacji metra Maelbeek zginęła 61-letnia Polka. Rannych jest też 3 polskich obywateli, zostali oni poddani hospitalizacji.

• Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w przyszłym roku do Europy Środkowo-Wschodniej zostanie wysłana brygada pancerna wyposażona w nowoczesny ciężki sprzęt.

• Koalicja na Ukrainie przestała istnieć. Prezydencki Blok Petra Poroszenki ogłosił formalne opuszczenie rządu i zgłosił natychmiast kandydata na nowego premiera. Z 5 ugrupowań, które popierały poprzedni rząd, 3 gotowe są uczestniczyć w nowym rozdaniu.

• Vojislav Šešelj, serbski nacjonalista i lider Serbskiej Partii Radykalnej, oskarżany o zbrodnie wojenne na Bałkanach, został uniewinniony od wszystkich zarzutów przez Trybunał w Hadze.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Sławoj Leszek Głódź przechodzi na emeryturę

2020-08-13 12:09

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

BP KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. Decyzją Papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest doktorem prawa kanonicznego. Urodzony 13 sierpnia 1945 roku. W 1970 r. w Białymstoku został wyświęcony na kapłana. Od 1981 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. W 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego. W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a w 2008 r. arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce (Arch. Białostocka). W 1964 roku rozpoczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na dwa lata do wojska. Służbę wojskową odbył w kompanii kleryckiej w 32. Budziszyńskim Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz Mazurskiej Brygadzie Saperów w Szczecinie-Podjuchy.

Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 roku z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i wśród Polonii w Paryżu. Studia kanoniczne odbył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich.

W okresie od marca do grudnia 1980 roku był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku. Jednocześnie był dyrektorem studium katechetycznego. W 1981 roku był kapelanem „Solidarności” Regionu Białystok.

Od września 1981 roku rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.

21 stycznia 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany przez Ojca Świętego Biskupem Polowym Wojska Polskiego (z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech).

23 lutego 1991 roku przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze, a dzień później odbył z ceremoniałem wojskowym uroczysty ingres do Katedry Polowej Wojska Polskiego.

18 kwietnia 1991 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała brygady Wojska Polskiego, a 11 listopada 1993 roku na stopień generała dywizji. W uznaniu zasług na polu duszpasterstwa wojskowego Prezydent RP, Lech Wałęsa, w dniu 22 grudnia 1995 roku nadał mu Krzyż Oficerski Polonia Restituta.

W 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powołał go do grona konsultorów Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich.

Od dnia 2 maja 1995 roku jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim.

22 stycznia 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go członkiem Centralnego Biura do Spraw Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów.

W dniu 7 marca 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II upoważnił Kongregację ds. Biskupów do zmiany stolicy tytularnej Biskupa Polowego Wojska Polskiego z Bettona na tytuł: Biskup Ordynariusz Polowy w Polsce (Vescovo Militare per la Polonia).

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 2 listopada 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.

17 lipca 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II - w uznaniu pracy i dokonań - podniósł go do godności Arcybiskupa „ad personam”.

Dnia 26 sierpnia Papież Jan Paweł II mianował abp. Głódzia ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, którą objął 2 października 2004 r.

17 kwietnia 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Swoją nową posługę abp Metropolita objął podczas uroczystego ingresu do Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie 26 kwietnia o godz. 12.00.

21 czerwca 2008 r. udzielił pierwszych święceń kapłańskich w Archidiecezji Gdańskiej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

29 czerwca 2008 r. w Rzymie otrzymał z rąk Papieża Benedykta XVI paliusz - znak metropolity.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady Prawnej KEP, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, delegatem ds. Duszpasterstwa Strażaków oraz delegatem KEP ds. Telewizji Trwam. Ponadto jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wcześniej pełnił funkcję m.in.: przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, Krajowego Duszpasterza Kombatantów, przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. członka Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne dzięki mediacji USA (opis)

2020-08-13 19:48

[ TEMATY ]

Izrael

porozumienie

Zjednoczone Emiraty Arabskie

PAP

Premier Izraela Benjamin Netanyahu

Prezydent USA Donald Trump jako pierwszy poinformował w czwartek, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nawiążą stosunki dyplomatyczne w ramach umowy, którą negocjowały również USA, i na mocy której Izrael zrezygnuje z aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Przywódcy USA, ZEA i Izraela potwierdzili informację o planach ustanowienia stosunków dyplomatycznych we wspólnym komunikacie, wydanym wkrótce po wystąpieniu Trumpa.

Amerykański prezydent powiedział dziennikarzom zebranym w Gabinecie Owalnym, że liczy na to, iż dzięki "przełamaniu lodów" inne arabskie i muzułmańskie kraje pójdą za przykładem ZEA.

Następca tronu Abu Zabi szejk Mohammad Ibn Zajed potwierdził ponadto na Twitterze, że osiągnięto porozumienie, na mocy którego Izrael wstrzyma się od aneksji terytoriów palestyńskich.

Pakt ten, który został nazwany "Porozumieniem Abrahama", jest znaczącym sukcesem Trumpa w polityce zagranicznej i został ogłoszony tuż przed listopadowymi wyborami, w których ubiega się on o reelekcję - pisze Reuters.

"WIELKI przełom dzisiaj! Historyczne Pokojowe Porozumienie pomiędzy naszymi dwoma WIELKIMI przyjaciółmi, Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi" - napisał Trump na Twitterze.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że nawiązanie stosunków dyplomatycznych przez jego kraj z ZEA to "dzień historyczny". Ambasador Izraela w Waszyngtonie uznał, że to " wielki dzień dla pokoju" i wyraził wdzięczność Trumpowi za doprowadzenie do "tego przełomu".

Wysokiej rangi przedstawicielka władz palestyńskich Hanan Aszrawi oskarżyła ZEA o "normalizację" stosunków z Izraelem, czemu Palestyńczycy byli zawsze przeciwni. "Izrael został nagrodzony za to, co nielegalnie i ustawicznie robił Palestynie od początku okupacji" - napisała Aszrawi na Twitterze. "Proszę nie róbcie nam tej przysługi. Nie chcemy być waszym listkiem figowym" - dodała, zwracając się do władz ZEA.

Radykalny palestyński Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, oskarżył ZEA o to, że wbiły Palestyńczykom nóż w plecy.

Wysokiej rangi przedstawiciel władz ZEA powiedział agencji Reutera, że zawsze będą one wspierały Palestyńczyków i nie zgodzą się na ulokowanie swej ambasady w Jerozolimie, dopóki nie dojdzie do pełnego porozumienia między Izraelem i Palestyńczykami. Dodał, że zrealizowanie planu rządu Netanjahu, dotyczącego aneksji okupowanych terytoriów, położyłoby kres wszelkim nadziejom na pokój.

Jak pisze Associated Press, ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Dziennik "The Hill" przypomina, że uznawanie Izraela, czy izraelskich instytucji było w świecie arabskim, popierającym Palestyńczyków, uznawane za świętokradztwo.

"The Hill" zwraca też uwagę, że nawiązanie stosunków między Izraelem a ZEA to skuteczne posunięcie administracji USA w ramach jej szerzej rozumianej polityki bliskowschodniej, obliczonej na budowanie sojuszy przeciw Iranowi.

Trump zrobił z Izraela "filar swej polityki zagranicznej", a czwartkowe porozumienie "to raczej dyplomatyczny przełom niż jednostronne posunięcie (USA), co sprawia, że prezydent będzie się miał czym pochwalić na mniej niż trzy miesiące przed terminem wyborów" - komentuje "The Hill".

Z komunikatu Trumpa, Netanjahu i Ibn Zajeda wynika, że przedstawiciele ich rządów spotkają się w najbliższych tygodniach, by wypracować szczegóły porozumienia i plany współpracy ZEA i Izraela w bardzo wielu obszarach, poczynając od wspólnej walki z pandemią koronawirusa.

Associated Press ocenia, że Netanjahu, idąc na ustępstwa, dostarczył "swemu dobremu przyjacielowi" Trumpowi pożądany sukces dyplomatyczny.

Dla Palestyńczyków rezygnacja z formalnej aneksji terytoriów okupowanych "niewiele zmienia w praktyce" - komentuje agencja AP. Izrael w pełni kontroluje Zachodni Brzeg Jordanu i nadal rozbudowuje tam swoje osiedla.

ZEA poinformowały, że mają zamiar wybudować w Abu Zabi "Dom Rodziny Abrahama", w którym znajdą się meczet, synagoga i kościół. (PAP)

fit/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję