Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rodaki – perła Jury

Rodaki to malownicza wieś w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Klucze. Razem z Ryczówkiem Rodaki tworzą jedną parafię. Może się ona poszczycić drewnianym kościółkiem z 1601 r., który nazywany jest drewnianą perłą Jury. Parafia ta jako jedyna w diecezji sosnowieckiej nosi wezwanie św. Marka. 24 kwietnia w pierwszym kościele parafialnym świętowano odpust

Niedziela sosnowiecka 19/2016, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Piotr Lorenc

Podczas uroczystości odpustowych

Podczas uroczystości odpustowych

Sumę odpustową sprawował ks. Paweł Łajca – prefekt Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Sosnowcu. W homilii przypomniał postać św. Marka, który ma moc uzdrawiania z wszelkich niedomagań duszy i ciała. – Św. Marek pewnie na zawsze pozostałby jedną z wielu postaci wczesnego Kościoła, gdyby nie dokonał rzeczy niezwykłej: jako jeden z pierwszych napisał Ewangelię. Wykorzystując tradycję ustną i jakieś wcześniej spisane fragmenty, stworzył dzieło o wyjątkowym charakterze. Nie dodawał własnych przemyśleń i interpretacji. Oszczędny w słowach, jedynie porządkując zebrany materiał, tak zestawiał relacje i słowa, by fakty mówiły same za siebie. Ewangelię według św. Marka uważa się za opowiadanie o Męce Pana z długim wstępem. Jest ona żywym opowiadaniem, w którym autor stawia czytelnika wobec faktów z życia Jezusa. Podkreśla pełne mocy czyny Jezusa jako Syna Bożego, ale szczególnie konfrontuje czytelnika z Męką Pana – Syna Człowieczego – wyjaśniał ks. Łajca. I dodał, że mając takiego patrona należy często pochylać się na słowem przez niego napisanym.

Ponad 400 lat historii

Drewniany kościółek w formie do dziś istniejącej został zbudowany ok. 1601 r., lecz należy przypuszczać, na podstawie analizy architektonicznej, że część ołtarzowa jest starsza. Całość ma 14 m długości, szerokość prezbiterium wynosi 5,5 m. Od północy znajduje się zakrystia i otwarte soboty, czyli zadaszenia. Budowla została w 2001 r. wpisana na listę zabytkowych obiektów drewnianych i włączona do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Wewnątrz świątyni godne uwagi są: późnobarokowy ołtarz główny z obrazem św. Marka, krucyfiksy z wczesnego i późnego baroku, rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z XVII wieku i wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. W przeszłości powoływano komitety opiekuńcze, które pozyskiwały środki i wykonywały prace remontowe w kościele i jego otoczeniu. Datą szczególną w historii kościółka jest marzec 1928 r., kiedy we wsi wybuchł wielki pożar. Spłonęły wszystkie drewniane, kryte słomą chaty. Ocalenie z pożogi drewnianej świątyni uznano za cudowne wydarzenie.

Współczesność parafii

Reklama

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i św. Marka Ewangelisty w Rodakach została erygowana 2 sierpnia 1958 r. Jednak dekret informujący o tym wydarzeniu został odczytany 24 sierpnia. I to właśnie tę datę przyjmuje się za moment powstania wspólnoty. Pierwszą świątynią w Rodakach był kościół modrzewiowy pw. św. Marka. W latach 1972-82 wzniesiono nową, murowaną świątynię. Poświęcona została w 1986 r. przez bp. Mieczysława Jaworskiego. Projektantem nowego kościoła był prof. Witold Cęckiewicz (zaprojektował on bazylikę Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach). Kościół ozdobiły rzeźby prof. Wincentego Kućmy i witraże prof. Makarewicza.

– 30-lecie poświęcenia kościoła będziemy uroczyście świętowali w czasie odpustu parafialnego 28 sierpnia. W samo południe Mszę św. odprawi ks. Michał Borda – mówi ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz parafii w Rodakach. – To nie jedyna uroczystość w najbliższych tygodniach – 18 czerwca będziemy obchodzili 630-lecie istnienia wsi Rodaki. Tego dnia pojawią się jeźdźcy na koniach w historycznych strojach, damy dworu, rycerze, będą walki, dawne tańce – wylicza Halina Ładoń, lokalna działaczka i radna. Trzeba nadmienić, że Jan Długosz w kronice z 1386 r. pisał o królewskiej wsi Rodaki. Według zapisów Władysław Jagiełło przyłączył wtedy do dóbr ogrodzienieckich ziemię wsi Rodaki i Klucze, i obdarował nimi wywodzącego się z rodu Włodków Piotra, cześnika krakowskiego, który miał swój wkład w wybranie Jagiełły na króla Polski.

Wyjątkowe świątynie

Drewniany kościół w Rodakach to majstersztyk sztuki ciesielskiej, zaś nowa, murowana świątynia również zachwyca kształtem – jest bowiem zbudowana w kształcie dzwonu położonego na ziemi. Jak żaden kościół w diecezji, parafialny kościół w Rodakach jest przeszklony – fronton i ściana prezbiterium stanowi przeszkloną konstrukcję.

Przez pierwsze 20 lat w parafii pracował ks. Jan Brożek, który kościół wybudował, zaś od 1 stycznia 1978 r. proboszczem parafii był ks. Stefan Walusiński. Od 1 lipca 2012 r. parafią kieruje ks. Jarosław Kwiecień. W latach 2013-15 przeprowadzony został gruntowny remont plebanii, w tym wymiana dachu, rekonstrukcja I piętra i ocieplenie.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło nie ma tu ostatniego słowa

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2014, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

PB

Tutaj jeszcze nie widać całego malowidła

Tutaj jeszcze nie widać całego malowidła

Każdego roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince z początkiem listopada odbywa się Droga Krzyżowa na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau. Tradycyjnie modlitwa kończy się Mszą św. celebrowaną w parafialnej świątyni, która mieści się w budynku planowanej przez Niemców komendantury obozu. Tym razem wierni nawiedzający świątynię z pewnością dostrzegli zmianę w wystroju kościoła. W prezbiterium pojawiła się polichromia, która jest znakiem, że w tym miejscu zło nie ma ostatniego słowa. Poświęcenie nowego malowidła zaplanowano na niedzielę 14 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję