Reklama

Niedziela Legnicka

Odnawianie tożsamości chrzcielnej

W 1050. rocznicę Chrztu Polski adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze odbyła się w duchu dziękczynienia za nowe życie w Chrystusie, które przez chrzest św. stało się naszym udziałem

Niedziela legnicka 18/2016, str. 5

[ TEMATY ]

adoracja

Chrzest Polski

Brygida Gucwa

Na pamiątkę chrztu każdy z uczestników liturgii zanurzał dłoń w chrzcielnicy z wodą święconą

Zmartwychwstałemu Panu wierni parafii zawierzyli także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz planowany w nich udział młodzieży z tej parafii.

14 świateł i cegieł ludzkich sumień

Z racji 8. Tygodnia Biblijnego animator parafialnego Kręgu Biblijnego ks. Paweł Adres podczas adoracji prowadził medytację „Biblijna droga polskich świętych”. Swoją formą nawiązuje ona do praktykowanego dawniej w okresie wielkanocnym nabożeństwa Drogi Światła. We wprowadzeniu ks. Paweł powiedział m.in.: – Słowo Boże trwa niezmiennie, a 1050 lat temu nasi przodkowie przyjęli je z wiarą i przekazali kolejnym pokoleniom. Polska jest ojczyzną świętych, a w nabożeństwie ukazano 14 z tych, którzy zaszczepiali wiarę na polskim gruncie; jest to 14 «świateł» i «cegieł» ludzkich sumień”.

Przykład życia polskich świętych: Wojciecha, Stanisława ze Szczepanowa, Wincentego Kadłubka, Jadwigi Śląskiej i Jadwigi Królowej, Jana Kantego, Stanisława Kostki, Alberta Chmielowskiego, Urszuli Ledóchowskiej, Maksymiliana Kolbego, Faustyny Kowalskiej, Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II ukazał ich historyczny i duchowy wkład w rozwój chrześcijańskiej Polski. Na ołtarzu przed Najświętszym Sakramentem ustawiono 14 świeczek, które kolejno były zapalane przez uczestników nabożeństwa.

Reklama

Po adoracji miała miejsce Eucharystia z udziałem młodzieży, podczas której nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrztu św. Akt ten poprzedziło zapalenie świeczki od Paschału, po czym nastąpiło przejście do chrzcielnicy, aby uczynić znak krzyża dłonią zanurzoną w wodzie chrzcielnej.

Inicjatywy duszpasterskie

Wraz z rozpoczęciem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w parafii przez cały rok podejmowano różne inicjatywy duszpasterskie. W Adwencie odbyło się nocne czuwanie połączone z odnowieniem przyrzeczeń chrztu św. Przypomniano też hasła i symbole czteroletniego (2013-2017) programu pracy duszpasterskiej „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. W centrum świątyni umieszczono okolicznościowy baner z napisem: „Nowe życie w Chrystusie”. Innym nawiązaniem do obchodów rocznicowych było naczynie z wodą i kropidłem w wielkopostnej dekoracji kościoła. A na zakończenie Triduum Paschalnego przy chrzcielnicy odmówiono Nieszpory chrzcielne, podczas których wyznano wiarę i potwierdzono ją znakiem krzyża uczynionym dłonią uprzednio zanurzoną w chrzcielnicy z wodą święconą.

W znajdującym się przy chrzcielnicy XVIII-wiecznym ołtarzu prawie 50 lat temu umieszczono obraz, który przedstawia historyczną scenę chrztu Mieszka I. Towarzyszy mu Dąbrówka, która w prawej ręce trzyma zapaloną świecę a w lewej – tarczę z piastowskim orłem. Za nimi stoi świta książęca oraz mnich, który trzyma krzyż. Dalszy ciąg tej sceny znajduje się na polichromii plafonu w centralnej części sklepienia tego poewangelickiego kościoła, który w roku 1000-lecia Chrztu Polski zaczął powstawać z ruin. Obraz ukazuje Mieszka I, który daje świadectwo poważnego potraktowania zobowiązania chrzcielnego. Wraz z małżonką trzyma krzyż, który był „świadkiem” jego chrztu. Prawą stopę stawia na zburzonym bóstwie Słowian – Światowidzie. Po przeciwnej stronie plafonu ukazani są ci, którzy w historii Polski „przynieśli plon obfity”. Wśród wielu osób w różnym wieku (w tym dzieci) klęczących ze wzniesionymi rękami u stóp Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi są polscy świeci: Wojciech, Stanisław Biskup, Kazimierz, Jacek, Stanisław Kostka, Maksymilian Kolbe, Jadwiga Królowa, br. Albert Chmielowski i inni. Aniołowie wyrażają radość nieba, a jeden z nich trzyma wstęgę z napisem: „Polonia Semper Fidelis” (Polska Zawsze Wierna). Plafon wsparty jest na czterech wspornikach, na których umieszczone są postacie czterech ewangelistów.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwielbiają Jezusa

2020-02-09 17:57

[ TEMATY ]

adoracja

uwielbienie

Jezus

Karolina Krasowska

Uwielbienie w zielonogórskiej parafii franciszkańskiej

W parafii pw. św. Franciszka 8 lutego odbyło się spotkanie modlitewne połączone z adoracją i uwielbieniem Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

- To wydarzenie cykliczne, które odbywa się w każdą drugą sobotę miesiąca, organizowane przez Fundację RONDO, by dziękować Panu Bogu za dobro, które się przez nią dzieje – mówi franciszkanin o. Ignacy Tomaszewski. - Fundacja powstała 4 lata temu, by wspierać i zapewniać opiekę osobom pogubionym i bezdomnym. W tej chwili pod opieką mają 17 osób – dodaje.

W czasie uwielbienia można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, a po jego zakończeniu z modlitwy wstawienniczej.

– Zawsze zaczynamy Różańcem, krótkim świadectwem. Później jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i uwielbienie. Kończymy Apelem Maryjnym, jest też możliwość modlitwy wstawienniczej. W tym czasie jest też zapewniona opieka dla dzieci od 3. roku życia, które zostają z animatorem, więc myślę, że każdy znajdzie tutaj przestrzeń dla siebie – mówi Magdalena Stachowska, prezes Fundacji RONDO.

CZYTAJ DALEJ

Za tydzień rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

2020-02-16 15:44

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

Andrey Cherkasov/fotolia.com

Nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będzie obchodom najbliższego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który potrwa od 23 do 29 lutego. Okolicznościowe materiały zawiera vademecum „Apostoł Trzeźwości” – rocznik wydawany przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W opracowaniu zwraca się uwagę na troskę o to, by dzieci doświadczały szczęścia w trzeźwych rodzinach.

W vademecum znajdują się materiały pomocne w przeprowadzeniu Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. W związku z nadchodzącą beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w opracowaniu przybliżono nauczanie Prymasa Polski dotyczące trzeźwości.

Jest też bogaty modlitewnik Apostoła Trzeźwości, a w nim Droga Krzyżowa, myśli do wykorzystania podczas adoracja w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu i oraz modlitw w intencji trzeźwości prowadzonych w sierpniu - miesiącu abstynencji od alkoholu. Vademecum zawiera też różaniec dla dzieci i propozycję nabożeństwa modlitewnego dla najmłodszych w intencji rodziców i inne przydatne materiały.

Z kolei z myślą o katechetach przygotowano scenariusz katechezy pt. „Szczęśliwe dzieciństwo w trzeźwej rodzinie”. Duszpasterze, rodzice i wychowawcy znajdą w „Apostole Trzeźwości” poradnik, jak chronić dzieci przed uzależnieniami i przestępczością.

Tematyka artykułów dotyczy m.in. najpilniejszych zadań państwa w zakresie ochrony dzieci i młodzieży i opinii Polaków o sprzedaży alkoholu. Zamieszczono też teksty o edukacji seksualnej, uzależnieniu od pornografii a także relację z I Kongresu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

W tegorocznym „Apostole” czytelnicy znajdą fragmenty wystąpień i homilii bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bogate Kalendarium działań abstynenckich i trzeźwościowych ogólnopolskich i diecezjalnych, także wszelkie potrzebne informacje do wzajemnych kontaktów i współpracy z Zespołem KEP, diecezjalnymi duszpasterzami trzeźwości i zakonnymi referentami trzeźwości.

„Oddajemy do rąk duszpasterzy i apostołów trzeźwości nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2020 w czasie, gdy Kościół w Polsce z wielką radością przygotowuje się do beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego – pisze we wstępie bp Bronakowski. - Prymas, kierując przez trzydzieści trzy lata Kościołem w Polsce w trudnych latach komunistycznego reżimu, wywarł ogromny wpływ na kształt życia w naszej Ojczyźnie. O jego wielkości świadczyło szlachetne, wspaniałe życie, poświęcone Bogu i Ojczyźnie. Życie budowane na niezłomnej i głębokiej wierze” – zauważa przewodniczący Zespołu.

Przypomnijmy, że podczas spotkania z dziennikarzami w Centrum Medialnym KAI w grudniu ub. roku bp Bronakowski wyraził nadzieję, że w Polsce wprowadzone zostaną ograniczenia w dostępie do alkoholu.

Biskup przedstawił statystyki, z których wynika, że w Polsce liczba osób uzależnionych sięga około miliona, natomiast 4 miliony nadużywają alkoholu, spożywając go w sposób ryzykowny. Dodał, że statystyki te z roku na rok są coraz bardziej niepokojące.

Bp Bronakowski podkreślił, że w osobie Prymasa Tysiąclecia, który zostanie beatyfikowany 7 czerwca, Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem. Przypomniał, że Prymas wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.

CZYTAJ DALEJ

Czas to miłość

2020-02-17 19:19

Archiwum duszpasterstwa

Olbięcin. Odbył się Dzień Małżeński dla dekanatu zaklikowskiego. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Cuber, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, koncelebrował ks. Henryk Bogdanienko, dziekan dekanatu. W homilii ks. Cuber podkreślał, że rodzina jest wspólnotą miłości, gdzie człowiek uczy się miłości i chce jej doświadczać, aby później dzielić się nią z innymi. Rodzice są nauczycielami prawdziwej miłości, zarówno mama jak i tata. Miłość małżonków jest fundamentem dobrych relacji między nimi samymi oraz dziećmi. Prymas tysiąclecia nieustannie podkreślał : "Wszyscy wam mówią że czas to pieniądz, a ja wam mówię że czas to miłość". Na zakończenie Mszy św. małżonkowie otrzymali uroczyste błogosławieństwo.

Druga część spotkania odbyła się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie na scenie wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Archiwum duszpasterstwa

Po koncercie z prelekcję mieli Wiesława i Mirosław Bąk, którzy zwracali uwagę obecnym na potrzebę dialogu małżeńskiego. Wskazywali czym on jest, jak powinien wyglądać i czego się wystrzegać. Na zakończenie wykładu odmówiono wspólnie modlitwę za małżonków. Ostatnim punktem zaklikowskiego Dnia Małżeńskiego była wspólna zabawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję