Reklama

Niedziela Kielecka

Kijskie Powązki

Kijskie Powązki – tak śp. ks. prof. Józef Kudasiewicz nazwał monument w kształcie muru z tablicami upamiętniającym mieszkańców zasłużonych dla gminy Kije oraz poległych za Ojczyznę w różnych okresach historycznych. Monument znajduje się w na starym cmentarzu parafialnym, zwanym Parkiem Pamięci. W święto Konstytucji 3 Maja odsłonięto tam kolejną tablicę

Niedziela kielecka 22/2016, str. 3

[ TEMATY ]

cmentarz

TD

Kijskie Powązki – lapidarium na Cmentarzu Pamięci

Kijskie Powązki – lapidarium
na Cmentarzu Pamięci

Znajduje się na niej 16 nazwisk. Są to głównie ci, którzy polegli podczas II wojny światowej, jeden weteran Wojny 1920 roku oraz odznaczeni Medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – małżeństwo Stanisława i Franciszek Wróbel – informuje Anna Wołczyk z Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelanii w Kijach. Lapidarium powiększyło się także o nazwisko pochodzącego z Gołuchowa ks. Bolesława Stradowskiego, bestialsko zamordowanego przez Niemców.

Ks. proboszcz Wiesław Kita jest zadowolony z tej gminno-parafialnej inicjatywy. – Służy ona budowaniu przestrzeni społecznej pamięci. Teren został odsłonięty i uporządkowany. Jest to także miejsce jednoczące na modlitwie za naszych parafian – mówi.

Reklama

Realizacja projektu rozpoczęła się trzy lata temu. Początkowo dotyczył on dziejów oświaty w gminie i związanych z nią osób. Potem zbiór zaczęto poszerzać o bohaterów wojennych, m.in. uczestników partyzanckiego starcia pod Umianowicami.

Do tej pory upamiętniono blisko 50 osób, które walczyły na wszystkich frontach II wojny światowej. Lista wciąż jest otwarta. – Na stronie internetowej Urzędu Gminy znajduje się informacje o inicjatywie oraz prośba o zgłaszanie takich osób – dodaje Anna Wołczyk. Przy okazji poszerza się wiedza o zasłużonych dla gminy, o ich losach w różnych zakątkach świata.

Rodziny zgłaszają nazwiska swoich bliskich wraz z krótką informacją, dotyczącą ich działalności. Są to m. in. wspomnienia o żołnierzach, którzy walczyli pod Monte Cassino. 4 mieszkańców z gminy Kije zginęło w tej bitwie. Pojawiły się też informacje o żołnierzach, którzy walczyli na Westerplatte oraz brali udział w Bitwie o Anglię.

Reklama

Podczas gromadzenia materiałów okazało się też, że w jednej z miejscowości na terenie gminy Kije, która liczy około 100 mieszkańców jest aż 6 osób odznaczonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczenie jest przyznawane osobom, które z narażeniem życia ratowały Żydów. Przyznaje je Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Majowa uroczystość odsłonięcia ostatniej tablicy miała piękną oprawę. Była Msza św. w kijskim kościele, w obchodach wzięła udział Kasztelańska Orkiestra Dęta, jedna z nielicznych na Ponidziu. Wartę honorową zaciągnęli uczniowie Szkoły Podstawowej z Włoszczowic w mundurach z epoki Księstwa Warszawskiego oraz harcerze.

Obchody zakończyły się złożeniem wieńców pod tablicami pamięci. Uczestnicy uroczystości mogli także wysłuchać koncertu Kasztelańskiej Orkiestry Dętej z Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania w Kijach.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ARiMR: do 6 listopada można ubiegać się o pomoc za niesprzedane chryzantemy

[ TEMATY ]

cmentarz

Karol Porwich/Niedziela

Do 6 listopada należy złożyć wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc za niesprzedane chryzantemy w związku z obostrzeniami wprowadzonymi w wyniku pandemii Covid-19 - poinformowała we wtorek Agencja.

W poniedziałek wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, na mocy którego Agencja udziela pomocy finansowej posiadaczowi co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości, przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku, lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin

2021-08-05 16:46

[ TEMATY ]

Rzym

Włochy

rodziny

KAI/Christopher Czermak / Unsplash

Rzym

Rzym

We Włoszech trwają przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin. Odbędzie się ono w Rzymie w dniach 22-26 czerwca 2022 roku.

Biuro ds. duszpasterstwa rodzin Włoskiej Konferencji Biskupiej i tamtejsze Forum Odnowy w Duchu Świętym przygotowały wielką narodową pielgrzymkę rodzin, która odbędzie się w sobotę 11 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję