Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Życia nie można zmarnować

Niedzielę Dobrego Pasterza wspólnota parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dubie przeżywała w sposób bardzo wyjątkowy wokół postaci dwóch współczesnych dobrych pasterzy: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Dwóch błogosławionych franciszkańskich misjonarzy męczenników z miasteczka Pariacoto w Peru, można by rzec najmłodszych z wyniesionych na ołtarze. Pracowali w dalekich peruwiańskich Andach, a za wierność powołaniu ukazani zostali całemu Kościołowi. Obaj pochodzili z naszej polskiej ziemi. O. Zbigniew urodził się 3 lipca 1958 r. w Tarnowie, w 1988 r. wyjechał do Peru. O. Michał przyszedł na świat 23 września 1960 r. w Łękawicy k. Żywca, do Peru wyjechał rok później, dołączając do o. Zbigniewa.

Pierwszym etapem spełnienia ich marzeń i realizacji powołania było wstąpienie do franciszkańskiego zakonu, a drugim wyjazd na misje. Zapał, zaangażowanie oraz wielka ufność i miłość do Niepokalanej były siłą napędową do pokonywania trudności, jakie towarzyszyły im w dalekim Peru, gdzie ich wielkim pragnieniem było przybliżenie Chrystusa tamtejszym mieszkańcom. Nie zrażali się wielką biedą ani rozległością terytorialną swojej placówki. Spalali się codziennie dla Chrystusa, którego widzieli w drugim człowieku. Bezkompromisowo żyli dla tych ludzi. Ukazywali, że mimo wszystko, mimo uciemiężenia, każdy ma swoją godność i wielkość w oczach Bożych. Swoją posługę rozpoczęli od zaradzania biedzie, roztaczając opiekę nad chorymi, cierpiącymi oraz edukując dzieci i młodzież. Tak różni w charakterach, doskonale się uzupełniali. O. Michał – bardzo porywczy, dynamiczny, żywiołowy, mający charyzmat pracy z dziećmi i młodzieżą, w czym pomagała mu zdolność gry na gitarze. O. Zbigniew bardzo stateczny, wyważony, opanowany, nieco skryty, zajmował się pomocą starszym i schorowanym. Potrafili swoje zdolności zjednoczyć do jak najowocniejszych działań. Bardzo szybko wzbudziło to zaufanie tubylców. Tym, co jeszcze pomagało Ojcom zjednać sobie mieszkańców już na początku ich pobytu, było to, że żyli bardzo biednie. Ludzie widzieli, że bracia żyją tak jak oni. Wielką radością było odremontowanie kościoła parafialnego i zapalenie wiecznej lampki. Codzienność była zwyczajna, przepełniona duszpasterską posługą, można powiedzieć prozaiczna. Nie dokonywali nadzwyczajnych cudów ani znaków, po prostu byli z powierzonymi sobie ludźmi, czuli się za nich odpowiedzialni i to zadanie starali się wypełniać najlepiej jak potrafili. Jednak ich działalność budziła wielką nienawiść tych, którzy zazdrościli misjonarzom autorytetu i zaufania, jakim ich otaczano. Partyzanci z terrorystycznej organizacji Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak” postanowili zlikwidować misje i pozbyć się zakonników, którzy w ich ocenie odbierali im wpływy i możliwość podporządkowania sobie ludności. Wielokrotnie podejmowali takie bezskuteczne działania. Do dramatu doszło wieczorem 9 sierpnia 1991 r. Po Mszy św., którą Ojcowie sprawowali o godz. 20, terroryści wtargnęli do kościoła, uprowadzając o. Zbigniewa i o. Michała wraz z s. Bertą i skrępowanych wywieźli poza miasteczko. Po drodze wyrzucono zakonnicę z samochodu, a Ojców wraz ze schwytanym wójtem Pariacoto wywieziono w pobliże starego cmentarza i zastrzelono. Mordercy na plecach o. Zbigniewa pozostawili kartkę z tytułem ich winy: „W ten sposób umierają pachołki imperializmu”.

Reklama

5 grudnia ub.r. zostali ogłoszeni błogosławionymi, obecnie trwa ich proces kanonizacyjny. Dzięki życzliwości Prowincji Krakowskiej Ojców Franciszkanów w Niedzielę Dobrego Pasterza w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Dubie gościliśmy relikwie Błogosławionych. Przywiózł je do nas o. Tadeusz, kolega z lat seminaryjnych ojców Zbigniewa i Michała. Podczas Mszy św. przybliżał nam te sylwetki w oparciu o wzruszające wspomnienia osobiste przeżytych wspólnie z nimi 7 lat. Mówił m.in. o ich wielkim pragnieniu służenia Bogu w pracy na misjach. Po każdej Mszy św. każdy mógł oddać cześć relikwiom i otrzymać na pamiątkę obrazki z relikwiami drugiego stopnia, powstałe z fragmentów ubrań Ojców Męczenników. Było to bardzo głębokie i wzruszające przeżycie dla całej wspólnoty parafialnej. Duchowej głębi przeżywanej uroczystości dodał hymn beatyfikacyjny „Świadkowie nadziei”, przygotowany i wykonany przez scholę parafialną pod kierunkiem ks. Arkadiusza. Przez całą niedzielę gorąco modliliśmy się o to, aby przykład życia i wierności do końca powołaniu Ojców Zbigniewa i Michała był zachętą dla wielu młodych serc do odważnej i radosnej odpowiedzi na zaproszenie Chrystusa, by pójść Jego drogą.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafiada w dobie pandemii

2020-08-05 07:21

Niedziela warszawska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

parafia

pandemia

Katarzyna Kasjanowicz

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Mimo obostrzeń epidemiologicznych organizatorzy zawalczyli o ciągłość wydarzenia. 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Ze względu na niespotykaną wcześniej sytuację Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza zostało zmuszone do odwołania działań sportowych i inicjatyw edukacyjnych, w takiej formie do jakiej przez lata nas przyzwyczaiło. W tym roku nie odbędzie się więc w stolicy międzynarodowe współzawodnictwo dzieci i młodzieży, skupiające standardowo 1500 uczestników. Także imprezy lokalne zmienią swój zakres. To jednak, nie obniży ich rangi. W centrum tegorocznej rywalizacji, znajdzie się szeroko pojęta kultura.

CZYTAJ DALEJ

Liban: Polscy strażacy podsumowują działania z libańskimi służbami; w poniedziałek powrót do kraju

2020-08-09 16:23

[ TEMATY ]

Liban

wybuch

strażacy

AP/EPA/WAEL HAMZEH

Polscy strażacy zakończyli w niedzielę działania poszukiwawczo-ratownicze w Bejrucie. Funkcjonariusze podsumowują je wraz z libańskimi służbami. Do kraju wrócą w poniedziałek wieczorem; wyruszy po nich samolot z dodatkową pomocą dla stolicy Libanu.

W ten wtorek doszło do eksplozji w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km. Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

Gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie polscy strażacy zgłosili już następnego dnia. Samolot PLL LOT ze strażakami, zespołem medycznym, psami oraz sprzętem medycznym, lekami i środkami opatrunkowymi wystartował do Bejrutu w środę po godz. 23 z warszawskiego Lotniska Chopina. Na lotnisku w Bejrucie wylądował w czwartek po godz. 2.

W skład grupy strażaków weszło: 39 ratowników grup poszukiwawczych z Warszawy, Poznania, Łodzi, Nowego Sącza, czterech ratowników chemicznych oraz cztery psy. Grupą dowodził st. bryg. Mariusz Feltynowski, kierujący wcześniej działaniami ratowniczymi w czasie misji po trzęsieniach ziemi na Haiti i w Nepalu.

Razem ze strażakami poleciał 11-osobowy zespół medyczny z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. W jego skład weszli zarówno lekarze, jak i specjaliści ds. pomocy humanitarnej, którzy na miejscu zajmowali się m.in. oceną potrzeb i rozdziałem pomocy, w taki sposób, by trafiała ona do osób najbardziej potrzebujących.

Polska baza operacji ratowniczej usytuowana była w odległości 300 metrów od epicentrum wybuchu. W czwartek ratownicy dostali do dyspozycji strefę, w której mogli prowadzić działania operacyjne - nazwany roboczo "strefą J" obszar obejmował cywilny sektor poza samym portem. Z mapy ilustrującej podział stref wynika, że polskim strażakom przydzielono największy z obszarów. Obok Polaków zgodę na tak zaawansowane działania otrzymali tylko Francuzi. Działania, które zaczęto od rozpoznania sytuacji z użyciem psów ratowniczych i sprzętu do lokalizacji, prowadzono w dwóch zespołach od piątku do niedzieli.

Jak poinformowała na Twitterze straż pożarna, w niedzielę funkcjonariusze zakończyli działania poszukiwawczo-ratownicze. "Strażacy zwijają bazę operacji i w poniedziałek po południu wylecą do Polski" - czytamy. W następnym wpisie PSP dodała, ze Polscy strażacy podsumowują działania poszukiwawczo-ratownicze z libańskimi służbami.

W rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował PAP, że strażacy powinni wylądować w kraju w poniedziałek ok. godz. 19. Samolot, który po nich przyleci, przywiezie dodatkową pomoc dla stolicy Libanu, m.in. sprzęt medyczny i maseczki przekazane przez Ministerstwo Zdrowia.

Wtorkowa eksplozja pochłonęła co najmniej 158 ofiar, ok. 6 tysięcy osób zostało rannych. W centrum libańskiej stolicy w sobotę wybuchły gwałtowne protesty. Protestujący wtargnęli m.in. do ministerstwa spraw zagranicznych, domagając się ustąpienia i ukarania władz.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ aj/

CZYTAJ DALEJ

Jesienne zebranie środowisk misyjnych - w innej formie z powodu koronawirusa

2020-08-10 09:06

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Archiwum Agnieszki i Łukasza Komorowskich

Zastępowaliśmy im mamę i tatę

Ze względu na epidemię COVID-19 tegoroczne jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych nie odbędzie się w tradycyjnej formie - zdecydowała dyrekcja PDM po zasięgnięciu opinii dyrektorów diecezjalnych z całej Polski.

Dyrektorzy diecezjalni, referentki i promotorzy misyjni żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz animatorzy świeccy otrzymają na początku września pakiety informacyjne. Znajdą się w nich informacje o Synodzie Misyjnym Dzieci 2022 oraz o zaangażowaniu Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego w Ogólnopolskie Spotkanie Młodych w Lednicy.

"Omówimy również przygotowania do licznych jubileuszy przypadających w 2022 roku: 400-lecia powołania Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia Dzieła Rozkrzewiania Wiary i 100-lecia podniesienia do rangi papieskich: Dzieła Misyjnego Dzieci i Dzieła Rozkrzewiania Wiary" - poinformowała dyrekcja Papieskich Dzieł Misyjnych.

W pakietach nie zabraknie również informacji o założycielce PDRW i Żywego Różańca – sł. Bożej Paulinie Jaricot.

odczas Apelu Jasnogórskiego 16 września o godz. 21.00 ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce, powierzy opiece Maryi działalność misyjną Kościoła.

We wrześniu 2022 zostanie zorganizowany - po raz pierwszy w Polsce - Misyjny Synod Dzieci. Program przewiduje m.in. debaty dzieci na temat zaangażowania misyjnego oraz sposobów zachęcania rówieśników do wpierania dzieła ewangelizacji poprzez modlitwę, ofiarę i zaangażowanie materialne.

"Chcemy, żeby wypracowano konkretne postulaty, z którymi dzieci i ich opiekunowie powrócą do diecezji, starając się wprowadzić te postanowienia w życie" - powiedziała KAI s. Monika Juszka RMI, sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Osoby zainteresowane otrzymaniem pakietu informacyjnego proszone są o kontakt pod adresem pdm@missio.org.pl (wysyłka na początku września).

Papieskie Dzieła Misyjne wydały w lipcu misyjne materiały dla dzieci na rok szkolny 2020/2021. Wiele miejsca poświęca się w nich właśnie przygotowywanemu na wrzesień 2022 Synodowi Dzieci.

Materiały zawierają pomoce do wykorzystania w formacji tzw. ognisk i kół misyjnych w nowym roku szkolnym. Działają one w każdej diecezji w Polsce i skupiają dzieci w wieku 7-14 lat.

Do wersji papierowej dołączona jest płyta DVD zawierająca prezentacje ze świata misyjnego oraz 11 filmów pod hasłem "Eksperci dla Misji". W kilkuminutowych spotach profesjonaliści z różnych dziedzin opowiedzą o tym, jak nauka wiąże się z naszą wiarą i z misjami. Jest także „Oko na świat”, czyli spojrzenia na dzieci z krajów misyjnych i pracujących pośród nich misjonarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję