Reklama

Niedziela Legnicka

Zanurzeni w źródle życia

Z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski w całym kraju odbywało się wiele inicjatyw upamiętniających to ważne dla naszego narodu wydarzenie. I mimo iż główne uroczystości kościelne i państwowe miały miejsce w Gnieźnie i Poznaniu, to nie zabrakło ciekawych wydarzeń organizowanych także w mniejszych miejscowościach, wsiach, szkołach czy parafiach

Niedziela legnicka 18/2016, str. 4

[ TEMATY ]

inicjatywa

Chrzest Polski

Monika Łukaszów

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Jedno z nich miało miejsce 17 kwietnia w bazylice mniejszej w Legnickim Polu. Na uroczystą Mszę św. miejscowy proboszcz ks. Włodzimierz Gucwa zaprosił, oprócz mieszkańców Legnickiego Pola i wiernych przynależących do parafii, także te osoby, które na przestrzeni lat w tej przepięknej świątyni przyjęły sakrament chrztu św.

Reklama

– My również w naszej wspólnocie parafialnej chcieliśmy w jakiś sposób upamiętnić rocznicę chrztu Polski, ale także naszego chrztu św. Poprosiliśmy, aby zgłaszały się do nas osoby, które chciałyby uzyskać informacje o dacie swojego chrztu albo swoich bliskich. Zainteresowanie okazało się duże. Zakupiliśmy specjalne pamiątki chrzcielne i przeglądając księgi parafialne, wypisywaliśmy potrzebne dane. Jako ciekawostkę dodam, że najstarsze księgi chrzcielne, które znajdują się w naszej parafii, pochodzą z 1700 r. – mówi Ksiądz Proboszcz.

Historyczne i teologiczne aspekty chrztu

Eucharystii przewodniczył ks. Gucwa, natomiast homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, który przypomniał historyczne aspekty chrztu Polski, oraz wskazał na pamięć jako istotny element naszej tożsamości. – Pamięć pozwala nam zachować naszą tożsamość. Pozwala odpowiedzieć na pytanie, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Pamięć jest przechowywana i przekazywana kolejnym pokoleniom. Tutejsza parafia jest także jednym wielkim muzeum – muzeum tożsamości chrześcijańskiej. Bowiem tutaj w XIII wieku – jak w książce „Pamięć i tożsamość” zauważył Jan Paweł II – rozegrała się jedna z ważniejszych bitew w historii chrześcijaństwa. I naszym zadaniem jest przekazywanie tej prawdy, żebyśmy o niej nie zapomnieli – mówił. Przytaczając z kolei wypowiedzi papieża Franciszka, kaznodzieja zwrócił uwagę, jak istotną sprawą chrześcijańskiego życia jest data naszego chrztu św. oraz obchodzone rocznice tego sakramentu. – Chrzest to nie jest formalność. Jest to akt, który dogłębnie dotyka naszego istnienia – mówił ks. Bogusław. – Przez chrzest św. jesteśmy zanurzeni w tym niewyczerpalnym źródle życia, jakim jest śmierć Jezusa będąca największym aktem Jego miłości. Śmierć, która w rzeczywistości prowadzi człowieka do życia. Dlatego po chrzcie św. człowiek wygląda tak samo, ale jego dusza jest całkowicie inna. Człowiek w tym momencie staje się autentycznym dzieckiem Boga. Jeśli nie będziemy znali daty chrztu, grozi nam zatracenie pamięci tego, co Pan w nas uczynił – mówił dalej – pamięci o otrzymanym przez nas darze. – Wtedy ostatecznie uważamy go jedynie za pewne wydarzenie, które miało miejsce w przeszłości nie z powodu naszej woli, ale woli naszych rodziców. Musimy rozbudzić pamięć naszego chrztu, jesteśmy wezwani, by żyć naszym chrztem każdego dnia jako rzeczywistością aktualną w naszym życiu – dodał.

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Po homilii wszyscy zgromadzeni w kościele odpalili od świecy upamiętniającej chrzest Polski niesionej przez kapłana swoje pamiątkowe świece i odpowiadając na kolejne wezwania przewodniczącego Liturgii, odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Proboszcz odczytywał kolejne nazwiska i wręczał pamiątki chrztu św. z datą chrztu i nazwiskami rodziców chrzestnych. W sumie – jak powiedział „Niedzieli” ks. Gucwa – rozdano przeszło 100 pamiątek chrzcielnych. Wśród tych osób były takie, które przyjęły chrzest w latach 40. i 50. XX wieku, ale i te, które przyjęły chrzest rok czy dwa lata temu.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 o 15 na Rynku Bolesławca

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Chrzest Polski

Iwona Molak

Z okazji wielkiego Jubileuszu 1050-lecie chrztu Polski, w wielu polskich miastach, o godzinie 15,00, czyli w godzinie miłosierdzia omówiona była się koronka do Bożego Miłosierdzia. Tak też się stało w Bolesławcu, w sercu miasta. Nabożeństwo przygotowali wolontariusze Światowych Dni Młodzieży wraz ze swoimi duszpasterzami. Modlitwa była radosną pieśnią około 50 osób w bardzo różnym wieku. Koronkę zakończyła się błogosławieństwem dla uczestników. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w modlitewne obchody Jubileuszy chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję