Reklama

Sól ziemi

Siła chrześcijańskiej tożsamości

Polska jest krajem o wyjątkowo owocnym dziedzictwie, stanowiącym skarbnicę inspiracji nie tylko w przeszłości, ale także w teraźniejszości i przyszłości.

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 44

Nie milkną echa 1050. rocznicy Chrztu Polski. I choć środowiska lewicowo-liberalno-laickie oraz tzw. media mainstreamowe próbowały „przykryć” te podniosłe uroczystości trzeciorzędnymi bieżącymi wydarzeniami politycznymi i pseudosensacjami, nie zmieniło to faktu, że były one bardzo ważne, gdyż w pełni ukazały bogactwo oraz siłę naszej ponadtysiącletniej chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa. Co ważne, rocznica była przygotowana i obchodzona wspólnie przez władze państwowe i kościelne. Wymowne było złożenie wiązanek kwiatów przed znajdującym się w katedrze poznańskiej sarkofagiem założycieli państwa polskiego – Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego przez przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej i legata papieskiego kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.

Szeroko komentowane jest doniosłe orędzie Andrzeja Dudy, wygłoszone podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego (wspólne obrady Sejmu RP i Senatu RP) 15 kwietnia w Poznaniu. Prezydent rozpoczął swoje wystąpienie od znamiennych słów: „Chrzest Mieszka jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i Narodu polskiego. Nie był, lecz jest. Bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo kształtuje losy Polski i każdego z nas, Polaków”. W końcowej zaś części orędzia prezydent stwierdził: „Dlatego niszczenie podstaw naszej cywilizacji – próby zastępowania ich innymi, niespójnymi, luźno naszkicowanymi koncepcjami – zawsze było i zawsze będzie okupione ogromem cierpień i zniszczeń. Najdobitniej dowiódł tego wiek XX i dwa straszliwe w skutkach projekty ideologiczne – komunizm i nazizm. Wiek XXI szybko postawił nas wobec nowych, trudnych wyzwań. W warunkach «globalnej wioski» naturalna rywalizacja odmiennych modeli cywilizacyjnych osiągnęła niespotykaną dotąd intensywność. W Polsce i w Europie toczą się debaty dotyczące tego, jak odnieść się do tych nowych wyzwań. Osobiście uważam, że w tej sytuacji warto przede wszystkim zaufać sile naszej tożsamości”.

Reklama

W orędziu prezydenta Andrzeja Dudy zostało zawarte bardzo czytelne przesłanie, że Polska jest krajem o wyjątkowo owocnym dziedzictwie, stanowiącym skarbnicę inspiracji nie tylko w przeszłości, ale także w teraźniejszości i przyszłości. Trudno nie protestować z powodu opinii, że aby być „normalnym krajem”, mamy zapomnieć o chrześcijańskich korzeniach i własnej przeszłości. Gdy przekreśli się chrześcijańskie dziedzictwo, nie będzie wiadomo, na czym ma być oparta przyszłość. Prezydent cytował naszego wielkiego rodaka – św. Jana Pawła II, który przestrzegał przed fałszywymi pokusami: relatywizmem moralnym, konsumpcjonizmem, permisywizmem, przed odwróceniem porządku naturalnego i życiem, jakby Boga nie było, a nawet przed zajmowaniem przez człowieka miejsca Boga; przed wolnością oderwaną od prawdy i zastępowaną samowolą, przed ucieczką od odpowiedzialności za swoje decyzje, przed wizją życia sprowadzonego do zaspokajania zachcianek i przyjemności.

Św. Jan Paweł II, unaoczniając pewne negatywne aspekty współczesności, jednocześnie proponował pozytywną wizję świata. W swoim przepowiadaniu kreślił horyzont cywilizacji miłości przeciwstawianej cywilizacji śmierci; horyzont walki społeczeństwa zmierzającej do ucieleśnienia w życiu publicznym tej prawdy, która czyni nas wolnymi. I przestrzegał, a jego słowa sprzed ponad 25 lat są dziś szczególnie aktualne: „Jeśli historyczna pamięć Europy nie zapuści swoich korzeni głębiej niż ideały Oświecenia, jej nowa jedność będzie miała powierzchowne i niestałe fundamenty” (Jan Paweł II, przemówienie w Pradze, 21 kwietnia 1991, „L’Osservatore Romano”, nr 6/1991).

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję