Reklama

Z Polski

Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Adamowi Szalowi – dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu archidiecezji przemyskiej – serdecznie gratulujemy nominacji na stanowisko metropolity przemyskiego.

Życzymy, aby dobry Bóg udzielił Księdzu Arcybiskupowi obfitości swoich łask i błogosławił w pasterskiej posłudze.

Reklama

Niech obecność i chwała Trójcy Świętej, do której wezwanie Ksiądz Arcybiskup umieścił w swoim zawołaniu, towarzyszy każdego dnia, a Matka Boża Jasnogórska, do której co roku wytrwale pielgrzymuje z dalekiego Przemyśla, otacza swoją troskliwą opieką.

Zapewniamy o naszej modlitwie przed obliczem Maryi na Jasnej Górze.

Szczęść Boże na wszystkich drogach pasterskiego posługiwania!

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna z zespołem redakcyjnym „Niedzieli”

Jasna Góra

„Idącym w przyszłość 966-2016” – otwarcie wystawy

Reklama

Na Jasnej Górze 1 maja br. została otwarta plenerowa wystawa: „Idącym w przyszłość 966-2016”, przygotowana z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Stanowi ona nawiązanie do obchodów Sacrum Poloniae Millennium. – Prezentacja jest zapisem fotograficznym uroczystości z 1966 r. – wyjaśniła Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Podkreśliła, że „pomimo utrudnień władz komunistycznych uroczystości milenijne przełamały w społeczeństwie polskim barierę strachu. Ludzie poczuli się wewnętrznie wolni, zjednoczeni, a historyczne doświadczenia Tysiąclecia Chrztu Polski są cennym bogactwem i drogowskazem ku przyszłości wspólnych dziejów Kościoła i Narodu”.

Ojciec Święty Paweł VI nie otrzymał pozwolenia na uczestniczenie w obchodach centralnych uroczystości Millennium na Jasnej Górze. Nie wpuszczono także delegacji episkopatów świata zaproszonych na jubileusz.

Ekspozycję umieszczono na murach klasztoru jasnogórskiego od strony Bramy Papieskiej. Obok zdjęć są również teksty zaczerpnięte z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, m.in. fragment homilii z Gniezna z 1996 r.: „Jesteście pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na grani (...). Wieją tam potężne wichry i szaleją burze. (...) Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać. (...) Pamiętajcie, orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko. W ramionach Jasnogórskiej Pani, Waszej Najlepszej Matki i Królowej Polski, szybujecie wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła”.

Wystawę przygotował Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Projekt graficzny opracował dr hab. prof. AJD Włodzimierz Karankiewicz. Fotografie pochodzą ze zbiorów archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Wersję przenośną można wypożyczyć w Częstochowie, w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego (ul. kard. Wyszyńskiego 12).

Red.

Akcja Katolicka

Nowe władze

Nowym prezesem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej jest Urszula Furtak z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wybrana 16 kwietnia br., podczas 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jest też nowy Zarząd KIAK, w skład którego weszli: Kazimierz Kryla – wiceprezes (archidiecezja przemyska), Wiesław Smereczyński – wiceprezes (diecezja toruńska), Zbigniew Trybuła – sekretarz (diecezja kaliska), Mieczysław Falkowski – skarbnik (archidiecezja gdańska), Artur Dąbrowski – członek ds. kontaktu z mediami (archidiecezja częstochowska) oraz członkowie Zarządu: Bogumiła Kania-Łącka (archidiecezja poznańska), Elżbieta Olejnik (archidiecezja warszawska) i Halina Szydełko (diecezja rzeszowska).

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Człowiek Boży musi chodzić po ziemi, bo przez ziemię idzie się do nieba.

Krótko

• Chrzest Polski to jedno z najistotniejszych i przełomowych wydarzeń dla losów naszego kraju. Spośród wydarzeń XX-wiecznych Polacy za znaczące uważają m.in. wybór kard. Karola Wojtyły na papieża – wynika z najnowszego sondażu CBOS dotyczącego świadomości historycznej Polaków.

• Niedziela 8 maja br., w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka, będzie przeżywana jako dzień solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Ekwadorze. Wsparcie dla poszkodowanych w kataklizmie będzie można wyrazić poprzez modlitwę oraz ofiary składane tego dnia do puszek.

• W Polsce powstaje niebezpieczeństwo dualizmu prawnego: sędziowie Sądu Najwyższego zapowiedzieli respektowanie nieopublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Wezwali również sędziów sądów rejonowych i okręgowych, by postępowali tak samo.

• Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w związku z nieopublikowaniem przez premier Beatę Szydło orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

• Kontrola graniczna na wewnętrznych granicach Polski będzie obowiązywać od 4 lipca do 2 sierpnia br. Ma to związek ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

• Szef polskiego MSZ przebywał z kilkudniową wizytą w Chinach. Zapowiedział, że wkrótce do Polski przyjedzie prezydent ChRL Xi Jinping, a premier Beata Szydło odwiedzi Chiny.

• Tygodnik „Do Rzeczy” opublikował kolejną podsłuchaną przez tzw. kelnerów rozmowę. Prowadzili ją Paweł Graś – zaufany współpracownik ówczesnego premiera Donalda Tuska i nieżyjący już biznesmen Jan Kulczyk. Rozmawiano o zmianie redaktora naczelnego „Faktu”, który, zdaniem Grasia, zbytnio atakował rząd.

• W Polsce spada bezrobocie. Na koniec marca wskaźnik wynosił 10 proc. To najlepszy „marcowy” wynik od 25 lat.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję