Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Wracają żołnierze!

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 3

Archidiecezja Łódzka

Pogrzeb śp. płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Powązkach był niezwykły, uroczysty. Chciałoby się wykrzyczeć: Wracają Żołnierze! Dzięki determinacji i działaniom prof. Krzysztofa Szwagrzyka i jego ekipy naukowej ożywają prochy Żołnierzy Wyklętych – bohaterów narodowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej bronili naszej niezależności i suwerenności.

Czasy powojenne to lata terroru komunistycznego. W celach śmierci razem z okupantami hitlerowskimi znaleźli się walczący w szeregach Armii Krajowej. Wracają w swojej świętej pamięci do narodu polskiego dopiero dziś. Niedawno odbył się pogrzeb młodej bohaterki Danuty Siedzikówny „Inki”. Teraz w tajemnicy świętych obcowania wszyscy oni będą zapewne służyć ojczyźnie, o co trzeba ich prosić.

Reklama

Od października 2015 r. żyjemy w innej Polsce, w kraju, który zauważa swoje korzenie, ma swoją pamięć historyczną, w kraju, na którego czele stoi nieuwikłany w stare komunistyczne układy prezydent, a rząd stanowią ludzie, którym naprawdę zależy na swojej Ojczyźnie. Nowe władze sprzyjają rodzinie, zauważają jej potrzeby, dostrzegają tych, którym jest najtrudniej, choć były lata w najnowszych dziejach, gdy mieliśmy większe możliwości rozwojowe i pomocowe. Nowy rząd walczy o narodowe interesy: w mediach, polityce rodzinnej, w gospodarce, w służbie zdrowia. Na razie w dużej mierze to projekty czy propozycje, ale kierunek jest na pewno właściwy.

Polska to kraj wielki i dumny – to kraj Jagiellonów, silny, rozwijający się; to kraj Sobieskiego, który zwyciężył Turków pod Wiedniem i uratował zagrożoną islamem Europę; to kraj, który w 1920 r. obronił Warszawę i praktycznie całą Europę przed hordami bolszewickimi. To kraj wielki obecnością Kościoła. Dzisiaj zmartwychwstałe postaci Żołnierzy Wyklętych przypominają nam, co naprawdę jest naszą siłą: wiara i odwaga w dążeniu do dobrego celu.

Zjednoczona Europa bardzo potrzebuje dziś nowego zastrzyku sił, potrzebuje Ewangelii. Jakże zmieniła się od czasu, kiedy powstawały jej zręby, kiedy jej ojcowie założyciele, katolicy, dziś kandydaci na ołtarze: Alcide De Gasperi i Robert Schuman czynili wszystko, by wspólnota europejska wspierała się na silnych fundamentach chrześcijaństwa, które daje najlepszą gwarancję zdrowego rozwoju...

Żołnierze Wyklęci wracają do Polski wolnej, za którą oddali swoje życie. Tak, Wyklęci Bohaterowie, wracacie do Ojczyzny, której chcieliście, za którą tęskniliście i dla której decydowaliście się na największe cierpienia. Wracacie do Polski, której zależy na swojej tożsamości, na tym, by polskojęzyczne media wyrażały polską rację stanu. Stajemy wobec Was na baczność, żeby zameldować: Wracacie do domu!, ale i prosić: Pilnujcie nam tego skarbu, bo kruchy i delikatny.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do św. Anny

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję