Reklama

Wspierają hospicjum

2016-04-28 10:34

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 18/2016, str. 8

Ryszard Wyszyński
Laureaci konkursu

Rozstrzygnięty został II Konkurs Plastyczny „Anioł Hospicjum” dla uczniów szkół organizowany przez wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, które jest stowarzyszeniem prowadzącym Hospicjum Stacjonarne im. Jana Pawła II w Wałbrzychu przy ul. Krasińskiego

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom tego konkursu miało miejsce 6 kwietnia w siedzibie hospicjum – szczególnego, bo żywego pomnika ku czci polskiego papieża. Konkurs, co warto podkreślić, był adresowany do uczniów szkół wszystkich rodzajów z rejonu wałbrzyskiego. Podobnie jak w roku poprzednim cieszył się dużym zainteresowaniem szkół. Na jego drugą edycję napłynęły 84 prace, których oceną zajmowało się konkursowe jury w składzie: Agnieszka Hundert-Wawrzyniak, przewodnicząca, artysta projektantka wnętrz, Renata Wierzbicka, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Oddziału w Wałbrzychu oraz wiceprezes Zarządu PTOP Marek Karolczak. W konkursie wygrali, zajmując równorzędne pierwsze miejsca: Aleksandra Gołdyn – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Agata Oleksy – Zespół Szkół nr 1, Justyna Boroch – Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10, Amelia Skwira – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Agata Popiołek – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15, Agnieszka Parzonka – PSP nr 2. Przyznano też dziewięć wyróżnień. Ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród laureatom oraz osobom wyróżnionym, co odbyło się w obecności przedstawicieli szkół, których uczniowie brali w nim udział, dokonała prezes PTOP Renata Wierzbicka. Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę tablety ufundowane przez sponsorów. Przygotowano też nagrody dla wszystkich wyróżnionych w konkursie, a pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania.

– Zaskoczył nas bardzo wysoki poziom artystyczny prac dostarczonych na nasz konkurs – mówiła przewodnicząca jury – Agnieszka Hundert-Wawrzyniak. – Prace były bardzo kolorowe i różnorodne – pod względem zastosowanych technik malarskich, jak też sposobu ujęcia tematu. Spośród nich na pewno na uwagę zasługują prace zrobione w trudnej technice linotypu, które były nowością w porównaniu do roku poprzedniego – podkreśliła.

Reklama

Z wielkiego zainteresowania konkursem w szkołach i wysokiego jego poziomu cieszyła się również prezes PTOP Renata Wierzbicka. – Należy to już do naszej tradycji, że nagrodzone w konkursie prace są wystawiane na licytacjach, z których dochód w całości wspiera działalność Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II – informowała. – Tak też było podczas naszego dorocznego wielkiego Charytatywnego Balu, który odbył się 9 kwietnia. Ponieważ prac tych mamy dużo i wszystkie zasługują, moim zdaniem, na uwagę, bo są bardzo kolorowe i radosne, będzie je można zobaczyć na co dzień w hospicjum stacjonarnym. Ozdobią w nim korytarze i sale chorych, a spora część będzie też wystawiana na naszych kolejnych aukcjach, z których dochód zawsze zasila konto hospicjum. Dziękujemy uczniom i szkołom za tegoroczny udział w konkursie i zachęcamy, by pamiętali o nim też za rok – podkreślała prezes stowarzyszenia prowadzącego hospicjum.

Warto przypomnieć, że uczniowie szkół z całego powiatu w różnych formach wspierają hospicjum; są wolontariuszami odwiedzającymi chorych, pomagają też w propagowaniu hospicyjnej idei poprzez swój udział w organizowanych kwestach, np. podczas dorocznej papieskiej Mszy św. na stadionie, sadzą wiosenne kwiaty przy hospicjum i na Polach Nadziei w kilku miejscowościach powiatu.

Tagi:
konkurs

Reklama

Adwentowe granie

2019-12-10 10:48

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Edycja podlaska 50/2019, str. VI

Po raz 39. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zorganizowało Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Ligawki, rogi pasterskie, bezuny i wiele innych instrumentów usłyszeć można było 30 listopada i 1 grudnia

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Rozstrzygnięto 39. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu

Niedłączym elementem konkursu jest Msza św., której w pierwszą niedzielę Adwentu w kościele Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. We wspólnej modlitwie uczestniczyli instrumentaliści z całej Polski i zagranicy – z Podlasia i Mazowsza, z Kurpi, Lubelszczyzny, Mazur, Kaszub, Beskidu Śląskiego, Podhala, Wielkopolski oraz goście z Ukraińcy. Dołączyli do nich mieszkańcy Ciechanowca i okolicznych miejscowości, a także duchowieństwo, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, dyrektorzy szkół, instytucji kultury i nauki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Solarczyk: droga do zjednoczenia z Bogiem wiedzie poprzez ciemność wiary

2019-12-14 16:35

mag / Warszawa (KAI)

Bóg zawsze jest w centrum naszej duszy. Droga, by to odkryć i przyjąć wiedzie poprzez ciemność i brak zrozumienia – mówił bp Marek Solarczyk, zachęcając do zawierzenia siebie Chrystusowi. W sanktuarium Świętego Ojca Pio na stołecznym Gocławiu odbył się IX Adwentowy Dzień Skupienia dla Grup Modlitwy Św. Ojca Pio z terenu Warszawy i okolic. Zainaugurowała go uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Po liturgii konferencję na temat miejsca Najświętszej Maryi Panny w życiu duchowym włoskiego kapucyna wygłosił o. Roman Rusek OFM cap.

BP KEP
Bp Marek Solarczyk

Nawiązując w homilii do św. Jana do Krzyża bp Solarczyk podkreślił, że fundamentem ludzkiego życia powinien być Bóg. – Nasza droga na górę Karmel, czyli do świątyni Boga widzie poprzez różne doświadczenia, w tym także i brak doświadczenia bliskości Pana. Wszystko jednak winno dokonywać się w miłości – mówił biskup.

Przychodzi taki moment, kiedy nie wystarczy uznać, że Bóg jest. - Człowiek zaczyna brać tą relację z Jezusem Chrystusem na poważnie. Jest głęboko przekonany, że nie można być z Nim tylko częściowo, czy od czasu do czasu, ale trzeba na poważnie, na zawsze. Trzeba uznać, że On jest najważniejszy – podkreślił bp Solarczyk.

Przyznał, że dla wielu jest to niezwykle trudny moment z uwagi na ich ludzkie doświadczenia, na to co powie świat, czy czego nasłuchał się od innych. – Nie oddajemy się jednak komuś kogo nie znamy, ale Temu Kogo miłość się odczytuje i Którego miłość chce się zanieść innym – mówił biskup pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej.

Zwrócił uwagę, że to doświadczenie duchowe było również udziałem św. Ojca Pio. – Były sytuacje, kiedy odbierano mu przywileje, prawa, formy życia i zaangażowania duszpasterskiego. On w tych kolejnych doświadczeniach zawierzał siebie Bogu mówiąc – Ty jesteś dla mnie najważniejszy. Mogą mi wiele odebrać, ale Ty Panie pozostaniesz, bo Ciebie chcę nieść – wspominał biskup.

Podkreślił, że ten kto przyznaje się do Boga i decyduje się za Nim iść, nie może jednocześnie opierać się na sobie i swoich zabezpieczeniach, planach, czy wyobrażeniach.

Bp Solarczyk wspomniał również o tym, co Jan od Krzyża nazywa nocą zmysłów i nocą ducha: "Ta druga dotyczy sytuacji, w której człowiek wybrał Boga jako jedynego i najważniejszego, a jest w stanie w którym nic i nikt tego Boga mu nie przypomina, nic do tego Boga nie pociąga, nic Go nie ukazuje. Jest noc bez żadnego blasku. Ciemność której się wówczas doświadcza nie jest znakiem odejścia od Boga, ale moment w którym człowiek uczy się zaufania Bogu, bo On jest tylko człowiek tego nie widzi".

Przekonywał, że Bóg obiecuje człowiekowi swoją obecność, wsparcie i moc, On będzie nas umacniał i prowadził. W programie IX Adwentowego Czuwania Grup Ojca Pio był także czas na wspólny: różaniec, drogę krzyżową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Adorację Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niechciany pomnik

2019-12-15 15:43

Beata Pieczykura

– Dopóki my żyjemy, król Jan III Sobieski stanie na Kahlenbergu w Wiedniu. Pomnik monarchy jest darem Polaków dla Europy, a nie dla Wiednia – powiedział Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu, 15 grudnia na Jasnej Górze. Podkreślił, że na celu przywrócenie pamięci o Janie III Sobieskim, jednym z najsłynniejszych europejskich władców, który „jako obrońca wiary chrześcijańskiej ruszył, aby Europa zachowała wartości i swój kształt”.

Beata Pieczykura/Niedziela

Pomnik króla Jana III Sobieskiego, pierwotnie przeznaczony dla Wiednia, odwiedza miasta historycznie związane z monarchią. Od 15 grudnia do 3 stycznia jest prezentowany na Jasnej Górze przed bramą Lubomirskich. Był pokazywany w Krakowie. Po Częstochowie odwiedzi m.in. Warszawę, Brzeg, Nysę.

15 grudnia na Jasnej Górze uroczystość zorganizowały Fundacja Order Jana III Sobieskiego oraz Międzynarodowy Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Rozpoczęła je Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Beata Pieczykura/Niedziela

Pomnik autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja (3 m wys., ok. 7,5 m dł., odlany w Gliwicach) przedstawia króla Sobieskiego na koniu, z buławą, którą wskazuje kierunek natarcia. Za nim – w bryle wykonanej w brązie – widać skrzydła husarskie, głowy koni i postaci biorących udział w obronie Europy przed armią Imperium Osmańskiego.

Związki króla Sobieskiego z Matką Bożą Częstochowską przypominają ojcowie paulini z Jasnej Góry. Maryi właśnie władca przypisywał Wiktorię Wiedeńską, jako wyraz dziękczynienia za tryumf oręża polskiego nad Turkami pozostawił w klasztorze wiele pamiątek, takich jak m.in. wieczna lampka, przedmiot przypominający fragment husarskiego skrzydła, tureckie kołczany, tuziny strzał oraz tarcza z wielkiej żółwiej skorupy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem