Reklama

Polska

Amen

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze Ojców dominikanów w Poznaniu, sztab Wspólnoty Lednica 2000 przedstawił symbole tegorocznego XX Spotkania Młodych na Polach Lednickich oraz jego program. Na Lednicy młodzi spotkają się 4 czerwca 2016 r. pod hasłem „Amen”

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 56

[ TEMATY ]

Lednica

Magdalena Niebudek/Niedziela

Tegoroczna Lednica będzie czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”. – Podczas tego spotkania chcemy wyśpiewać, wytańczyć, wykrzyczeć: „Amen!”, czyli „Niech tak się stanie!” – wyjaśnił o. Maciej Soszyński OP, jeden z duszpasterzy lednickich. W tym roku symbolami spotkania będą: podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Jana Góry OP, oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. – Napisane jest na nim ręką o. Jana hasło tegorocznego spotkania: „Amen”. Zeskanowaliśmy je z jego kalendarza, w którym już wcześniej je sobie zapisał – powiedział o. Wojciech Prus OP i dodał, że tegoroczne spotkanie będzie jednym wielkim podziękowaniem za o. Jana, za jego dzieła i dary. – Wszyscy, którzy cokolwiek mu zawdzięczamy, spotykamy się 4 czerwca na Polach Lednickich! Myślę, że tych ludzi w Polsce jest więcej niż 200 tys., więc liczymy na dużą frekwencję – zauważył o. Prus. Kapłani, tak jak wymarzył sobie o. Góra, otrzymają małą butelkę wina i 3 hostie. – One mają być znakiem tego, że jesteśmy poprzez Eucharystię zaproszeni do pomnażania miłości – wytłumaczył o. Soszyński.

Reklama

Pola Lednickie 4 czerwca będą otwarte już od godz. 8. Od godz. 9 będzie trwała spowiedź, a o 14 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi o. Adam Szustak OP. – O godz. 16 przejdzie procesja wielkiej radości, tańca, podczas której zabrzmi piękna pieśń „Tylko orły”. Ta procesja była ulubionym elementem spotkań na Polach Lednickich o. Jana. Będzie on nam towarzyszył podczas niej nie tylko „z góry”, planujemy również, aby w pewien sposób pojawił się na Polach Lednickich – zdradziła koordynatorka spotkania Ewa Nagel. Oficjalnie rozpocznie się ono o godz. 17. Jego pierwszej części, zatytułowanej „Chrzest Polski”, przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, prymas Czech, który przywiezie z Pragi relikwie św. Wojciecha. Podczas niej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W drugiej części spotkania, pt. „800-lecie Dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci: założyciela zgromadzenia św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława – pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski. Trzecią część „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie” rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czym przejdzie procesja, w której ponownie podkreślona zostanie obecność o. Jana Góry. – Na koniec nieodłączny punkt programu, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej – wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia – zapowiedziała Ewa Nagel.

Sebastian Kamiński, szef sztabu lednickiego, podkreślił, że w przygotowanie Spotkania Lednickiego zaangażowanych jest prawie 3 tys. wolontariuszy, z czego 2 tys. bezpośrednio w zapewnienie bezpieczeństwa. Przypomniał też, że na stronie: www.lednica2000.pl cały czas trwają zapisy kolejnych osób, które chciałyby pomóc w przygotowaniu spotkania i czuwaniu nad jego przebiegiem. Jak podkreślił Kamiński w rozmowie z KAI, Lednica ma wypracowane procedury, o których nie mówi się głośno. – Są one wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa. Mieliśmy już kilka spotkań na ten temat ze służbami państwowymi. Lednica zawsze była bezpieczna, niezależnie od warunków pogodowych – stwierdził. Z kolei Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich, poinformował, że w tym roku ruszył projekt: www.jedziemynalednice.pl. – To baza wyjazdów na Spotkania Młodych. Zachęcamy osoby, które organizują wyjazdy, aby za jej pośrednictwem kontaktowały się z tymi, którzy jadą na Lednicę, poprzez zamieszczenie informacji w zakładce odpowiedniej dla swojego województwa – wyjaśnił.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Lednicy: w centrum Kościoła jest człowiek

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Lednica

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Chrystus nas nie zbiera tutaj po to, by nam powiedzieć "Patrzcie, jestem!". On nas tu zwołuje po to, aby powiedzieć: jestem przy tobie, jestem dla ciebie, jestem skupiony na tobie. Jestem i tego uczę swój Kościół, by był skupiony na tobie - mówił abp Grzegorz Ryś, który wygłosił homilię podczas Mszy św. na Polach Lednickich, gdzie trwa spotkanie młodych pod hasłem "Jestem".

Metropolita łódzki podkreślił, że każdy z nas jest adresatem polecenia Jezusowego "Podnieś się i stań w środku". - To znaczy w środku Kościoła. W centrum Kościoła ma stanąć człowiek. Ty masz stanąć. Chrystus chce żebyś stanął w środku Kościoła. Można na wiele sposób protestować przeciwko temu. Można mówić do Jezusa "Panie, w Kościele chodzi o Ciebie! To Ty masz być w środku". Wtedy możemy usłyszeć to, co Jezus mówi w pierwszej części dzisiejszej Ewangelii: to szabat został ustanowiony dla człowiek dla szabatu - mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Policja poszukuje sprawcy podpalenia punktu szczepień w Zamościu

2021-08-02 10:59

[ TEMATY ]

policja

pixabay.com

Policja poszukuje sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie). Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Sędziejowice: Wakacyjnie w Poroninie

2021-08-03 08:29

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Tradycją już stały się letnie kolonie parafialne, które od kilku lat organizuje proboszcz parafii św. Marii Magdaleny i św. Klemensa w Sędziejowicach. W tym roku grupa wybrała się na Podhale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję